Совети околу мотоцикли

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.129
Вчера пробав да го запалам скутерчето и акумулаторчето беше празно па го поврзав со кабли на акумулатор на кола и запали. Го оставив да работи 5-6 мин, ги извадив каблите и одма ми угасна... Ги ставив каблите, пробав да го туражирам и да ги извадам каблите и така ми гасни.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Вчера пробав да го запалам скутерчето и акумулаторчето беше празно па го поврзав со кабли на акумулатор на кола и запали. Го оставив да работи 5-6 мин, ги извадив каблите и одма ми угасна... Ги ставив каблите, пробав да го туражирам и да ги извадам каблите и така ми гасни.
Извади го надвор акомулаторот и отвори ги ќелиите, провери го нивото на течност. Ако е под цртата за максимум, тогаш досипи дестилирана вода и повторно закачи го и запали го повторно скутерот со кабли. Можно е да е акомулаторот исушен па заради тоа „не држи“. Ако пак не акомулира, односно не се полни тогаш веројатно е веќе стасан за замена. Трета веројатност иако сосема мала е дека имаш проблем со електриката, заправо реглерот во тој случај не би испорачувал доволно напон до акомулаторот.

--- надополнето ---

ијааа... сега прочитав поубаво... јебо еј... мажиште со изразена машкост, што не му ја собира кога ке ги спои нозете....:pos::pos::pos:
Не бе нема врска. Ај нема да се караме више. Ќе бидеме другарчиња од сега. Еве, јас сакам да ме озиш на твоето скутерче, ти напред ќе возиш, јас од позади...само што ќе морам да се прицврсртам некаде со машкоста....:tapp:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
На пијачка со 2 тркала одам веднаш штом ми стаса плата за овој месец зашто „тантела“ сум ептен во моментов :)))! ...башка и регистрација ме чека наредниот месец. -Туку да се собереме повеќемина моторџии од форумов за на пијачка, не ќе е лошо па една моторџиска Кајгана-собиранка да напраиме...ако има моторџии доволно (скутерџиите не ги есапам овде).
abe ne ti e losa idejava :helou:,
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.129
^
^
Ќе го отворам да видам, ама не ми се верува го купив есента и го возев нецел месец па го чував до сега дома...
Кога веќе моторот стартува, треба да работи и без акумулатор. Го имам возено и без акулулатор кога ќе го запалиш на курбла... Некако ми нема логика тоа ганењето со акумулаторот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Пардон дечки, но според мене скутер е возило за дами и хомосексуалци. Вистински маж вози мотор.

--- надополнето ---



Не се! Штом возат со составени нозе значи немаат меѓу нозете нешто што ќе им попречи да ги состават, а извинете, со такви нема моторџиско дружење! :)


--- надополнето ---



За тебе секако сум, а и за повеќето овде. И ти и повеќето други овде не биле родени, веројатно ниту пак нивните родители планирале да ги создадат кога јас сум возел мотор и крстосувал низ Европа на 2 тркала. Capische?
Batali gi decava. Vcera sednale na kilav 50cc trotinet so pomosen motor i laat kako pcista krajpatni.
Veter u kosa hahahaha!
Senesto ke cujam tuka!

Inaku, i jas sum tantela so pari, tamam da dojde plata i da se sobereme. Ne mora Skopje. Moze da ja spukame nadvor nekade. No, samo so motordzii t.e. nisto pod 250cc (se pod e velosiped so pomosno motorce).
A i ne smeat na autoput so skutercinjata :):):):)
Plus, ne mislam da vozam 37-45 km na saat so mojon, ke pregree vo prva :):):):)

Znaci, tamu nekade, od sledniot petok nataka da planirame nekoja tura so zalivanje!

P.S. Deca, koga cicko vi Mandrak i Divider vozea na dve trkala niz evropskite i svetskite bespaka uste ne bea izmisleni vasite skutercinja vo Peking i Tajpej. Zatoa, bez hejtanje, lajnarski fail muabeti i slicno.
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
Може може една вожња ....да се пуштиме малку на автопат....мислам ако ме примите во друштво.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Batali gi decava. Vcera sednale na kilav 50cc trotinet so pomosen motor i laat kako pcista krajpatni.
Veter u kosa hahahaha!
Senesto ke cujam tuka!

Inaku, i jas sum tantela so pari, tamam da dojde plata i da se sobereme. Ne mora Skopje. Moze da ja spukame nadvor nekade. No, samo so motordzii t.e. nisto pod 250cc (se pod e velosiped so pomosno motorce).
A i ne smeat na autoput so skutercinjata :):):):)
Plus, ne mislam da vozam 37-45 km na saat so mojon, ke pregree vo prva :):):):)

Znaci, tamu nekade, od sledniot petok nataka da planirame nekoja tura so zalivanje!

P.S. Deca, koga cicko vi Mandrak i Divider vozea na dve trkala niz evropskite i svetskite bespaka uste ne bea izmisleni vasite skutercinja vo Peking i Tajpej. Zatoa, bez hejtanje, lajnarski fail muabeti i slicno.
Ај стварно нема да коментирам да не ја праиме голема работава со постови карање ... се гледа кои се децата ^ со муабетиве

и да сме учеле по историја за вас старудиите дека сте возеле низ "европскте па и светските" патишта ... :)

--- надополнето ---

Не бе нема врска. Ај нема да се караме више. Ќе бидеме другарчиња од сега. Еве, јас сакам да ме озиш на твоето скутерче, ти напред ќе возиш, јас од позади...само што ќе морам да се прицврсртам некаде со машкоста....:tapp:
Сега сам си покажа кај си ја ставаш машкоста

нема да коментирам понаката
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
abe ne ti e losa idejava :helou:,
Еве сме тука, ти, Divider и јас, па нема гајле, ќе се договориме лесно. Има добри места за посета, а богами и ѓезме може да се направи. Имам идеја и ќе ја изложам во текот на следната недела или на нов топик или по П.П.

--- надополнето ---

Ај стварно нема да коментирам да не ја праиме голема работава со постови карање ... се гледа кои се децата ^ со муабетиве

и да сме учеле по историја за вас старудиите дека сте возеле низ "европскте па и светските" патишта ... :)

--- надополнето ---





Сега сам си покажа кај си ја ставаш машкоста

нема да коментирам понаката
Сте бегале од часови гарант за да ги преправате тоа тротинетите од 50 на 80 ццм и сте ги пропуштиле лекциите! А за машкоста, бујрум, ќе ги извадиме на маса ако сакаш, само да не биде како во приказната со просјакот и царското магаре :) http://forum.kajgana.com/showthread.php?9515-Вицеви-без-наслов-2-дел/page294
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
^
^
Ќе го отворам да видам, ама не ми се верува го купив есента и го возев нецел месец па го чував до сега дома...
Кога веќе моторот стартува, треба да работи и без акумулатор. Го имам возено и без акулулатор кога ќе го запалиш на курбла... Некако ми нема логика тоа ганењето со акумулаторот.
Ако имаш унимер измери дали ти го пуни акумулаторот може да ти отишла некоја намотка или жица да имаш во прекин и да не иде струја до електрониката а кога го поврзуваш со акумулатор доаѓа струја до електрониката и запалува моторчето затоа што струјата за свеќица иде преку друга намотка малце лошо е објаснето се неадевам дека ке ме разбереш :smir:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Може може една вожња ....да се пуштиме малку на автопат....мислам ако ме примите во друштво.
Ако спаѓаш во групата за која важи муабетот, зошто да не?:music3:
 
Член од
20 март 2011
Мислења
29
Поени од реакции
1
ајдее моторџии кажете ми за проблемов иам дома еден скутер 50 цм пичкин дим иако не го смета за мотор ама нема везе коа ке стиснам задна кочница заглавува и не ми врака сајлата
и доле тоа кај со се стелува кај тркалото со рака ке го повлечам и врака а надвор стоеше 8 месеци и на прва запали може ли нешто да е корозирано ???
 

B O J A N

F.O.R.D
Член од
21 јуни 2010
Мислења
39
Поени од реакции
2
Каде во Скопје има салон за Aprilia скутери 50cc и дали некој се распрашувал за цените на најновиот модел што е сега Max Biaggi SBK.
Дали даваат попусти за плаќање во готово и што оди со моторчето.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Не секој моторџија се “скинал“ на 1000ка или 600тка. Инаку и јас би ви се придружил, ако примате батковци што возат брзо.
И не би требало да осудувате за тие што се на 50ccm, затоа што секој мора од нешто да почне, и не секој има на што да продолжи.

Каде во Скопје има салон за Aprilia скутери 50cc и дали некој се распрашувал за цените на најновиот модел што е сега Max Biaggi SBK.
Дали даваат попусти за плаќање во готово и што оди со моторчето.
Инаку бато новиот модел на Aprilia, Max Biaggi моментално е 2590 евриќи, ако плаќаш готово за 2300 би требало да ти ги дадат клучевите.
 

B O J A N

F.O.R.D
Член од
21 јуни 2010
Мислења
39
Поени од реакции
2
Да да во готово го плаќам, само да ми кажете каде во Скопје точно се наоѓаат салоните кои држат Aprilia.
Колку има гаранција моторчето.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Да да во готово го плаќам, само да ми кажете каде во Скопје точно се наоѓаат салоните кои држат Aprilia.
Колку има гаранција моторчето.
Незнам како точно би ти објаснил, еве ти нивен сајт, имаат бројче, контактирај се со нив.
Иначе 2 години гаранција имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom