Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Друже бошот може да тече по малку и колата нормално да работи во секој поглед. Вака имам видено луѓе да тераат со години макар да не е препорачливо оти може да почне да тече и од кај ременицата и да го натопи ребрастиот со нафта па тој да омекне и да се скине.

Е сега ако тече многу, губи внатрешен притисок бошот и тогаш симптоми има. Обично не пали послем подогло стоење оти од тука кај што тече нафта кога работи, прима воздух кога не работи. Исто кога работи се однесува како палењето да е касно, значи чади бел чад, нема снага и нерамномерно работи во лер.

Друго не мора од бошот да тече ако има под колата нафта. Види добро цревата, кај тече, кај може долу да капне од каде.
Бев до мајстор и ми рече бил вентилот на бош пумпата, за цена да не знаеш колку се движи репарација на бошист ?
Вика повозија така некое време можеби ќе престани, за ова врска немам неможам да разберам како е можно само се направи.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ич не се надевај дека ќе престане само од себе. Само повеќе може да почни да течи. Избегнувај високи вртежи на моторот оти колку повеќе даваш туража поголем е внатрешнио притисок во бош пумпата па може да избие и на друго место и да почне да тече и таму.

Инаку за цената на вентилот зависи. За што кола се работи, кој мотор и сл? Дали е механичка или електронска бош пумпата?
 
И

Име И Презиме

Гостин
Искуство (мани) со Ц3 1.4 ХДИ 2005 увезено?Или да земам на бензин па плин да ставам?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
1.4 hdi е доста погоден мотор, малку троши, поминува многу ама бидејќи е од увоз не се надевај дека има помалку од 350-400 к километра реални без разлика што ти кажуваат и што ти покажуваат. Па поради ова не знам колку би ти било паметно да земеш увезен дизел од 2005.

Ја би бензин плин ако веќе мора увозно.


Инаку колата како кола, горе долу тука со цени на одржување во однос на слични коли. Верувај возам цитроен и знам.
 
И

Име И Презиме

Гостин
1.4 hdi доста погоден мотор, малку троши, поминува многу ама бидејќи е од увоз не се надевај дека има помалку од 350-400 к километра реални без разлика што ти кажуваат и што ти покажуваат. Па поради ова не знам колку би ти било паметно да земеш увезен дизел од 2005.

Ја би бензин плин ако веќе мора увозно.


Инаку колата како кола, горе долу тука со цени на одржување во однос на слични коли. Верувај возам цитроен и знам.
Реалните километри се 250к + а за цената е доста поволно како 2ра кола за локал.Би идел на дизел но ке размислам.Фала за совет.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
Можеш да регистрираш дури и еден мњсец порано или пак еден месец подоцна ни помалку ни повеќе


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Ич не се надевај дека ќе престане само од себе. Само повеќе може да почни да течи. Избегнувај високи вртежи на моторот оти колку повеќе даваш туража поголем е внатрешнио притисок во бош пумпата па може да избие и на друго место и да почне да тече и таму.

Инаку за цената на вентилот зависи. За што кола се работи, кој мотор и сл? Дали е механичка или електронска бош пумпата?
Ford mondeo mk3 2.0 tddi 116hp za pumpata kakva e neznam.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Некој да има искуство со пежо 306 1.6 бензинец?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ford mondeo mk3 2.0 tddi 116hp za pumpata kakva e neznam.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Пумпата е електронска на тој мотор. За вентилот зависи што ако само тече може гумичка само треба да се смени и не би требало да е скапо. Не знам од каде си ама силно ти го препорачувам Ристе бош Кавадарци. Фер цени и што ќе сработи, сработено е.

Појди со колата секако само слушни се првин. Големи се шансите да ја оправи за неколку саати.[DOUBLEPOST=1528472160][/DOUBLEPOST]
Некој да има искуство со пежо 306 1.6 бензинец?
Моторот е добар, трпи плин. Искрено ако колата веќе има плин бегај зошто големи се шансите дека е отепана од возење. Сепак стари коли се и дизелите и тие што веќе имаат плин веројатно имаат свртено огромна бројка на км. Инаку доста добра и евтина предница за одржување, исто немаат проблеми со каросерија, поцинкувани се и не скапуваат ако не биле удрени пред тоа па правени. Удобна кола и доста личен дизајн имаат барем според мене.



Слаба точка е задниот трап. Задните тркала треба да стојат паралелно кога гледаш одназад или евентуално ептен малку, едвај приметливо закосени, вака / \. Ако се многу закосени значи трапот треба да средува што е мин. 200 евра евра кај добар мајстор.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Пумпата е електронска на тој мотор. За вентилот зависи што ако само тече може гумичка само треба да се смени и не би требало да е скапо. Не знам од каде си ама силно ти го препорачувам Ристе бош Кавадарци. Фер цени и што ќе сработи, сработено е.

Појди со колата секако само слушни се првин. Големи се шансите да ја оправи за неколку саати.[DOUBLEPOST=1528472160][/DOUBLEPOST]

Моторот е добар, трпи плин. Искрено ако колата веќе има плин бегај зошто големи се шансите дека е отепана од возење. Сепак стари коли се и дизелите и тие што веќе имаат плин веројатно имаат свртено огромна бројка на км. Инаку доста добра и евтина предница за одржување, исто немаат проблеми со каросерија, поцинкувани се и не скапуваат ако не биле удрени пред тоа па правени. Удобна кола и доста личен дизајн имаат барем според мене.



Слаба точка е задниот трап. Задните тркала треба да стојат паралелно кога гледаш одназад или евентуално ептен малку, едвај приметливо закосени, вака / \. Ако се многу закосени значи трапот треба да средува што е мин. 200 евра евра кај добар мајстор.
Blagodaram, za ovoj Riste nema koj ne mi go preporaci bukvalno site odat deka nego izgleda covekot navistina si ja znai rabotata ke se slusnam so nego.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Blagodaram, za ovoj Riste nema koj ne mi go preporaci bukvalno site odat deka nego izgleda covekot navistina si ja znai rabotata ke se slusnam so nego.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
И од мое лично искуство за мојата кола и искуство на роднини, пријатели човекот ептен си ја знае работата. Покрај ова доста професионално пристапува. Нема дојди утре, дојди по пет дена, па лигавење, можам, не можам, ова, она. Ти кажува отворено што треба и дали воопшто ќе може да се среди, колку време ќе му треба и колку пари ќе чини.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
И од мое лично искуство за мојата кола и искуство на роднини, пријатели човекот ептен си ја знае работата. Покрај ова доста професионално пристапува. Нема дојди утре, дојди по пет дена, па лигавење, можам, не можам, ова, она. Ти кажува отворено што треба и дали воопшто ќе може да се среди, колку време ќе му треба и колку пари ќе чини.
па брат таман работа да те врти а ти рекол од Ск дојди у Кавадарци
мајсториште е нема збор и Стојче од Ск е исто мајсториште ама затоа цените им се плафон


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
па брат таман работа да те врти а ти рекол од Ск дојди у Кавадарци
мајсториште е нема збор и Стојче од Ск е исто мајсториште ама затоа цените им се плафон


Sent from my iPhone using Tapatalk

За Стојче не можам да коментирам ама Ристе мислам дека во ред му се цените со оглед на услугата и знаењето.

Колку за споредба “бошист“ во Прилеп ми бараше за истата работа скоро дупло повеќе пари. Најтрагичното што истиот кога ја отворив хаубата очигледно беше дека првпат гледа таков мотор и таква бош пумпа па се помачи дур најде кое раче на бош пумпата е гаста. :ROFLMAO:
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
142
Поени од реакции
227
Едно прашање до искусните, дали е нормално Fiat Punto 1.2 16V 2003 година да троши бензин толку многу ?
Секоја недела му ставам 1000 денари Бензин95 и едвај поминувам 140 КМ градска , на 142км одма се вклучува резервата и колата ми губи снага, не влече.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Едно прашање до искусните, дали е нормално Fiat Punto 1.2 16V 2003 година да троши бензин толку многу ?
Секоја недела му ставам 1000 денари Бензин95 и едвај поминувам 140 КМ градска , на 142км одма се вклучува резервата и колата ми губи снага, не влече.
10л на 100км. Таман е. Јас имав Пунто 55 од 99 година и си ги трошеше 10 литри на 100км градска. Слаб мотор тешка каросерија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom