Совети околу мотоцикли

Член од
9 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo Decki, pocetnik sum i neodamna zemav KTM adventure 390 pa me interesiraa nekoi od pravilata za motori. Prebarav skoro sekade na internet no nemozam da najdam odgovor na ovie prashanja pa ako mozete da mi pomognete so odgovori ili kade bi mozel da pobaram


1. Dali filtriranje megju kolona vozila (line filtering) dodeka stojat ili se dvizat pod 10km/h e dozvoleno kaj nas?

2. Dali e dozvoleno dvizenje po trotoar? Vo nekoj clen procitav deka e dozvoleno so brzina pomala od 25km/h no nemozam da go najdam sega.

3. Plakjanje patarini. Sekogas koga plakjam patarina me gledaat kako da ne videle motor shto zastanuva na patarina
Me interesira dali se zamaraat ako pominesh pokraj rampata, dali ti stiga kazna ili neplaten tiket?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Zdravo Decki, pocetnik sum i neodamna zemav KTM adventure 390 pa me interesiraa nekoi od pravilata za motori. Prebarav skoro sekade na internet no nemozam da najdam odgovor na ovie prashanja pa ako mozete da mi pomognete so odgovori ili kade bi mozel da pobaram


1. Dali filtriranje megju kolona vozila (line filtering) dodeka stojat ili se dvizat pod 10km/h e dozvoleno kaj nas?

2. Dali e dozvoleno dvizenje po trotoar? Vo nekoj clen procitav deka e dozvoleno so brzina pomala od 25km/h no nemozam da go najdam sega.

3. Plakjanje patarini. Sekogas koga plakjam patarina me gledaat kako da ne videle motor shto zastanuva na patarina
Me interesira dali se zamaraat ako pominesh pokraj rampata, dali ti stiga kazna ili neplaten tiket?
Proveri tuka dali ke najdes nesto za line filtering (obicno imaat tocni informacii za EU ne znam dali ima nesto za mkd, samo go imam bookmark-irano linkot)

pojma nemam za vozenje po trotoar ama ne veruvam deka e dozvoleno za tvojot morot, mozebi za skuter/tomos ama ne i za golem motor

Da patarini se plakaat, kolku sto znam stavija kameri na patarinite pa moze da ti stigne doma cestitka, dali toa raboti ne znam ne sum go testiral, ako doznaes pisi tuka update. (Prasanje koj vozi motor na avtopat be? :D Neli e uzivanjeto na pomalite patista da se vozi )
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Zdravo Decki, pocetnik sum i neodamna zemav KTM adventure 390 pa me interesiraa nekoi od pravilata za motori. Prebarav skoro sekade na internet no nemozam da najdam odgovor na ovie prashanja pa ako mozete da mi pomognete so odgovori ili kade bi mozel da pobaram


1. Dali filtriranje megju kolona vozila (line filtering) dodeka stojat ili se dvizat pod 10km/h e dozvoleno kaj nas?

2. Dali e dozvoleno dvizenje po trotoar? Vo nekoj clen procitav deka e dozvoleno so brzina pomala od 25km/h no nemozam da go najdam sega.

3. Plakjanje patarini. Sekogas koga plakjam patarina me gledaat kako da ne videle motor shto zastanuva na patarina
Me interesira dali se zamaraat ako pominesh pokraj rampata, dali ti stiga kazna ili neplaten tiket?
1. Никој не знае да ти каже , мада сите го практикуваме… За кој мој возам мотор ако на семафор чекам у колона … Фино си се протнувам ако има место … Само пази овде , пошто има многу терсене шофери со коли , па може намерно да те блокира и да ти затвори пат од инает шо он мора да чека , а ти не , па ако си побрз може да се закуцаш у него …
2. Пак никој не знае , а сите го правиме … И паркираме на тротоари и никој не те чепка …
3. На старите наплатни рампи , кај што имаше место да се протнеш , никој не плаќавме … Само ќе успориш , ќе му свирнеш два пати на чоекот на рампа да го поздравиш и цепаш … Никој не те пријавува со мотор . Сега на новиве , мораш да застанеш и да платиш , пошто нема место кај да се протнеш … Мене два пати ми се чудеа и џандари шо на автопат им застанав на стоп палка … А јас со 1000 цц мотор … Вика - сигурно све си исправен па застана Кога си со голем мотор на автопат , чисто ти крева палка ради реда , кај ке ме види он кога ќе здимам крај него со 250+ … Само пази на радари пошто снимаат , вака … Мада , имај на ум дека секое полициско Јети иде поише од твојот КТМ 390 , па ако земе да те брка на автопат не му бегаш …

На крајот , но и најбитно - биди совесен и одоговорен моторџија . Не биди шабан или семафорџија … Биди културен и за лична безбедност практикувај дефанзивно возење низ град . Ако не знаеш што е , имаш видеа на јутјуб … Нема курчење и играчки со две тркала …
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Ако може мал совет, се мислам помеѓу Yamaha MT 03 и MT 07, почетник сум до 09.2024 сум со законско огранучување до 40kw. Имам возено скутер моторцикл не сум поседувал до сега. Гледам дека МТ 07 се нуди и во варијанта од 35kw. Прашање до посикусните, кој би бил по соодветен за возач почетник, дали ограничувањето ќе може да се отстрани по одреден период и да си ги добие моторот неговите 55kw. Висок сум 185см, тежок 105кг, планирам за почеток да го возам гратски релации, подоцна би сакал да пробам и на релација Струмица - Солун (кога ќе ми легне нормално :D)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ако може мал совет, се мислам помеѓу Yamaha MT 03 и MT 07, почетник сум до 09.2024 сум со законско огранучување до 40kw. Имам возено скутер моторцикл не сум поседувал до сега. Гледам дека МТ 07 се нуди и во варијанта од 35kw. Прашање до посикусните, кој би бил по соодветен за возач почетник, дали ограничувањето ќе може да се отстрани по одреден период и да си ги добие моторот неговите 55kw. Висок сум 185см, тежок 105кг, планирам за почеток да го возам гратски релации, подоцна би сакал да пробам и на релација Струмица - Солун (кога ќе ми легне нормално :D)
МТ07 секако . МТ03 е многу малецко . Со твојата висина ќе ти биде ок 07 . Фабрички доаѓа со блокатори кои мислам дека се во граните и лесно се отстрануваат . Генерално е лесно моторче за возење , мене ми е како точак да возам … 2 цилиндра и 700 цц , мирно , питомо , линеарно забрзување , пошто толку му е снагата … Се на се ок е како градски мотор и за меѓуградски патувања , за уживање … За брзина не е , и одблокирано иде едвај 160-170 км/ч … Ама како за почетник ќе ти е добро , да совладаш рутина … Само ново и оно многу скапо бидна , како и сите други .
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Здраво. Ме интересира кај може да најдам BMW K100 мотор од 1984 година па нагоре, од тиа постарите. Гледам на огласите кај нас само еден од 2015 огласот стои. По странство цените одат околу 2500 евра за таков мотор, ама не верувам дека може да се царини кај нас. За cafe racer сакам да го земам, добра платформа е.
Низ Македонијава, имаше пред 7-8 години еден во Битола на продажба. Од надвор да го џемеш, не можеш да го внесеш, нема да го царинат зашто не задоволува услови за увоз. Да пробаш малку да размислиш како да го надминеш тој проблем...? Друг совет не би можел да ти дадам.
Автоматски споено мислење:

Ако може мал совет, се мислам помеѓу Yamaha MT 03 и MT 07, почетник сум до 09.2024 сум со законско огранучување до 40kw. Имам возено скутер моторцикл не сум поседувал до сега. Гледам дека МТ 07 се нуди и во варијанта од 35kw. Прашање до посикусните, кој би бил по соодветен за возач почетник, дали ограничувањето ќе може да се отстрани по одреден период и да си ги добие моторот неговите 55kw. Висок сум 185см, тежок 105кг, планирам за почеток да го возам гратски релации, подоцна би сакал да пробам и на релација Струмица - Солун (кога ќе ми легне нормално :D)
Точно кога ќе може да се отстрани лимитерот тогаш кога за тоа ќе дојде време и ќе посакаш, веќе нема да го сакаш тој мотор туку ќе сакаш друг, помоќен, подобар, побрз, поснажен...можеби и поинаков зашто со возачкото созревање веќе се диференцира и афинитетот. За тоа, како почетник не планирај мотори на долг период.
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
3
Здраво ако може мислење за овој мотор, возач почетник сум, имам возено скутер 50сс и 125сс, моторцикал немам возено. Немам положено А категорија, ќе полагам на пролет кога ќе наполнам 24 за да имам А. Фала однапред 1672329331478.png
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Здраво ако може мислење за овој мотор, возач почетник сум, имам возено скутер 50сс и 125сс, моторцикал немам возено. Немам положено А категорија, ќе полагам на пролет кога ќе наполнам 24 за да имам А. Фала однапредПрегледај го приврзокот 360507
Никој нема купено вакво , така да никој нема мислење … Секој малку поискусен моторџија овде прво ќе ти каже - 5К евра за 350 цц 1 цилиндар и 39 кс ??? Башка кој бренд е ова ?? За тие пари секое 10 год старо и добро одржавано Kawasaki Z750 со 40.000 км , е далеку подобар избор …
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Никој нема купено вакво , така да никој нема мислење … Секој малку поискусен моторџија овде прво ќе ти каже - 5К евра за 350 цц 1 цилиндар и 39 кс ??? Башка кој бренд е ова ?? За тие пари секое 10 год старо и добро одржавано Kawasaki Z750 со 40.000 км , е далеку подобар избор …
Де бре не се само јапонциве на пазарот :D Искрено блисок има заглавено вака со половена Honda ендуро од 2000 и некоја година, од тогаш сум скептик и не би препорачал, поготово ако е над 30.000км. А како што вика и дека е неискусен, ќе му се види овој добар и понатаму кога ќе зема Z800, DUKE 790 или MT-07 ќе му се види бомбона и ќе ја цени машината што ја "јава"
Автоматски споено мислење:

Здраво ако може мислење за овој мотор, возач почетник сум, имам возено скутер 50сс и 125сс, моторцикал немам возено. Немам положено А категорија, ќе полагам на пролет кога ќе наполнам 24 за да имам А. Фала однапредПрегледај го приврзокот 360507
Со оглед на тоа дека низ Европа се движат со иста цена би рекол дека е океј, знам дека постариот модел на моторен агрегат што го произведуваа со 310сс имаше некој маани, за овој моторен агрегат сега за сега нема негативности, ма да е и нов на пазарот. Било кој од моделите на Zontes да ги одбереш сите имаат исти мотор со исти перформанси и мислам дека се едни од подобрите што се нудат од кинеските мотори.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Може ли на скутер од 150цц да му ставам машина од 50цц и да го регистрирам и да го возам со Б дозвола.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
9
Поени од реакции
15
Поздрав дечки !
Планирам да купам "крос" мотор ,па сакам да слушнам ваше мислење.Почетник сум,никогаш немам возено мотор крос ,освен скутер.Планирам да возам по ридови и планини на долги стази,не планирам некој егзибиции со него да правам.Ме интересира која јачина е најдобра и препорачајте некој модел или продавница.Досега како што гледам и нема некој голем избор.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Поздрав дечки !
Планирам да купам "крос" мотор ,па сакам да слушнам ваше мислење.Почетник сум,никогаш немам возено мотор крос ,освен скутер.Планирам да возам по ридови и планини на долги стази,не планирам некој егзибиции со него да правам.Ме интересира која јачина е најдобра и препорачајте некој модел или продавница.Досега како што гледам и нема некој голем избор.
Многу убаво … Почетник , никогаш не возел и одма на крос . Уште некоја двотактна 250ка да избереш и ете ти комбинација за гинење … Знаеш ти која заебанција е поседување и одржување на крос мотор ? Гуми како се мењаат според терен на кој возиш , таму уље се менува на работни саати а не на измината километража … И дефинирај што крос . Баш фул крос , ендуро или супермото ?? Многу различно е ова од едно до друго , а за некој сите се кросеви. Ако е првиот , носење до ридовите кај би го возел само на приколица , во град возење нема , пошто тој нема никаква сигнализација … Другите два се урбани кросеви да ги кажам и можат секаде …
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Многу убаво … Почетник , никогаш не возел и одма на крос . Уште некоја двотактна 250ка да избереш и ете ти комбинација за гинење … Знаеш ти која заебанција е поседување и одржување на крос мотор ? Гуми како се мењаат според терен на кој возиш , таму уље се менува на работни саати а не на измината километража … И дефинирај што крос . Баш фул крос , ендуро или супермото ?? Многу различно е ова од едно до друго , а за некој сите се кросеви. Ако е првиот , носење до ридовите кај би го возел само на приколица , во град возење нема , пошто тој нема никаква сигнализација … Другите два се урбани кросеви да ги кажам и можат секаде …
Ako ima polozeno covekot A kategorija zosto da ne vozi kros?Plus vika po ridovi ke vozi kade spored mene e daleku pobezbedno otkolku po nasite patista.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ako ima polozeno covekot A kategorija zosto da ne vozi kros?Plus vika po ridovi ke vozi kade spored mene e daleku pobezbedno otkolku po nasite patista.
Секој може како сака … Тоа е само мој совет . Почетник и див крос не идат заедно , многу див мотор е тоа , краток пренос , голем момент … башка ако е двотактно …
 

Kajgana Shop

На врв Bottom