Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  1.059
  Допаѓања:
  487
  Дали во возење ти опаѓа, а во место се враќа на 90?
   
 2. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  5
  Сакам да прашам Opel Astra 2005 - 2008 , која е разликата помеѓу моторите 1,7цдти и 1,9цдти ? Кој е подобар?
   
 3. Schürrle

  Schürrle can't be touched

  Член од:
  19 ноември 2008
  Мислења:
  2.435
  Допаѓања:
  1.150
  1,9
   
 4. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.297
  Допаѓања:
  1.444
  1.7 е партнерство на опел и исузу, додека 1.9 е на фиат јтд мотор
  подобар во овој случај е 1.9
   
 5. AleksandarVanka

  AleksandarVanka

  Член од:
  20 април 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво сакам да ве прашам за проблем во врска со Пежо 406, 2.0 HDI 2000г. Му ја променив пумпата за нафта, и сега стрелката за нафта (имам пола резервоар полн) а ми покажува дека воопшто немам нафта (стрелката му е падната долу) и трепка сијаличката дека нема нафта. Совет ?
   
 6. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.715
  Допаѓања:
  1.506
  Ми личи на пумпа за серво што се поврзани хидраулично црево /цевки на двете страни едното (левото) може да е згуснато од дотраен глицерин АТФ и покрај менување тоа старото пак си останува додека не се загрее и пак си работи нормално значи до цевките или внатре во пумпата и втора причина може да е јаболчиците што се закачени како ,,виљушки" таму да се види тука е како дотраена амортизација може да биде проблем , но сепак тоа само нагаѓање и не е сигурно додека не се провери со сигурност ,а вака на слепо може да сум грешка.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  Последно уредено: 20 април 2017
  На amstel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.715
  Допаѓања:
  1.506
  Дали бевте на сервис пред некои ден или месеци???


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 8. amstel

  amstel

  Член од:
  29 август 2009
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  4
  Fala na odgovor ke proveram dali e nesto od toa...
   
 9. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.715
  Допаѓања:
  1.506
  Ако пумпата за нафта се наоѓа до резервоарот или во за гориво тогаш можно е при менување нешто се откачил за пловакот што покажува мерачот сепак оди кај истиот мајстор да провери да не пропуштил нешто, а има такви некои модели коли до осигурувачот е и да се менува или филтерот и се побунил мерачот види на ЈуТуб и ќе разбереш што мислам


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  Последно уредено: 20 април 2017
 10. Wizz.

  Wizz. TheBest

  Член од:
  27 септември 2009
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  60
  Не се случува секогаш, ретко е така што не сум потполно сигурен ама мислам дека нема поврзаност.

  Обични проверки правам кај локален мајстор, последен пат пред неколку недели бев да сменам масло и филтри, ама ова сум го забележал поодамна и сомнително ми беше, само денес беше онака апла пред очи да ми се случи.
   
 11. Awake

  Awake б.

  Член од:
  30 декември 2007
  Мислења:
  3.171
  Допаѓања:
  2.601
  Добар механичар за Шкода?
   
 12. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.715
  Допаѓања:
  1.506
  Таму каде што има добар механичар за голфови тоа е и за шкодата кај Кисела вода


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.715
  Допаѓања:
  1.506
  Ако продолжи пак брзо ладење тоа би значело термостатот ти е пред крај инаку термостатот не е како тие за партизанските коли туку електронски е и ако следниот ден на ладно нејќе да пали тоа е ве истроши акумулаторот бидејќи термостатот односно вентилаторот продолжува да врти и покрај гасење на моторот и исцрпува туку оди на дијагностика


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 14. hack3ngin3

  hack3ngin3 I Love ..................... (‿ˠ‿) & (。 Y 。)

  Член од:
  24 април 2010
  Мислења:
  871
  Допаѓања:
  1.447
  Дали можам да најдам негде кај нас вакво ???

  [​IMG]
   
 15. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.679
  Допаѓања:
  4.580
  Дечки, ми треба малце хелп. Имам SEAT Cordoba 1.9 TDI (2001 година), термостатот не држи нон-стоп 90 степени, често паѓа посебно на отворено. Е сега, сакам да го сменам и прашувам... ми велат 900 денари само термостатот, и викам шо марка е? Ми вели оригинален бе братче за VW.

  Чудно ми стана, немат ли некоја марка тие оригиналните? Пошто прашував пак кај делови и ми понудија некој "оригинален" пак со име Vernet и тоа за 500 денари.

  Све оригинали у државава, кој е правилниот? Дали може да се провери каков термостат си оди по defualt.
   

Сподели преку: