Скопје, за мене е...

Д

Демијан

Гостин
Кој што сака нека збори за Скопје или луѓето што живеат во него,ама за мене Скопје си е Скопје,град во кој израснав.Многу спомени ќе ме врзуваат за овој град.Како во песните "Скопје е мој град,а јас сум негов":pos2: нешто слично.Паркот,Кејот дискотеките како што на времето беа Елемент,стариот зимски Колосеум првите излегувања во град.

Ах тоа Скопје колку си го сакам,градот на Вардар:)најдобриот тим во Македонија.

Така да џабе им се плукањата и сите лоши работи кои ги зборуваат за Скопје...За мене секогаш мојот град!
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Скопје е мојот дом , мојот живот , тука се сите кои ги сакам , ги чува моите спомени, многу делови од овој град сведочат за моите искуства , сведочи за мојата љубов и тогаш кога сум била оддалечена од овде...
За мене претставува ризница на се низ што сум поминала , а зошто?
Секојдневните прошетки низ центарот со некоја драга личност, пивцето на Форум преку ден со Нено и Драгана, сепарињата и брдото во парк од март до септември, кафичите на кеј , врнежливите ноќи поминати во бескрајно смеење некаде во Буњаковец во присуство на најдрагите и Дружето што пешки ќе си иде накај дома , Кастро , Хавана, Маракана , малото кафанче во Дебар маало,воодушевувањето на графитите и на паровите што се љубат на клупите на кеј,книжарниците пред кои што поминувам враќајки се од факс, макијатото од Трк-кафе и добрата вила што работи таму,ѓубрето што во последно време го бројам во 50 евра ,едно мало местенце на кое се правеа бескрајни филозофски муабети- коцка позади соборна, Љубов и виното што се има таму испиено, Ориент и Казабланка и женските трачеви, мирисот на пролет во април , енергијата на авантура и забава во јуни,Саемот и журките и коњакот претходно , улицата ,,Варшавска ,, заедно со сите дешавки , ,,Водњанска,, и сеќавањата за деновите во ,,Кочо Рацин,, и ,,Д-р Панче Караѓозов,, сивото здание на Бит-пазар наречено факултет, зградата ,,Светлост,, наречена институт ...
Го обожавам Скопје и дел од луѓето тука, авангардниот дух што го носи во себе и аурата на град во кој-секогаш се случува нешто големо...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
кој не се бањал во вардар, не е скопјанец.
не да сум се бањал, со се комплет сет сме оделе на плажа. трски за лежење, чадори, помади за сончање, сандали на нозете обавезно, гума тракторска имаа само оние посреќните.
до душа и денес деца од ѓорче сеуште се бањаат во вардар, онаму кај сатсав претежно. кој не знае тоа е составот на вардар со треска, во сарај.

едно утро, пред неколку години, станав накај 9 и без никаков план предтоа, стаив два сендвича во ранец, го прегазив вадрар, преку нерези нагоре, го поминав горно нерези, уште нагоре во неодреден правец, најдов едно убаво место за седење, со убав поглед. беше скоро пладне, се слушаше бучава од градот. небото горе беше чисто, денот беше супер немаше облаци, само тенок слој магла го покриваше комплетно скопје. тогаш си реков, и ден денес тоа го мислам: скопје е најпосраниот град шо може да постои, баш поради тоа за ништо на светот не би го менувал!
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.628
Поени од реакции
10.907
Не го мењам Скопје!
Го сакам, го мразам...колку е убав толку е гнасен и грд...
Колку е студен и мрачен, толку е топол и мил, фин...
Колку е летото најтопло афричко, толку е зимата поларна маме и еем...
Колку се фини луѓето, толку се и некултурни...
Друг ваков град нема на планетава...еден и единствен...
Го сакам Скопје...мојот град!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Скопје е градот во кој се родив и во кој живеам ... иако има многу негативни страни јас го сакам највеќе во свет =)

Поготово ги сакам сендвичите од 7ца - кејот - дискотеките и скопјанките.:pipi::pipi:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
скопје
кој не го осетил животот тука не би можел да каже ама баш ништо за скопје,кој не ги сетил пеколните лета со преполните дискотеки во парк,кој не си го ладел на кеј пијќи кафе,кој не ја дочекал нова година на тоа пукање на плоштад,кој не поминал една кочан зима на скопските улици каде ние сме нон стоп изненадени од снегот,кој не седел на љунфер брдо у парк на пијанка,кој не отишол на водно после велигден или не јадел сендвич у попе или не пиел на клупите позади соборна ,кој не седел на клупите на кеј со девојката/дечкото и на крај кој не општел на клупи у парк како копиљ пошто немал каде за време на летниот одмор мислам дека не може да каже за скопје дали го сака или не ,тој може само да ни завидува или да дојде да живее и да проба дел од ова па после да каже што мисли за скопје.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Скопје е мој град,а јас сум негов.
Кој не живее тука не ни може да ги разбере горенаведениве постови. Значи самиот дух на градот прави посебна атмосфера во душата на скопјанецот, не викам дека во другите градови нема таков филинг секој си има убави спомени од својот крај.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Od site temi za makedonskive gradovi tuka ima najveke "lokal-patriotizam" i paganje u nesvest..
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
44
Поени од реакции
2
Јас сум биден во Скопје на Аередром бас е супер таму ги гледас авионите:pos2:
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
84
Поени од реакции
7
Go SAKAM Skopje....

Site sto go sakame Skopje...

Da kazeme zosto go sakame...

Go sakam Skopje - vo nego se custvuvam edinstvena.
Go sakam Skopje - kade i da odam, vo nego se vrakjam.
Go sakam Skopje poradi snegot i sankanjeto na Vodno.
Go sakam Skopje i baknezite pod ulicnite svetilki..................

 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
У кој филм влезе, жити се? XD

Шо го направи Скопје бе, Лас Во(гас) XD
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Па и не е толку лошо...
Инаку не можам да најдам некоја посебна причина зошто, ама и јас го сакам :)
Поготово ако сум некаде на подолго, на влез на Скопје ми доаѓа срце на место. :toe:
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
У кој филм влезе, жити се? XD

Шо го направи Скопје бе, Лас Во(гас) XD
а зашто да не??.......но откога се пресели ЦЕЛА Македонија во него,дојдоаа неколку илјади бегалци Косовари,се создаде урбана мафија и гратски бирократи,се отворија/аат ШАБАНСКИ места,ненормално се зголемува бројот на т.н. "клабери' и спонзоруши итн.............поради сето ова ДЕФИНИТИВНО се уништи ДУХОТ на СКОПЈЕ:nesvest:
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
84
Поени од реакции
7
Tacno e deka ni e malce proseljaceno Skopjevo, ama ako uspees da gi izbegnes site "fake" mesta i da se snosis so site novi kich gradbi i profiterski investicii.... Skopje kje ti bide i Las Vegas i sve :D
kraj kraeva koga mi e guzva niz grad i me bolat oci od klaberi,sponzorusi i menageri idam na vodno, si pusam cigara :D
(se razbira ne sama, ne peski... da ne si pomisli nekoj deka manijacam parovi po koli)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom