Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. meazza

  meazza lo §ono in†eri§†a

  Член од:
  30 јануари 2007
  Мислења:
  6.394
  Допаѓања:
  480
  Ми треба мал автомобил на акумулатор/батерии за дете од 3 години...
  Разгледував малку, па видов дека цените се движат од 5-6000 па до 20 000 денари.

  Дали знае некој каде може да се најде нешто квалитетно за не толку висока цена?

  Имаше интересни модели во Благоберти Битола за 8000 денари, Порше и BMW x5, само не знам колку се квалитетни.

  Имало и во штип некоја фабрика или увозник на такви автомобили па ако има некој информација и за тоа би била добредојдена.

  Знам дека темава е за автомобили а не играчки ама не најдов слично на ова :D
   
 2. Big Bull

  Big Bull ОК

  Член од:
  23 август 2008
  Мислења:
  550
  Допаѓања:
  389
  Мислам дека ова е таа од Штип што ја бараш
  https://www.facebook.com/aandrejkompani/
   
  На meazza му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  3.151
  Dali letno vreme vozite so antifriz ili so obicna voda vo kolata ?
   
 4. micho73

  micho73

  Член од:
  15 јануари 2015
  Мислења:
  269
  Допаѓања:
  189
  Денешниве коли само со антифриз(растворен) се возат и на лето и на зима.
  Недај боже да ти се случи хаварија на разладниот систем на пат(да тече) па привремено додека не се снајдеш Може да ставиш обична вода.
   
 5. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.902
  Допаѓања:
  7.859
  Ако е добра колата еднаш тураш и немаш мака 3-4-5 години со дотурање.
   
 6. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  303

  Какви проблеми?

  Од подзапушен филтер на гориво на повисоки вртежи не влече добро колата, зошто го намалува протокот. На ептен запушен филтер може и ич да не запали ама за ова треба или ѓубре да ставаш во резервар или 20 години да не е сменет филтерот.
  --- Споено дупло мислење, 14 јуни 2018 ---
  Друже вода во патики да ти влезе не е добро а па не колата да ја возиш со обична вода. Ако некогаш си видел како изгледа бојљер внатре бигоросан е истото внатре се дешава во ладњакот и во моторот ако возиш на обична вода. Ако баш мора вода да се стави пожелно е да се става дестилирана вода. Има на секоја бензиска.
   
  Последно уредено: 14 јуни 2018
 7. Astarot

  Astarot

  Член од:
  17 март 2017
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  280
   
 8. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  303
  Друже ако ти свети чекот тоа ламбичето уште тогаш може од многу работи да биде. Ти реков само дијагностика да направиш. Ќе каже што е или барем ќе даде насока накај да се бара проблемот.

  Може маф (кај тој мотор е map сензор поточно) сензор да е, да е слаба пумпата за гориво или пак евентуално да е запушен катализаторот.
   
  Последно уредено: 14 јуни 2018
  На Astarot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.520
  Допаѓања:
  1.910
  Ти треба КОД што одговара со вашето возило односно код за палење значи далечинското си го сменил но од оригиналниот клуч има код за палење е тоа ти треба затоа што ти е блокиран и нејќе да запали


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
 10. Bastian

  Bastian

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  211
  Допаѓања:
  58
  http://www.viacentershop.com/?v=fbd1e7ba9564
  Vo Tetovo
   
 11. Darko23

  Darko23

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  14
  Drugar ima BMW 320d 99 god
  Ima problem, kolata ne prima gas pod mali obrtai ( pod 2000) kolata ne reagira na gasta voopsto, posebno na nagornini. Inace na prav pat ima snaga. Ja odnesovme na majstor I go stelovase bosot na porano palenje, ama nisto...Kolata se gusi I ne prima voopsto gas a lamelata e vo red I turboto...
  Dali ima vrska nesto toa leptir so otvara I zatvara ili kako se vika...
   
 12. brla

  brla

  Член од:
  22 мај 2010
  Мислења:
  607
  Допаѓања:
  107
  ми требало да се префрли чипот од далинското ништо друго
   
 13. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.520
  Допаѓања:
  1.910
  Чипот е едното,а кодот е друго на пример две далечинско со ист код значи имаш еден клуч со код а другиот ист клуч а нема код затоа ти врегла


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
 14. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.520
  Допаѓања:
  1.910
  А дали има катализатор во нив ??? А ако има извади го и поврзи го со цевка


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
 15. Darko23

  Darko23

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  14
  Изгледа кат бил изваден прашавме неколку мајстори и го рекоа истото, има тој некаква врска со ова, зошто бил за издувни гасови колку што знам?
  А ова кат конвертер бил изгор скап...
   
  Последно уредено: 16 јуни 2018

Сподели преку: