Скопје, за мене е...

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Има неколку теми за Скопје, се критикува и на двата начина, и позитивно и негативно. Кога би бил рапер би морало темата да ја посветам некому. Тогаш би ја посветил на сите оние кои се чувствуваат Скопјани со голема буква. Ако не спаѓате во таа категорија ве молам не пишувајте.
:eek:ftopic: е да се зборува за убавините на Скопје и за грдотијата на Скопје. Тоа го имаат сите градови на светот. Но она што другите го немаат е духот на овој град. Духот на град-борец. На преживувач. Бил безброј пати долу но не ја предава борбата. Пред и по земјотресот Скопје живее во различни светови. Идентитетот на Скопје тогаш е еден, денес... денес е нешто друго.
За мене Скопје е можност да се насмеам на сите оние кои не сфаќаат дека имаат привилегија да живеат тука. Да напишат дека некој друг град е најубав на светот а да мечтаат за стан во градски зид. А сепак...
За мене Скопје е олицетворение на новиот светски изглед. Сите можни вери, националности и дијалекти може да се уловат на кафе во "Ања".
За мене Скопје е маало. Табла на тротоар или пивце низ комшилук... Сеедно дали е Тафталиџе или Маџари... priceless... подобро и од мастеркард.
За мене Скопје е сон. Сите мои соништа се во овој град. Секоја мечта ми била за овој град и главниот плоштад. На крајот на краиштата и првиот бакнеж ми беше во главниот град. За главниот бакнеж треба и главен град. А и сонував дека ќе биде некаде околу Буњаковец.
За мене Скопје е се што имам... Какво и да е, црно или бело високо или ниско, топло или ладно... Само Скопје да е, па макар и од кал да е.
За мене Скопје е... не знам, ајде кажи ми...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Извини Викторе што ке напишам нешто, ама морам.

Не се чувствувам Скопјанец, напротив, стар Струмичанец. :)
Инаку, во Скопје поминав пет прекрасни години како студент. Градот во кој се наобразував, ја запознав мојата сопруга. Секогаш ке ми биде во прекрасно сеќавање. Навистина, секогаш кога сум во Скопје се чувствувам прекрасно. За мене е еден прекрасен спомен на едно време.
 
Член од
15 јули 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
viktorgg напиша:
Има неколку теми за Скопје, се критикува и на двата начина, и позитивно и негативно. Кога би бил рапер би морало темата да ја посветам некому. Тогаш би ја посветил на сите оние кои се чувствуваат Скопјани со голема буква. Ако не спаѓате во таа категорија ве молам не пишувајте.
:eek:ftopic: е да се зборува за убавините на Скопје и за грдотијата на Скопје. Тоа го имаат сите градови на светот. Но она што другите го немаат е духот на овој град. Духот на град-борец. На преживувач. Бил безброј пати долу но не ја предава борбата. Пред и по земјотресот Скопје живее во различни светови. Идентитетот на Скопје тогаш е еден, денес... денес е нешто друго.
За мене Скопје е можност да се насмеам на сите оние кои не сфаќаат дека имаат привилегија да живеат тука. Да напишат дека некој друг град е најубав на светот а да мечтаат за стан во градски зид. А сепак...
За мене Скопје е олицетворение на новиот светски изглед. Сите можни вери, националности и дијалекти може да се уловат на кафе во "Ања".
За мене Скопје е маало. Табла на тротоар или пивце низ комшилук... Сеедно дали е Тафталиџе или Маџари... priceless... подобро и од мастеркард.
За мене Скопје е сон. Сите мои соништа се во овој град. Секоја мечта ми била за овој град и главниот плоштад. На крајот на краиштата и првиот бакнеж ми беше во главниот град. За главниот бакнеж треба и главен град. А и сонував дека ќе биде некаде околу Буњаковец.
За мене Скопје е се што имам... Какво и да е, црно или бело високо или ниско, топло или ладно... Само Скопје да е, па макар и од кал да е.
За мене Скопје е... не знам, ајде кажи ми...

Е ако де не сум одскопје дај нафрли некоја фотка така понаочита од скопје, најмалце слики од скопје среќавам, мислам на саалам слики.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308





Да не се повторувам, ставав некоја слика од Скопје и на други теми на форумов, еве некои од оние кои мене ми се подраги... Втората е од старо Скопје
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Хехе, Скопје, нешто најдраго на светот . . . многу убави спомени ми се врзани за мојот град . . . и како што кажа Виктор, секоја ситница го прави градот најпрекрасен на светот, боза во Апче, викенд на Водно, прошетка по кеј, срц Кале, плоштадот и камениот мост, скопските улици, старата чаршија, фк Работнички, сладолед во Малага, хамбургер во 7-ца, па дури и редицата пред грчка амбасада, старата железничка, кино Вардар, кантите од ЈСП, хотел Бристол, кафанчињата у Дебар Маало . . . :)
Омилена емисија ми е Досие Скопје, а песна Ова е само наше Скопје.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Дефинитивно најдоброто место за живеење во Македонија
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
draggo напиша:
Е ако де не сум одскопје дај нафрли некоја фотка така понаочита од скопје, најмалце слики од скопје среќавам, мислам на саалам слики.
Овие се лично од мене фотографирани, од претходната зима:



















Повеќе на www.macedoniancities.com, фотографии од сите македонски градови.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Добри слики Мистик...

Скопје е градот кој јас не сакам да го оставам. Знам дека тој нема да ме остави мене. Но во секоја љубов има кавга, па еве деновиве ќе сме далеку, а пак ќе копнееме еден за друг... Скопје едно летно низаедно, тоа мене 40 целзиусови :baeh:. :motor: Одам до Охрид на пар дена...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
viktorgg напиша:
Добри слики Мистик...

Скопје е градот кој јас не сакам да го оставам. Знам дека тој нема да ме остави мене. Но во секоја љубов има кавга, па еве деновиве ќе сме далеку, а пак ќе копнееме еден за друг... Скопје едно летно низаедно, тоа мене 40 целзиусови :baeh:. :motor: Одам до Охрид на пар дена...
Исто. Мислам дека за ниедно богатсво и најдобро платена работа не би можел да го напуштам Скопје и да се преселам. Еден месец, еден проклето долг месец е најдолгиот период во кој сум бил разделен од мојот град. Го сакам Скопје со сите свои убавини и маани, со сите знаменитости и гадости, со сите убави нови и стари фасади, со сите кафичи и кафани, со сите турбофолкери, "сељаци", господа и дами. Го сакам мирисот на градскиот парк и Водно преку викендите, но има нешто и во смогот на центарските улици. Мирисот на липите на пролет по Булеварот ЈНА од кај Нова Македонија до "Це-Ка", и ебените канадски тополи и "памукчињата" кои го преплавуваат целиот град летајќи и предизвикувајќи ми алергија и мрсулавејќи ме.

Скопје има дух кој знае да те извади од памет, но и да те успокои кога си полн со разочарувања. Доволно е да прошеташ по местата кои не ги шеташ секојдневно и да се потсетиш како е да газиш по калдрмата во Ново Маало и Маџир Маало помеѓу трошните кукички, да седнеш на мезе во Дебар Маало во Идадија или Наџак, на кепаби и кока кола од стаклено шише во старата чаршија. Навечер, во прегратка, од видиковец на Водно да гледаш милиони светилки како треперат по должина од лево на десно, а и по ширина не е баш тесно.
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
49
Поени од реакции
6
Скопје, мојот втор град.
Градот во кој го стекнав високото образование. Градот во кој работам, градот кој секогаш ми е во мислите, кој го сакам. Градот кој за брзо време се надевам ќе ме прими во прегратки и бидам негов жител.
За маани и предности, па кој ги нема???
Скопје (иако си во среден род), секогаш ќе те сакам, ти ми даде премногу, а јас тееб премалку. Но сепак се надевам дека ќе ти возвратам.
 

SiM

The Power Of Three
Член од
26 јули 2006
Мислења
115
Поени од реакции
0
Скопје е супер град, ама Охрид е подобар.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
PANTELEMON e edinstvenoto nesto vo Skopje sto me odushevuva...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ragazza напиша:
PANTELEMON e edinstvenoto nesto vo Skopje sto me odushevuva...
A со што те одушевува толку?
Искрено, има многу работи кои повеќе воодушевуваат од Пантелејмон.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Мистичен напиша:
A со што те одушевува толку?
Искрено, има многу работи кои повеќе воодушевуваат од Пантелејмон.
Deka e staro , cisto makedonsko , mi dava poseben dusheven mir sekoja poseta tamu , meze , peceni lesnici , martini , laf muabet , po moe e retka ubavina ...Ah spomeni , spomeni..;)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ragazza напиша:
Deka e staro , cisto makedonsko , mi dava poseben dusheven mir sekoja poseta tamu , meze , peceni lesnici , martini , laf muabet , po moe e retka ubavina ...Ah spomeni , spomeni..;)
Ме потсети на ресторанот кој е на Пантелејмон кога спомна мезе: келнерите како да ги одбрале на конкурс на кој пишувало: се бара најголемиот сељак, најнепедантниот, најспориот, најнеинтелегентниот, најзаборавениот и со најмала меморија келнер.

Кога по желба на друштвото морам да го посетам ресторанот, ми се превртувата цревата. Убедливо најлошата ресторанска услуга која сум ја добил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom