Снемување на Пасоши, Помош!

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Добро, сигурно нема по 1000 души на ден да се сликаат за пасош откако ќе ги раздадат сите овие, ми нема логика тоа, сигурно нема 5 милиони Македонци и на сите да им истекуваат документите. Ќе има чекање од месец и пол, најкасно 2, барем според мене.
Како и да е, тешка лакрдија.
Проблемот е што бидејќи е лакрдија ниту овие ќе ги даваат по ред, ниту пак новите ќе ги дадат за брзо. Зборат за некоја пратка од 100.000 пасоши, а веќе петтина од нив се раздадени т.е. луѓе се сликаат. Идат годишни одмори, обично "странците" менуваат пасоши на лето кога ќе си дојдат па очекувам застој, плус редовните на кои сега му иди тој десетгодишен период за промена...
Сума сумарум, аматери ни ја водат државата без разлика од која политичка партија или пак националност и затоа имаме вакви институционални испади.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Проблемот е што бидејќи е лакрдија ниту овие ќе ги даваат по ред, ниту пак новите ќе ги дадат за брзо. Зборат за некоја пратка од 100.000 пасоши, а веќе петтина од нив се раздадени т.е. луѓе се сликаат. Идат годишни одмори, обично "странците" менуваат пасоши на лето кога ќе си дојдат па очекувам застој, плус редовните на кои сега му иди тој десетгодишен период за промена...
Сума сумарум, аматери ни ја водат државата без разлика од која политичка партија или пак националност и затоа имаме вакви институционални испади.
Абе кога веќе анализираме, 2020 сме, плаќаш од дома, идеш те сликаат и за 5 минути се принта пластиката, си земаш и си одиш дома ама мора да има партиски работни места. На овие што им се готови пасошите прати им ги по пошта и крај на муабетот ама зошто да се живее во ред кога може да е хаотично.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Абе кога веќе анализираме, 2020 сме, плаќаш од дома, идеш те сликаат и за 5 минути се принта пластиката, си земаш и си одиш дома ама мора да има партиски работни места. На овие што им се готови пасошите прати им ги по пошта и крај на муабетот ама зошто да се живее во ред кога може да е хаотично.
Јас немам проблем да седат дома и да им даваат плата, не мора ни да одат на работа се' додека функционира нештото вака како што велиш... ама јбг кога човек нема на време да си ја дувни од државичето ќе дреми тука и ќе гледа шпански серии.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Абе кога веќе анализираме, 2020 сме, плаќаш од дома, идеш те сликаат и за 5 минути се принта пластиката, си земаш и си одиш дома ама мора да има партиски работни места. На овие што им се готови пасошите прати им ги по пошта и крај на муабетот ама зошто да се живее во ред кога може да е хаотично.
Ама знаеш ли ти дека една машина (штампач) за „пасоши“ кошта 2 мил евра? На времето ова беше бомбона бизнис и добро се офајди некој тогаш па сега чекаме уствари тендер за нова набавка... Целта е да мора да се падне тој и да се купат и нови машини и нормално нови пасоши... Еве прочитај си подоле замени киргистан со севернистан и ќе ти стане јасно што уствари се прави.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Друго не знаеме, ај што ќе доцнат пасошите ама како ќе знаеме кога ќе биде готов ?? Во септември се сликав за лична карта, по рокот колку што ми рекоа рработни дена дојдов тааму и ми кажа дека нема а декаа треба почесто да доваѓам и да прашува,... зошто нема на веб сајт преглед на издадени а неподигнати исправи ???
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Друго не знаеме, ај што ќе доцнат пасошите ама како ќе знаеме кога ќе биде готов ?? Во септември се сликав за лична карта, по рокот колку што ми рекоа рработни дена дојдов тааму и ми кажа дека нема а декаа треба почесто да доваѓам и да прашува,... зошто нема на веб сајт преглед на издадени а неподигнати исправи ???
Брат, живееме во држава каде што за банална работа треба од една јавна установа да идеш да вадиш документ за у друга јавна установа да го однесеш документот. А се може да биде толку ебано просто со еден МЕИЛ да се среди работата и ти да потрошиш 5 минути време и 2 мб нет.
Тоа на телефон не можеш да звониш за пасош и (мислам) лична карта ако не е од „ФИКСЕН“, а за други институции и по пола саат да вртиш под знак прашалник е дали ќе ти кренат, не па на веб сајт или НЕ ДАЈ БОЖЕ ЕДЕН МЕИЛ да ти стигне - "Господине Иреал ваСХиот документ лиЦХна карта е готов, дојдете да си го подигнете во станица Беко“
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
До кај е работата со пасошите, не следам вести, ќе има до крајот на Март или ќе си скапиме тука сите шо си останавме без патна исправа ?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
До кај е работата со пасошите, не следам вести, ќе има до крајот на Март или ќе си скапиме тука сите шо си останавме без патна исправа ?
Бев јас да прашам, нз како е ск ама пп кај то шо е за пасоши, лични карти одма до штрумфојте, ја прашав жената рече има, ѝ реков за продолжување, рече не можи да се продолжи туку нов да се вади, в пон закажв за сликање, 2100 ден, рече за 1 месец че стигни а по брза постапка пасоши нема освен со пријатели.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
До кај е работата со пасошите, не следам вести, ќе има до крајот на Март или ќе си скапиме тука сите шо си останавме без патна исправа ?
Колега вчера вадел за децата во СК и му рекле месец дена.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да е месец супер ќе е, баш за месец и пол треба да патувам а стариот пасош ми истекува Јули
Да не испадне те лажам, само пренесувам што ми пиша :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
na koj datum treba da stignat plastikite znae nekoj ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Zemal nekoj pasos poslednive denovi ? Do kaj stasa rabotava ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom