Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
не е до свекицата проблемот:
1-филтерот за гориво провери го да не е затнат
2-електронски саух да се провери
3-дизната за гориво во карбураторот, да се зирне да не е затната можда
4- евентуално да се зирне компресија, да не отишол моторот на карики...

пето, нема

ама чим и во возење ти гаси (претпоставувам дека е нај често на пуна кога го држиш) типувам или филтерот или дизната дека се затнати. ова што го кажуваш се типични показатели на недоволно доток на гориво во клип...


п.с. линкот не ти работи...
 
C

cige

Гостин
чим и во возење ти гаси (претпоставувам дека е нај често на пуна кога го држиш) типувам или филтерот или дизната дека се затнати. ова што го кажуваш се типични показатели на недоволно доток на гориво во клип...


п.с. линкот не ти работи...
Абе имам навика да го возам на полна гас, посебно по горниште. Ама до сега ми нема изгасено во таков случај. Обично тоа се случува неколку минути одкако ќе тргнам. А понекогаш и кога ќе го изгасам, и по одредено време (2-3 саати) не сака да запали, само вергла. И нема шанси да запали. Многу пати навечер сум си дошол дома без мотор, а и не е ладно времето за дополнителни компликации од ладното, ја разбирам зимно време да не може да загрее.
 
C

cige

Гостин
ги провери дизната и филтерот?
Го однесов на мајстор и ми рекоа дека нешто е до електорниката, некој сензор давал лажен сигнал за прегревање затоа гасел, изгледа ќе го мењава него. И му реков да провери филтри, дизни, такви ствари да не се затнати и рече дека нема шанси, ако се затнати ќе го смени брчењето а брчи баш најнормално.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Скутери - 50ccm

Дискусија за скутерите.
Зборам за моторчиња со работна зафатнина од 50ccm.

Дали поседувате?
Кој скутер/марка според вас е најдобриот избор за возење?

Економичноста кај овие типови на мотори?

------


Еве јас би почнал со Yamaha Aerox 50ccm.
Потрошувачка: 3.5 - 4.5l / 100km
Трајност: од 35.000 - 50.000 km во возна состојба.
Максимална брзина: 80km/h


Ваши коментари и статистики околу скутерите.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Дискусија за скутерите.
Зборам за моторчиња со работна зафатнина од 50ccm.

Дали поседувате?
Кој скутер/марка според вас е најдобриот избор за возење?

Економичноста кај овие типови на мотори?

------


Еве јас би почнал со Yamaha Aerox 50ccm.
Потрошувачка: 3.5 - 4.5l / 100km
Трајност: од 35.000 - 50.000 km во возна состојба.
Максимална брзина: 80km/h


Ваши коментари и статистики околу скутерите.
Другар,има ваква тема
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Темите се споени, продолжете со дискусијата тука.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Дискусија за скутерите.
Зборам за моторчиња со работна зафатнина од 50ccm.

Дали поседувате?
Кој скутер/марка според вас е најдобриот избор за возење?

Економичноста кај овие типови на мотори?

------


Еве јас би почнал со Yamaha Aerox 50ccm.
Потрошувачка: 3.5 - 4.5l / 100km
Трајност: од 35.000 - 50.000 km во возна состојба.
Максимална брзина: 80km/h


Ваши коментари и статистики околу скутерите.
машала... 50 кубика, максимална 80 км на час а потрошња од 4,5 на 100... машала потрошња...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
машала... 50 кубика, максимална 80 км на час а потрошња од 4,5 на 100... машала потрошња...
Па да толку троши ... кивејот мој троши 4 а априлиине и џилерине по 5 па и повеќе ако имаат нешто спортско ср*ње ставано
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
ima li nekoj idea za sporski auspuh za 50cc(80cc momentalno) 4 taktnen kinez mi treba auspuh mislam nesto kako sam da si napravam eden :salut:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
ima li nekoj idea za sporski auspuh za 50cc(80cc momentalno) 4 taktnen kinez mi treba auspuh mislam nesto kako sam da si napravam eden :salut:
види друже... ископај некоја идеја од мотопартс велес...они се за мотори закон во државава... имаат сајт сопствен и слики... гледај ,читај, листај и ке најдеш нешто што ке ти падне во око...
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
:uvo: me tekna edna eptem cooooooollll idea da pravam "Tailgunner exhaust" samo kako za vespa ke odam do veles denovive pa ke zemam grana + - nekoe delce i ke go pocnam samo nemam idea kako da go napravam da se vrti kako orginalnite tailgunner taka da ako uspeam u ideata ke bide eptem lud izduf :vozbud:
 

--N-SOUND--

Street Dragster
Член од
22 февруари 2009
Мислења
252
Поени од реакции
6
значи вака за месец два сакам да зеам некој скутер и моментално бест бај ми е Sym fiddle II во динамикс цената му е 1190 евра 4-тактен со две години гаранција што би ми предложиле до таа сума максимални 1200 евра:smir: еве го симот sym.jpg
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
:uvo: me tekna edna eptem cooooooollll idea da pravam "Tailgunner exhaust" samo kako za vespa ke odam do veles denovive pa ke zemam grana + - nekoe delce i ke go pocnam samo nemam idea kako da go napravam da se vrti kako orginalnite tailgunner taka da ako uspeam u ideata ke bide eptem lud izduf :vozbud:
ај дај линк некој од тој тип на издуви... оригинален да видиме како изгледа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom