Скијање и сноуборд

Што возите на снег?


  • Вкупно гласачи
    246

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Kade ovaa godina na skijanje/bordanje?

VO borovec se ocekuva ogromna guzva spored bugarite...30% poveke nego minatite godini. Ali za toa e najbolji, bev predminatata godina i garantiram deka na balkan nema bolji, a sum gi videl poveketo an balkan. Ima stazi na koj ke se iznamacis i ke se isnazkijas kako taa od cetvoroseot direktno nadole, ne od okolu niz sumata. Gondolata e extra, 1 saat nagore 1 saat nadole. Da ne vi tekne so skii megju stubovi na gondolata, ke zaginev tamo...

Bansko: Tapa....ne znam sto tolku go pravat toa mesto ekstra. Stvarno e renovirano i se e novo, hotelite se ekstra, ama stazite ne se. Tomba nesto moze, gorniot cetvorosed isto i tolku, samo tie sto ne bile vo borovets mozat da kazat deka bansko e dobro

Kopaonik:Mi smo iz beograda.....Stari i spori skilifti, guzva, tie od Nacionalna ski skola ne cekaat red, tuku se butaat pred tebe i toa se legalno. Nema niedna onaka staza sto moze da ti smrzne krv osven duboka toj delot...koj bil znae na koj del mislam

Pamporovo: E tuka nesto se vrti.....ke otidam da vidam kako e, ako ne mi se svigja borovets e sekogas blisku.

Mavrovo: Hm....avtobusot sekoe sabajle ke sse iznaskijas i vo 5 ipol si doma..kaj go ima toa? Redovno sekoja godina odam taka edno 10-15 pati
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
На Маврово и Шапка не сум бил едно 6-7 години.

Последните 2 години бев во Добриниште (Бугарија), село близу Банско. Стазите беа оддалечени некои 30-тина минути со минибус...

Морам да кажам дека многу ми се допадна. Мирно, нема толку туристи (како во Банско на пример), а стазите се солидни. Имаше 2-3 стази кои може да ги задоволат побарувањата и на почетниците, и на „професионалците”.

Има една патека, неверојатно стрмна, надолна и заледена. Ретко кој се осудува да скија по неа. Досега се имам стуштено само 2 пати по неа, од кој едниот пат (искрено) на г'з, а вториот ептен мачно - но успеав да се додржам на скии.

Си бил ли таму?
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Uf...bu go proverli toa mesto, ama nekako mene poise mi se pravi merak koga sum na 1 min peski od zicara
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
Да, ама доживљај е да се возиш по угорници и стрмни заледени патчиња со раскантано комбенце од 52-ра, кое знаеш дека ќе откаже секој момент! Тоа е незаборавно искуство! :wink:
 
Член од
9 септември 2005
Мислења
82
Поени од реакции
4
2 години не сум била нигде и немам време,а предходно идев цело време во банско,а зимава имам други планови па ќе си почека скијањето.
 
Член од
6 март 2005
Мислења
773
Поени од реакции
5
Јас на скијање само Маврово и Шапка имам идено. А сум бил и во Боровец и во Банско ама не сум се скијал таму.
Лани не отидов ниеднаш, првин немаше снег па после кога падна имав обврски и така да оваа година морам да идам.. на Шапка -на Ге и Церипашина.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Abe i sapka e ubava ama ne mi se pravi mene tamo merakot. Za 200 denari povke ke otides vo mavrovo i ke bides duplo po sreken
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Започна сезоната во алпско скијање на првите трки одржани во австрискиот ски центар Зелден победи остварија Херман Маер во машка и Тина Мазе во женска конкуренција. Светскиот куп е само увертира и загревање за Зимските олимписки игри кои ќе се одржат во февруари во Торино.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
еј да аплицирав за италијанска виза, па ако имам среќа се гледаме во торино...ке оди ли уште некој?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
Dimitarc напиша:
еј да аплицирав за италијанска виза, па ако имам среќа се гледаме во торино...ке оди ли уште некој?
Предоцна ти текна, веќе имам резервации во Аспен. :( :wink:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Acid напиша:
Предоцна ти текна, веќе имам резервации во Аспен. :( :wink:
зборам за на олимпијадата во торино...иначе веќе ја добив визата шенген една година
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
Snowboard or ski?

Знам дека е прашање на личен вкус, но ако си тотален почетник (како мене), со што е подобро да почнеш?
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.140
Поени од реакции
19
so skii e podobro da pochnesh posle da se prefrlish na board
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
Harko напиша:
Знам дека е прашање на личен вкус, но ако си тотален почетник (како мене), со што е подобро да почнеш?
Подобро е скијање да почнеш, а и полесно е да научиш - башка ќе ти биде позабавно, зошто ќе се искршиш од паѓање на сноуборд. Башка, ако го купиш и изгубиш мерак, тоа ќе ти биде пропадната „инвестиција”.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
vozev ski dovolno do pred 10-12 god....sakav da probam snowboard ama nekako igrajki hokej kolenata mi se a piece of shit i taka ne sum se uste osudel da se kacam na board........:( :( :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom