Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали оваа Влада заслужува уште еден мандат?

Анкетата е активна до 27 јули 2019 во 19:42.
  1. Да.

2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
  1. Marick14

Marick14

Член од:
    23 јуни 2011
    Мислења:
    8.010
    Допаѓања:
    2.316
    Дел од планот на Зајко е да ги влоши односите со Србија. Некако не му успева бидејќи во Македонија најголемо влијание има баш од Србија.

На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    590
    Допаѓања:
    218
    Малку е пренагласено дека ги мразиме Бугарите. Барем јас не ги мразам. Како што нас нè учеа дека сме Македонци, така нив ги учеле дека сме Бугари. Проблемот е што не можат или не сакаат да сфатат дека двајца браќа еден ден се делат и секој тргнува по својот пат.
    А за обединувањето со Грција... Не ми се допаѓа. Можеш ли во Атина да влезеш во продавница и да купиш леб? Јас во Софија без проблем можам.

Каде да биде границата? И што со Македонците во Западна Македонија?

3. Wacky87

Wacky87

Член од:
    8 јануари 2013
    Мислења:
    199
    Допаѓања:
    383
    А да одиш ти да се провериш дали си у реду?

На Beric Dondarrion и Melech им се допаѓа ова.
  4. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.298
    Допаѓања:
    1.376
    Хммм... за стрелањето на децата во Ваташа знам, ама за други случаи би те замолил да ме потсетиш. Наведи работи различни од гонење на „илегалци“ и оние кои вооружено се спротиставиле на тогашната бугарска власт. Тоа е очекувано од секоја држава. Јас од она што сум зборувал порано со луѓе кои живееле во време на бугарската окупација 1941-44 сум слушал дека во главно бугарските власт и населението живееле нормално, секојдневие.. ништо посебно.

На spas72 и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
  5. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    3.139
    Допаѓања:
    1.371
    Барем ќе има Македонци во остатокот од Македонија, во унија со Бугарија и Грција сите Македонци ќе исчезнат плус ќе нема независна Македонија каква такава.
    --- Споено дупло мислење, 11 јуни 2019 ---
    Следи го муабетот докторе.

На Wacky87 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zurich

zurich

Член од:
    18 јули 2018
    Мислења:
    314
    Допаѓања:
    1.197
    ЏАФЕРИ ЌЕ ЈА КОНСТАТИРА ОСТАВКАТА НА ГРУЕВСКИ

Каква фарса... Дури ни за ова не се потрудија малку да го изглумат и да го изиграат на подруг начин пред народот, туку се направи уште едно од плејадата мочања кои ги трпиме доста често периодов. Слободно после вакви срања да продолжите да се препукувате и да се мерите кој е поголем плакатолепач.

7. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.298
    Допаѓања:
    1.376
    Како прво, треба во Македонија да знаеме дека Бугарите не се Татари.
    Денешните Бугари имаат име кое не е соодветно на нивната структура на населението. Бугарските племиња од средна Азија дошле последни на Балканот, мешајќи се со доминантното словенско население. Има денешна Бугарска нација/народ кој има целосно словенски карактеристики (јазик, обичаи, фолклор...) и е очигледно доминантен кај нив. Парадоксално, но според мене Бугарите имаат „лажен“ идентитет бугарски, а реално не се. Секако дека дел од нив има и бугарско, но такви делови сигурно има и кај нас, и кај Србите, итн, итн... Бугарските племиња не дошле само во денешна Бугарија, племња предводени од Кубрат (мислам) дошле во прилепско поле, па накај Солун отишле, па после и од таму заминале... Секаде имало мешање на народите. Сте се запрашале ли од каде е името на Куманово? Прочитајте за Куманите.
    Затоа, не треба многу да го гледаме минатото, важно е да се почитуваат националните убедувања на денешните народи.

На spas72 и abrako им се допаѓа ова.
  8. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    590
    Допаѓања:
    218
    Ваташа е врв на злосторствата. Овде се во прашање ситните злосторства кои на мој терен секој ги осетил. Едно од нив е реквизицијата. На луѓето им го одземале добитокот, воловите за месо, коњите за на фронт. Им го одземале житото, оставајќи им минимално. На тој начин двојно ги оштетувале. Без добиток повеќе нема со што да се ора и врши, а и она малку жито што го имале им било одземено.
    За ситни работи ги затворале и малтретирале луѓето. Впрочем затоа многумина им се приклучиле на партизаните. Дома нема што да јадат, нема (со) што да работат, а се чувствуваат загрозени.

ПС
    Во првата светска војна на дедо ми му одзеле два товара жито, а му оставиле барем за две години. Колку да извршат некаква реквизиција. Тогаш нашите биле наклонети кон Бугарија.

9. Darling

Darling

Член од:
    5 јуни 2009
    Мислења:
    6.803
    Допаѓања:
    8.905
    Togas zosto non stop se pojavuval otpor?

10. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    590
    Допаѓања:
    218
    Бугарите од Татарите го имаат само името. Останатото е словенско.
    --- Споено дупло мислење, 11 јуни 2019 ---
    Тие не го почитуваа уставот за многу покрупни работи, што има да се грижат дали ова е уставно или противуставно. А член 65 децидно кажува дека оставката се поднесува лично.

11. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.298
    Допаѓања:
    1.376
    Хммм... Мислам дека се пренагласуваат работи.
    Одземање за храна за војската се прави во секоја војна, а Македонија тогаш била во составот на Бугарија. Впрочем, и „кумунистите“ одземале од народот после војната, национализирале... многу покрвнички од земањето на храна за војска во војна. И мобилизирањето било логично во услови на војна.
    Малтретирање за ситни работи не сум сигурен баш, а и да било, не било на етничка основа, туку од други причини.
    И јас ќе повторам она што ти го кажа: до светските војни, Македонците биле силно наклонети кон Бугарија, често без граница меѓу она што се Македонци и Бугари. Доволно е да ги погледнеме биографиите на македонските дејци кои денес ги славиме. Но, тоа секако не ја амнестира денешна Бугарија да го прави она што го прави кон нас. Впрочем, прво нека си го средат сопствениот лажен бугарски идентитет. Бугари не постојат ако одиме по нивните логики. Секако, јас не им спорам да се самоидентификуваат како Бугари.

На TITTANIK му/ѝ се допаѓа ова.
  12. k0k014

k0k014

Член од:
    10 септември 2016
    Мислења:
    3.009
    Допаѓања:
    4.132
    Далеку од тоа дека многумина се приклучиле во партизани порсди тоа.Секоја окупација е тешка па така и бугарската но дали србската била толку добра што никаде никој не ја оцрнил.Еве уште еден приер со Турците.Не треба да зборуваме кои се и што се и што ни имаат направено.Настрана тоа што со нив немаме никаква сличност.Ама пак 90% од народот ги сака па една половина и ги чека да се вратат :(
    Замисли која трагедија е тоа да чекаш да се врати некој кој силувал и убивал 5 века твој предци.Под бугарско ропство сме биле само 4 години во кое реално обичното население не настрадало како што тоа било за време на турско па и србско.

13. Wacky87

Wacky87

Член од:
    8 јануари 2013
    Мислења:
    199
    Допаѓања:
    383
    павле нешо пак ми е гласен у собрание , не е ваљда пак да го заебале, амфас да му бапнале уместо бело :pos:

14. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    590
    Допаѓања:
    218
    Турците 500 години убивале и силувале, Ќе ги прескокнеме Србите и Бугарите (и тие го практикувале истото). Доаѓаме до комунистите. И тие убиваа и силуваа. И на крај сегашниот плурализам. И сега има убивања и силувања, само на прикриен начин. Не е ништо подобро отколку за турско време.
    И јас сум да се вратат Турците. Барем народот бил сплотен, не како сега. Тогаш имало данок десеток - една десетина (10%), сега треба да се вика петок* - една петина (20%).

*не петок како ден во неделата

15. Македонеро

Македонеро Домаќин

Член од:
    15 декември 2008
    Мислења:
    2.986
    Допаѓања:
    1.179
    Не може некој што те негира до ден денешен било да е Грција или Бугарија да се рече дека е добар сосед.

На Sonceto, Gag, F.E.A.R. и уште 8 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: