Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.079
Поени од реакции
1.303
Очајнички обиди за правдање на договорот со Бугарија преку моронски примери на слика на Гоце Делчев во униформа до изигравање на девојка за се за еден пашапорт од гастајбајтерот во УСА.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
5.183
It makes sense нормално, отишол да учи школо во царството кое пробувало да го асимилира неговиот народ.

Она што ми е мистерија до ден денес е како у турско Циганите си биле Цигани, само Фиромјаните ги спречувал некој да се пишат Македонци па морале Бугари да се пишуваат...
Па никој не ги спречувал, имаш милион документи од пописи што правеле Турците низ регионов каде што се пишани секаде Македонци.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
103
Поени од реакции
128
Pa tocno e deka ne postoele bugarite pred 1878 godina, isto taka e tocno deka ne postoele makedonci pred 1945 godina.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.537
Поени од реакции
47.117
It makes sense нормално, отишол да учи школо во царството кое пробувало да го асимилира неговиот народ.
Еве што имаше да рече Ламбе Мојсоски за Бугарите... Инаку Ламбе е последниот жив Илинденец, интервјуто е правено 1984 година од страна на ТВС, а дедо Ламбе тогаш имал 98 години.

...дознав дека многу наши војводи, комити, многу Илинденци, пребегале во Бугарија. Таму заминале оти Бугарите демек ни биле пријатели, можеле да ни помогнат. А видовме подоцна колку ни помогнаа и што сакаше Бугарија од нашата Македонија. Времето си врвеше, јас веќе стасав за женење, но на женење и не помислував. Моите мисли се уште беа свртени кон четата, кон борбата за слобода, но такво нешто немаше, беше некаков голем молк, како да завршил светот и векот… А во Бугарија да ме бесиш не одам, и за среќа никогаш не отидов, а му благодарам на Господ за тоа. Во Грција да заминам не можам, таа е бетер од Бугарија. Нема друго место и друга земја, си велам, ќе одам во Србија. И точно кога наполнив 19 години, беше тоа 1905 година, со нешто алишта в торба една ноќ тргнав од Ресен за Велес пешки...


Патем еве дека ти толку гордо тврдиш дека Македонци/Македонки не постоеле во пусто турско, еве доказ кој го побива тоа...
Рајна Алексова, првата апотекарка на Балканот била родена во Битола во 1883 година, а еве како се декларирала самата таа.Неинформиран Северxhан :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.164
Поени од реакции
9.378
Па никој не ги спречувал, имаш милион документи од пописи што правеле Турците низ регионов каде што се пишани секаде Македонци.
Ја на пример ставка Македонец на турски попис немам видено, а ијам видено Бугари, Срби, Грци, Албанци и Цигани. Еве ако имаш таков оригинален турски документ радо би да го прикачиш тука. На темата докази за македонскиот идентитет имаш "Македонци" во Америка кои маршираат за независна Македонија во 1922 - здружението МПО и тука имаш припаѓање како несоборлив доказ за македонскиот идентитет дур не видиш кои и што биле тие луѓе и што терминот Македонец означувал во тој период

 
Член од
6 април 2010
Мислења
802
Поени од реакции
4.907
Кога сме на тема потекло и генетика, и кој од каде е и што е по идеологија, еве доказ дека се тоа ви е релативна работа кога на сцена настапува личниот и фамилијарен интерес.
Ќерката на пратеникот Сашо Василевски унапредена на висока позиција во МЖ – ќе зема 55.000 денари плата
Овој е истиот кој што заедно со Крсто ги отворија вратите од собранието. Очигледно почнал да го монетаризира гласот за промена на името. Ова ви е таа еволутивна теорија на дело и потврда дека кај нас само ваквите успеваат да го одржат сопствениот генетски матетријал, одржувајќи генетски континуитет преку разјадување на сопственото национално ткиво. Гоце Делчев да ја свртел пушката прво кон ваквите, денес можеби ќе правевме друг муабет.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
103
Поени од реакции
128
Hehe tocno.
Skoro nikakkva genetska razlika nema megu site balkanski narodi, site sme rodniji bliski. Razlikite ne se genetski tuku kulturoloski/ identitetski.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.753
Поени од реакции
2.635
Абе што се замарате со држава и народ што не се словенски и се направени по вештачки пат (благодарение на Русија).
Крадат историја од кого стигнат. Уште од Нигерија им фали да украдат и ќе бидат "един народ 100 д'ржави".
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
103
Поени од реакции
128
62354942_2433366613351148_8184982342071222272_n.jpg videte be shubavo chupe, zasho da ne se pobugarçime?[DOUBLEPOST=1560274748][/DOUBLEPOST]Zaharieva e Kade Kade poslatka od shkjerinska,
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.905
Поени од реакции
6.931
Pa tocno e deka ne postoele bugarite pred 1878 godina, isto taka e tocno deka ne postoele makedonci pred 1945 godina.
Ovoj Stalin zaeban tip da ti bil. Ako ne se skaraja so Tito sega druga pesna ke peese. Vie treba be na Tito svekja da mu palite oti na Stalin mu rece Ne.[DOUBLEPOST=1560275133][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 210617 videte be shubavo chupe, zasho da ne se pobugarçime?[DOUBLEPOST=1560274748][/DOUBLEPOST]Zaharieva e Kade Kade poslatka od shkjerinska,
Tuku ti be vlavce so kur te boli sto sme, koj sme.
P. S mu go kacam na dvete posto ko ne jebe svasta ne jebe nista mada ova odrodenata poke kef mi praj. Sekako na Zaharieva mislam.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
11.112
Поени од реакции
13.916
Веројатно затоа што учел Воено училиште во Софија, затоа што народот немал своја држава биле 500 години под туѓа власт и затоа што единствениот начин за некаков напредок во нивниот живот било да одат и да се школуваат низ соседните земји, како Србија и Бугарија. Нормално дека Бугарска воена униформа ќе му дадат, тоа учел. Да учел за фризер ќе бил сликан со кецела, ножици и чешел и веројатно ќе се нарекувал Гоц Хаирстајл. Jesus, какви постови...
Апсолутно никој во свет не би го прифатил ова твое објаснување како релевантно. Ако ова ни е најдобриот начин да ја објасниме бугарската воена униформа, ни се еба матер.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
277
Поени од реакции
578
Апсолутно никој во свет не би го прифатил ова твое објаснување како релевантно. Ако ова ни е најдобриот начин да ја објасниме бугарската воена униформа, ни се еба матер.
Како што беше, на пример, еден Џорџ Вашингтон полковник на англиска војска, во англиска униформа за да подоцна против истата војска се бори. Иако претците му се токму од Англија. Тоа што во одреден момент се поклопуваат интересите на две групи, (дефинирај ги нив како сакаш), не значи дека тоа поклопување е вечно.
Примери за тоа, колку сакаш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.112
Поени од реакции
13.916
Како што беше, на пример, еден Џорџ Вашингтон полковник на англиска војска, во англиска униформа за да подоцна против истата војска се бори. Иако претците му се токму од Англија. Тоа што во одреден момент се поклопуваат интересите на две групи, (дефинирај ги нив како сакаш), не значи дека тоа поклопување е вечно.
Примери за тоа, колку сакаш.
Не е вечно, ама некогаш постоело?
 
На врв Bottom