Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
такви муабети се вртеа мада глупо звучеше зато прашав :)[DOUBLEPOST=1528224433][/DOUBLEPOST]
значи сепак по старо си е регистрација кога било после истекот со ризик возење :)
па замисли да пишеа казни, имаш тон возила со години нерегистрирани и по плацеви кои после се регистрираат, значи сопствениците треба да платат огромни казни за да ги регистрираат тие коли ако тоа е така:)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
месец унапред можеш да ја регистрираш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Dizel e 1.7 td, kolata otkako e zemena ne e vozena povekje od 20km, menati se filtri za vozduh i maslo.

Volot pred mene so ja imal imase koristeno i crvena nafta, nie ja menavme ama od togas ne e povtorno polneto, dali toa moze da bide pricina ?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Или е Опел или е Фиат :D[DOUBLEPOST=1528232488][/DOUBLEPOST]
Дизел адитив ми дадоја поклон при пазарење автогалантерија. Досега не сум турал, а се работи за 1.6 HDi 2009та пежо мотор. Има потреба да го турам или да го баталам?
Ако е на Вурт или Ликви моли тури, само гледај нафта да имаш доволно, види на шишето, да не го тураш на полупразен резервоар..
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
18
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
Законски 30дена пред истек на регистрација можеш да си ја регистрираш колата порано не
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Здраво

Гледав една Мазда, па сега сакам да ја однесам на мајстор да ја погледне и да ми каже дали е ОК да ја земам.
Сите мајстори што ги знам баш и не се разбираат од Мазди.
Некој да ми препорача некој добар мајстор за во Скопје, или колку би ме коштала проверка кај овластен сервисер за Мазда?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво

Гледав една Мазда, па сега сакам да ја однесам на мајстор да ја погледне и да ми каже дали е ОК да ја земам.
Сите мајстори што ги знам баш и не се разбираат од Мазди.
Некој да ми препорача некој добар мајстор за во Скопје, или колку би ме коштала проверка кај овластен сервисер за Мазда?
Каква мазда? Година км цена?
Поскапи се за одржување и за делови отколку другиве марки
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Кои се симптоми на колата доколку бош пумпата тече ?
Бидејќи приметувам дека капнува нафта под колата, но имам слушано дека ако е бошот обично колата не пали, трокира, губи снага и слично, дека мене такви работи нема,и од што друго може да течи ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Мазда 3. 1.6 дизел со 210.000 км. од 2006 г.
Офф таман започнати се маките ... истата ја зема на брат ми другар еден тон пари фрли и пак нечини ... не слушаше кога му кажував
Немој друже смени нешто
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
137
Поени од реакции
42
Опел Корса 1.2 бензин 2003 година имал некој проблеми што се појавуваат да обратам внимание?
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Офф таман започнати се маките ... истата ја зема на брат ми другар еден тон пари фрли и пак нечини ... не слушаше кога му кажував
Немој друже смени нешто
А тоа што се утепав од читање по интернетов дека Маздите се топ коли, малце се расипуваат и тераат без пеоблем до 500.000 км.

Инаку оваа ја нема по огласиве. Од еден пријател. Сега увезена и пред недела две регистрирана.

или една од овие две

https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Карпош/ВОЗИЛА/Автомобили/Chevrolet/Cruze/Shevrolet-Cruze-1-6-16v-LS-TNG-Full-Oprema/2934061

https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Карпош/ВОЗИЛА/Автомобили/Toyota/Corolla/Toyota-Corolla-1-4-D4D-dizel-full-oprema-neuvezena/2942811



Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да ми препорача некој добра фирма за изработка на автонавлаки?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
А тоа што се утепав од читање по интернетов дека Маздите се топ коли, малце се расипуваат и тераат без пеоблем до 500.000 км.

Инаку оваа ја нема по огласиве. Од еден пријател. Сега увезена и пред недела две регистрирана.

или една од овие две

https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Карпош/ВОЗИЛА/Автомобили/Chevrolet/Cruze/Shevrolet-Cruze-1-6-16v-LS-TNG-Full-Oprema/2934061

https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Карпош/ВОЗИЛА/Автомобили/Toyota/Corolla/Toyota-Corolla-1-4-D4D-dizel-full-oprema-neuvezena/2942811


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Тојота таква ако начекаш земај, од линков твој отишла јас една вчера што ја гледав исто отишла, такви се продаваат за еден ден не стојат на оглас

Крузот е ок ауто само не очекувај квалитет, пробај вози го немам пробано
Понови годишта се и има избор 90% се бензин плин

Да ми препорача некој добра фирма за изработка на автонавлаки?
Шамад или самад прогуглај ќе го најдеш
Втора опција ауто стил
Двата шијат по мерка со материјали по избор
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Кои се симптоми на колата доколку бош пумпата тече ?
Бидејќи приметувам дека капнува нафта под колата, но имам слушано дека ако е бошот обично колата не пали, трокира, губи снага и слично, дека мене такви работи нема,и од што друго може да течи ?

Друже бошот може да тече по малку и колата нормално да работи во секој поглед. Вака имам видено луѓе да тераат со години макар да не е препорачливо оти може да почне да тече и од кај ременицата и да го натопи ребрастиот со нафта па тој да омекне и да се скине.

Е сега ако тече многу, губи внатрешен притисок бошот и тогаш симптоми има. Обично не пали послем подогло стоење оти од тука кај што тече нафта кога работи, прима воздух кога не работи. Исто кога работи се однесува како палењето да е касно, значи чади бел чад, нема снага и нерамномерно работи во лер.

Друго не мора од бошот да тече ако има под колата нафта. Види добро цревата, кај тече, кај може долу да капне од каде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom