Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 52 18,9%
 • СДСМ

  Гласови: 32 11,6%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 50 18,2%
 • БЕСА

  Гласови: 0 0,0%
 • ДУИ

  Гласови: 7 2,5%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,4%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 4 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 7 2,5%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 1 0,4%
 • Некоја друга

  Гласови: 7 2,5%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 114 41,5%

 • Вкупно гласачи
  275
Член од
11 јуни 2015
Мислења
240
Поени од реакции
299
Dali posle grevovite na tie so bg pasoshi ke se prostat, ili ke se izmisli drug dezuren krivec?
"Друг дежурен кривец" односно че се измисли изговор за тие со бг пасоши.
Мораш да признаеш дека е тоа чуден парадокс кој јас сеуште не успеав да го разберам.Се работи за два исти словенски православни народи со кои во минатото сме имале и добри односи а и исто така и ни имаат направено и многу зло.Како тогаш македонскиот народ е секогаш и буквално на цела територија на Република Македонија во било кој град и село повеќе наклонет кон Србија?
Не е само за тебе ова прашаење го поставувам општо на темава.
Ете тука е проблемот. Не се работи за "исти словенски" народи. Да делиме некои црти со нив и со србите, ама племе кое дошло од реката волга на чело со Аспарух да се словенско население? Кога велам делиме со нив црти, мислам на пиринскиот дел, зато шо тие таму нашите се поголеми татри од татарите. Знајш кога сме имале добри односи со нив? Само кога му одиме по газот дека сме и ние татри. Знам дека сме до некој степен клошари ко народ ама не сме до тој степен ко татарите одвратни. Појди кај нив че видиш какви се, посебно по на исток ако одиш, уште се поразличнина кожа, темни, татри, не за џабе некои викаат дека се црни ко џупци. Ако стварно бевме "еден" народ, а не сме, тогаш зошто обединувањето според нив во Втората Светска војна, не беше како со Германија и Австрија? Германските војници мирно маршираја до Виена, додека Австриските војници до Минхен. Кај имаше такво нешто мејџу Македонија и Б'лгарија? 99% или 98% (не се сејчавам точно на бројката) од австријците гласаја за обединување со Германија, шо од стално сакале. Кај имало овде гласање за обединување со "мајка" Б'лгарија, освен угнетување на народов и пропагирање дека сме бугари?

А то шо велиш за Србија, не ја знам историјата толку од 1944-45 наваки, мислам од формирањето на Југославија. Според моја претпоставка, мора да се имаме помирено и наводно српската пропаганда и влијание шо трај од тогаш до ден денеска.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.750
Поени од реакции
48.006
Ова со отказот на вработениот во Комунална мислам дека е престрого... да, направи прекршок што не смее да се деси во нитуеден случај, али мислам дека фер ќе беше да му намалат некој процент од платата.

Од друга страна уште се чека на отказот од директорот на Шутка и наркоманот у влада што седи...
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.188
Поени од реакции
10.729
Пола од тоа што пишува на буревесник ако е точно во случај со Дурмо Турс тогаш не е чудно што ништо не им можат. Се омрси ДУИ и не важи закон. Тие се вистинскиот канцер, не дека СДС и ДПНЕ се подобро но нив апсолутни ништо не им можат. И така и тој случај се забатали како многу други крвави случаеви.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.259
Поени од реакции
1.459
Сума сумарум, секој месец сме поблиску до ЕУ, со секои 300-400 одселени секој месец, дал со визи, дал со бг пасоши, еу за вас и нас
 
Член од
11 јуни 2015
Мислења
240
Поени од реакции
299
Пола од тоа што пишува на буревесник ако е точно во случај со Дурмо Турс тогаш не е чудно што ништо не им можат. Се омрси ДУИ и не важи закон. Тие се вистинскиот канцер, не дека СДС и ДПНЕ се подобро но нив апсолутни ништо не им можат. И така и тој случај се забатали како многу други крвави случаеви.
За „Орли со калашников“ никогаш не важел законот. Тие се болеста на државава и покрај нив комунистите и квази-патриотите и сѐ останато поврзано со нив.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.750
Поени од реакции
48.006
Претседателе, другари и другарки, јас партијата ја сакам повеќе од татко ми и од мајка ми, повеќе од мојата фамилија. Не можам да дозволам пак да бидам 10 години во опозиција,
Овие знаат дека Тито умре пред 40 години?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.545
Поени од реакции
1.452
Во право си, кога може секој да фрла ѓубре во канти можел и овој да го собере. Сепак преголема казна е да избркаш некого од работа ради едно ѓубре, а фамилија да му зависи од таа работа...
Добра е казната. Повеќе нема да фрла. Но не е добро што правдата е селективна. За многу поголеми прекршоци (и криминали) нема никакви казни.

.Како тогаш македонскиот народ е секогаш и буквално на цела територија на Република Македонија во било кој град и село повеќе наклонет кон Србија?
Не е само за тебе ова прашаење го поставувам општо на темава.
Втората светска војна е одговорот. Бугарската војска многу злосторства има направено. До четириесетите кај нас луѓето биле наклонети кон Бугарија. Но после војната не сакале да слушнат за неа. И после војната бугарската пропаганда беше дека Македонците се Бугари, а новите генерации родени и воспитани како Македонци тоа не го сакаат. И мене лично ме иритираше кога ќе слушнев (на радио Софија, кое повремено го слушавме, претпоставувам нелегално) дека не нарекуваат Бугари. Од друга страна со Србија немавме никакви проблеми. Затоа е оваа парадоксална ситуација.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.774
Поени од реакции
1.811
Добра е казната. Повеќе нема да фрла. Но не е добро што правдата е селективна. За многу поголеми прекршоци (и криминали) нема никакви казни.

Втората светска војна е одговорот. Бугарската војска многу злосторства има направено. До четириесетите кај нас луѓето биле наклонети кон Бугарија. Но после војната не сакале да слушнат за неа. И после војната бугарската пропаганда беше дека Македонците се Бугари, а новите генерации родени и воспитани како Македонци тоа не го сакаат. И мене лично ме иритираше кога ќе слушнев (на радио Софија, кое повремено го слушавме, претпоставувам нелегално) дека не нарекуваат Бугари. Од друга страна со Србија немавме никакви проблеми. Затоа е оваа парадоксална ситуација.
Да убедуваш некој дека е ист како тебе, а тој не е или барем вика дека не е е поприлично мизерно и самопотценувачки. Ми оставаат како поприлично мизерни и приглупи луѓе Бугарите. Ама мислам дека и они ќе се откажат од теоријата Тито `45 Татари за некој деценија.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.750
Поени од реакции
48.006
Направи Заев и некои корисни работи,не е се така црно.Еве на пример,го очисти шљајмот од форумов.Им ги напуни муцките со гомна да неможат збор да изустат
Сигурно се пребегнати на Твитер, таму се во safe zone, ако некој им контрира на ставовите одма блокови даваат.

Најголемиот шлајм во државава е собран на Твитер...
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
111
Поени од реакции
130
Perenje mozoci 50 godini za vreme jugoslovensko, zatoa gi mrazime bugarite.
Ja velam obedinuvanje so bugarija ili grcija za spas od shqiptarite pred da ne izedat. Bar ke imame eu pasoshi na toj nacin koj saka ke si fati dzade nakaj germanija.
Pa posle koga ke izbegame site od tuka neka se slikaat stabskite pushachi I reketari na vmro-sds.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.774
Поени од реакции
1.811
Perenje mozoci 50 godini za vreme jugoslovensko, zatoa gi mrazime bugarite.
Ja velam obedinuvanje so bugarija ili grcija za spas od shqiptarite pred da ne izedat. Bar ke imame eu pasoshi na toj nacin koj saka ke si fati dzade nakaj germanija.
Pa posle koga ke izbegame site od tuka neka se slikaat stabskite pushachi I reketari na vmro-sds.
Обинување со Бугари или Грци е еднакво на групно харикир и трајно уништување на Македонија и Македонците. Подобра опција е да се отцепи Западна Македонија од унија со негатори на Македонскиот Идентитет.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.619
Мораш да признаеш дека е тоа чуден парадокс кој јас сеуште не успеав да го разберам.Се работи за два исти словенски православни народи со кои во минатото сме имале и добри односи а и исто така и ни имаат направено и многу зло.Како тогаш македонскиот народ е секогаш и буквално на цела територија на Република Македонија во било кој град и село повеќе наклонет кон Србија?
Не е само за тебе ова прашаење го поставувам општо на темава.
Најголемата причина што со Србите имаме „братски“ односи е во тоа што тие во 99,9% не третираат како браќа. Не ни спорат идентитет, не прифаќаат... Има мноооогу мал дел од народот кои можеби би рекле дека сме „Срби со говорната маната“. Единствен негативен пример е црковното прашање, но тоа не е многу присутно во обичниот живот и народите не се занимаваат со тоа, а и нема некои влијанија врз секојдневниот живот како политиката. Но, и црковното прашање е сигурно плод на некои политики, веројатно од помоќни центри. Секако, огромна улога во добрите односи има заедничкото живеење во СФРЈ од 1945 до 1990 г. во „братство-единство“. Ние сме зависници од нивната естрада, итн, итн...
Со Бугарите е тотално спротивна работата, нé негираат на секое поле. За волја на вистината, до крајот на Првата Светска Војна, а делумно и до Втората, границата меѓу Македонците и Бугарите била слаба
 
На врв Bottom