Снемување на Пасоши, Помош!

Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
немало ич сообрааќајни ??
https://galama.website/2020/02/ne-se-samo-pasoshite-nedostigaat-ushte-edni-vazhni-dokumenti-graganite-negoduvaat-se-poglasno/
Автоматски споено мислење:

ова било ГООЛЕМАА работа...

видов јас дека има нешто матно уште есента, кога вадев ЛИЧНА КАРТА... се чекаше, се чекаше и на крај пак лични карти со Република Македонија, охи Северна...
.. дури ќе има смеење... важно ефективно ја разрешија еврејката за обична Табла, а што немаме документ тури му пепел..
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
ПРОБЛЕМОТ СО НЕДОСТИГ НА ПАСОШИ СТИГНА ДО МЕРКЕЛ, СПАСОВСКИ ЌЕ УРГИРА ГЕРМАНСКАТА ФИРМА ПОРАНО ДА ПРАТИ ОБРАСЦИ

њама паспорти њама Арбајтери за Германија :icon_mrgr:
а тоа што дрндаат софтвер нема, НЕМА СЕВЕРНА, само Република Македонија, а СЕВЕРНА со ПЕЧАТ ќе се УДИРА на граница на пасоши се додека не примат во гЕУ
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Баш ме интересира дали било кој од нас да има ваков сериозен пропуст во работата ќе остане на истата работа? Другарот Чулев потроши денови на именување и разрешување на човечиња како главен приоритет и покрај тоа што многу добро знаеше дека е хаос со документите. Голема е можност Спасовски да го мести, мириса на негови манири ама досега можеле да направат интервентна набавка.
Постојат механизми, плати повеќе, скрати процедури за набавки, има луѓе што целата приказна им направи сериозен проблем.
Со други зборови: за промена, млитав функционер.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.992
Баш ме интересира дали било кој од нас да има ваков сериозен пропуст во работата ќе остане на истата работа? Другарот Чулев потроши денови на именување и разрешување на човечиња како главен приоритет и покрај тоа што многу добро знаеше дека е хаос со документите. Голема е можност Спасовски да го мести, мириса на негови манири ама досега можеле да направат интервентна набавка.
Постојат механизми, плати повеќе, скрати процедури за набавки, има луѓе што целата приказна им направи сериозен проблем.
Со други зборови: за промена, млитав функционер.
Да сега и Петровска го дозакопа со идејата за печати, така да ако не превземи нешто сета одговорност ќе падне на него и на ДПМНЕ.

Башка она со дрогана од Крушопек беше капак, како се истрчаа, не ми се верува.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Народот е глуп за тужби. Направи им вака на Германците, има да ти ја запалат институцијата.
Е овој муабет кога ќе го чуам значи не знам дали да плачам или да се смеам.
Абе ќе убијат член на фамилија, народот овде не се откажува од партија а не па да протестира за пасоши.Кој да се побуни, оние со сендвичине шо маршираа ли пред некој ден, или оние шо го пцујат Заев како ја продал државата а ни на еден протест не испаднале никогаш у живот, ни еден камен не фрлиле.
Излутени муабети, народ не се буни за ова.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ова со печат не знам како ќе функционира во реалност.
Едноставно скептик сум. Не знам што се скенира при влез/излез, не се разбирам од вакви процедури, но сигурно не е така едноставно како удирање печат на билет у воз.
Попрво ќе испечатат нови пасоши.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Без гајле. Сè ќе се среди. Јас вчера го подигнав пасошот, и верувале или не, возачката книшка која требаше да биде готова уште во 2011 година.
Инаку за пасошите виновна е претходната неписмена гарнитура. Требаше да знаат дека пред 10 години се воведоа биометриски пасоши, па нормално дека сега ќе има ненормално зголемена побарувачка.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ова со печат не знам како ќе функционира во реалност.
Едноставно скептик сум. Не знам што се скенира при влез/излез, не се разбирам од вакви процедури, но сигурно не е така едноставно како удирање печат на билет у воз.
Попрво ќе испечатат нови пасоши.
Сакаш да кажеш дека мене ме издупиле, кога ми дадоа паШош со РМ а на трета страна печат дека не е РМ ами СРМ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Сакаш да кажеш дека мене ме издупиле, кога ми дадоа паШош со РМ а на трета страна печат дека не е РМ ами СРМ?
Не е за С-то туку датумот на продолжување важност кој, покрај точното име и презиме заедно се најбитните параметри за влегување во друга држава. Ако почнат со печати за датумите прво што ми иде на памет е како (на кој начин), злоупотреба и проблем на граница.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Груевизмот не беше сјаен, ама секако беше подобар од ова сега. Тој како така одговараше пред народот.
Фино вака пред избори, али тоа се дешаваше сега скоро, не беше пред дваес години, па некој вака да мачка очи.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Реков че го продолжувам пасошо сега во април оти треба в лето да одам кај џерманците, ја гледам ситуацијава со пасошиве, не знам дали да си пукам в гла со DEagle 0.50 калибар, ова не беше вака ни во 1998 ни во 2001, ако не грешам 27г. вакво срање не се има случено. Ниту Грујо, Бранко и пред нив шо беа не напрајле вака. Чекаат тендер да фата за пасоши еј, тендер. За инает че фатам на 12 април че преминам во Србија со лична карта и че седам таму на бензиска дур не заврша изборите (не дека изборите се задолжителни), оти нели „за да не можи да си ода никој пред изборите“, од инает че седам на српска граница.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Фино вака пред избори, али тоа се дешаваше сега скоро, не беше пред дваес години, па некој вака да мачка очи.
Па не викам јас дека во МК владее хибриден режим? Економист вика така! Три години по ред. А колку што знам јас, Економист не се финансира од маџарски пари :P
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Па не викам јас дека во МК владее хибриден режим? Економист вика така! Три години по ред. А колку што знам јас, Економист не се финансира од маџарски пари :P
Не.Твојот пост не беше ни за Економист, ни за хибриден режим. Твојот пост беше за тоа како Грујо бил бољи и одговарал пред народот.
Груевизмот не беше сјаен, ама секако беше подобар од ова сега. Тој како така одговараше пред народот.
И додека тоа дека бил бољи, иако е комично, сепак има разни кричри кои зимале дел од неговите трошки, за да лајат тука и таму и стварно може да е од нечија перспектива таква, али во ова дека одговарал пред народот не веруваат ни најголемите форумски куртони.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Не.Твојот пост не беше ни за Економист, ни за хибриден режим. Твојот пост беше за тоа како Грујо бил бољи и одговарал пред народот.

И додека тоа дека бил бољи, иако е комично, сепак има разни кричри кои зимале дел од неговите трошки, за да лајат тука и таму и стварно може да е од нечија перспектива таква, али во ова дека одговарал пред народот не веруваат ни најголемите форумски куртони.
Така де, според Економист 2010-2014 МК била подемократска земја.

Ако не ти се свиѓа Економист има и други извори. Сакаш Транспаренси, Светска Банка, Херитиџ...

А ти како ствараш мислење извини? Од читање Слободен печат?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Така де, според Економист 2010-2014 МК била подемократска земја.

Ако не ти се свиѓа Економист има и други извори. Сакаш Транспаренси, Светска Банка, Херитиџ...

А ти како ствараш мислење извини? Од читање Слободен печат?
Па у праву си. Мене лично не ми е битно што се дешава тука.
Ја исклучиво од читање на Економист одредувам дали било боље или не.
Пред тоа одредував според Дуинг Бизнис дали е добро или не и стварно, бевме лидери во регионот, светот и пошироко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom