Скапи испити и често повеќекратно полагање за возачка дозвола

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Значи вака нешто ја положив од прва и градска и полигон ама моабетот е што навистина треба да учиш и да им ги знаеш финтите на кои можеш да паднеш инаку за најмала работа паѓаш.

Друга ствар доколку не си фатил врски тоа значи дека паѓаш првите три пати, ако знаеш да возиш просечно а доколку направиш ситна грешка на пример не дадеш веднаш жмигавец а веќе си тргнал да се престројуваш пагаш. Е сега моабетот мие следниот разговарај до твојот иструктор дали има некој начин да положиш без да ти прават намерно далавери.

Друга работа ако имаш точак во твојата лента кој вози од страна на тротоарот тогаш мораш со заобиколување а предходно да вклучиш трепкач и да заобиколиш а тоа се прави ако во средната лента нема кола. Значи треба да возиш премногу прецизно и внимателно.

Друго нешто кога гледаш на ретровизорот значи вртија главата не само со очи без да ја помрднеш бидејќи може да те бутне заради тоа бидејќи ќе ти каже дека си се престроил или сл. Без да погледнеш ретровизорот...

Инаку ја кога полагав бевме 14 кандидати од кои само јад и уште еден положија од прва сега многу е затегнато така да концетрација треба 100% и трема минимум бидејќи и да знаеш да возиш долидно од трема ќе се направи глупосрт.
Парадокс- првиот пат тој што седеше позади му вика на инстукторот многу е внимателен, многу пази тоа не чинело. Добро значи треба да сум камиказа.
Парадокс 2 - вториов пат, ми вика дека намерно сум сакал убиство да направам, а ми вика после браво, за пофалба е, претпазлив си, внимателен.
Тоа говедото до мене што седеше намерно ме провоцираше, на мала раскрсница во Д.Маало, од моја десна страна идат 50 коли, ги чекам, нормално, и ми вика ајде бе што толку ги чекаш, ти имаш предност. Нормално, не тргнав и не го послушав :) Тешка џукела.[DOUBLEPOST=1468326143][/DOUBLEPOST]
Јас кога полагав пред неколку години, типот на совозачкото место така лошо реагираше на секоја ебана ситуација како човек да сум убил, не можеше да најде грешка и ми ја продолжи рутата само што стигнавме на крајот, па уште не го разбрав добро и му викам "Тука ли да ја паркирам?" и мисирот ми вика: "па тука одма ако сакаш да паднеш" :cautious: и па не го разбрав добро.
Арно другиве од комисија ми довикнаа да продолжам инаку ќе запрев :LOL:
Додека полагав им викаше и на другиве во комисијата да затворат прозорците па после да ги отворат целосно сите прозорци сред вожња, па и уште сред гужва додека преминував едно споро возило на една лента пат ми се издра на 20цм од мене "отвори одма прозорот што чекаш, ти реков!", после тоа зема едно цд одма до мењачот и го пушта со максимум звук како негова да е колата и сам да се вози во неа.
Јас во тој момент what the fuck! Am I sleeping or is he drunk, drug overdose?
Не ми се веруваше дека полагам, а средновечен човек па до толку да се немало морал и по секоја цена да се изиграва како не знам ти кој фактор да е во градот.
Воопшто не можам да трпам такви, не писмени а ми изиграваат кој знае што да постигнале во животот.
Му е укажала шанса ќе малтретира сега...
Цело време тензија ствара и тоа раката лева во воздух ја држеше за ако била критична состојбата да го фател воланот. :pos:
Изгледа некој го има упикано во ендек па си знае сега, инаку да му остане тоа раката така вкочанета, исушена, се да му ебам. (@Џонтра Волта помагај со пцофкиве!)
Ми идеше на некои периоди да му влепам една и да ги избркам сите од колата да се враќаат пешки. Очекувано, ме бутнаа тој пат на градска и се сеќавам дека се расправав на крајот оти имаше и многу други работи кои ги правеше а не ги спомнав. Следниот пат беа истата комисија а мисирот беше многу тивок и некако положив од втор пат.
Сега не знам со камериве можеби е подобро, порано дива лига.
Едно дебело говедо со црна коса? Иститите фори и кај мене, освен пуштањето музика
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Да, дебело говедо е само со бела коса :)anco:), од Велес. Па уште кога положив ми ја направи кога ќе одиме во кафана да сум частел. :uzi:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Денес на предавање за прва помош во поликлиника Тоспаш во Аеродром: кретенот нѐ држеше цели 3 саати без воопшто да нѐ пушти барем на 5 мин. пауза. Две девојчиња го молеа (буквално) барем до тоалет да ги пушти, овој цело време се правеше наудрен, за на крај да им рече: „кој ви забранил да одите во тоалет?”. А додека се буневме сите дека предолго трае, велеше: „кој ќе стане нема да му потпишам дека го завршил предавањето, се снима”.

Прво зборуваше околу саат и пол, тивко и по сто пати повторувајќи иста реченица, ко дебили или првоодделенци да сме, за после да не тера сите, еден по еден да повториме една иста вежба за реанимација/оживување, и притоа ни ги поставува истите прашања, и сакал, нејќел, осуден си да слушаш 5 реченици кои се повторуваат одново и одново, едно 50 пати. И јас му се пуштив дека не е хумано, дека не постои нормална уставова, или што и да е, што би дозволила толку долги предавања без пауза, дека излезен сум од 5 сабајле, цел ден на работа, трчав за да стигнам на време за предавањето и немав време ни да јадам, а тој 3 саати... Ништо. Ко од едно уво да му влезе, од друго да му излезе. И уште капак на сѐ, уште едно предавање од 180 мин. требало да поминеме, а предавањата ги закажува од денеска за утре, па сега ќе морам секој ден да им се јавувам за да прашам кога ќе има второ предавање, и ако не сум слободен на работа, да барам замена, а чисто се сомневам дека би нашол замена од денес за утре. Класична тортура! Не знам какво искуство сте имале вие и каде, но верувам дека не било ни приближно слично со моево. Што се вика: уште не почнат со орото (до возачка дозвола), некој те дупи со музиката!

Ова да беше на fb, ќе имаше едно:

-feeling furious :mad:

оздола.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Да, дебело говедо е само со бела коса :)anco:), од Велес. Па уште кога положив ми ја направи кога ќе одиме во кафана да сум частел. :uzi:
Јас вториот пат кога полагав овој после десет мин ми вика , абе ти на пешачки не застануваш?
Викам каде бе?
- па таму назад
Каде?
-Па таму пред пет-десет мин имаше необележан пешачки премин.
:pos::pos::pos::pos:

И од трета положив,сега у април , бев со две жени у комисија , си оговараа колеги на задно седиште и беше полабаво со нив ,не да те стресираат ко овие.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Денес на предавање за прва помош во поликлиника Тоспаш во Аеродром: кретенот нѐ држеше цели 3 саати без воопшто да нѐ пушти барем на 5 мин. пауза. Две девојчиња го молеа (буквално) барем до тоалет да ги пушти, овој цело време се правеше наудрен, за на крај да им рече: „кој ви забранил да одите во тоалет?”. А додека се буневме сите дека предолго трае, велеше: „кој ќе стане нема да му потпишам дека го завршил предавањето, се снима”.

Прво зборуваше околу саат и пол, тивко и по сто пати повторувајќи иста реченица, ко дебили или првоодделенци да сме, за после да не тера сите, еден по еден да повториме една иста вежба за реанимација/оживување, и притоа ни ги поставува истите прашања, и сакал, нејќел, осуден си да слушаш 5 реченици кои се повторуваат одново и одново, едно 50 пати. И јас му се пуштив дека не е хумано, дека не постои нормална уставова, или што и да е, што би дозволила толку долги предавања без пауза, дека излезен сум од 5 сабајле, цел ден на работа, трчав за да стигнам на време за предавањето и немав време ни да јадам, а тој 3 саати... Ништо. Ко од едно уво да му влезе, од друго да му излезе. И уште капак на сѐ, уште едно предавање од 180 мин. требало да поминеме, а предавањата ги закажува од денеска за утре, па сега ќе морам секој ден да им се јавувам за да прашам кога ќе има второ предавање, и ако не сум слободен на работа, да барам замена, а чисто се сомневам дека би нашол замена од денес за утре. Класична тортура! Не знам какво искуство сте имале вие и каде, но верувам дека не било ни приближно слично со моево. Што се вика: уште не почнат со орото (до возачка дозвола), некој те дупи со музиката!

Ова да беше на fb, ќе имаше едно:

-feeling furious :mad:

оздола.
Чисто кај полагашр прва помош?

Пошто мие чудно јас кога бев за прва помош се на се дали траеше 1 час...

Околу 20 мин предавашр една плава женска при тоа беше предавањето преку слајд шоу на екран и после ни ги даде тестовите кои јас ги завршив за максимум 25 мин.

Ова што го кажуваш ти според нов закон е? Или на типот така му текнало?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Е дечки да се надоврзам за прва помош.
И јас полагав во Тоспаш,Аеродром и беше доста лабаво,пред 4-5 месеци.Импровизираше една типка пола саат ни извади некои гази,завои и што ти ја знам а прашањата ги одговаравме додека она збореше.Т.е ни викаше ајде сега одговорете го прашањето тоа и тоа јас сега го кажав...нит имаше камери ни ништо сега мислам е позаебано другар ми вика и таму можеш да паднеш ако не слушаш...а има доста и катил што можат да ти се паднат :/
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Денес на предавање за прва помош во поликлиника Тоспаш во Аеродром: кретенот нѐ држеше цели 3 саати без воопшто да нѐ пушти барем на 5 мин. пауза. Две девојчиња го молеа (буквално) барем до тоалет да ги пушти, овој цело време се правеше наудрен, за на крај да им рече: „кој ви забранил да одите во тоалет?”. А додека се буневме сите дека предолго трае, велеше: „кој ќе стане нема да му потпишам дека го завршил предавањето, се снима”.

Прво зборуваше околу саат и пол, тивко и по сто пати повторувајќи иста реченица, ко дебили или првоодделенци да сме, за после да не тера сите, еден по еден да повториме една иста вежба за реанимација/оживување, и притоа ни ги поставува истите прашања, и сакал, нејќел, осуден си да слушаш 5 реченици кои се повторуваат одново и одново, едно 50 пати. И јас му се пуштив дека не е хумано, дека не постои нормална уставова, или што и да е, што би дозволила толку долги предавања без пауза, дека излезен сум од 5 сабајле, цел ден на работа, трчав за да стигнам на време за предавањето и немав време ни да јадам, а тој 3 саати... Ништо. Ко од едно уво да му влезе, од друго да му излезе. И уште капак на сѐ, уште едно предавање од 180 мин. требало да поминеме, а предавањата ги закажува од денеска за утре, па сега ќе морам секој ден да им се јавувам за да прашам кога ќе има второ предавање, и ако не сум слободен на работа, да барам замена, а чисто се сомневам дека би нашол замена од денес за утре. Класична тортура! Не знам какво искуство сте имале вие и каде, но верувам дека не било ни приближно слично со моево. Што се вика: уште не почнат со орото (до возачка дозвола), некој те дупи со музиката!

Ова да беше на fb, ќе имаше едно:

-feeling furious :mad:

оздола.
Те читам и се чудам. Немој да се навредиш но според мене човекот бил супер. Дај боже професорите кај мене на факултет да повторуваа по 2-3 пати. Него му беше целта да си предаде и да си земе платичка. Си доаѓаа 20 минути покасно на предавање си одеа 10 минути порано.
Така не се гради држава и способни луѓе.

Прво човекот ако бил таков воопшто не е кретен и една работа може да ја повтори и 5 пати, зашто сигурно сакал да разберете.
Свесен ли дека тоа што ви го предаваат утре некогаш ќе треба да го знаеш за твое добро,
Сакаш да возиш кола а нема да знаеш да врзеш една газа.
Сакаш да кажеш дека не пуштал никој 2 саати.
Прашање на ова ?? Дали човекот кој ви предавал испадна во тие 2 саати ???

Aко не испаднал треба да имаш дури и почит зашто останал да ви покаже. Ретки се такви луѓе

Според мене треба задолжително да се воведе и психо тест и на полаѓање и да ве риткаат и провоцираат, па само ако издржите дури тогаш да ви дадат дозвола.

Колата не е точак и кога ќе седнеш зад неа одговараш за сите последици.

И на крај знаеш зашто ти реплицирав.
Еден баш денес ми влезе во макази пред семафор и закочи. Не фати и мене и него црвено, Се запали зелено а тој гледам оди пополека и се така од Црвен крст до Рамстор каде за малку ќе згазеше и една жена на пешачки.
Еден силен дечко кој стоеше на паркинг му лупна од нервоза на прозор и јас застанав позади него.

Го прашуваат гледаш ли каде одиш со мирен глас, а тој мангупот кој сега положил вика брзам на работа брзам на работа.

Е сега да те прашам дали утре кога ќе ти се даде кола и ти ќе брзаш на работа???
Треба ли да загине некој, од тоа што ти или таквите брзате на работа ?

Ако си одите на полаѓање ќе си кажете на работа и ќе ве ослободат. На запад е така. Не ти е тебе крив ниту тој што предава, ниту тој што ќе те бутне на градска (а ако вака размислуваш и се буниш ќе те буткаат сигурно 2-3 пати) ниту пак продавачот во колонијал кај што купуваш, ниту пак некој непознат кој си оди по улица
Крив е газдата кој треба да те ослободи и при тоа да ти ги плати придонесите. Тој е најголемиот кривец
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Те читам и се чудам. Немој да се навредиш но според мене човекот бил супер. Дај боже професорите кај мене на факултет да повторуваа по 2-3 пати. Него му беше целта да си предаде и да си земе платичка. Си доаѓаа 20 минути покасно на предавање си одеа 10 минути порано.
Така не се гради држава и способни луѓе.

Прво човекот ако бил таков воопшто не е кретен и една работа може да ја повтори и 5 пати, зашто сигурно сакал да разберете.
Свесен ли дека тоа што ви го предаваат утре некогаш ќе треба да го знаеш за твое добро,
Сакаш да возиш кола а нема да знаеш да врзеш една газа.
Сакаш да кажеш дека не пуштал никој 2 саати.
Прашање на ова ?? Дали човекот кој ви предавал испадна во тие 2 саати ???

Aко не испаднал треба да имаш дури и почит зашто останал да ви покаже. Ретки се такви луѓе

Според мене треба задолжително да се воведе и психо тест и на полаѓање и да ве риткаат и провоцираат, па само ако издржите дури тогаш да ви дадат дозвола.

Колата не е точак и кога ќе седнеш зад неа одговараш за сите последици.

И на крај знаеш зашто ти реплицирав.
Еден баш денес ми влезе во макази пред семафор и закочи. Не фати и мене и него црвено, Се запали зелено а тој гледам оди пополека и се така од Црвен крст до Рамстор каде за малку ќе згазеше и една жена на пешачки.
Еден силен дечко кој стоеше на паркинг му лупна од нервоза на прозор и јас застанав позади него.

Го прашуваат гледаш ли каде одиш со мирен глас, а тој мангупот кој сега положил вика брзам на работа брзам на работа.

Е сега да те прашам дали утре кога ќе ти се даде кола и ти ќе брзаш на работа???
Треба ли да загине некој, од тоа што ти или таквите брзате на работа ?

Ако си одите на полаѓање ќе си кажете на работа и ќе ве ослободат. На запад е така. Не ти е тебе крив ниту тој што предава, ниту тој што ќе те бутне на градска (а ако вака размислуваш и се буниш ќе те буткаат сигурно 2-3 пати) ниту пак продавачот во колонијал кај што купуваш, ниту пак некој непознат кој си оди по улица
Крив е газдата кој треба да те ослободи и при тоа да ти ги плати придонесите. Тој е најголемиот кривец
Одговори ми: дали е хумано три саати да не направиш пауза? Три саати да не може никој ни во тоалет да отиде? И тоа буквално 180 мин. - во 15:10 почнавме, 18:10 завршивме.

А штом го спомнуваш Запад - дали на Запад ги закажуваат предавањата вечерва во 18:00 за утре од 15:00?

И уште за да биде појасно, зашто изгледа си читал, ама не си дочитал - не, јас не се брзав на работа, си го имав организирано денот, точно во 15:00 бев на предавањето, и знаев дека ќе трае долго, ми кажаа. Не знаев дека човекот нема 3 саати да не пушти на цигара / на мочање / да подкаснеме нешто, колку да не се онесвестиме (патем, спомнав дека предавањето се одржуваше во ходникот на поликлиниката? И тоа по стандарди од Запад, а?)

:facepalm:[DOUBLEPOST=1468388510][/DOUBLEPOST]
Чисто кај полагашр прва помош?

Пошто мие чудно јас кога бев за прва помош се на се дали траеше 1 час...

Околу 20 мин предавашр една плава женска при тоа беше предавањето преку слајд шоу на екран и после ни ги даде тестовите кои јас ги завршив за максимум 25 мин.

Ова што го кажуваш ти според нов закон е? Или на типот така му текнало?
Поликлиника Тоспаш.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Одговори ми: дали е хумано три саати да не направиш пауза? Три саати да не може никој ни во тоалет да отиде? И тоа буквално 180 мин. - во 15:10 почнавме, 18:10 завршивме.

А штом го спомнуваш Запад - дали на Запад ги закажуваат предавањата вечерва во 18:00 за утре од 15:00?

И уште за да биде појасно, зашто изгледа си читал, ама не си дочитал - не, јас не се брзав на работа, си го имав организирано денот, точно во 15:00 бев на предавањето, и знаев дека ќе трае долго, ми кажаа. Не знаев дека човекот нема 3 саати да не пушти на цигара / на мочање / да подкаснеме нешто, колку да не се онесвестиме (патем, спомнав дека предавањето се одржуваше во ходникот на поликлиниката? И тоа по стандарди од Запад, а?)

:facepalm:[DOUBLEPOST=1468388510][/DOUBLEPOST]
Поликлиника Тоспаш.
Друже сум седел и по 5 саати на предавања во Словенија. Автобусот и се симнувам во хотел. Спијам 3-4 саати и одам на предавање.Главата ми паѓала но сум морало секој збор да го запомнам за да земам сертификат. 5 саати (за цигара мора да се шегуваш)
Ве разбирам вас младинава дека ви се брза, но тоа брзање здравје утре кога ќе имаш возачка може некој скапо да го чини.

Јасно е дека не сме како запад, но добро е ако имало некој кој ви предавал 3 саати.
Не сме како запад но имаме елементи ако вистина предавал човекот 3 саати

Јас полагав прва помош во Даре Џамбаз и толку беше катастрофа. Требаше да одам на 3 часа,а тој еден од црвен крст ниту објаснуваше ниту ништо како што треба. Вели вториот час не мора да доаѓате ама прочитајте нешто дома. Мрза светска беше човекот.

Ни дадоа на сите една книга од околу 70-80 страни сигурно.
Јас на другите 2 часа не отидов и дома си ја прочитав книгата и по неа си правев пример за врзување газа,завои итн

Кога дојде испитниот дел се разочарав. 80% не знаеа како да врзат газа, а беа пуштени.
Јас знаев тотално се од книгата.
Замисли како ми беше чуството кога знам дека утре некој што поим нема еден завој да врзе ќе вози кола.

Јас сум уште од прва помош да не се пуштаат кандидатите додека не научи бе основни работи.
Бев револтиран тогаш зашто знам дека ни ги земаа парите за безврска. Ако не ме проверувате не треба ни да ми го губите времето.

Незнам како е сега но треба да ја стегнат работата, да знаат кандидатите дека возачка и не е зафрканција.

И замисли што велиш ако секој во тие 3 саати излегува на цигара,одење во вц или јадење.
Не ја бива така. Сигурно некој предвидел колку треба да трае предавањето.
И добро е ако ви е еден ден. Јас кога бев тоа беше 3 дена.
Дури и скратено ви е ако е така.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Друже сум седел и по 5 саати на предавања во Словенија. Автобусот и се симнувам во хотел. Спијам 3-4 саати и одам на предавање.Главата ми паѓала но сум морало секој збор да го запомнам за да земам сертификат. 5 саати (за цигара мора да се шегуваш)
Ве разбирам вас младинава дека ви се брза, но тоа брзање здравје утре кога ќе имаш возачка може некој скапо да го чини.

Јасно е дека не сме како запад, но добро е ако имало некој кој ви предавал 3 саати.
Не сме како запад но имаме елементи ако вистина предавал човекот 3 саати

Јас полагав прва помош во Даре Џамбаз и толку беше катастрофа. Требаше да одам на 3 часа,а тој еден од црвен крст ниту објаснуваше ниту ништо како што треба. Вели вториот час не мора да доаѓате ама прочитајте нешто дома. Мрза светска беше човекот.

Ни дадоа на сите една книга од околу 70-80 страни сигурно.
Јас на другите 2 часа не отидов и дома си ја прочитав книгата и по неа си правев пример за врзување газа,завои итн

Кога дојде испитниот дел се разочарав. 80% не знаеа како да врзат газа, а беа пуштени.
Јас знаев тотално се од книгата.
Замисли како ми беше чуството кога знам дека утре некој што поим нема еден завој да врзе ќе вози кола.

Јас сум уште од прва помош да не се пуштаат кандидатите додека не научи бе основни работи.
Бев револтиран тогаш зашто знам дека ни ги земаа парите за безврска. Ако не ме проверувате не треба ни да ми го губите времето.

Незнам како е сега но треба да ја стегнат работата, да знаат кандидатите дека возачка и не е зафрканција.

И замисли што велиш ако секој во тие 3 саати излегува на цигара,одење во вц или јадење.
Не ја бива така. Сигурно некој предвидел колку треба да трае предавањето.
И добро е ако ви е еден ден. Јас кога бев тоа беше 3 дена.
Дури и скратено ви е ако е така.
2 дена по три саата.

Не велам секој да излегува кога ќе му текне, туку барем 5 мин. пауза после саат и пол да имаше.

Се согласувам дека мора да се стегнат малце работите, но има и за тоа решение: нека направат тестови за кои мора да научиш ако сакаш да положиш. Нека направат и полагање во пракса каде исто би те паднале ако не знаеш да демонстрираш. А не да не те пуштаат во ВЦ да отидеш.

А за тоа „младината”, благодарам, ми ласка. :love: Ако мислеше дека разговараш со осумнаесетгодишник, just to be clear - 32 имам. ;)

P.S. Репликиве ти се misleading: јас за едно зборувам, ти за трето ми реплицираш. Никаде не спомнав ни дека ми се брза некаде, ни претходно дека не ме пуштал шефот од работа (јас сум шефот, btw, а претпоставените ми се во друга држава).
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Да се пофалам, на 1ви септември полагам тестови. Па гледам тука некои ваши искуства. Посакајте ми среќа :D
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да се пофалам, на 1ви септември полагам тестови. Па гледам тука некои ваши искуства. Посакајте ми среќа :D
За Б категорија?
 
J

joe.b

Гостин
Син на другар мој полагал за Б кат.
Паднал на градска, но бил сигурен во себе дека не направил толку голема грешка како би паднал, него си извозел баш како што треба.
На крај не му рекле причина зашто падна, му спомнувале некое "сецкање на воланот" и слични глупости и му рекле "ce гледаме нареден пат"
Од автошколата каде што полагал му рекле ако е сигурен дека положил нека поднесе жалба до МВР, и нивна комисија ќе ја прегледа целата снимка од полагањето.
Тоа и го направил, и детево го пуштиле, т.е. му дале потврда за успешно положена Б кат директно од МВР.
Испитниот центар е приватен, значи има свој газда, и муабетот им е што повеќе пари да лапнат, така да буткаат се живо и диво.
Ако мислите дека сте извозеле како што треба а ве бутнале, поднесете жалба. Ако сте во право мора да пројдете.
Барем сега е полесно од времето кога полагав јас. Ете, има камери, така да имате доказ што неможе ниеден режим ниту полиција, ниту испитна комисија да го победи.
Е сеа ако направите грешка стварно, јебига.. повеќе среќа нареден пат..
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Син на другар мој полагал за Б кат.
Паднал на градска, но бил сигурен во себе дека не направил толку голема грешка како би паднал, него си извозел баш како што треба.
На крај не му рекле причина зашто падна, му спомнувале некое "сецкање на воланот" и слични глупости и му рекле "ce гледаме нареден пат"
Од автошколата каде што полагал му рекле ако е сигурен дека положил нека поднесе жалба до МВР, и нивна комисија ќе ја прегледа целата снимка од полагањето.
Тоа и го направил, и детево го пуштиле, т.е. му дале потврда за успешно положена Б кат директно од МВР.
Испитниот центар е приватен, значи има свој газда, и муабетот им е што повеќе пари да лапнат, така да буткаат се живо и диво.
Ако мислите дека сте извозеле како што треба а ве бутнале, поднесете жалба. Ако сте во право мора да пројдете.
Барем сега е полесно од времето кога полагав јас. Ете, има камери, така да имате доказ што неможе ниеден режим ниту полиција, ниту испитна комисија да го победи.
Е сеа ако направите грешка стварно, јебига.. повеќе среќа нареден пат..
Значи сите знаат дека полагањето од прва е премногу тешко, треба да извозиш перфектно за да немаат што да најдат и да те пуштат.

Една банална грешка и пагаш иако си има поени кои доколку не ги достигнеш а си направил грешка банална треба да те пуштат.

Инаку моабетот мие што 90% од сите кандидати ги паѓаат на градска кога полагаат од прва.

Пример дента кога јас полагав за Б категорија беа вкупно 17 кандидати. Од сите тие еден дечко кој полагаше прв од листата положи од прва и јас положив но јас бев претпоследен сите останати ги бутнаа кој направија навистина грешка кој заради банални глупости...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
poloziv pred edno 3-4 godini.Na tret pat.
Prvitiot pat izvoziv PERFEKTNO, i me turnaa.Se vo red, mozebi vozev zdrven onaka neiskusno ama ne napraviv nikakvi greski.Trgnuvam i po 100metri vleguvame vo kruzen vo koj shto nema ebana kola, i od nazad ovie : taka takaaa super si vozis zmigavec retrovizori vo reddd me falat 2cata od pozadi i edno vreme napred ovaj prikoci ko mrdnat.Mu se pulam vaka wtf si vikam, mi vika ja gledas babava pesacki ce preminuva a ti ne ja pushtas da pomine.A babava uste ne bese stignata do kolovozot....I ovie od nazad vo red e mu velat ne preteruvaj taman si postapi detevo, demek me pravdaat....me vrtea posle toa uste 15-20 minuti i ne mi najdoja nikakva greska ama si padnav fino poshteno.Demek mn sitni greshki sum pravel retrovizori ne sum gledal bla bla... i mu velam gledam i 100% sum siguren deka gledav a toj napred mi veli: dete ne se karaj so mene, koga velam ne gledas i ne gledas.
Vtoriot pat raka na srce mn slabo izvoziv.Zasluzeno paganje.Samo shto uste od pocetok se vide deka ke padnam i se probav da ja cuknam avtoskolata.Po shto ovaj napred iskoci so RACHNA a nazad gospogata sto pieshe kafe se popari.Ne izvoziv ni 3-4 minuti i me vratija nazad.Ovaa glupost beshe poveke radi toa sto odma se vide deka ke padnam a i poradi tatko mi koj imase prijateli a ne urgirashe, pravejki se poshten.
Tretiot pat ,prijateli.
I pazete,trgnuvam i kolava jachi korni . Stega kocnica majciniov do mene i mi vika so e ona sho sveti na tablana znajs ? i Jas se pulam fino poshteno neznam mu vikam :D e kako neznaesh be ccccc , pa rachnata ti e krenata be :SS sum trgnal so rachna.... Jebem ti i prijateli i se ova tezok kiks e :D ja pushtam racnata i vozam maximum 600-700 metri , so dve svrtuvanja levo i desno , ama onaka obicni maalski ulicki.Ni se razminav so kola ni so peshaci.Izlegovme na glavna ulica i vlegovme vo dvorot na AMSM koj beshe desno pokraj patot.Ja izgasnav kolata tie si vlegoja i si pijuckaa kafica edno 10-15 minuti a jas se potev vo Sparkot :D se vratija i sea treba da se vrakam po istiot pat. E arno ama linijava e polna a jas treba od dvorot da izlezam imda svrtam levo t.e da ja presecam polna linija na regionalen pat ili nz kako idi.... I mi vikaat svrti levo,vo momentot znam deka e toa prekrsok ama neznaev sto da napravam i tappp levo zmigavecot i si svrtiv. :O i tie samo: Vo red ova ne go smees ama ova beshe so nasha dozvola, takA? normalno potvrdiv deka e taka :D se vrativme nazad i Cestito aleksandare, so srejka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom