Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Епа најверојатно е тој.
Кажи дали знеш ли каде се наоѓа шампионче или расадник во Кисела Вода ????
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Може некој што повеќе се разбира од автомобилска опрема да ми објасни накратко како функционира ASR системот, кои се неговите предности, карактеристики итн...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Несмее да се гази колата првите 3000 километри мислам барем така беше за мојата. Инаку колку пари наплаќаат пералните за полирање на бојата?
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Може некој што повеќе се разбира од автомобилска опрема да ми објасни накратко како функционира ASR системот, кои се неговите предности, карактеристики итн...
ASR е исто што и ТCS (traction control). Го спречува пролизгувањето на погонските тркала. Сo АSR колку и да сакаш не можеш со чкрипка да тргнеш. Доколку системот примети дека претеруваш, сам ќе одземе гас/малку ќе ја одвои потисната плоча. Предностите на користење на таков систем се повеќе:

1. При лизгаво време, посебно во кривини, можеш да додаваш гас без опасност дека ќе пролизгаат погонските тркала и со тоа да изгубиш правец.

2. (можеби најважно) Качувањето по лизгави угорници може да се трансформира од „потполно невозможно“ во „најлесно нешто у свет“. Погледни го клипчето од 4:35 па натаму.

3. Ги штедиш гумите пошто не можеш да ги чкрипиш и да сакаш.

 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.871
Поени од реакции
10.323
Што значи porsche sistem-от на постарите модели на сеат со 1.5 мотор ?
Откако VW го купи Сеат сакаше набрзина да направи количе кое ќе го исполни пазарот помеѓу Голф и Поло наменета за поефтиниот тогаш настанат европски пазар (Шпанија и околината таман влезени во ЕУ). Бидејќи не успеале на време да ги консолидираат силите и да ја направат колава како што треба и неквалитетот на првите модели, VW лансираат серија на Ибици наречени Порше систем кои имале италијански дизајн на каросерија и мотори од "Порше". Првите верзии до кај 93-94 биле многу неквалитетни за подоцна Сеат да застане рамо до рамо по квалитет со VW (денес можеби и поквалитетен од VW, којзнае?).

Ако си заинтересиран за колава...Јас не би ти ја препорачал. Не поготово од 1992.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Откако VW го купи Сеат сакаше набрзина да направи количе кое ќе го исполни пазарот помеѓу Голф и Поло наменета за поефтиниот тогаш настанат европски пазар (Шпанија и околината таман влезени во ЕУ). Бидејќи не успеале на време да ги консолидираат силите и да ја направат колава како што треба и неквалитетот на првите модели, VW лансираат серија на Ибици наречени Порше систем кои имале италијански дизајн на каросерија и мотори од "Порше". Првите верзии до кај 93-94 биле многу неквалитетни за подоцна Сеат да застане рамо до рамо по квалитет со VW (денес можеби и поквалитетен од VW, којзнае?).

Ако си заинтересиран за колава...Јас не би ти ја препорачал. Не поготово од 1992.
Не сум за колава него ме занимаше за порше системот ... значи цел мотор е од порше ? боксер да не е ?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.871
Поени од реакции
10.323
Не е боксер...тоа уствари само им беше маркетинг финта...Мотори направени од Порше за Сеат...Ама нормално не се извадени од 922 или 924 :wink:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Да де...колку ова што е Ферари... Lancia Thema Ferrari
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Каде би можел да најдам делови за Опел Кадет на старо?
Знае ли некој каде растураат опели по Скопјево? :D
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
на голф 3 караван ме заебава мењачот, не влегува во 5та. скоро е сменет со половен. сите брзини ги мења одлично, само 5та не фаќа. понекогаш ја погодувам после неколку обиди и мавање во трета

шо може да му е? и колку од прилика би чинела поправката?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.871
Поени од реакции
10.323
на голф 3 караван ме заебава мењачот, не влегува во 5та. скоро е сменет со половен. сите брзини ги мења одлично, само 5та не фаќа. понекогаш ја погодувам после неколку обиди и мавање во трета

шо може да му е? и колку од прилика би чинела поправката?
Синхрото? Штом е скоро менуван, можеби некој од држачите не е добро стегнат па моторот при големо забрзување се помрднува па петтата не ја фаќа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom