Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Што мислите за keeway hacker и generic xor кој е подобар према вас или некое друго ппредлокце за веспа до кај 1300 евра?
Koga bi biral od ovie 2 bi isol na generic, inaku za 1300 evra poprvo bi zemal aprilia sr50 ili gilera runner50 vozena 10 000km gi imas eden kup na prodazba da izberes... ipak se znae koj caruva medju skuterite, ja sega proletva zemav Gilera Nexus 125cc od 2007 imase 14 000km projdeno go plativ 2800(dobro ja go znam motorot od momentot koga e iznesen od salon), mada za tie pari mozev 2 novi da kupam... muislam takva e mojata filozofija inaku za 1300-1400 evra bolje da si zemes kymco aguility ili kymco super8 tolku kostaat novi a mnogu se pokazaa (honda mashina nosat)
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Здраво. Јас имам мотор од 50сс 4 тактен кинески. Пред една недела моторот почна да вибрира кога го возам како да ја претискам задната(гуртна) кочница.Би ве замолил за помиош.

Благодарам однапред.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Здраво. Јас имам мотор од 50сс 4 тактен кинески. Пред една недела моторот почна да вибрира кога го возам како да ја претискам задната(гуртна) кочница.Би ве замолил за помиош.

Благодарам однапред.
види таму доле кај што задното тркало се спојува со рамот има едни гумици-буфер гумици, дали некоја е скината... тие гумици се како чаури од кола....
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Ги извадивме пред малку и ги проверивме немаше ниту една скината, но моторот повторно вибрира :((
 
L

Löwe

Гостин
Бендисав Пежо Спидфајт 3, 1530 евра, 4 КС, ме интересира дали вреди да се дадат парите за тој скутер? Дали има некој искуство со Спидфајт? Колку му е потрошувачката, колку одат максимум одблокирани а не појачувани.. Еве линк http://www.peugeot.com.mk/index.php/izberi_Peugeot/skuteri/speedfight
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
знаете некој што работи со топена пластика? ми се скрши браничето на скутерчето па да го залепат сакам.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Бендисав Пежо Спидфајт 3, 1530 евра, 4 КС, ме интересира дали вреди да се дадат парите за тој скутер? Дали има некој искуство со Спидфајт? Колку му е потрошувачката, колку одат максимум одблокирани а не појачувани.. Еве линк http://www.peugeot.com.mk/index.php/izberi_Peugeot/skuteri/speedfight
Мојот братучед има исти ваков и искрено не вреди за тие пари.Помина околу 8 000 КМ и му го правеа ремонт. Потрошувачката е околу 5 литри на 100 км, а максималната му е 85. Мој совет е ако сакаш марка да си купиш априлија и да знаеш дека нема да имаш ниту еден дефект.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Што мислите за keeway hacker и generic xor кој е подобар према вас или некое друго ппредлокце за веспа до кај 1300 евра?
За 1100 еу. имаш Suzuki AN 125 (ново) екстра скутерче,одлични перформанси,мала потрочувачака,издржлива машина.Ги возат низ град некоја фирма за испорака по 50-60 000 км.имаат поминато без проблеми.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Ги извадивме пред малку и ги проверивме немаше ниту една скината, но моторот повторно вибрира :((
е па треба да се види од каде доаѓа вибрацијата... значи да го проба некој мајстор и да се постави дијагноза... може и ланче да му се истегнало, па да мрднало палењето и да прави вибрации тоа... може и уште 20-30 други различни работи да се...
 
I

Ivanovska

Гостин
Планирам да купувам априлија 50 кубика, нешто повеќе за нив?
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Имам скутерче Баотиан 49 cc, знае ли некој одприлика колку троши на 100 км... ? ептен некоја заокружена сума ако знае некој.
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
dali znae nekoj kolku bi kostalo klip i cilindar za suzuki sepia ? pozzz fala
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
82
Поени од реакции
1
Зависи за кој како... за мене не вреди, за 50 кубика не би дал ни 20 евра зш сакам нешто поголемо... не ти треба 50 кубика освен ако си 4-5 одд
Г-дин ГОЛЕМ! ме интересира што поголемо би возел ти?инаку изгледа си преслабо информиран децата што се 4-5 одделение имаат 10-11! незнам која будала ке му даде на дете од 10 години да поседува мотор!
без оглед на тоа дека е незаконски да се управива доколку немаш надполнети 14 години и поседуваш М или Б категорија. ;)
--- надополнето: Aug 3, 2011 7:39 PM ---
Имам скутерче Баотиан 49 cc, знае ли некој одприлика колку троши на 100 км... ? ептен некоја заокружена сума ако знае некој.
Чим имаш ти скутерче измери сам нема некоја виша математика у тоа.
--- надополнето: Aug 3, 2011 7:42 PM ---
Мојот братучед има исти ваков и искрено не вреди за тие пари.Помина околу 8 000 КМ и му го правеа ремонт. Потрошувачката е околу 5 литри на 100 км, а максималната му е 85. Мој совет е ако сакаш марка да си купиш априлија и да знаеш дека нема да имаш ниту еден дефект.
Да не знаеш колку го коштал ремонтот?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Да не знаеш колку го коштал ремонтот?[/quote]

Знам дека по исплатливо му беше да си купи некој кинески скутер и да знае дека ќе има нов мотор. Не сум сигурен но мислам дека му излезе околу 500-600 евра, но не сум сигурен.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Планирам да купувам априлија 50 кубика, нешто повеќе за нив?
Кој модел/година?
Имам скутерче Баотиан 49 cc, знае ли некој одприлика колку троши на 100 км... ? ептен некоја заокружена сума ако знае некој.
Наполни го резерварот до горе, помини 100 км низ град и оди дополни го. Ќе видиш. Одприлика 2.5 до 3 литри треба да троши.
Знам дека по исплатливо му беше да си купи некој кинески скутер и да знае дека ќе има нов мотор. Не сум сигурен но мислам дека му излезе околу 500-600 евра, но не сум сигурен.
Шо напрај бе... ремонт на мотор за Мерцедес ме кошташе толку. Шо ќе ремонтираш на СКУТЕР за 600 евра жити се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom