Совети околу мотоцикли

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Не секој моторџија се “скинал“ на 1000ка или 600тка. Инаку и јас би ви се придружил, ако примате батковци што возат брзо.
И не би требало да осудувате за тие што се на 50ccm, затоа што секој мора од нешто да почне, и не секој има на што да продолжи.

Не муабетиме само за брзината. Во прашање е нешто друго кое се нарекува моторџиска филозофија и животен стил. Постојат непишани норми кои не можат да се објаснуваат во детали. Тие за да ги запознаеш треба интелектуално и духовно најпрвин да созрееш, а тоа секако нема да се случи додека возиш скутер од 50-125ццм и преокупирани ти се мислите со тоа како од него да направиш авион. Не се работи за некаква експлицитна осуда туку за тоа дека секој треба да си го најде своето место онаму каде што во моментот припаѓа. Ние само правиме филтер низ кој не би требало да минат оние кои по многу нешта не припаѓаат во иста група со нас.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
"This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must ride it as I must ride my life. My bike, without me, is useless. Without my bike, I am useless..."

And his name is Branko!!

Uf, kako sum go izbrcil vceravecer niz Skopje i okolinata, keifoj.

P.S @ Mandrak, napravi poseben topik za voznja, gezme itn. Za 250cc and above, za od 2-ri april nataka.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Не бе нема врска. Ај нема да се караме више. Ќе бидеме другарчиња од сега. Еве, јас сакам да ме озиш на твоето скутерче, ти напред ќе возиш, јас од позади...само што ќе морам да се прицврсртам некаде со машкоста....:tapp:
ваков јебо како тебе а богами и оној другиот што се произнесе не заслужува да ја запалам мојата комплетно реставрирана јава калифорнија и да се приклучам на вакви собиранки... штета и за типкиве што ги трошам додека пишувам... а не ја палам затоа што несакам влага да ми ја фати, а не затоа што чекам плата за бензин да и ставам... пробај со машкоста во резервоар да брцнеш...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kopilj, skini se aman.
Se vide tvoeto nivo i keleshlak.

Mandrak, da ne sakas Redline za procistuenje na mashina? Bas sea eden drugar dobi naracka. Relativno jeftino ke da se.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
ваков јебо како тебе а богами и оној другиот што се произнесе не заслужува да ја запалам мојата комплетно реставрирана јава калифорнија и да се приклучам на вакви собиранки... штета и за типкиве што ги трошам додека пишувам... а не ја палам затоа што несакам влага да ми ја фати, а не затоа што чекам плата за бензин да и ставам... пробај со машкоста во резервоар да брцнеш...
Ако имаше Јава Калифорнија реставрирана не ќе се најдеше погоден поради постот и категоризацијата за скутерџиите. За тоа не раскажувај прикаски во стил wanna be, туку к`сни уште малце лебче и стасај барем на половина пат каде што сме Divider и јас.

--- надополнето ---

"This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must ride it as I must ride my life. My bike, without me, is useless. Without my bike, I am useless..."

And his name is Branko!!

Uf, kako sum go izbrcil vceravecer niz Skopje i okolinata, keifoj.

P.S @ Mandrak, napravi poseben topik za voznja, gezme itn. Za 250cc and above, za od 2-ri april nataka.
На 2-ри се отвара бајкерска кафана на Качанички Пат. Бени (ex Guardian Angels) повикува на забава, ќе има жива свирка со Пеце од Суперхикс и компанија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Moze, moze. 2ri odgovara. Tamam i jas do vtori sum zafaten, ali od 2ri popladne pa nataka sum relativno free :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Kopilj, skini se aman.
Se vide tvoeto nivo i keleshlak.
внимавај на речникот пријателе... имаш ли ти поим колку години имам? како и да е, имаш поздрав од вук. секое добро “чичко“...

Ако имаше Јава Калифорнија реставрирана не ќе се најдеше погоден поради постот и категоризацијата за скутерџиите. За тоа не раскажувај прикаски во стил wanna be, туку к`сни уште малце лебче и стасај барем на половина пат каде што сме Divider и јас.
ке се запознаеме ние, па ке ми дадеш оценка за јавата. тоа едно, второ, не се најдов погоден од текстот за СКУТЕРЏИИТЕ туку ти дадов замерка за понашањето. сите оние текстови по нет што вртат од “моторџиите“ каде што за сите е еднаквост, ти со 3 реда текст ги прегази. како и да е, нема да се замарам више со вас “личностите со големата машкост“, т.е. нема да коментирам ништо више затоа што појдовте/појдовме офф топик ептен...

инаку ни нај малку не ми беше целта да се препирам со некого, да си го мерам со било кој на маса, за тоа дали е маж или пичица според тоа што го вози... како си мислите и двајцата така терајте си го филмот, и ролајте по асвалти...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Добро бе onak, уживај и не напњај непотребно. За моторџиски начела на однесување да зборуваш, треба многу повеќе од читање текстови по нет и муабети по форуми. Треба најпрвин да изедеш многу бајат леб кој ќе го влечкаш со денови во дисагите, да изминеш неколку СТОТИЦИ ИЛЈАДИ КИЛОМЕТРИ и да се наголташ многу прашина по патиштата. До тогаш не е умно да истрчуваш сам пред гол зашто и да поентираш нема да ти биде уважено бидејки не си стасал да научиш дека постои и офсајд.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ajt bigjAa da klajme tocka na diskusijava i da terame dalje so drugi muabeti.

Hm?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
има некој новитет околу кубикаживе на моторциклите и нивната регистрација. вчера ми соопштија ама не детално. дали некој е информиран? на пример до 150 кубика моторциклите веке ке бидат со трајна регистрација, само ке се има обврска секоја година да си плаќаш осигурување и документот да го носиш со себе во моторот. колку мотори имаш толку различни осигурувања, затоа што на осигурувањето е носител моторциклот а не сопственикот.

знае ли некој по детално за овие промени и што се уште има во тие промени?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
[/COLOR]
На 2-ри се отвара бајкерска кафана на Качанички Пат. Бени (ex Guardian Angels) повикува на забава, ќе има жива свирка со Пеце од Суперхикс и компанија.
И? Има заинтересирани бајкери од кајганава за да се појде чест да си се сториме :) :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
И? Има заинтересирани бајкери од кајганава за да се појде чест да си се сториме :) :)
Двајца без тројца :))) Гледаш 98,102% се скутерџии кои 24/7 мислат како од 50 ццм да дојдат до 80, ти па бајкери бараш :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom