Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.843
Поени од реакции
9.419
Не може некој што те негира до ден денешен било да е Грција или Бугарија да се рече дека е добар сосед.
Каде го реков јас тоа?[DOUBLEPOST=1560254731][/DOUBLEPOST]
Турците 500 години убивале и силувале, Ќе ги прескокнеме Србите и Бугарите (и тие го практикувале истото). Доаѓаме до комунистите. И тие убиваа и силуваа. И на крај сегашниот плурализам. И сега има убивања и силувања, само на прикриен начин. Не е ништо подобро отколку за турско време.
И јас сум да се вратат Турците. Барем народот бил сплотен, не како сега. Тогаш имало данок десеток - една десетина (10%), сега треба да се вика петок* - една петина (20%).

*не петок како ден во неделата
Народот не бил сплотен никогаш да бил сплотен ќе сме се избореле уште тогаш за држава.Нормално дека далеку подобро за разлика од денес.А и сето тоа се долмело само поради тоа што во тоа време владеел патријахатот.Да се врата денес Турците(Не дај Боже) нема да издржиме ни 1 месец а половина од народот сами ќе се потурчат.
Ете гледаш и ти сакаш да се вратат Турците и тоа можеш да го кажеш јавно а ретко кој ќе те осуди за разлика ако некој каже нешто вакво за Бугарите ќе биде категоризиран како велепредавник.Тоа ми е поентата на целиот муабет.Не ми е јасна причината зошто има двојни стандарди.
 
Последно уредено:

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.649
Поени од реакции
4.177
Народот не бил сплотен никогаш да бил сплотен ќе сме се избореле уште тогаш за држава.Нормално дека далеку подобро за разлика од денес.А и сето тоа се долмело само поради тоа што во тоа време владеел патријахатот.Да се врата денес Турците(Не дај Боже) нема да издржиме ни 1 месец а половина од народот сами ќе се потурчат.
Ете гледаш и ти сакаш да се вратат Турците и тоа можеш да го кажеш јавно а ретко кој ќе те осуди за разлика ако некој каже нешто вакво за Бугарите ќе биде категоризиран како велепредавник.Тоа ми е поентата на целиот муабет.Не ми е јасна причината зошто има двојни стандарди.
Ова го пишувам за мојот крај. Во западна Македонија имало разни качаци, па таму народот страдал, а тоа им се припишува на Турците. Кај нас се живеело релативно мирно. Давачките ги плаќале (во натура), законите ги почитувале. Кога (пра)дедо ми му згрешил нешто на Турчинот, тој неколкупати доаѓал да то тепа. Но никогаш не го пронашол (овој навреме се криел). Никогаш немало малтретирање на жената и децата, само закани дека ќе го тепа (дедо ми). Но дедо ми секогаш навреме бил известуван дека доаѓа Турчинот, па останал без ќотек.
Зошто велам дека сакам да се вратат Турците, а не Бугарите? Покрај тоа што народот бил сплотен (неверник ги командувал), ретко бил малтретиран. За време на Бугарите имало многу повеќе проблеми. Дури и за српско време (мислам 1921 г.) бугарски комити го убиле братот на дедо ми, за пари.
За жал денес не е ништо подобро отколку во турско време. Мое лично мислење е дека е многу полошо.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.340
Поени од реакции
8.113
https://lider.com.mk/magazin/shokantni-fotografii-na-lgbt-sobirot-vo-skopje-im-stavale-polovi-organi-na-hristijanski-svetci-frchkoski-i-unkovski-vo-publikata/?fbclid=IwAR1XKeBXDlKltjbgq46-1qbFHcCwWtLat0pqF_o1rhfAOVYUZXPNv8edyr0


ММммм ми се допаѓа оваа слобода на говор но само ако излегува од устата на ЛГБТ активисти, освестени граџани, гушкачи на трговски центри, распеани скопјани, паркобрани само во опозиција, бањати урбани кул лепачи на плакати на сдсм, прошетани инфлуенсери со три слики од кафе на Инстаграм во различни европски градови, експерти од твитер сферата, ДЈ-и од rooftop журки во Гоце, шмркачи на безвезни смутиња направени од сомнителни ликови во Парк со мало штандче закачено на точак, туркачи на електронски тротинети, не сфатени лезбејки мразачи на машки пол со under-cut фризури кои патем личат на машкиот пол, светски патници со неизмиени мишки на кои главен муабет им е: "Абе брад ми е гајле кој си и од каде си, додека си кул према мене и јас сум кул према тебе", професори на приватни универзитети кои трујат младина со безвезни анти-вмро муабети, деца на транзициски профитери, баба ми е од долно свирипичино ама дедо земал на времето државен стан у Дебар Маало и сеа ругам провинцијалци типови, честитачи на муслимански празници на социјални мрежи иако немаат еден муслиман за пријател, лигуши родени '91ва и помлади со ставени слики од Тито на ФБ и во Југославија боље било муабети и останати бљувотини што може да искочат од една зграда на Бихачка, кхм Павел Шатев се извинувам.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
547
Поени од реакции
1.616
https://lider.com.mk/magazin/shokantni-fotografii-na-lgbt-sobirot-vo-skopje-im-stavale-polovi-organi-na-hristijanski-svetci-frchkoski-i-unkovski-vo-publikata/?fbclid=IwAR1XKeBXDlKltjbgq46-1qbFHcCwWtLat0pqF_o1rhfAOVYUZXPNv8edyr0


ММммм ми се допаѓа оваа слобода на говор но само ако излегува од устата на ЛГБТ активисти, освестени граџани, бањати урбани кул лепачи на плакати на сдсм, прошетани инфлуенсери со три слики од кафе на Инстаграм во различни европски градови, експерти од твитер сферата, ДЈ-и од rooftop журки во Гоце, шмркачи на безвезни смутиња направени од сомнителни ликови во Парк со мало штандче закачено на точак, туркачи на електронски тротинети, не сфатени лезбејки мразачи на машки пол со under-cut фризури кои патем личат на машкиот пол, светски патници со неизмиени мишки на кои главен муабет им е: "Абе брад ми е гајле кој си и од каде си, додека си кул према мене и јас сум кул према тебе", професори на приватни универзитети кои трујат младина со безвезни анти-вмро муабети, деца на транзициски профитери, баба ми е од долно свирипичино ама дедо земал на времето државен стан у Дебар Маало и сеа ругам провинцијалци типови, честитачи на муслимански празници на социјални мрежи иако немаат еден муслиман за пријател, лигуши родени '91ва и помлади со ставени слики од Тито на ФБ и во Југославија боље било муабети и останати бљувотини што може да искочат од една зграда на Бихачка, кхм Павел Шатев се извинувам.
Амин.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.090
Поени од реакции
7.549
https://lider.com.mk/magazin/shokantni-fotografii-na-lgbt-sobirot-vo-skopje-im-stavale-polovi-organi-na-hristijanski-svetci-frchkoski-i-unkovski-vo-publikata/?fbclid=IwAR1XKeBXDlKltjbgq46-1qbFHcCwWtLat0pqF_o1rhfAOVYUZXPNv8edyr0


ММммм ми се допаѓа оваа слобода на говор но само ако излегува од устата на ЛГБТ активисти, освестени граџани, гушкачи на трговски центри, распеани скопјани, паркобрани само во опозиција, бањати урбани кул лепачи на плакати на сдсм, прошетани инфлуенсери со три слики од кафе на Инстаграм во различни европски градови, експерти од твитер сферата, ДЈ-и од rooftop журки во Гоце, шмркачи на безвезни смутиња направени од сомнителни ликови во Парк со мало штандче закачено на точак, туркачи на електронски тротинети, не сфатени лезбејки мразачи на машки пол со under-cut фризури кои патем личат на машкиот пол, светски патници со неизмиени мишки на кои главен муабет им е: "Абе брад ми е гајле кој си и од каде си, додека си кул према мене и јас сум кул према тебе", професори на приватни универзитети кои трујат младина со безвезни анти-вмро муабети, деца на транзициски профитери, баба ми е од долно свирипичино ама дедо земал на времето државен стан у Дебар Маало и сеа ругам провинцијалци типови, честитачи на муслимански празници на социјални мрежи иако немаат еден муслиман за пријател, лигуши родени '91ва и помлади со ставени слики од Тито на ФБ и во Југославија боље било муабети и останати бљувотини што може да искочат од една зграда на Бихачка, кхм Павел Шатев се извинувам.
Едно време мислевме оти шундот во музиката и општо во секојдневниот живот ни е број еден непријател. Турбо фолк, сељаци со златни синџири околу врат, ликови кои што единствено "дело" кое што го прочитале им е билтенот во кладилница...се тоа не ме загрижува толку, не дека не е проблем, да не се сфатиме погрешно. Оваа категорија барем е верна на сопствената природа и нема потреба да се фолира и да глуми прогресивност. Она што ме загрижува е горе споменатото. Квази интелектуала, кич вештачка култура во патетичен обид да се биде дел од светската авангарда. За авангарда се поимаат настани како тој од погоре, она што е најлесно да се ископира и да се доведе тука, промоција на некакви си квази европски вредности, културолошко и морално оттуѓување и декаденција на основните морални вредности...она кога ќе ви речат дека се срамите од сопственото потекло. Самите си ја сечиме гранката врз која што седиме.

Ако веќе нешто копираме од т.н развиен свет, за мене нормално општество ќе настојува и притиска за вакви промени:
Шведска не нуди никаков луксуз или привилегии за своите политичари
Кога веќе се копира западниот и скандинавски животен стил барем нека бидат буквални и нека почнат со овие работи, а не да промовираат либерализам и демократија, права и слободи од алиекспрес.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
396
Поени од реакции
916
Едно време мислевме оти шундот во музиката и општо во секојдневниот живот ни е број еден непријател. Турбо фолк, сељаци со златни синџири околу врат, ликови кои што единствено "дело" кое што го прочитале им е билтенот во кладилница...се тоа не ме загрижува толку, не дека не е проблем, да не се сфатиме погрешно. Оваа категорија барем е верна на сопствената природа и нема потреба да се фолира и да глуми прогресивност. Она што ме загрижува е горе споменатото. Квази интелектуала, кич вештачка култура во патетичен обид да се биде дел од светската авангарда. За авангарда се поимаат настани како тој од погоре, она што е најлесно да се ископира и да се доведе тука, промоција на некакви си квази европски вредности, културолошко и морално оттуѓување и декаденција на основните морални вредности...она кога ќе ви речат дека се срамите од сопственото потекло. Самите си ја сечиме гранката врз која што седиме.

Ако веќе нешто копираме од т.н развиен свет, за мене нормално општество ќе настојува и притиска за вакви промени:
Шведска не нуди никаков луксуз или привилегии за своите политичари
Кога веќе се копира западниот и скандинавски животен стил барем нека бидат буквални и нека почнат со овие работи, а не да промовираат либерализам и демократија, права и слободи од алиекспрес.
Не е убаво сите работи туку така да се копираат од Запад, ова е очигледно глупо, дури и штетно. Едно е да се правиш авангарда со геј паради. Или да плукаш по сопствениот народ кога ќе појави тронка самосвест.
Друго е да бидеш политичар , да се потиш во градски автобуси со рајата. Бљак. Која е поентата на политичар ако после мандатот немаш барем еден приватен бизнис, 3 стана и четири коли повеќе.
Треба да си нетокму да воопшто влегуваш во политика.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.713
Поени од реакции
11.338
Како прво, треба во Македонија да знаеме дека Бугарите не се Татари.
Денешните Бугари имаат име кое не е соодветно на нивната структура на населението. Бугарските племиња од средна Азија дошле последни на Балканот, мешајќи се со доминантното словенско население. Има денешна Бугарска нација/народ кој има целосно словенски карактеристики (јазик, обичаи, фолклор...) и е очигледно доминантен кај нив. Парадоксално, но според мене Бугарите имаат „лажен“ идентитет бугарски, а реално не се. Секако дека дел од нив има и бугарско, но такви делови сигурно има и кај нас, и кај Србите, итн, итн... Бугарските племиња не дошле само во денешна Бугарија, племња предводени од Кубрат (мислам) дошле во прилепско поле, па накај Солун отишле, па после и од таму заминале... Секаде имало мешање на народите. Сте се запрашале ли од каде е името на Куманово? Прочитајте за Куманите.
Затоа, не треба многу да го гледаме минатото, важно е да се почитуваат националните убедувања на денешните народи.

Тачно, Фиромјаните може да бидат што сакаат, али немаат право да присвојуваат работи кои се туѓиеве ви го Гоце Делчев (лево) во бугарска униформа (изгледа со сила го облекле и сликале), тенка граница помеѓу Македонци и Бугари не постои од проста причина што Македонци ко националност во тој период не постојат.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.450
Поени од реакции
13.541
@SandeUSA ne ja sfakam patoloskata opsesija vasha da dokazete deka site sloveni se bugari. Glup balkan mentalitet.
Na nikoj ne mu e gajle za Bugarija osven na bugarite. Pola SMK si zema bugarski pasosi, i pak ne im e gajle za vas.
Bugarskiot identitet e mehanicki i korisen samo za beganje podaleku od balkanot. Po 5 godini koga bg pasoshot se zamenuva so germanski se frla u kontejner.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.255
Јас па мислев измислени категории се тоа за замајување народ, идентитет натака навака, нации и држави тука нешто, вештачки измислени работи за поделба на масата, Македонци, Бугари, Срби што ти јас знам таму, а тоа да ти биле битни работи во суштина штом толку се препотуваат и едните и другите да докажуваат нешто. Или па зависи на кој каква пропаганда му треба во моментот, па така ќе ги форсира работиве. Кој да знае веќе, тешко е да ја пратиш доследно состојбата во калакурницава. Јебига, и најдобрите можат некогаш да не бидат баш најконзистентни во своите ставови. Ама што е битно тоа кога сè друго е како што треба, па сега да одвоиме и малку време за овие работи. А, и онака дечиштава само на памет бубаат, им е гајле што кур пишува таму по тоа учебниците, може само цицките во тој по биологија да им се интересни.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
165
Поени од реакции
184
Hehe goce delcev pogore kako cigance mi izgleda, a I isto negovata vnuka[DOUBLEPOST=1560264515][/DOUBLEPOST]21 vek I narodot uste veruva vo religii I nacii
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.961
Поени од реакции
184.367
Се понашаат како на дедо им нивата да е стаена на продажба
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.255
Дај бе нека каже некој нешто за таа куртонката што земала мито 6 и кусур илјади евра, нема смисла вака под тепих да се бутаат работите. Или ако станува збор за суми помали од 10 илјади евра, тогаш нема потреба да се збори, у пичку матер пари ли се тоа, со новава просечна плата за година дена ќе ги заработиш. А, и да ме потсети некој до кај е одговорноста за криминалите у државава. И кога сум веќе тука, да ги замолам дечките што дремат у Ружа и у Белата палата по цел ден да намалат малку со конструктивната критика, сепак нема смисла по се да се плука. Или толку беше со тој муабет, и јас па будала, сум се заглавил тука у ебената 2015 година.... Ај чекај прво да си ги доизмериме кој каде припаѓал и слично, па ќе праиме муабет за суштинските проблеми заради кои пливаме секојдневно во лајна.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.340
Поени од реакции
8.113
Тачно, Фиромјаните може да бидат што сакаат, али немаат право да присвојуваат работи кои се туѓиеве ви го Гоце Делчев (лево) во бугарска униформа (изгледа со сила го облекле и сликале), тенка граница помеѓу Македонци и Бугари не постои од проста причина што Македонци ко националност во тој период не постојат.
Веројатно затоа што учел Воено училиште во Софија, затоа што народот немал своја држава биле 500 години под туѓа власт и затоа што единствениот начин за некаков напредок во нивниот живот било да одат и да се школуваат низ соседните земји, како Србија и Бугарија. Нормално дека Бугарска воена униформа ќе му дадат, тоа учел. Да учел за фризер ќе бил сликан со кецела, ножици и чешел и веројатно ќе се нарекувал Гоц Хаирстајл. Jesus, какви постови...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.713
Поени од реакции
11.338
Веројатно затоа што учел Воено училиште во Софија, затоа што народот немал своја држава биле 500 години под туѓа власт и затоа што единствениот начин за некаков напредок во нивниот живот било да одат и да се школуваат низ соседните земји, како Србија и Бугарија. Нормално дека Бугарска воена униформа ќе му дадат, тоа учел. Да учел за фризер ќе бил сликан со кецела, ножици и чешел и веројатно ќе се нарекувал Гоц Хаирстајл. Jesus, какви постови...
It makes sense нормално, отишол да учи школо во царството кое пробувало да го асимилира неговиот народ.

Она што ми е мистерија до ден денес е како у турско Циганите си биле Цигани, само Фиромјаните ги спречувал некој да се пишат Македонци па морале Бугари да се пишуваат...
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
460
Поени од реакции
667
Тачно, Фиромјаните може да бидат што сакаат, али немаат право да присвојуваат работи кои се туѓиеве ви го Гоце Делчев (лево) во бугарска униформа (изгледа со сила го облекле и сликале), тенка граница помеѓу Македонци и Бугари не постои од проста причина што Македонци ко националност во тој период не постојат.
Исто како шо „Бугари“ не постоеле пред 1878.

It makes sense нормално, отишол да учи школо во царството кое пробувало да го асимилира неговиот народ.

Она што ми е мистерија до ден денес е како у турско Циганите си биле Цигани, само Фиромјаните ги спречувал некој да се пишат Македонци па морале Бугари да се пишуваат...
Стварно кој ги спречувал?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom