Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
`SDS vasiona godina 2000

Ako ne se prenese znaenjeto, nisto ne si napravil vo zivotot taka vikaat starite. Ova osobeno vazi za BC, no nejse da go ostavime da uziva vo negovata povredena politicka licnost, neka ceka da go molat vo dovolna kolicina za da gukne, progovori.
GODINA 2000, SDS nabavuva SOFTVER i troa internet, stan LEPTOKARIJA, mali performansi, 1000 broevi, snimas, se smees, stampas i prebiras, ama vnimatelno kako so bric iseceno i sredeno.
Kupues obicni papki kartonski ne kako na zajko lakirani, ne, ne se brendirani, bel karton KOMUNA SKOPJE si proizveduvase.
Svikues press, novinarite neli NAJPAMETNI, zalapuvaat kao SOMOVI, im daas ime GOLEMOTO uvo, podelis PAPKITE, kavga nevidena, omraza kon DOSTA i Ljupco na ton proizvedena, Blgarkata u AUT, Ljupco naiven, Bubence ne razbra i mu pocna karierata nadole.
Ahahahaha ova e lekcija broj eden za Frc folirantot i kompanija sto Zajko go dupat uzduz i popreku, a site sose Zajko pojma nemaat kako se pobeduva na izbori, jebiga BC ne im kazuva, mora se od nego da zavisi, ahahahahahahaha`
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Значи зошто не оние во кои верувавме, само тоа ме интересираше.
Ај вака.

Јас не верувам дека постојат бомби за Смилковско езеро што покажуваат поинаква вистина од онаа која ја знаеме. Извршителите се тие, мотивите за убиството се едноставно затоа што децата се православни Македонци и тоа е тоа.

Е сега никој друг, туку Заев излезе со најава дека постојат некакви бомби за Смилковци кои кажуваат некаква си друга вистина од таа што ја знаеме. Е заради тоа од зајо го барам тоа, а не од некој друг.
 
A

Avenger99

Гостин
ovie okej se? nemaat bugarski tablicki, primeti toa?
ama sea pa nesto drugo ne ti cini na slika so drzavnoto zname
nikad srekjen so drzavnoto zname.
Зашо ве сакаш да излажеш само? Бугарски таблици кај тебр на твојата кола, каде виде или сум пишал дека не ми чини државното знаме :tapp::facepalm:[DOUBLEPOST=1491890085][/DOUBLEPOST]
kako e da se zivee bez sarkazam?[DOUBLEPOST=1491852257][/DOUBLEPOST]
tokmu taka, za vistinata mora da se odbere dobar tajming
a i soodvetna vistina sto kje se objavi. kako na primer samo vistinata za kriminalite na dpmne.
za vistinata za kriminalite na dui,ne e sea dobar tajming[DOUBLEPOST=1491852938][/DOUBLEPOST]
neophodnosta e sto nacekaa selo bez kucinja pa sea kje vadat spisoci so novo godishni zelbi.
taa e taa borba protiv kriminalot i demokratizacija na drzavata.
ti mu vikas propagjame, on vika `ama da ima napis i na albanski`[DOUBLEPOST=1491853228][/DOUBLEPOST]
kazi brat?
se raboti na slucajot, ete kje ima novi parlamentarni izbori pa koj kolku moze.
Така е, скокавте имало бомби и за диво насеље па кога видовте дека тоа не опфатено со бомбите ајде сеа Смиљковци, ако утре СЈО излезе со истрага и обвиненија за тоа за шо ќе скокате? За Голи оток?[DOUBLEPOST=1491890476][/DOUBLEPOST]
Види, кога ќе сватиш дека аргументацијата со навреди не води никаде, ќе видиш и дека повеќето форумџии со коишто си спротивставен, воопшто не се партиски определени, како што верувам дека не си и ти. Ако суетата е водилка на твоите дејства, тогаш ставот го формираш према неа, а не према здравата логика. Така да не треба никој никогаш да замери за некаква грешна изјава што на секој некогаш во животот му се случила или пак ти самиот да станеш заложник на една таква твоја изјава.
Кого јас сум навредил? Тебе? Ни од далеку не сум партиски определн, уствари повеќе сум гласал за ДПМНЕ порано него ли за СДСМ, многу работи ми се јасни сеа. Имаше еден статус на Алмеида за француска револуција, која многу добро го опишува македонскиот народ.
 
Последно уредено од модератор:
B

Bafra

Гостин
Јас ја прифаќам.
Ти прифаќаш да те водат докажани криминалци?

Наведи ми еден пример на држава каде е воведена двојазичност која после пропаднала!
Јас можам да ти најдам неколку примери каде државата пропаднала заради корумпирани политичари...
Приказната за кулата во Вавилон кога решиле да стигнат до господ, па од еден заеднички јазик, само им дал 1000 да различни и толку од напредок и мир :D

САД станале супер сила и имала огромен напредок официјално морало Англиски. Таму во брак стапувале германци со французи, французи со ирци, шпанци со германци итн итн баш затоа што сите го знаеле и прифатиле англискиот т.е. имале заеднички јазик.
Во Европа го немаш тоа баш поради јазичната бариера (некои исклучоци). И затоа нон стоп тензии,војни и можност при најмала провокација да се разгори во поголеми размери.
А сега имаш во САД јужниот дел каде голем процент се Мексиканци кои појма немаат од англиски, си фураат шпански и нормално неможат да се вклучат во системот и да напредуваат, па се почесто слушаме и ќе слушаме за отцепување.

Во Англија исто почнува во квартовите со радикални муслимани.
Ако толку саката се да биде на Албански што па не идете во Албанија и Косово, и така тука данок не плаќате,сите знаеме кои се извршители на криминалните активности (помогнати од МВР/ДБК) ниедна обврска не ја извршувате према државата а 1000 права барате o_O.
Еве после 2001 се вработија доста во администрација, но дали во државава виде нешто да е подобрено ... значи проблемот не е во работите кои ги бараме (и вие и ние).

Немам против ниедна нација, туку ако ПРАВОТО владее ниту вие ќе можете леб преку погача а ниту ќе можат така лесно да ве/не залажуваат на национална база ;)
Барајте да функционира ПРАВОТО на цела територија и сите ќе живееме среќно :love:

Било каква поделба на долг рок ќе има само негативни последици за сите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ај вака.

Јас не верувам дека постојат бомби за Смилковско езеро што покажуваат поинаква вистина од онаа која ја знаеме. Извршителите се тие, мотивите за убиството се едноставно затоа што децата се православни Македонци и тоа е тоа.

Е сега никој друг, туку Заев излезе со најава дека постојат некакви бомби за Смилковци кои кажуваат некаква си друга вистина од таа што ја знаеме. Е заради тоа од зајо го барам тоа, а не од некој друг.
He ceкогаш на снимките е криминал направен со кршење на пишани закони, има мнооогу таму и кршење на етички норми и на морални закони, омаловажувања, исмејувања.... ти текнуа ко го ликвидираа то младото дете на плоштад па ги погодило тоа шо таа глупост како шо ја нарекоа, им го фрли во сенка некој нивен настан или изјава на ТВ или прес конференција, или кога грујо се смее до солзи кога опишува како се посрал некој од страв кај него в канцеларија, или кога латас и мијалков се смејат како го апселе љубе ....
На снимките покрај иљадници криминали на кршење на закони, постојат и повеќе од тоа криминали со кршење на човечност и хуманост. Јас мислам дека такви се снимките за Смилковско, разговори од типот на извлекување на корист од настанот или како настанот да не влијае на рејтинг на партија или нарушување на коалицијата. Онака бизнисменски коментари на тоа злосторство
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...добро бе човек имаш логока на клукајдрвец. Патриотите не спомнале дека имаат снимки кои покажуваат кои се монструмите од Смилковско езеро ....туку зајцот Заев. Каков е таков неам појма , ама црно на бело кажа дека има и снимен разговор кој дава информации за таа трагедија. Незнам што ми е тука мене неповрзано ???
Пак околу прислушкувањето. Кој вика дека одговорните агенции, органи, тела..поединци НЕМАЛЕ ПОЈМА дека се прислушкува...??? Тоа и врапците знаат. Ама дека некој издвојува и анализира разговори на некои одредени личности , би требело да знаат само тие кои го одобриле тој налог , го дале да се изврши и тие кои го одработеле.Баја администрација, во посебна легална процедура и на одредена сложена опрема . Се друго е кршење на закон , злоупотреба и строго казниво дејание.
Она што го презентира Зајко Заев не е тоа. Тоа се рандом снимки на разговори кои некој ги извлекол од морето архивирани во хардверот на мобилните комуникации и воопшто не личат на средени по редослед и намерно снимени во даденото реално време кога се случиле. Такво досие со пропратните документи и налози е оној топот звани Дебела Берта, ова се само некои петарди на некакви зечеви. Тука е целиот проблем околу кој не се разбираме. А дека големото уво слуша.., слуша..бог знае колкаво е у едни подруми во Вирџинија..., дури ни Фрау Меркел не е сигурна што смее да зуцне у својата спална соба...
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.844
Поени од реакции
14.223
Ти прифаќаш да те водат докажани криминалци?
Ти прифаќаш да те водат исто така криминалци кои патем се и терористи и нацисти како Ахмети, Џафери, Села, Груби?

Јас сум против криминалците што ни ебаа матер, а исто и против овие твоите и моите што шират национализам на големо. Ти?[DOUBLEPOST=1491894803][/DOUBLEPOST]
Поголемиот дел од платформата секако нема да се исполни, кој и да дојде на власт.
Брза интеграција во ЕУ и НАТО, решавање на спорот со Грција, подобар соживот и слични ствари се знае дека нема да се исполнат, а тоа е поголемиот дел од платформата.

Што правиме со овие што планираат да ги исполнат, како двојазичноста, геноцидот, промена на државните симболи?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
He ceкогаш на снимките е криминал направен со кршење на пишани закони, има мнооогу таму и кршење на етички норми и на морални закони, омаловажувања, исмејувања.... ти текнуа ко го ликвидираа то младото дете на плоштад па ги погодило тоа шо таа глупост како шо ја нарекоа, им го фрли во сенка некој нивен настан или изјава на ТВ или прес конференција, или кога грујо се смее до солзи кога опишува како се посрал некој од страв кај него в канцеларија, или кога латас и мијалков се смејат како го апселе љубе ....
На снимките покрај иљадници криминали на кршење на закони, постојат и повеќе од тоа криминали со кршење на човечност и хуманост. Јас мислам дека такви се снимките за Смилковско, разговори од типот на извлекување на корист од настанот или како настанот да не влијае на рејтинг на партија или нарушување на коалицијата. Онака бизнисменски коментари на тоа злосторство
.....зошто почнувам да добивам впечаток дека ти си еден голем преварант кој проба да ни се продаде ко реинкарнација на синот на Марија , зачнат духовно со од бога телепортирани сперматозоиди, бесконтакно и без присуство на било какви други телесни течности, движења, звуци и тако то.., што кај прост народ е познато како јебачина??????
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Така е, скокавте имало бомби и за диво насеље па кога видовте дека тоа не опфатено со бомбите ајде сеа Смиљковци, ако утре СЈО излезе со истрага и обвиненија за тоа за шо ќе скокате? За Голи оток?
Ајде сега, скокаме за бомбите за Смилковци од кога се спомнаа па до сега. Можеш да провериш не е тешко тоа. Веќе 2 и повеќе години скокаме за нив. Диво Насеље е нешто за што се обиде зајо да направи политички поени, за кое секој стручњак што и малце се разбира од безбедносна проблематика ќе ти каже дека настанот не е режиран, туку е дел од некоја си поголема операција... во која грујо и зајо се само статисти.
Реторичко е прашањето и за Смилковци и за Диво Насеље, дека не постои доказ кој ќе ја измени официјалната вистина што ни ја нуди мвр и кон која се движи судскиот процес.

Што се однесува до криминалот и злоупотребата на власта на браќата по криминал, тука не би ставил рука у огин да тврдам дека немало... Впрочем дилерите што ги затворија сега све се бивши членови на дуи, сега политички гурбетџии во сдсм.


Кого јас сум навредил? Тебе? Ни од далеку не сум партиски определн, уствари повеќе сум гласал за ДПМНЕ порано него ли за СДСМ, многу работи ми се јасни сеа. Имаше еден статус на Алмеида за француска револуција, која многу добро го опишува македонскиот народ.
Не зборам за тебе, зборам општо кон што оди аргументацијата на форумов.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Баш за овој муабет оди реприза на Телма од Топ Тема, само треба да знаете вие што ќе „уништувате петта колона“, тоа е пола од македонскиот народ можеби и повеќе, прифатете го тоа, прифатете дека за добар дел од народот Ќосето и Александров никогаш, никогаш нема да бидат херои и битни историски ликови, ниту ја прифаќаат таа идеологија и идеја. Што побрзо го разберете тоа, полесно ќе прифатите дека вашите ердогански влажни соништа се само тоа- соништа.
Болдираниов текст е еден многу силен податок и факт со кој страната на небањатите нема храброст да се соочи. На тоа кога ќе се надодаде дека тие што ја формирале првата држава во која изјаснувањето дека си Македонец, зборуваш на македонски јазик и државата да се вика Македонија, ја формирале левичари, комунисти - тоа им иде на нерви, ама тоа им е судбината кукавичка. Нивните квази-историчари ги ископаа од заборавот на срам овие гнасни ликови, кои меѓу другото немаат апсолвирано конечна страна и плутаат меѓу бугарштината или некаква независност но со бугарски предзнак.
Од тоа што го видов, овие „здруженија“ се патетично смешни. Практично немаат никаква моќ, посебно не интелектуална. Тоа се заведени луѓе, кои немаат ни воена обука, ниту образование, а со тоа и дијапазонот на делување им се сведува на обично џавкање и заплашување. Опасноста од нив е што може за ефтини пари да се купат за да предизвикаат инцидент, кој прашање е дали ќе прерасне во конфликт, затоа што пред две години обидот со Диво насеље не успеа, а беше со таа цел и намена.

Првично и јас бев против, гласав за СДСМ, не за двојазичноста, ниту дека се леви, туку само затоа што тие се единствена сила која може конечно да затвори политичар за корупција, тие се тие кои можат да расветлат сомнителни случаеви за кои државата се крена на нозе. За мене веќе пропаднатото образование, здравството, правосудството се во втор план, веќе стана несигурно да се живее тука.

И да не беше платформата пак ќе беше двојазичноста за која самата СДСМ без никаков притисок даваше предизборни ветувања, пак ќе беа селфите на Заев со албански деца итн...
Биди и ти објективен, овие протестанти не излегуваат против платформата, туку затоа што така им наредуваат.

Знам дека ДУИ вака сака да возврати енергија, истотака бев разочаран што пак ги добија изборите, само затоа што имаа расцепена опозиција. Но сепак имаат поен од мене што не коалицираа со ВМРО.

Некои точки не ги сфаќам, дури сум сигурен дека се ставени таму само за да се бара многу за да се добие доволно. Ама дека треба општа дебата за примена на јазиците и модифицирање на државните симболи и јас сум за во секое време. Сум за за поголема децентрализација на моќта.
Тајмингот е лош, признавам дека е педерски што би рекол волкот, ама кога ако не сега?
Ако барем малку ја следиш темата знаеш отприлика која ми позицијата, ако не - само на кратко. Платформава има и опасни работи со кои не смее никој да си игра. Околу се' се согласувам дека е пропаднато, корумпирано, зачмаено, ама јас ја гледам во моментов платформата како главна пречка за да почне тоа да се санира. Само како за пример - аљи на твоите сограѓани, т.е на нашите сограѓани им нуди некакво институционално и историско признавање на некој геноцид (кој наводно се случил), а геноцидот и егзодусот кој тој го спроведе тој си го прескокнува. Тој ве мобилизираше да одите во војна во 2001, сите го плаќавте тоа, што со пари, што со луѓе и за возврат од него добивте стап, нула, ништо. Се разбегавте по светов, а тие што останаа овде пак се во најголем број физички работници, земјоделци и сиромаштија. И пак ве води жедни преку вода. Зборувам за тој дел од вас што сте гласале за него.
И делот со двојазичноста според мене е апсурден во добар дел од ситуациите, ама ај - на него ставам помал акцент затоа што дпне практично ја спроведе двојазичноста и сега глуми лудило.
Околу државните симболи, треба да имате моќ и мнозинство, а моментално немате. Ретки се случаи на земји како нашава, ама постои и нешто што се нарекува традиција и едноставно мора да се почитува. Од искуство можам да кажам дека и да ги промениме, пак тие нема да ви бидат по кеиф и пак ќе го форсирате само знамето на државата Албанија што не е педерски како што викаш, туку убер-педерски. Вие никаде не веете косовски знамиња на пример, тоа е само некоја форма.
Мора конечно поголем дел од вас да почнат да размислуваат со граѓански резон. Корупција, крадење, парализирани институции, урнисано здравство, образование, правосудство не се решаваат со национализам.
 
A

Avenger99

Гостин
Ајде сега, скокаме за бомбите за Смилковци од кога се спомнаа па до сега. Можеш да провериш не е тешко тоа. Веќе 2 и повеќе години скокаме за нив. Диво Насеље е нешто за што се обиде зајо да направи политички поени, за кое секој стручњак што и малце се разбира од безбедносна проблематика ќе ти каже дека настанот не е режиран, туку е дел од некоја си поголема операција... во која грујо и зајо се само статисти.
Реторичко е прашањето и за Смилковци и за Диво Насеље, дека не постои доказ кој ќе ја измени официјалната вистина што ни ја нуди мвр и кон која се движи судскиот процес.

Што се однесува до криминалот и злоупотребата на власта на браќата по криминал, тука не би ставил рука у огин да тврдам дека немало... Впрочем дилерите што ги затворија сега све се бивши членови на дуи, сега политички гурбетџии во сдсм.



Не зборам за тебе, зборам општо кон што оди аргументацијата на форумов.
Некој стручњнак на пример како тебе? Итоа како беше исценирано Диво Насеље, за кого верувам дека ќе има меѓународна истрага и ќе се дознае. За Смиљковци, т.е за случајот Монструм, има бомби, барем така кажа Заев, кои се предадени на СЈО, за кого ако има индиции за сомневање ќе има обвиненија, лесно за компресирање нели?[DOUBLEPOST=1491901749][/DOUBLEPOST]http://www.brif.mk/anketa-pomladite-veruvaat-na-sјo-i-dozvoluvaat-nova-vlada-i-bez-pretsedatelski-mandat/
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Некој стручњнак на пример како тебе? Итоа како беше исценирано Диво Насеље, за кого верувам дека ќе има меѓународна истрага и ќе се дознае. За Смиљковци, т.е за случајот Монструм, има бомби, барем така кажа Заев, кои се предадени на СЈО, за кого ако има индиции за сомневање ќе има обвиненија, лесно за компресирање нели?[DOUBLEPOST=1491901749][/DOUBLEPOST]http://www.brif.mk/anketa-pomladite-veruvaat-na-sјo-i-dozvoluvaat-nova-vlada-i-bez-pretsedatelski-mandat/
доста од дебилни трескања..
за случаите Сопот, Монструм, Дивље насеље ... нема никакви разговори, тоа се разговори за немоќта да се процесуираат тие случаи, па се појавил сомнеж дека осудените за Сопот ( 2002 случај, на сдсм) се невини лица.., а за случај Монструм нема детали но претпоставувам дека и ако има разговори ќе биде во тој смисол..
а на дебиланата од опозицијата и сјо не им е БИТНО да се откријат и фатат вистинските извршители и нарачатели на сите тие работи, туку дај да се оцрни судот и политичарите кој се обиделе да направат маневар ( потврдување на пресуда и веднаш амнестирање, СОПОТ) а со цел државата да плаќа обештетување на неправедно притворени за Сопот...Па ако е тоа проблемот, бујрум за УШИ тие што ги притворија и првостепено осудија невините луѓе за случај Сопот, гарнитурата од СДСМ !!
.. исто ќе биде и за Монструм, не можат по магарето удри по самарот; надворешни фактори кој прават валкани сценарија, ајде ќе прави зајко политика... ама се фати во лаѓа и замолча, ништо конкретно...ајде ЈАВНО да објавиме дека политичарите од дпмне знаеле дека не се тие луѓе што лежат за Монструм правите извршители, туку тие се наместени, а трагата оди кај странски фактори, а се знае за тоа и амбасадата...
а за Дивље насеље имаше во медиуми дека уфрлените терористи биле цело време во комуникација со ОБСЦЕ,
КРАЈ на глупостите на опозицијата... па имаше таму и француски професионалци, кој не смеееше МВР да ги уапси ( исто како тие од ЦИА во Арачиново 2001), ама тоа бргу се заташка, се мелеше само за еден албанец што еден од МВР го пуштил да избега а врзан со лисици... а и тоа се заташка по наредба, како и се друго..
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Првично и јас бев против, гласав за СДСМ, не за двојазичноста, ниту дека се леви, туку само затоа што тие се единствена сила која може конечно да затвори политичар за корупција, тие се тие кои можат да расветлат сомнителни случаеви за кои државата се крена на нозе. За мене веќе пропаднатото образование, здравството, правосудството се во втор план, веќе стана несигурно да се живее тука.
Tи навистина ли мислиш дека оној што не си успеал да го затвориш за тероризам, ќе го затвориш за корупција?:facepalm:

И кој очекуваш да ги затвори? Полицајците кои тренираат строгост само кон Македонците, а пред Албанците изигруваат кловнови, стојат како бостански страшила и како мисирани на мотка и гувеат како млади невести.

Една албанска телевизија пред некој ден интервјуираше исиловец. Никој не се возбуди, никој не го бараше, никој не покрена обвинение. При толку телевизии, сателитски, кабловски, Интернет, дали истиот не знаел кај иде и што неговите идоли прават? Или ќе чекаме да почнат да сечат глави како што почнаа во Стокхолм?

И да не беше платформата пак ќе беше двојазичноста за која самата СДСМ без никаков притисок даваше предизборни ветувања, пак ќе беа селфите на Заев со албански деца итн...
Биди и ти објективен, овие протестанти не излегуваат против платформата, туку затоа што така им наредуваат.
Го гледав Меџити на Топ Тема. Спомна дека ЈСП ако немало информации и на албански јазик требало да биде казнето 5000 евра (мислам дека таа беше сумата).
Зошто истиот не спомна дека треба да се казнат превозниците кои идат до Свиларе и Рашче и кои имаат напишано само на албански јазик? Отиди на меѓуградската автобуска станица во Скопје и погледни ги автобусите на албанските превозници од Западна Македонија. Кажи ни на колку од нив релацијата е напишана на кирилица. Или удри само по Македонецот?


Некои точки не ги сфаќам, дури сум сигурен дека се ставени таму само за да се бара многу за да се добие доволно. Ама дека треба општа дебата за примена на јазиците и модифицирање на државните симболи и јас сум за во секое време. Сум за за поголема децентрализација на моќта.
Тајмингот е лош, признавам дека е педерски што би рекол волкот, ама кога ако не сега?
Како не ги сфаќаш? Се бара амнестија на оние Албанци што се бореле на страна на Турците во почетокот на XX век против Македонците и амнестија на балистите што се бореле од страна на фашистите во Втората светска војна против Македонците.

Зошто сакаш промена на државните симболи? Да не сакаш да кажеш дека тоа знаме ќе го вееш наместо знамето на Република Албанија? Или случано Himni i Flamurit ќе му ја пееш на модифицираното македонско знаме?

Tи прифаќаш да те водат докажани криминалци?
За тоа требаше да мислите кога баравте ослободување на криминалци, кога баравте амнестија на терористи, кога во акцијата за разоружување (некаква жетва беше), дававте пушки од османлиско време, кога баравте во полиција да се вработат несоодветни кадри, само затоа што се Албанци. Кога сите овие криминалци влегоа во државните инфраструктури, доцна е веќе да се каете.

Туку, кажи ми вие вака како сложен народ, зошто не се сплотите и не протестирате за чистење на каналите во Арачиново, за урбанизацијата на Чаир, за депонијата во Тетово, за канализација, тротоари, катни гаражи, паркиралишта...
Или тоа вам не ви е битно? Битно ви е да излезете на протест САМО за да одбраните криминалци?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom