Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали оваа Влада заслужува уште еден мандат?

Анкетата е активна до 27 јули 2019 во 19:42.
 1. Да.

 2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. ZooGraf

  ZooGraf

  Член од:
  29 декември 2007
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  463
  Се разбира дека постоел. Заедно со Бугарите, ние сме последен православен народ под Турска политичка и под грчка духовна власт. Еве ти паралелен пример - колку Македонци беа официри со југословенска униформа. Колку од нив беа пред се Југословени а потоа Македонци. Некогаш постоел тој заеднички интерест, сега веќе не.
   
  На Sussaro, Beric Dondarrion и Inglourious Basterd им се допаѓа ова.
 2. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.793
  Допаѓања:
  8.852
  Postiras naucno istrazuvanje a toa ustvari razgovor na forum + pdf napraen od bugari.
  Mislam okej e, narodot tuka na balkanot e izmeshan i svesni sme za toa. Nikoj tuka ne e malo dete da misli deka se cistokrvni.
  Za 1000 godini genetskata slika na balkanot ke bide uste poizmeneta, toa nema da go smeni faktot deka se ponashate ko idioti(zimi brakava) i deka vi go koristat bugarskiot identitet za izlez nadvor. Ne gleas tuka poveketo sakaat da vlezat u bg samo za da si zaminat.
   
 3. F.E.A.R.

  F.E.A.R. Führer

  Член од:
  11 јуни 2015
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  253
  Никој то не го негира, туку проблемот е шо ти и другите како тебе забораваат дека грцизмот не би постоел без Британија и Франција, како што србизмот не би постоел без Русија и Австрија, бугаризмот без Русија, албанизмот без Австро-Унгарија. Шо е Бугарија постара од Македонија? 67 год од 1878 до 1945? Големите сили му помогнаја на соседиве наши не само за осамостојување, туку и за образование и во други области, исто како шо нас ни помогна Југославија како дел од неа. Само не е сѐ до помагањето, туку и до самиот народ. Грците од стално биле најаки во дипломатијата и се до ден денеска, зато се најнапредни и познати. Бугарите ја имаја најакта војска на балканот (наречена втората прусиска армија) ама за то грците ги поебаја за турците да војуваат против бугарите, а од тогаш не опораена Бугарија :lolzz:. Додека нашите соседи нивните најодлчини студенти ги прајчале на студирање во земји како Русија, Австрија, Британија, кај нас неколку генерации дур беше СФРЈ одеа до Белград и назад, после студираја на не убо оформените „универзитети“ кај нас. Зато сме слаби во секоја област.

  Се и не се.
   
  На petar.. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.269
  Допаѓања:
  1.348
  Кога нон-стоп? Зошто во Македонија отпор се појавил убедливо најдоцна? И тоа со српските инструктори од КПЈ. И тоа отпорџиите биле на прсти да ги броиш. Следно, отпор се појавил насекаде и против фашизмот. Секако, идеата за македонска држава е една од главните водилки во отпорот.
  --- Споено дупло мислење, 11 јуни 2019 ---
  Ако сме реални, ни Бугари не постојат.. односно постојат, ама реално не се Бугари. Бугарите се турки племиња од Азија која се стопиле во доминантните Словени.
   
  Последно уредено: 11 јуни 2019
 5. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  137
  Со други зборови, вие што ги “мразите“ Бугарите и ви го испрале мозокот за време југословенско, патем Македонците и Македонија ги имаа сите права и слободи како и сите други во таа федерација, ве заболе за Македонија (ќе имате ЕУропски пасоши и ќе фатите џаде!). Интересно видување нема што.

  Денешната политиката на Република Србија кон Македонците и Македонија е иста и продолжи како и во ЕхЈУ, значи без негирање. Единствено прават проблеми клеро-монархистите во Србија кои се минорни но во исто време се во тесни врски со истите такви во Бугарија и Грција. Признавањето на Косове сепак беше оној чекор кој во даден момент ќе го наплати Србија.
  За волја на вистината кај тебе и денес има слаба граница помеќу Македонците и Бугарите, тоа се исчитува од твоите

  Не постои сплотен народ на земјината топка. Македонците со векови се постојано под притисок (понекогаш тој притисок преминува во вистински геноцид) од соседите и нивните газди уште и добро опстојуваат.

  Од каде пак оваа сега? Колку години имаш, си живеел под Турците или ти раскажувале?
  И зошто да не се вратат-останат Македонците?

  болд - што ти е Адолфо (хајл Хитла), сакав да речам дали си генетски разграничен со него или?

  Изгледа ти ги читаш само книгите на Каракачанов или ги користиш неговите очила!
   
 6. ZooGraf

  ZooGraf

  Член од:
  29 декември 2007
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  463
  Кај нас отпорот секогаш доаѓа најдоцна. Види под Турско и сите режими подоцна. А и кога ќе се појави отпорот обично не е спектакуларен.
  Нешто во смисла ебам ретко ама затоа лошо.
   
 7. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  6.136
  Допаѓања:
  16.653
  Какви преговарачки вештини до сега демонстрираше Никола Димитров не би се зачудил ако за некој месец им ги дадеме останките на Гоце Делчев на Бугарија.
   
  На Darklady, Mr.White, ВардарскиМКД и уште 11 други им се допаѓа ова.
 8. Boom-Boom

  Boom-Boom

  Член од:
  6 април 2007
  Мислења:
  661
  Допаѓања:
  174
  Цело време сте во тие филми за божемски поделби, федерализациjа, ова-она. Па пак одите чекор напред дури да дискутирате кому ќе се припои тоj другиот, источен дел. Зопшто воопшто допуштате дека некоj ќе го сака толку?

  Инаку српската опциjа ги прави Македонците непосредни соседи на браќата од Lugina e Preshevës па така слободно буjрум.
   
 9. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.230
  Допаѓања:
  4.157
  Тие шо скандираа Заев да прави фелацио :pos: ги гонат за вербален деликт шо не се случи никогаш за време на rezimod. Него шо треба да му направат за сето она шо јавно се колнеше дека е само и само во главата на Груевски и никогаш нема да го направи, а еве сега е реалност?

  Удбобалистите ќе прават попис без графа за етничка определба и ќе се попишува на жими мајка, а имаш Рамковен договор кој е базиран токму на таа етничка застапеност, фактички попис без етничка определба = поништување на Рамковниот, само шо некој истиот го стави во Уставот. Секс на екс повторно.

  Прашање на време е кога ќе се согласат дека Гоце Делчев бил од бугарски происход затоа шо се големи дипломати и визионери. Впрочем како и за се друго.

  Во меѓувреме се игра топло-ладно со тој фамозен датум за почеток на преговори со ЕУ а тоа е дим од вулва споредено со „отстапките“ (капитулацијата) која ја направивме, иако барем се надевам дека се работи за игра, во спротивно испаѓа дека нема поголеми овци од нас. За сиот измет шо го изедовме полноправно членство е малку, а не камоли некој да си игра курташак тек со почеток на преговори. А како стојат работите со удбобалистите допрва ќе ни биде жал што воопшто дошле на власт...
   
  На stratUs, Sonceto, TITTANIK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  137
  народот или народите?
  Овде се измешани ама затоа во Џерманија, Франчија, Италија и ... се чисти ко солза... море, море што литература користите бре лујџе, дајте некој линк.
   
 11. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.825
  Допаѓања:
  13.144
  Првично, имаме комплетно ист став, и мислам дека тоа е единствено разумно толкување. Ама за жал, нашата официјална историја не вика така.
   
 12. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  137
  Можеби знаеш некој да го истражувал однесувањето на Власите - Цинцарите - КуцоВласите (колку имања имаат, сигурно се крие нешто и во тоа) во текот на WW2, не би ме изненадило да следат иста матрица и денес, сепак би сакал да прочитам нешто за тој период во врска со тоа. За нивниот однос во тоа време во Егејскиот и Пиринскиот дел има прилично извори и скоро секогаш забивале нож во грб...
  Шехтански во повеќе наврати објавува за нив ама некако не ми се...
   
  Последно уредено: 11 јуни 2019
 13. F.E.A.R.

  F.E.A.R. Führer

  Член од:
  11 јуни 2015
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  253
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.793
  Допаѓања:
  8.852
  Ne, muabetot bese za balkanot.
  Tocno e deka zapadna evropa e mandza od kelti, rimjani, germanci i nordijci.
  Bukvalno ne postoi cist 100% narod.
  Osven andamanskite pleminja vo indija.
   
 15. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.686
  Допаѓања:
  5.289
  Имате подфорум Истоија, наредени офтопици - казнени.
   
  На Avenger99 и xope им се допаѓа ова.

Сподели преку: