Снемување на Пасоши, Помош!

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
До 14 треба полномошно, какви 18 години. Нема тема кај што немаш оптегарчено некоја зелена.
Ама од која година е законов ?
Пред 15+ години кога бев 3-4 средно ми требаше да вадам пасош за да идам на ексурзија у Србија ми рекоа мора потпис од двајцата родители. Вработениот преврте очи и сам искоментира дека 15,16-17 годинишни деца (што и не се баш деца) не можат туку така да бидат киднапирани од едниот родител во случај на злоупотреба на едниот потпис, но што е тука е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама од која година е законов ?
Пред 15+ години кога бев 3-4 средно ми требаше да вадам пасош за да идам на ексурзија у Србија ми рекоа мора потпис од двајцата родители. Вработениот преврте очи и сам искоментира дека 15,16-17 годинишни деца (што и не се баш деца) не можат туку така да бидат киднапирани од едниот родител во случај на злоупотреба на едниот потпис, но што е тука е.
Не знам другар јас од 2004-5 си поминував граница без проблем. За екскурзии во средно па да не правиме муабет. Има и на страната на МВР дека над 14 години нема потреба
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За деца до 18 години мора дозвола од родител/и само за вадење на пасош, а на 14+ може да патуваат без полномошно. Стариот избркал некои работи.

Извод може да се извади, мајка на жена ми вадеше за виза пред некој ден и готов 3-4 дена.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не знам другар јас од 2004-5 си поминував граница без проблем. За екскурзии во средно па да не правиме муабет. Има и на страната на МВР дека над 14 години нема потреба
2013-2014 потпишувавме за лична карта на средношколец. 2008 потпишувавме полномошно за одење на натпревар во странство (моравме да го наведеме и бројот на пасошот на одговорното лице)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Не е само пасоши. Одам денес да вадам извод од Матична книга на родени... прц, немале формулари за печатење. Имало 200 необработени барања и се чекало. „Од понеделник“.... „ќе биди“...

жална мкд.
Види преку некој адвокат извади го веднаш онлајн, ако се приклучени кон системот.
Јас не сум инаку ќе ти завршев работа.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Види преку некој адвокат извади го веднаш онлајн, ако се приклучени кон системот.
Јас не сум инаку ќе ти завршев работа.
Фала на инфо другар, не знаев дека адвокатите имаат можност онлајн да извадат.
Позз и фала уште еднаш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За деца до 18 години мора дозвола од родител/и само за вадење на пасош, а на 14+ може да патуваат без полномошно. Стариот избркал некои работи.

Извод може да се извади, мајка на жена ми вадеше за виза пред некој ден и готов 3-4 дена.
Па и јас вака правев, ваљда некој професор по тоа школите им бара на луѓево и го тупи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па и јас вака правев, ваљда некој професор по тоа школите им бара на луѓево и го тупи.
Абе стариот избрка и визи и полномошно.
Им барале да потполнат одобрение за на малолетните деца да извадат виза или пасош.

Сигурно син му патувал сам без одобрение на 12 години во 90тите, аха. :Д

После 1991 година се сеќавам имавме заеднички пасош со родителите и мораше одобрение за патување сами, а свој пасош после 14 години.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.983
Нели Груевизмот беше диктатура еквивалент на Северна Кореа?! Имаше популизам по медиуми, лажна слика на рај во земјата додека тие крадеа и народот осиромашуваше...итн итн... ама бевме слободна земја. Оди каде сакаш ич кур да не ти чуе....

Сега вака демократска земја, Заевизам на сите страни, LGBTQ, SJW автономија, аспирации за ЕУ НАТО, Европска Весленска Програма, народот богат, незнае за подоле од ЕУРО 5.... како вака да не можеме да ги истрошиме лесно заработените државни пари до Шпањолска и Монако ривиера? Зарбоени во својата земја... Правен преседан од катастрофални размери.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Нели Груевизмот беше диктатура еквивалент на Северна Кореа?! Имаше популизам по медиуми, лажна слика на рај во земјата додека тие крадеа и народот осиромашуваше...итн итн... ама бевме слободна земја. Оди каде сакаш ич кур да не ти чуе....

Сега вака демократска земја, Заевизам на сите страни, LGBTQ, SJW автономија, аспирации за ЕУ НАТО, Европска Весленска Програма, народот богат, незнае за подоле од ЕУРО 5.... како вака да не можеме да ги истрошиме лесно заработените државни пари до Шпањолска и Монако ривиера? Зарбоени во својата земја... Правен преседан од катастрофални размери.
е па испаѓа добро е да се има + блгарски или некој друг пасош :cool:
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
„Новата набавка на 100.000 обрасци за пасоши се очекува на 24 март, но Чулев вели дека успеале да издејствуваат да стигне десет дена до две недели порано.“

Во ваква една ситуација наместо да ветуваат баби и жаби кај се говедата да речат ЕЈ дечки ако ви треба пасош по итна постапка истиот ќе го добиете за пари како по обична.

Башка македончето не го бива за на мочање да го земиш камо за друго, али ова да беше во средена држава имаше да фрчат тужби до немајкаде.
Немаш образец за пасош, фино. Еве ми ти тужба па плаќај ми отштета.

п.с. па дури и да ги добијат новите пасоши, како што се агилни и организирани овие 16.500 пасоши што чекаат ќе ги принтаат месец до два и уште толку ќе ги делат лево десно низ градовите.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Народот е глуп за тужби. Направи им вака на Германците, има да ти ја запалат институцијата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Народот е глуп за тужби. Направи им вака на Германците, има да ти ја запалат институцијата.
сега Зајо ќе се договори со МицуТакис севернофиромците со Лична карта да идат на Алкидики...
ама пробљем што на ЛК не пишуе Северна :icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Нели Груевизмот беше диктатура еквивалент на Северна Кореа?! Имаше популизам по медиуми, лажна слика на рај во земјата додека тие крадеа и народот осиромашуваше...итн итн... ама бевме слободна земја. Оди каде сакаш ич кур да не ти чуе....

Сега вака демократска земја, Заевизам на сите страни, LGBTQ, SJW автономија, аспирации за ЕУ НАТО, Европска Весленска Програма, народот богат, незнае за подоле од ЕУРО 5.... како вака да не можеме да ги истрошиме лесно заработените државни пари до Шпањолска и Монако ривиера? Зарбоени во својата земја... Правен преседан од катастрофални размери.
Груевизмот не беше сјаен, ама секако беше подобар од ова сега. Тој како така одговараше пред народот.

Овој сега одговара само пред амбасадорите. А нив, јбг, не им треба Мк пасош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom