Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
И на мене ми се случува на Ауди 1.9 тди кога на 140 и над 140 ме ограничува како да гуши и тоа мрснотијата го имам ама не е тоа проблемот туку до Маф сензорот е каде што е сместено со филтер за воздух тоа да се исчисти со специјален спреј за Маф сензор и втора работа треба барем два пати месечно да идеш по автопат да издуваш турбото максимално во спротивно да не остане угушен и после немај гајле,а тоа е мрснотијата е во текот на зимата се кондезира ама ништо страшно само исчистија да не стане полоша мрснотија тоа е ЕГР вентил

https://youtu.be/bbUNGjY3T9s


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Fala na odgovor ... maf senzorot bil vo prasanje... go smeniv I sega e se vo red.. :)
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Дечки,
1.Знате ли кој вади DPF филтер и врши промена на софтверот/(да се исклучи DPF-OFF).
Се работи за Опел 1.9 CDTI ( Z19DTH )
2.Кој чисти DPF филтри и колку чини таа услуга?
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки,
1.Знате ли кој вади DPF филтер и врши промена на софтверот/(да се исклучи DPF-OFF).
Се работи за Опел 1.9 CDTI ( Z19DTH )
2.Кој чисти DPF филтри и колку чини таа услуга?
Провери во Авто куќа гмц
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pobaraj na facebook Chip Tuning Davitkov


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kolata nekje da mi zapale opel korsa e 1.7d 98ma na butanje ja zapalam i posle dodeka e da recam zagreana pale,posle pa nekje ,do so moze da e greacite ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ne vergla ic ,a posle si pale od 1va dodeka e zagreana ..
Провери анласерот каква е состојбата или најубаво автоелектричар да поправи инаку тоа служи да врегла и да запали !? Или бомбината тоа е типичен проблем на ,,французи,,, а германскиот анласерот но тоа е ептен ретко најубаво автоелектричар да провери дијагнозата.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Neznam kolku cinese posto imam eden prijatel vo otpad sto raboti bez pare mi go dade ama mislam deka e nad 2000 denara
Ако ти се погоди значи супер е, инаку нов кинески е 50 евра ,а оригиналот над 120 евра ,а од отпадот најчесто е оригиналот.
 
?

..........

Гостин
Светлото за ABS свети веке неколку месеци, од кога беше ладното, тогаш почна да свети заедно со она за рачна кочница кое светеше само два дена и прекина, дали е можно да е откачен некаков сензор или треба да се смени некој потрошен дел од системот за кочење, инаку кочниците си фунционират нормално, освен рачната која слабо фаќа, ама така си беше и од порано.
Друго фаровите се многу пожолтени како да ги средам, или да барам нови?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Светлото за ABS свети веке неколку месеци, од кога беше ладното, тогаш почна да свети заедно со она за рачна кочница кое светеше само два дена и прекина, дали е можно да е откачен некаков сензор или треба да се смени некој потрошен дел од системот за кочење, инаку кочниците си фунционират нормално, освен рачната која слабо фаќа, ама така си беше и од порано.
Друго фаровите се многу пожолтени како да ги средам, или да барам нови?
А не кажа што кола имаш пошо се е тоа зависи од модел до модел иако понекогаш е исти принцип ама како што викаат исто е ама не е исто
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Ако ти се погоди значи супер е, инаку нов кинески е 50 евра ,а оригиналот над 120 евра ,а од отпадот најчесто е оригиналот.
Pa ke vidime kako ke bide, sega za sega e dobro... inaku neznam dali se razbiras od servo posto imam problem I so servoto... kolata koga ja palam prv pat I koga vrtam na levo volanot tesko se vrti kako da nema servo a koga vrtam na desno nema nikakov problem, posle koga kolata ke zagree malku nema nikakov problem volanot si vrti ubavo i na levo i na desno.. atf ima sega mu smeniv posto mislev deka e do toa ama ne e
 

Kajgana Shop

На врв Bottom