Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки, ми треба малце хелп. Имам SEAT Cordoba 1.9 TDI (2001 година), термостатот не држи нон-стоп 90 степени, често паѓа посебно на отворено. Е сега, сакам да го сменам и прашувам... ми велат 900 денари само термостатот, и викам шо марка е? Ми вели оригинален бе братче за VW.

Чудно ми стана, немат ли некоја марка тие оригиналните? Пошто прашував пак кај делови и ми понудија некој "оригинален" пак со име Vernet и тоа за 500 денари.

Све оригинали у државава, кој е правилниот? Дали може да се провери каков термостат си оди по defualt.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Дечки, ми треба малце хелп. Имам SEAT Cordoba 1.9 TDI (2001 година), термостатот не држи нон-стоп 90 степени, често паѓа посебно на отворено. Е сега, сакам да го сменам и прашувам... ми велат 900 денари само термостатот, и викам шо марка е? Ми вели оригинален бе братче за VW.

Чудно ми стана, немат ли некоја марка тие оригиналните? Пошто прашував пак кај делови и ми понудија некој "оригинален" пак со име Vernet и тоа за 500 денари.

Све оригинали у државава, кој е правилниот? Дали може да се провери каков термостат си оди по defualt.
Pa ne gi pravi vw site delovi, imaat firmi dobavuvaci
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Pa ne gi pravi vw site delovi, imaat firmi dobavuvaci
Па знам друже дека е така, пример компјутерот на самата кола е од Bosch. Затоа ме занима кој е по defualt, или на крај краева добар термостат. Пошто овај не сакаше да ми открие име од сервисот. Цело време оригинал бе братче за VW :eek:

А продавачот кај што зимам делови ми понуди Vernet.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Сакам да го сменам фабричкото радио на рено меган караван 2002 год. Веќе порачав друго радио а не знам дали големината е универзална или не, дали можи да не го прими, дали мора на мајстор да се менува или не мора, дали можно е со компјутерот да настани проблем итн итн. Вакво порачав.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Па знам друже дека е така, пример компјутерот на самата кола е од Bosch. Затоа ме занима кој е по defualt, или на крај краева добар термостат. Пошто овај не сакаше да ми открие име од сервисот. Цело време оригинал бе братче за VW :eek:

А продавачот кај што зимам делови ми понуди Vernet.
Tie vernet bi trebalo da se dobri, gledam francuski bile. A toj majstorot te matkal, ke ti stavi nekoj kineski i ke ti go naplati kako original VW oem part:D bs me interesora po koja cena ti gi ponudile
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Tie vernet bi trebalo da se dobri, gledam francuski bile. A toj majstorot te matkal, ke ti stavi nekoj kineski i ke ti go naplati kako original VW oem part:D bs me interesora po koja cena ti gi ponudile
Vernet од продавница = Околу 500 денари ми рече, поскапо не.

А типот од сервисот, тој "оригиналниот" = 900 денари и тоа без монтажа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Појма неам друже, ја то прашувам ако знае некој :D За да знам шо како да правам или предлог за добар термостат :)
земи го тој од продавница, термостат е не е којзнае што. Со работна рака ќе те фати колку што ти го продава тој мајсторот па и поефтино може.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Ако продолжи пак брзо ладење тоа би значело термостатот ти е пред крај инаку термостатот не е како тие за партизанските коли туку електронски е и ако следниот ден на ладно нејќе да пали тоа е ве истроши акумулаторот бидејќи термостатот односно вентилаторот продолжува да врти и покрај гасење на моторот и исцрпува туку оди на дијагностика


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па да, на ладно време сум имал често проблем со палење, т.е. акумулаторот на ладно паѓа.
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
приметив дека од ауспухот излегува вода.
за да бидам дали е гориво,каде може да се направи испитување на согорување на горивото?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
приметив дека од ауспухот излегува вода.
за да бидам дали е гориво,каде може да се направи испитување на согорување на горивото?
Нормално е тоа...кондензација...и тоа значи дека ауспухот целосно дихува, иначе ќе прокапи некаде
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Сакам да го сменам фабричкото радио на рено меган караван 2002 год. Веќе порачав друго радио а не знам дали големината е универзална или не, дали можи да не го прими, дали мора на мајстор да се менува или не мора, дали можно е со компјутерот да настани проблем итн итн. Вакво порачав.
Ќе го прими, само нема да ти работат команди на волан ако ги имаш
ако знаеш сам да го извадиш старото, ќе го сместиш и новото, може да има само различен приклучок за антената, ако не се разбираш смени го кај мајстор или кај овие што работат со централни и кар аудио
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Па да, на ладно време сум имал често проблем со палење, т.е. акумулаторот на ладно паѓа.
Ете тоа ослабува акумулаторот бидејќи термостатот работи по принцип вклучи-исклучи според нормалната температура значи вашиот случај нон-стоп е вклучен и кога гасиш моторот или вадиш клучот тоа вентилаторот уште си врти и тоа го цеди акумулаторот затоа често на ладно потешко се пали моторот чиниш како да е слаб акумулатор затоа подобро спречи одколку да купиш и нов акумулатор.
Инаку ваков термостатот некој ги викаат автоматче бидејќи е електронски.

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom