Совети околу мотоцикли

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
масло од 250 денари литар (700 грама негде околу 200 денари) и работна рака од 500 денари? за да отштрафи една штопна? јас работам авто механика, зашто НЕСМЕАМ ЈАС САМ тоа да си го направам? ај разбирам правила прописи ама 500 денари работна рака за мењање на масло на моторче? па за на шлепер не е толку работната рака со се мењање филтри, лежење под него или во канал дремење со умацани раце во масло до лактови...
А зашто да ги почитуваш тие правила кога гаранција имаш само на машина и кога ке израчунаш колку пари си дал за сервис толку не кошта еден ремонт.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
А зашто да ги почитуваш тие правила кога гаранција имаш само на машина и кога ке израчунаш колку пари си дал за сервис толку не кошта еден ремонт.
добро прашање.... и јас се чудам... ама нек се чудат сега они малку... вчера бев кај адвокатот, му ги дадов документите, тужбата да ја спреми... со кеиф еднаш за секогаш ке ставам точка на вакви лљжговци...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
А зашто да ги почитуваш тие правила кога гаранција имаш само на машина и кога ке израчунаш колку пари си дал за сервис толку не кошта еден ремонт.
Нередовно менување масло кое патем не е евидентирано во сервисна книшка кај овластен сервисер повлекува невалидност на условите од гарантниот лист. Тука е проблемот. Друго прашање е веќе колку другата страна се приридржува до наведените услови, но ако сам менуваш масло или кај севис кој не е за тоа овластен, тогаш ризикуваш при посериозен дефект во гарантен рок, гаранцијата да не биде валидна. Е, тука е моментот кој добавувачите и сервисерите немилосрдно си го користат и не колат како јаганци по Велигден!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Zatoa ili menuvaj maslo redovno kaj ovlasteniot servis za da zacuvas garancija ili najdi filjan prijatel koj e dobar mehanicar za nedajboze ako ti se rasipe.
Dosuse, da cuknam vo drvo, dosega moeto iskustvo [(so japanci e) imeno menuvanje maslo, filter, lanec, glicerin, gumi, diskovi, komplet se koga treba, otprilika malku pred propisaniot
rok za promena] veli deka so pazenje i redovno odrzuvanje i menuvanje delovi arno sklopena masina ne se rasipuva.
Velam, vozam japanci, ne znam za kinezi, no veruvam deka toa nacelo vazi se site masini.
Ako imas pari za redovno odrzuvanje ne se rasipuva. Se rasipuva kaj siromavite, onie koi stedat deka nemaat, kaj onie koi odlagaat nekoja zamena na del ili odrzuvanje radi nemanje pari.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Zatoa ili menuvaj maslo redovno kaj ovlasteniot servis za da zacuvas garancija ili najdi filjan prijatel koj e dobar mehanicar za nedajboze ako ti se rasipe.
Dosuse, da cuknam vo drvo, dosega moeto iskustvo [(so japanci e) imeno menuvanje maslo, filter, lanec, glicerin, gumi, diskovi, komplet se koga treba, otprilika malku pred propisaniot
rok za promena] veli deka so pazenje i redovno odrzuvanje i menuvanje delovi arno sklopena masina ne se rasipuva.
Velam, vozam japanci, ne znam za kinezi, no veruvam deka toa nacelo vazi se site masini.
Ako imas pari za redovno odrzuvanje ne se rasipuva. Se rasipuva kaj siromavite, onie koi stedat deka nemaat, kaj onie koi odlagaat nekoja zamena na del ili odrzuvanje radi nemanje pari.
Имам кинез, знаеш, Lifan Crow 250ццм веќе 4-та сезона, вака-така има 20.000 км и кусур минати во кои единствен дефект беше семеринг на запчаник од ланчето кај анласерот и со релативно мал износ пари поминав. првите 3-4 менувања масло го правев кај овластениот сервисер заради гаранцијата која траеше 12 месеци, но кога сфатив дека ми ставаат масло од буре на кое нема никаква ознака а ми го налаќаат како Ipone или Motul по 750-800 ден. за литар и дека не го полнат картерот до максимум туку до половина, решив сам да си ја вршам таа работа кога имам време, или пак во сервис кој врши замена на масло за се на се 50 денари работна рака. Никакви проблеми не сум имал со машината, освен оној за кој спомнав, но тој се случи минатото лето кога гарантниот рок веќе поодамна беше изминат. Го акам буквално секаде, по патишта и низ град речиси секојдневно, не го штедам или пак жалам воопшто зашто цената која ја платив за него е да се скинеш од смеење (1.500 евра со 0 км минати, нов) и сметав дека 3 сезони да минам со него, по тоа можам мирно во старо железо да го дадам за тие пари што сум ги платил. :) Инаку, после 14.000 км изминати му ставив од рускиот универзален модификатор по совет на еден мој добар пријател кој е инаку машински инженер дипломиран на одсек за моторни возила и забележав неверојатно подобрување во работата како и намалување на загревањето посебно на угорнини што заправо е честа појава кај воздушно ладените мотори. Се на се, тоа е моето искуство со мотор од кинеско приозводство и искрено, не можам да се пожалам воопшто.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Rekov, ne znam za kinezi! Ama sekoja masina koja se odrzuva redovno i navremeno ne bi trebalo da se rasipuva.
Makata e koga se odi kaj nepoznati ili kaj ajvan majstori koi edno velat a drugo pravat. Kako sto rece, za tvojot vo servis mu stavale pregoren zejtin od americki krofni a naplakjale kako za motul.
Mene proba eden taka da me zeza so stariot, ama navreme ukontav deka idejata mu e da me opljacka i da napika nekvalitetni delovi smeniv odma majstor.
Sega odam kaj Dzani ako imam maka (neam zasega) odnosno za ulje, lanec, kocnici itn.
Da ti kazam pravo, Dzani mi e za mehanika top covek.
Nego, koga na pivo, rakiijka i muabet? Sos makinite?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Нередовно менување масло кое патем не е евидентирано во сервисна книшка кај овластен сервисер повлекува невалидност на условите од гарантниот лист. Тука е проблемот. Друго прашање е веќе колку другата страна се приридржува до наведените услови, но ако сам менуваш масло или кај севис кој не е за тоа овластен, тогаш ризикуваш при посериозен дефект во гарантен рок, гаранцијата да не биде валидна. Е, тука е моментот кој добавувачите и сервисерите немилосрдно си го користат и не колат како јаганци по Велигден!
Да во ред е да идеш редовно на сервис ама да ти го обавуваат сервисот како што треба и гаранцијата да ти го опфаќа цел мотор а не само цилиндар клип и радилица реално гледани цела година сервис ке ти искочи поскапо одколку да ги смениш ови три дела ( зборам за 50,125и 150 ки кинези зш со такви најчесто имам работа).
 
Член од
24 ноември 2010
Мислења
41
Поени од реакции
9
А на доктор ко ќе одиш не му викаш остајте сам ќе се прегледам? :)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Друго е да одиш на доктор кој научил за да биде доктор а друго е да идеш на доктор кој со врски завршил школо и да те одере со пари? Како и да е тоа е мое мислење не значи дека сите ке се согласат :helou:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Rekov, ne znam za kinezi! Ama sekoja masina koja se odrzuva redovno i navremeno ne bi trebalo da se rasipuva.
Makata e koga se odi kaj nepoznati ili kaj ajvan majstori koi edno velat a drugo pravat. Kako sto rece, za tvojot vo servis mu stavale pregoren zejtin od americki krofni a naplakjale kako za motul.
Mene proba eden taka da me zeza so stariot, ama navreme ukontav deka idejata mu e da me opljacka i da napika nekvalitetni delovi smeniv odma majstor.
Sega odam kaj Dzani ako imam maka (neam zasega) odnosno za ulje, lanec, kocnici itn.
Da ti kazam pravo, Dzani mi e za mehanika top covek.
Nego, koga na pivo, rakiijka i muabet? Sos makinite?
На пијачка со 2 тркала одам веднаш штом ми стаса плата за овој месец зашто „тантела“ сум ептен во моментов :)))! ...башка и регистрација ме чека наредниот месец. -Туку да се собереме повеќемина моторџии од форумов за на пијачка, не ќе е лошо па една моторџиска Кајгана-собиранка да напраиме...ако има моторџии доволно (скутерџиите не ги есапам овде).
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
На пијачка со 2 тркала одам веднаш штом ми стаса плата за овој месец зашто „тантела“ сум ептен во моментов :)))! ...башка и регистрација ме чека наредниот месец. -Туку да се собереме повеќемина моторџии од форумов за на пијачка, не ќе е лошо па една моторџиска Кајгана-собиранка да напраиме...ако има моторџии доволно (скутерџиите не ги есапам овде).
Абе моторџииште си ти ... со скутерџии не праиш муабет а ... ццц
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Пардон дечки, но според мене скутер е возило за дами и хомосексуалци. Вистински маж вози мотор.

--- надополнето ---

браво... така треба... кој ги тркала нив... не се моторџии, нели? за нив друг ветер низ коса дува кога возат...
Не се! Штом возат со составени нозе значи немаат меѓу нозете нешто што ќе им попречи да ги состават, а извинете, со такви нема моторџиско дружење! :)

--- надополнето ---

Абе моторџииште си ти ... со скутерџии не праиш муабет а ... ццц
За тебе секако сум, а и за повеќето овде. И ти и повеќето други овде не биле родени, веројатно ниту пак нивните родители планирале да ги создадат кога јас сум возел мотор и крстосувал низ Европа на 2 тркала. Capische?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
ијааа... сега прочитав поубаво... јебо еј... мажиште со изразена машкост, што не му ја собира кога ке ги спои нозете....:pos::pos::pos:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Мислам дека е доволен коментаров
Capische?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom