Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Wizz.

  Wizz. TheBest

  Член од:
  27 септември 2009
  Мислења:
  238
  Допаѓања:
  61
  Приметив дека стрелката од температурата некогаш ми трипа. Пример покажува 90 и наеднаш се симнува на 60(минимум нели, неможе подолу, како да се гаси). После минутка пак се враќа на нормала.. Сеа два пати ми се случи во помалку од 10 тина минути.

  Што се случува?
   
 2. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  1.078
  Допаѓања:
  499
  Дали во возење ти опаѓа, а во место се враќа на 90?
   
 3. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  5
  Сакам да прашам Opel Astra 2005 - 2008 , која е разликата помеѓу моторите 1,7цдти и 1,9цдти ? Кој е подобар?
   
 4. Schürrle

  Schürrle can't be touched

  Член од:
  19 ноември 2008
  Мислења:
  2.614
  Допаѓања:
  1.399
  1,9
   
 5. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.435
  Допаѓања:
  1.500
  1.7 е партнерство на опел и исузу, додека 1.9 е на фиат јтд мотор
  подобар во овој случај е 1.9
   
 6. AleksandarVanka

  AleksandarVanka

  Член од:
  20 април 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво сакам да ве прашам за проблем во врска со Пежо 406, 2.0 HDI 2000г. Му ја променив пумпата за нафта, и сега стрелката за нафта (имам пола резервоар полн) а ми покажува дека воопшто немам нафта (стрелката му е падната долу) и трепка сијаличката дека нема нафта. Совет ?
   
 7. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.972
  Допаѓања:
  1.619
  Ми личи на пумпа за серво што се поврзани хидраулично црево /цевки на двете страни едното (левото) може да е згуснато од дотраен глицерин АТФ и покрај менување тоа старото пак си останува додека не се загрее и пак си работи нормално значи до цевките или внатре во пумпата и втора причина може да е јаболчиците што се закачени како ,,виљушки" таму да се види тука е како дотраена амортизација може да биде проблем , но сепак тоа само нагаѓање и не е сигурно додека не се провери со сигурност ,а вака на слепо може да сум грешка.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  Последно уредено: 20 април 2017
  На amstel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.972
  Допаѓања:
  1.619
  Дали бевте на сервис пред некои ден или месеци???


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 9. amstel

  amstel

  Член од:
  29 август 2009
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  4
  Fala na odgovor ke proveram dali e nesto od toa...
   
 10. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.972
  Допаѓања:
  1.619
  Ако пумпата за нафта се наоѓа до резервоарот или во за гориво тогаш можно е при менување нешто се откачил за пловакот што покажува мерачот сепак оди кај истиот мајстор да провери да не пропуштил нешто, а има такви некои модели коли до осигурувачот е и да се менува или филтерот и се побунил мерачот види на ЈуТуб и ќе разбереш што мислам


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  Последно уредено: 20 април 2017
 11. Wizz.

  Wizz. TheBest

  Член од:
  27 септември 2009
  Мислења:
  238
  Допаѓања:
  61
  Не се случува секогаш, ретко е така што не сум потполно сигурен ама мислам дека нема поврзаност.

  Обични проверки правам кај локален мајстор, последен пат пред неколку недели бев да сменам масло и филтри, ама ова сум го забележал поодамна и сомнително ми беше, само денес беше онака апла пред очи да ми се случи.
   
 12. Awake

  Awake б.

  Член од:
  30 декември 2007
  Мислења:
  3.177
  Допаѓања:
  2.606
  Добар механичар за Шкода?
   
 13. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.972
  Допаѓања:
  1.619
  Таму каде што има добар механичар за голфови тоа е и за шкодата кај Кисела вода


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 14. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.972
  Допаѓања:
  1.619
  Ако продолжи пак брзо ладење тоа би значело термостатот ти е пред крај инаку термостатот не е како тие за партизанските коли туку електронски е и ако следниот ден на ладно нејќе да пали тоа е ве истроши акумулаторот бидејќи термостатот односно вентилаторот продолжува да врти и покрај гасење на моторот и исцрпува туку оди на дијагностика


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. hack3ngin3

  hack3ngin3

  Член од:
  24 април 2010
  Мислења:
  916
  Допаѓања:
  1.548
  Дали можам да најдам негде кај нас вакво ???

  [​IMG]
   

Сподели преку: