Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Треба да се решело со предавниците. А кои се предавниците?

Тие што Груевски ќе ги посочи како такви.

Абе оди таму :pos:
Во вакви тешки времиња, тие излегуваат на површина како мртви риби после детонација.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Баш за овој муабет оди реприза на Телма од Топ Тема, само треба да знаете вие што ќе „уништувате петта колона“, тоа е пола од македонскиот народ можеби и повеќе, прифатете го тоа, прифатете дека за добар дел од народот Ќосето и Александров никогаш, никогаш нема да бидат херои и битни историски ликови, ниту ја прифаќаат таа идеологија и идеја. Што побрзо го разберете тоа, полесно ќе прифатите дека вашите ердогански влажни соништа се само тоа- соништа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Во вакви тешки времиња, тие излегуваат на површина како мртви риби после детонација.
Тешки времиња се оти на Груевски и компанија не му се оди в затвор па по цена на будали да се тепаат и гинат по улици.

Он има три хектари на земјиште на Водно и ќе си го прчи курот во Белизе или каде и да е дур ти тука изиграваш Суд Партије кој бил предавник кој не.

Утре да му ветат странците амнестија, и протести и платформа ќе исчезне веќе наредниот ден.

Не е можно толку плитко да ви фаќа умот. Ај да имаш интерес некој со работно место, со тендер со слично па ете од материјален аспект да разберам, ама да веруваш на овие глупости, незнам што да ти кажам или како да ти помогнам.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не бегаш ти од мене, ти дуваш и бегаш од мене.
А да си и малце попаметен тоа и би требало да го правиш, ама ете за жал не си.
Сакаш да споделиме уште некоја приватна порака каде доаѓа до израз твојот академски интелект.
Од оние де што ги немаш праќано на никој, гревче едно :facepalm:
А за тоа што излажа околу пријавувањето :zloo:
стаи принтскрин од твојот инбокс бе шупко! ај да видам! Не те пријавувам, повеќе ми е кеиф овде кога те навредувам. Па и да ми стаат бан. И така имам еден куп казни.

Иди легни си глупо дете! Кој ќе ти ја чува стоката утре.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Реално, се очекуваа протести од страна на седнвичите, неизбежно беше.

Она што не се очекуваше е картата на која што играат, дојдоа на дереџе да се закана за државата и народот, со паролите дека ќе му викаат ќосиња, дека ќе ни приредуваат ноќ на ножеви и ќе праат некакви чистења.

Ама сепак, чим 2001ва се надмина и ова ќе пројде, овие закани по народов тешко дека некој ќе ги заборави.. и на тие по чија заповед се штанцаат, и на оние што мобилизираат за такви намени, а тоа го дури правеа и по средни школи по најранливите категории.
Незнам јас што очекувавте или не. Јас многу пати мислам и тебе лично ти имав нагласено дека бев против и кога шарените дивееја и сега кога мораш да признаеш мирно се протестира од сосем истата причина. Ама ти и тајфата твоја бевте решени дека со улична демократија ке решите нешто. И сега како нешто ви пречи истата таа улична демократија. Па само играат по правилата кои вие ги наметнавте.
Јас барем имам лице да зборам дека ми пречат и едните и другите и дека не ги поддржав нити тие нити овие безразлика колку сметам дека едните или другите биле во право затоа што ова не е начинот на кој се решаваат работите и испадна дека сум во право.
Кој е твојот изговор ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Тешки времиња се оти на Груевски и компанија не му се оди в затвор па по цена на будали да се тепаат и гинат по улици.

Он има три хектари на земјиште на Водно и ќе си го прчи курот во Белизе или каде и да е дур ти тука изиграваш Суд Партије кој бил предавник кој не.

Утре да му ветат странците амнестија, и протести и платформа ќе исчезне веќе наредниот ден.

Не е можно толку плитко да ви фаќа умот. Ај да имаш интерес некој со работно место, со тендер со слично па ете од материјален аспект да разберам, ама да веруваш на овие глупости, незнам што да ти кажам или како да ти помогнам.
Види, ти можеш да си мислиш што сакаш, да беше твојот став издржан и уопште твој, зајо одамна ќе формираше влада. Ама тоа е браниш туѓ став. А јас бранам мој личен став и се повеќе луѓе увидуваат до кај не носи ова лудило, те на грујо, те на зајо и се повеќе ќе застанат позади тој став.

Ако мислиш дека овој став ќе исчезне со исчезнувањето на грујо, гадно се лажеш. Све повеќе луѓе ќе застанат во одбрана на Македонските национални интереси, го сакал тоа зајо или не, тоа е реалноста. Зајо тој момент не го рачунаше во неговата шарада.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Што е бе ефикасно? Благодарение на бетмен и 10 трактори ? Демек ради нив нема влада така?

Кај ве најдоја бе вакви копита неписмени бе :facepalm:
За стиропор те научив додека се формира влада ке научиш уште многу работи...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
стаи принтскрин од твојот инбокс бе шупко! ај да видам! Не те пријавувам, повеќе ми е кеиф овде кога те навредувам. Па и да ми стаат бан. И така имам еден куп казни.

Иди легни си глупо дете! Кој ќе ти ја чува стоката утре.
Ти ме навредуваш. Ти си бе срам за форумот и сите членови во него со твоето однесување било тука јавно или по приватни пораки.
И прашај се зошто имаш еден куп казни . Да не ти ги дават од што си паметен можи или администрацијата е провмровски настроена па сакаат да те заќутат.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Баш за овој муабет оди реприза на Телма од Топ Тема, само треба да знаете вие што ќе „уништувате петта колона“, тоа е пола од македонскиот народ можеби и повеќе, прифатете го тоа, прифатете дека за добар дел од народот Ќосето и Александров никогаш, никогаш нема да бидат херои и битни историски ликови, ниту ја прифаќаат таа идеологија и идеја. Што побрзо го разберете тоа, полесно ќе прифатите дека вашите ердогански влажни соништа се само тоа- соништа.
Така е за нив идеологија е напишана во тирана и ја бранат од петни жили.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
За стиропор те научив додека се формира влада ке научиш уште многу работи...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Од тебе може само да се научи како човек може да биде ГЛУП КАКО КУР! Ебате тоа проливот досаден!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ти ме навредуваш. Ти си бе срам за форумот и сите членови во него со твоето однесување било тука јавно или по приватни пораки.
И прашај се зошто имаш еден куп казни . Да не ти ги дават од што си паметен можи или администрацијата е провмровски настроена па сакаат да те заќутат.
Покажи бе порака што сум ти пратил тебе! Лажго! Дај да видиме тебе што сум ти пратил. Не престана да го повторуваш ова.

Срамот си е мој јас си го носам. Иако се гледа со кого повеќе луѓе се согласуваат кога сме во прашање јас и ти, па затоа и ова ќе ти го оквалификувам као уште едно тотално небитно срање сервирано од тебе.

Купот казни се за ти докажам дека модераторите не се пристрасни. Доволен доказ е твојата мизерна егзистенција на форумов, содржана само од јалово повторување, навреди и ништо конструктивно. Ти си тој што плаче за бан со поведението, ама те толерираат.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Од тебе може само да се научи како човек може да биде ГЛУП КАКО КУР! Ебате тоа проливот досаден!
Така треба аргументирано и со факти..
Покажете си се не се срамите

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Баш за овој муабет оди реприза на Телма од Топ Тема, само треба да знаете вие што ќе „уништувате петта колона“, тоа е пола од македонскиот народ можеби и повеќе, прифатете го тоа, прифатете дека за добар дел од народот Ќосето и Александров никогаш, никогаш нема да бидат херои и битни историски ликови, ниту ја прифаќаат таа идеологија и идеја. Што побрзо го разберете тоа, полесно ќе прифатите дека вашите ердогански влажни соништа се само тоа- соништа.
Е така де, истото и тогаш ти го реков. Ако за пола од народот херои беа шарените и нивната улична демократија , пола не ја прифаќаат вашата шарена идеологија.
Вие тогаш решивте да си играте демократија на улица наместо во системот, овие решија сега да си играат улична демократија.
И сега што ќе правите ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Баш за овој муабет оди реприза на Телма од Топ Тема, само треба да знаете вие што ќе „уништувате петта колона“, тоа е пола од македонскиот народ можеби и повеќе, прифатете го тоа, прифатете дека за добар дел од народот Ќосето и Александров никогаш, никогаш нема да бидат херои и битни историски ликови, ниту ја прифаќаат таа идеологија и идеја. Што побрзо го разберете тоа, полесно ќе прифатите дека вашите ердогански влажни соништа се само тоа- соништа.
Ќосето и Александров се само интерпретација на маката која луѓето некако ја артикулираат. Полека полека ќе се канализира тој гнев и ќе дојде на едно место. Па и гневот на другите кои гласале за зајо затоа што очекувале дека нема да прави коалиција за браќата по криминал или па очекувале да ги слушнат бомбите од Смилковци или пак очекувале да ги видат доказите за местенка во Диво Насеље или едноставно не гласале за Тиранска Платформа која лично Еди Рама на Божик ја објави.

Кај и да е, ако не ти е до сега јасно како стојат работите, набргу ќе ти станат јасни..... Кога ќе се собере цел гнев на едно место, тогаш зајо на себе ќе види како треба да изгледа една револуција. А тие останатите „пола од Македонскиот“ народ, кои се на ставот „за кого ќе војуваш“, мислиш дека ќе излезат да го бранат „својот лидер“..... гадно се лажеш пријателе, тие ќе се наклонат кон силата, како што се наклонуваат со својата Албанофобија кон барањата на Албанците. Светот не е бајка, по правилата на еволуцијата секогаш победува појакиот...

А грујо со ваква поставеност на фигурите на шаховската табла, може мирно да спие, зајо не само што го амнестираше, туку политички го врати од мртвите, и на граница е уште малце и херој да го направи...

Али тоа е, памет со сила не се дава....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Истата приказна како во 1994 само што ете според тебе тогаш било ОК и одлуките биле сосем во ред и законски и легални. Дали ако сега се одеше на избори без СДСМ одлуките кои би ги носело тоа собрание би ги сметал за легални и законски со оглед дека ВМРО би имале околу 100 пратеници, а СДСМ би била надвор од парламентот без нити еден пратеник?
aj објасни шо било нелегално во собранието 1994?
кој закон за работа на собранието бил прекршен?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Покажи бе порака што сум ти пратил тебе! Лажго! Дај да видиме тебе што сум ти пратил. Не престана да го повторуваш ова.

Срамот си е мој јас си го носам. Иако се гледа со кого повеќе луѓе се согласуваат кога сме во прашање јас и ти, па затоа и ова ќе ти го оквалификувам као уште едно тотално небитно срање сервирано од тебе.

Купот казни се за ти докажам дека модераторите не се пристрасни. Доволен доказ е твојата мизерна егзистенција на форумов, содржана само од јалово повторување, навреди и ништо конструктивно. Ти си тој што плаче за бан со поведението, ама те толерираат.
@kano оддамна ти има докажано ти што си, немора да се трудиш. Сите знаат што си не се секирај.
И по стоти пат ти имам нагласено дека мене ми немаш пратено порака, да ми пратеше и мене такви ќе се самобанираше. Немаше да чекаш некој да те банира.
Така да немој со такви ефтини финти да пробуваш да ја дефокусираш форумската јавност што презерватив си ти во стварност.[DOUBLEPOST=1491866710][/DOUBLEPOST]
aj објасни шо било нелегално во собранието 1994?
кој закон за работа на собранието бил прекршен?
Ред е веќе кога поставуваш прашања барем да одговориш на тие што ти се тебе поставени.
Воедно и сам ке си одговориш, така да аман немој со тие финти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
aj објасни шо било нелегално во собранието 1994?
кој закон за работа на собранието бил прекршен?
Дали според тебе беше во ред све тоа што се направи од 1994 до 1998, без разлика што немаше никаков закон прекршен ?!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom