Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Форд Мондео, од 2001 до 2004, како се покажани добри и лоши страни од искуство или од ваше познавање би ми било од помош.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Форд Мондео, од 2001 до 2004, како се покажани добри и лоши страни од искуство или од ваше познавање би ми било од помош.
Бегај од тоа ѓубре деловите се скапи исто колку мерцедес и ауди ,а цената на мондеото двојно и повеќе поефтин од ауди и мерцедес па види сега дали се исплати,а како се покажа не е лошо возењето ама каросеријата лесно зарѓува . Подобро опел вектра да земеш


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Бегај од тоа ѓубре деловите се скапи исто колку мерцедес и ауди ,а цената на мондеото двојно и повеќе поефтин од ауди и мерцедес па види сега дали се исплати,а како се покажа не е лошо возењето ама каросеријата лесно зарѓува . Подобро опел вектра да земеш


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
И плус Форд и циган во зима не работат:vozbud:

ПС. се извинувам за она циган....ама мора да се кажи во оригинал:sick:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Форд Мондео, од 2001 до 2004, како се покажани добри и лоши страни од искуство или од ваше познавање би ми било од помош.
Добри страни - мајсторите во Мк се барем ефтини.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Мајсторот нека провери пумпа за кочница и цевките што оди глицеринот и можно е слабо стегнато и испушта воздух треба да се провери вака само нагаѓаме кое не се решава. И не кажавте што кола имаш ?


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Голф 4 тди. Ќе видам со мајсторот да го провери. Денес ко за чудо па не забележував такво тресење.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Климата не работи, компресорот за клима најверојатно нешто е заебан... на загреан мотор кога ќе се дај само контакт го вади овај звук...
@onak
https://youtu.be/YraZ-fr5y4w

друга работа, денес го извади на табла знакот за квар на воздушни перничиња. до сега немав таков проблем... од што може да е и ова?

upload_2017-4-14_16-59-3.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Климата не работи, компресорот за клима најверојатно нешто е заебан... на загреан мотор кога ќе се дај само контакт го вади овај звук...
@onak
https://youtu.be/YraZ-fr5y4w

друга работа, денес го извади на табла знакот за квар на воздушни перничиња. до сега немав таков проблем... од што може да е и ова?

Прегледај го приврзокот 168447
За воздушните јавува на одредена километража, не мора да значи дека има дефект со нив и кај мене свети веќе 4 месеци.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Климата не работи, компресорот за клима најверојатно нешто е заебан... на загреан мотор кога ќе се дај само контакт го вади овај звук...
@onak
https://youtu.be/YraZ-fr5y4w

друга работа, денес го извади на табла знакот за квар на воздушни перничиња. до сега немав таков проблем... од што може да е и ова?

Прегледај го приврзокот 168447
Toa znaci deka pri udar nema da ti se otvorat,fakticki kako Golf 2 da vozis.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Климата не работи, компресорот за клима најверојатно нешто е заебан... на загреан мотор кога ќе се дај само контакт го вади овај звук...
@onak
https://youtu.be/YraZ-fr5y4w

друга работа, денес го извади на табла знакот за квар на воздушни перничиња. до сега немав таков проблем... од што може да е и ова?

Прегледај го приврзокот 168447
ova so airbegot najverojatno ti se otkacila zicka pod sedisteto, mene taka mi se otkaci, majstorot vednas ja najde i ja zakaci.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Климата не работи, компресорот за клима најверојатно нешто е заебан... на загреан мотор кога ќе се дај само контакт го вади овај звук...
@onak
https://youtu.be/YraZ-fr5y4w

друга работа, денес го извади на табла знакот за квар на воздушни перничиња. до сега немав таков проблем... од што може да е и ова?

Прегледај го приврзокот 168447
Дали редовно полниш фреон??


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Некој да знае нешто во врска со Honda Civic 2002г.
Има ли делови, скапи ли се деловите, издржливи ли се коливе? Прв пат ја гледам колава. Не сум видел многу ни во Скопје....
Старите Civic се издржливи како магариња, ама за овој модел немав слушнато до денес.

Kонкретно за овој модел од 2002г....



Ми треба за подарок и се мислам, дали ваков Civic да земам, дали VW Polo 2002-2005 или Opel Astra (2004-2005).

Слушнав дека Astra-та е доста добра, али е поскапа.
Знам дека за Opel има делови колку сакаш и дека не се скапи до толку, али Civic-ов доста поевтин ми се гледа, а Honda е доста јак бренд и обично вадат издржливи коли.
Тоа е тоа што ме буни. Си викам дали има делови и колку се скапи, зошто не сум запознаен многу многу со Хондиве околу делови, а знам дека се доста квалитетни и издржливи возила (особено Civic моделите).

Од друга страна пак имам Polo што знам дека нема промашај со ништо (ни со квалитет, ни со делови).
Но не знам зошто....доста монотоно количе ми е, иако воопшто не се лоши.

Некоја сугестија? ;) :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.252
Некој да знае нешто во врска со Honda Civic 2002г.
Има ли делови, скапи ли се деловите, издржливи ли се коливе? Прв пат ја гледам колава. Не сум видел многу ни во Скопје....
Старите Civic се издржливи како магариња, ама за овој модел немав слушнато до денес.

Kонкретно за овој модел од 2002г....



Ми треба за подарок и се мислам, дали ваков Civic да земам, дали VW Polo 2002-2005 или Opel Astra (2004-2005).

Слушнав дека Astra-та е доста добра, али е поскапа.
Знам дека за Opel има делови колку сакаш и дека не се скапи до толку, али Civic-ов доста поевтин ми се гледа, а Honda е доста јак бренд и обично вадат издржливи коли.
Тоа е тоа што ме буни. Си викам дали има делови и колку се скапи, зошто не сум запознаен многу многу со Хондиве околу делови, а знам дека се доста квалитетни и издржливи возила (особено Civic моделите).

Од друга страна пак имам Polo што знам дека нема промашај со ништо (ни со квалитет, ни со делови).
Но не знам зошто....доста монотоно количе ми е, иако воопшто не се лоши.

Некоја сугестија? ;) :D
Opel Astra и Старите Civic како на сликата кога станува збор за дизел го делат истиот исузу 1.7 мотор. :icon_mrgr:
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали редовно полниш фреон??


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
ситуацијава е од лани, без фреон беше зимава... само го немаше овај звук до сега... пролетава не ја имам носено да ја наполнам со фреон, лани кога ја наполнав веднаш го потроши... а не е до цевките пошто имав скината цевка ја заварија (залепија) и после тоа повторно го потроши фреонот...
кога ја однесив по 2 пат, наводно требало да го проверат компресорот.... но бидејќи од еднаш не ја завршија цела работа со климата не ја ни однесив кај нив по 2 пат (ептен непрофесионален пристап)

сега не знам дали се работи за компресор и до каде може да оди тоа оштетување...
ако треба нов да се зема сигурно ќе се отелам од пари давање, не вервам да поминам без 300еур за нов... не знам ни колку одат но не верувам да се помалку...[DOUBLEPOST=1492254462][/DOUBLEPOST]
ova so airbegot najverojatno ti se otkacila zicka pod sedisteto, mene taka mi se otkaci, majstorot vednas ja najde i ja zakaci.
фала! ќе проверам баш дали вака визуелно се гледа нешто...

Toa znaci deka pri udar nema da ti se otvorat,fakticki kako Golf 2 da vozis.
скраја и од удари и од отворање :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Некој да знае нешто во врска со Honda Civic 2002г.
Има ли делови, скапи ли се деловите, издржливи ли се коливе? Прв пат ја гледам колава. Не сум видел многу ни во Скопје....
Старите Civic се издржливи како магариња, ама за овој модел немав слушнато до денес.

Kонкретно за овој модел од 2002г....



Ми треба за подарок и се мислам, дали ваков Civic да земам, дали VW Polo 2002-2005 или Opel Astra (2004-2005).

Слушнав дека Astra-та е доста добра, али е поскапа.
Знам дека за Opel има делови колку сакаш и дека не се скапи до толку, али Civic-ов доста поевтин ми се гледа, а Honda е доста јак бренд и обично вадат издржливи коли.
Тоа е тоа што ме буни. Си викам дали има делови и колку се скапи, зошто не сум запознаен многу многу со Хондиве околу делови, а знам дека се доста квалитетни и издржливи возила (особено Civic моделите).

Од друга страна пак имам Polo што знам дека нема промашај со ништо (ни со квалитет, ни со делови).
Но не знам зошто....доста монотоно количе ми е, иако воопшто не се лоши.

Некоја сугестија? ;) :D
Pa poskapa e astrata radi godisteto, 3 godini e ponova, vidi corsa nekoja od taa godina, tie se poeftini.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дали редовно полниш фреон??


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Kako toa redovno?Jas mojata kola ja kupiv,ja vozev okolu 3 godini,znaci so klima vo letno vreme itn,I posle tri,tri I pol godini ja napolniv so freon.Ne e toa kako naftata da se potrosi,osven ako ne istekuva od nekade,zatoa se upotrebuva ili pena se stava na cevkite I kompresorot,ili so fluorescentni naocari se gleda.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom