Снемување на Пасоши, Помош!

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.469
Поени од реакции
4.181
@Beric Dondarrion ko nekoja stara baba si... do utre mozes da go tupis ama fakt e deka ova sega e 100 pati poloso od vremeto na grujo. ime smenija, istorija, tiranska platforma i pak so prstot vo usta ostanaa. aj toa ama ni pravda ni administracija ni nisto ne e sredeno. dzabe se puvas ovde, ovie ni 2% nemaat kapacitet od grujo kako sakas ti spinuvaj gi rabotite
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.229
Поени од реакции
47.111
Немало полошо од Груевски до сега (со исклучок на првите две години - тие беа најдобри), можеби Бранко има повеќе штета направено.
Тоа е вака грубо кажано, инаку има некои работи кои беа бољи кај Груевски. Али вкупната слика му беше ужас. Било не поновило се.
Тоа не ја прави оваа власт добра. И таа е тука негде, со Бранко и Груевски.

Оф топик е ова.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.469
Поени од реакции
4.181
Немало полошо од Груевски до сега (со исклучок на првите две години - тие беа најдобри), можеби Бранко има повеќе штета направено.
Тоа е вака грубо кажано, инаку има некои работи кои беа бољи кај Груевски. Али вкупната слика му беше ужас. Било не поновило се.
Тоа не ја прави оваа власт добра. И таа е тука негде, со Бранко и Груевски.

Оф топик е ова.

Treba glup da si seriozno da go mislis toa. Ovaa tema e bas dobar dokaz za toa. Banalni raboti kako pasosi nemozat da sredat ne pak nesto poveke. Smesno e da gi sporeduvas so bilo koja vlast predhodno vo MKD pa duri i vo svetot, africki pleminja se podobro organizirani od ovie be, ma kakvi africki, banana republiki od tipot na papua nova gviena koj imaat pleminja u parlament, im se slucuva otcepuvanje na bouganville se poorganizirani i imaat pogolema ekonomski porast.... smeski
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
786
Поени од реакции
1.306
Јас у времето на Грујо, уствари лажам, само што го скинаа, закажав за пасош понеделник, вторник попладнето го имав у рака. Тоа зеленото копче го искинав од стискање, не ми се веруеше.

Ама сега боље било. Патем, остана нешто од тие копчињата?
Автоматски споено мислење:

Па у праву си. Мене лично не ми е битно што се дешава тука.
Ја исклучиво од читање на Економист одредувам дали било боље или не.
Пред тоа одредував според Дуинг Бизнис дали е добро или не и стварно, бевме лидери во регионот, светот и пошироко.
Добро би ти било да почнеш да читаш. Пошто, како да ти кажам, во Северната слобода на медиуми не е баш сјајна.

Не викам јас. Тоа RSF така оценува
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
14.941
Поени од реакции
9.743
Чекај сега, значи се уште НЕМА пасоши со СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА !!!
Поради тоа ли Спасовски НЕ нарачувал формулари ????
Мене на 19 ми го земаа и стариот пасош ( важеше до 28,02), а не ми кажаа кога ќе добијам нов...билким до 1 Априлили...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.852
Поени од реакции
2.894
Народот е глуп за тужби. Направи им вака на Германците, има да ти ја запалат институцијата.
Далеку сме ние од Германија, таму законите важат, тука во северистан е калакурница. Премиерот лаже и минува неказниво плус незаконски крши устав, ти за еден пасош ќе тужиш. Ама си смешен.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.201
Далеку сме ние од Германија, таму законите важат, тука во северистан е калакурница. Премиерот лаже и минува неказниво плус незаконски крши устав, ти за еден пасош ќе тужиш. Ама си смешен.
Не е смешен, во право е. Само судството и државичето што ни е нефункционално... инаку како и сите и тој има право да тужи.

Баш би било интересно да се најди некој адвокат и да се чукаат колективни тужби, како на времето што му чукаа на ЕВН тужби за некои давачки таму (мислам дека за онаа загарантирана моќност 33% што ја пресметуваа или пак за некоја глупост со помала цена што беше во фактурата), видоа не видоа го тргнаа тоа од фактурата ама ѓубрињата го вметаа некако во сметката (имаше поскапување)...

Дали народен првобранител или нешто друго, мора да има чаре за ова... и кога сите би тужеле за обештетување тоа би било добро, макар и не поминало на суд.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.678
Поени од реакции
3.267
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.398
Поени од реакции
1.773
Од 1ви Март со Македонски пасош ќе може слободно да се работи во Германија.
Од 1ви Јануари пасош да извадиш ти е како да си добил на лото.

Во последниве 5-6 години, било каков документ да ми требало, во која институција државна и да сум влегол било ТОТАЛЕН ХАОС. Од 4 шалтери 1 работи. Од 08:30 работно време, во 08:40 искача типката од собчето, ме гледа дека чекам више 10 минути, се враќа да си го допие кафето. Во 09:00 искача, ми дава формулар, пополнувам - Дојди за недела дена дечко треба да биде готово. ТРЕБА.
Идам да вадам извод од матична книга на родени (Нели мора да биде не по стар од 6 месеци пошто матичниот број, кога и каде сум роден, како се викам презивам и сл. се мења на секој 6 месеци), работи пак 1 шалтер (2риот на пауза беше најмалце 40 минути дур бев таму), поднесов - Дечко за 2 недели ќе биде.

Јас стварно не знам дали една ебана институција ни функционира како што треба, може јас сум малер - не знам. Едино за Пасош немаше до сега многу заебанции. Епа јебеш га, не иде само таму да немаш нервози... Ене каде е март, до Август некаде (јеби га , избори, па да се направи влада, па одмори почнуваат) ќе почнат да ги даваат пасошите на тие што се имаат сликано во Јануари, без гајле. Де бе луѓе што се 6-7 месеци да се почека за еден пасош. Еј , МАКЕДОНСКИ ПАСОШ ВАДИТЕ ТОА Е ЧЕСТ!

Да направиме споредба.
Во Македонија:
Брза постапка - Чекаш пасош 4-5 работни дена
Во Бугарија
Брза постапка - Ако се сликаш пред 09:00-10:00 сабајлето пасошот го имаш по 15:00. Ако не, здравје утре дента, сабајлечки после 09:00.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.201
Најново инфо (неофицијално од МВР) што го кажуваат ти е дека чекаат отприлика 23к граѓани за пасош. Во нормални услови печатењето одело по 1000 пасоши дневно, а било закочено од 27.01.2020 па наваму. Така да, кој се сликал до тогаш најверојатно и зел веќе пасош, кој не се сликал правете математики според ова погоре.

Дали ќе даваат по ред и како ќе даваат (според датумот на сликање или преку ред и со врски) останува да видиме. Битно... ако си се сликал крај на февруар... ќе чекаш отприлика месец дена откако ќе почнат да делат пасоши за да го добиеш својот.

Тоа е само да стигнат да ги дадат овие што веќе е уплатено за нив и што се има народ сликано, а новите.... (тука лежи зајакот) ваљда ќе се трупаат и трупаат. Испаѓа, си се сликал за пасош во јануари, ќе го земиш во февруари - ама следната година.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.551
Поени од реакции
187.126
Тоа е само да стигнат да ги дадат овие што веќе е уплатено за нив и што се има народ сликано, а новите.... (тука лежи зајакот) ваљда ќе се трупаат и трупаат. Испаѓа, си се сликал за пасош во јануари, ќе го земиш во февруари - ама следната година.
Добро, сигурно нема по 1000 души на ден да се сликаат за пасош откако ќе ги раздадат сите овие, ми нема логика тоа, сигурно нема 5 милиони Македонци и на сите да им истекуваат документите. Ќе има чекање од месец и пол, најкасно 2, барем според мене.
Како и да е, тешка лакрдија.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.047
Поени од реакции
4.985
Добро, сигурно нема по 1000 души на ден да се сликаат за пасош откако ќе ги раздадат сите овие, ми нема логика тоа, сигурно нема 5 милиони Македонци и на сите да им истекуваат документите. Ќе има чекање од месец и пол, најкасно 2, барем според мене.
Како и да е, тешка лакрдија.
2010 година многумина извадија нови (биометриски) пасоши. Тогаш во јануари беа огромни гужви. Нормално беше да се очекува дека 2020 година на голем дел од нив им истекуваат, па ќе има многу поголема потреба од вообичаеното.
Проблем е што некој воопшто не помислил на ова, па навреме не обезбедил доволно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.551
Поени од реакции
187.126
2010 година многумина извадија нови (биометриски) пасоши. Тогаш во јануари беа огромни гужви. Нормално беше да се очекува дека 2020 година на голем дел од нив им истекуваат, па ќе има многу поголема потреба од вообичаеното.
Проблем е што некој воопшто не помислил на ова, па навреме не обезбедил доволно.
А тоа јасно, проактивно менаџирање е file not found кај нас :)
 
На врв Bottom