Скијање и сноуборд

Што возите на снег?


  • Вкупно гласачи
    250

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Bez navredi ama bordaat samo tie sto ne naucile nikogas da skijaat i se iskompleksirani poradi toa (cesen isklucok e jove). Snowboarderi se onie koj sakaat da se dokazat na snegot a so skii ne mozat bidejki e mnogu potesko i ima mnogu mnogu podobri od niv so mnogu pogolemo skijacko iskustvo. So bord mozes da se pustis na najstrmnata staza posle 3 dena probuvajki i pagajki sam na nekoja banalna staza. So skii posle edna nedela so profesor ke uspees da go pustis galicki, deka e mnogu sirok...ne za drugi. So skii si posloboden mozes da imas pogolemi dvizenja, pogolemi skokovi, pogolemi brzini po mobilen si, nozete ne ti se spoeni i mozes da pravis sto sakas so niv. Normalno dokolku znaes, dokolku si stenmark. Tie skokovi sto mozat da se napravat so skii borderite mozat da gi sanjaat. Istoto vazi i so brzinata. Istoto vazi i za brzinata
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Скијање. По голема убавина има во скијањето и поголем е филингот.
Башка, по спортски е. Незнам, ама сноуборд ми е некако дебилски... Некои дебели улежани дечиња, не научиле да скијаат никогаш, па си купиле даска. :)
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
санка ти е закон ствар бе:icon_lol:
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Зашто бе така збориш, јас порано имам скиано и не дека бев некој ептен скијач ама знаев да си скијам добро и по сите стази да си се пуштам, норамлно без плуг и такви срања. Точно дека со скии се осекав постабилен поготово во спуст, зашто на борд мора да си на некоја кантна навален и ако малку ти се закочи предната отиде на нос.Но мене повеќе мерак ми е да возам во длабок снег, да речеме на белички од десна страна по падините, на галички исто од страните или на црвениот па денсо по падината па продолжуваш по стаза
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
e toa ti zboram be

ne znaes da skijas so skii vo dlabok sneg i si si kupil bord bidejki e polesno
 

LadyPatron

Temptation
Член од
23 март 2005
Мислења
268
Поени од реакции
3
Сакам повеќе екстримни спортови,така да,за мене даската е под нозе на снегот...
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Dimitarc напиша:
e toa ti zboram be

ne znaes da skijas so skii vo dlabok sneg i si si kupil bord bidejki e polesno
кој рече дека незнам, реков дека со борд повеќе ми е мерак, а за тоа дека со борд не можат да се прават добри скокови грешка си. Според мене со борд и подобри можат да се прават од скии, само што мене тоа не ми е мерак. Мене најмерачко би ми било нешто како што имам гледано те носат на некоја планина со хеликоптер и нема човек во близина само вие 2-3 и се пуштате со саати надоле во длабок неистапкан снег. Абе мераци

А истотака возам и windsurf, а сакам да пробам и обичен surf. Може да се рече дека мене ми фале даска па затоа само даски возам да надокнадам:icon_mrgr
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
abe druze....garfield neka ti kaze kako e da se spustis so skii vo dlabok sneg. So bord e polesno...kazav koj vozat bordovi....

Prasaj go stenmarC dali ne se pravat skokovi so skii
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Hm... ja samo sanka praktikuvam iako sakam na snowboard i isto mn mi se sviga koa ke vidam nekoj snowboarder!:wink: taka da snowboard:)
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
mene podobro mi se gleda snowboard (iako ne sum probal niednas da voazm) ama sum probal so skii.
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
Ја ке ви кажам сега на скии и дупло побрзо и поубаво отколку на даска ама на даска е по кремски така да за моја душа си скијам ама кога ке има некој на кој треба да му се привлече вниманието го менувам превозното средство а инаку на двете сум одлична!
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
А да се спуштате на тоа што ви одговара. Мислам, ти моеш да привлекуваш внимание ама ако се искршиш ќе привлечеш внимание и на тој што не треба
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
SANKA I SAMO SANKA
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Dimitarc напиша:
abe druze....garfield neka ti kaze kako e da se spustis so skii vo dlabok sneg. So bord e polesno...kazav koj vozat bordovi....

Prasaj go stenmarC dali ne se pravat skokovi so skii
Добро братче тоа е твое гледање, ама имам едно другарче кое многу добро знае да скија, ама пред 3 години проба борд и сега само на борд е. Од време на време ќе ги земе скиите ама повеќе си поштува борд
А на борд може лесно е отпоцеток да се научи да се вози на целата подлога, но после имаш друга техника кога возиш на кантната што е многу потешко
 

Kajgana Shop

На врв Bottom