Скапи испити и често повеќекратно полагање за возачка дозвола

Z

ziko bt

Гостин
Скапи испити и често повеќекратно полагање за возачка дозвола


Ако сакате да добиете возачка дозвола во најдобар случај за тоа ќе треба да платите околу 23 000 денари. Реагираат кандидатите, но и автошколите за превисоката цена на испитот која е речиси половина од цената на обуката. Автошколите реагираат дека цената од 12 500 денари ја немаат променето 5 години наназад, но испитот зад кој стои АМСМ од Скопје сега чини 6600 денари, наместо некогашните 3100 денари.

Авто школите кои ги контактиравме велат дека ова е последица на монополот кој го има испитниот центар. Откако законските норми за полагање на возачкиот испит се променија се подигна и цената за добивање на уверение за прва помош која додека истата се полагаше во авто школите чинеше 500 денари, а сега чини 1350 денари. Секоја цена влијае на вкупната поради што бројот на кандидати за полагање возачки испит се повеќе се намалува. Кандидатите потврдуваат дека е реткост да се положи од прв пат, а вториот пат полагање за Б категорија чини 2630 практичниот, односно 2260 денари теоретскиот дел:

,,По втор пат, по трет пат, коментираат кандидатите, не е тешко, зависи од расположението на комисијата, додаваат.

Испитниот центар е единствениот правен субјект каде може да се полага возачкиот испит, а неговите цени и исклучително високите критериуми за полагање влијаат на честите полагања од кандидатите. Наскоро во согласност со законот се предвидува намалување и на испитните комисии кои од 5 треба да станат 3.

Од битолскиот испитен центар не препратија кај надлежните во Скопје, но таму не успеавме да исконтактираме со лице кои може да одговори на ваквите забелешки на кандидатите и авто школите, како и да објасни до кога ќе трае ваквата состојба. Авто школите не планираат поскапување на цената на обуката, затоа што и така во моментов е превисока вкупната цена.

Темава ја отворам за да видам дали вакво самоволие владее и во другите испитни центри низ државава како и за високите цени за целосно земање на возачка дозвола.Ова шо е кажано во статијава е 100% вистина во последно време низ Битолава ретки се тие шо имат положено на прво.Како шо вели татко ми ако положиш на прво без врски то ти иди како премија.Ја отворам темава од лично искуство оти пред некој ден полагав полигон и градска вожња и ме паднаја со образложение дека сум возел на сила :pos: а мене искрено ми дојде да се расплачам ако се знај дека за преполагање ми прибраја уште две и пол иљадарки:nesvest::kesa:.Па ако некој се пронајде во темава нека си ги кажи искуствата и како му го лупнале. :pos2:
До модераторите ако има ваква тема жалам-бришете.
Ако нема остајтеја овде или префрлете ја во општи муабети т.е ако нема заинтересираност на овај подфорум.:salut:
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Скапи испити и често повеќекратно полагање за возачка дозвола


Ако сакате да добиете возачка дозвола во најдобар случај за тоа ќе треба да платите околу 23 000 денари. Реагираат кандидатите, но и автошколите за превисоката цена на испитот која е речиси половина од цената на обуката. Автошколите реагираат дека цената од 12 500 денари ја немаат променето 5 години наназад, но испитот зад кој стои АМСМ од Скопје сега чини 6600 денари, наместо некогашните 3100 денари.

Авто школите кои ги контактиравме велат дека ова е последица на монополот кој го има испитниот центар. Откако законските норми за полагање на возачкиот испит се променија се подигна и цената за добивање на уверение за прва помош која додека истата се полагаше во авто школите чинеше 500 денари, а сега чини 1350 денари. Секоја цена влијае на вкупната поради што бројот на кандидати за полагање возачки испит се повеќе се намалува. Кандидатите потврдуваат дека е реткост да се положи од прв пат, а вториот пат полагање за Б категорија чини 2630 практичниот, односно 2260 денари теоретскиот дел:

,,По втор пат, по трет пат, коментираат кандидатите, не е тешко, зависи од расположението на комисијата, додаваат.

Испитниот центар е единствениот правен субјект каде може да се полага возачкиот испит, а неговите цени и исклучително високите критериуми за полагање влијаат на честите полагања од кандидатите. Наскоро во согласност со законот се предвидува намалување и на испитните комисии кои од 5 треба да станат 3.

Од битолскиот испитен центар не препратија кај надлежните во Скопје, но таму не успеавме да исконтактираме со лице кои може да одговори на ваквите забелешки на кандидатите и авто школите, како и да објасни до кога ќе трае ваквата состојба. Авто школите не планираат поскапување на цената на обуката, затоа што и така во моментов е превисока вкупната цена.

Темава ја отворам за да видам дали вакво самоволие владее и во другите испитни центри низ државава како и за високите цени за целосно земање на возачка дозвола.Ова шо е кажано во статијава е 100% вистина во последно време низ Битолава ретки се тие шо имат положено на прво.Како шо вели татко ми ако положиш на прво без врски то ти иди како премија.Ја отворам темава од лично искуство оти пред некој ден полагав полигон и градска вожња и ме паднаја со образложение дека сум возел на сила :pos: а мене искрено ми дојде да се расплачам ако се знај дека за преполагање ми прибраја уште две и пол иљадарки:nesvest::kesa:.Па ако некој се пронајде во темава нека си ги кажи искуствата и како му го лупнале. :pos2:
До модераторите ако има ваква тема жалам-бришете.
Ако нема остајтеја овде или префрлете ја во општи муабети т.е ако нема заинтересираност на овај подфорум.:salut:


Jas se pronaogjam, i dzabe lupnav 2500 denari povekje.. znaci testovi i poligon poloziv so 0 negativni gradska padnav prviot pat.. Zasto? vo komisija imav edno mnogu golemo govedo, gjubre neznam kako da go narecam kopile koe ima vlezeno so vrski vo komisija i si buta kandidati bez problem, samo za da ima visak pari za da moze ko covek na raat da si sedne vo restoran da go naduva toa stomakot.. si izvozev perfektno, proba uste na poligon sakase da me namesti na garazite, ne mu uspea poloziv na gradska mi rece deka sum napravil mal lak t.e ke sum vlezel vo sprotivna lenta a nemase vrska ako vlezev ke napravev sudar, si svrtev najnormalno, mnogu me vrtese kopileto, i na kraj koga izlegov od kola mi rece ke si dojdes uste ednas, koga stignav na kraj od prvata voznja mi rece iskoci od kola i bez moe znaenje mi napisal greska deka negde sum "zaboravil" da dadam zmigavec a nemase vrska kolku samo da mi bapne 20-30 negativni poeni visok, i nisto padnav sto padnav , drugiot den povtorno uplativ i si poloziv od vtora bez greska mi bese druga komisija koja epten bese fer ednostavno nemaa zborovi samo me pofalija od sreka ne znaev ni jas samiot kade se naogjam i taka.. Se e zavrseno, ne se zamaram veke so toa a toj fraerot veke e letnat od rabota, barem taka slusnav.. :helou:
 
Z

ziko bt

Гостин
Jas se pronaogjam, i dzabe lupnav 2500 denari povekje.. znaci testovi i poligon poloziv so 0 negativni gradska padnav prviot pat.. Zasto? vo komisija imav edno mnogu golemo govedo, gjubre neznam kako da go narecam kopile koe ima vlezeno so vrski vo komisija i si buta kandidati bez problem, samo za da ima visak pari za da moze ko covek na raat da si sedne vo restoran da go naduva toa stomakot.. si izvozev perfektno, proba uste na poligon sakase da me namesti na garazite, ne mu uspea poloziv na gradska mi rece deka sum napravil mal lak t.e ke sum vlezel vo sprotivna lenta a nemase vrska ako vlezev ke napravev sudar, si svrtev najnormalno, mnogu me vrtese kopileto, i na kraj koga izlegov od kola mi rece ke si dojdes uste ednas, koga stignav na kraj od prvata voznja mi rece iskoci od kola i bez moe znaenje mi napisal greska deka negde sum "zaboravil" da dadam zmigavec a nemase vrska kolku samo da mi bapne 20-30 negativni poeni visok, i nisto padnav sto padnav , drugiot den povtorno uplativ i si poloziv od vtora bez greska mi bese druga komisija koja epten bese fer ednostavno nemaa zborovi samo me pofalija od sreka ne znaev ni jas samiot kade se naogjam i taka.. Se e zavrseno, ne se zamaram veke so toa a toj fraerot veke e letnat od rabota, barem taka slusnav.. :helou:
абе и јас пред некој ден уплакав за полагање и го наоѓам инструкторот шо ми беше и ми вели абе пола комисија ја смениле дека се иживувале (а шо е така така е многу си земат за сила демек господ знај кој се па ко ке видиш ке треба да му преќутиш) а јас му прам шо ако ги сменале ко мене ми ги собраја парите и куртонов виде не виде си преќуте да му ебам и авто школа и се :sakas_ust
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.582
Поени од реакции
44.489
Затоа никако да уплатам за полагање. Сите другари ми ги обричија. Ги буткаат за глупости и само шикаат пари:nesvest:
 
?

..........

Гостин
И јас не полагам кој ги ебе.....немам афтомобил а и ке немам најмалку во наредните 10тина години.........
ке се надевам на подобри времиња....

чудно ми е само како пагаат на испити а викат се погодиле:nesvest:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.237
Поени од реакции
169.436
И јас имав полигон и тестови со 0 казнени а градска ме бутнаа два пати. Зошто? Првиот пат ги возев од полигонот кај Кале до стадион, значи на таа релација и да сакаш не можеш да згрешив и не ни згрешив, а оправданието на типот, стоката што седеше напред беше дека не сум дала жмигавец и наеднаш сум застанала на црвено иако пред мене идеше автобус. Трагичното е што дадов жмигавец, не сум до толку изветреана некој будала да ме прави.
Вториот пат ми се паднаа пак истите. :nesvest: Овој пат ги возев подолга релација и се` добро извозев освен што кај раскрсницата кај ЈБТ, на Димитрие Чуповски, за да свртам десно и да се вклучам на другата улица што оди накај Матица, чекам да поминат луѓево и позади мене една крембилотина изгледа немаше трпение и ме претрка таман јас кога тргнав и ќе го удрев за малку. Океј, ај нека се казнени тоа, ама кога ми излета еден со точак на Илинденска, закочив и кога ми кажаа дека не треба да кочам и да го заобиколам.... :nesvest: х100
Стока, дебили, не вреди да се замарате со таквите, со осмо одделение завршено едвај, што сакате повеќе? Не значи дека ако ве паднат не знаете да возите, најмногу зависи од тоа како им е расположението дента. Другарка поминала на црвено, другар го удрил ретровизорот а положиле, така да, не губете самодоверба.

П.С. Полагањето првпат се плаќа 6.060 за тестови, полигон и градска, а после секое полагање уште 2.030 :)
 
?

..........

Гостин
И јас имав полигон и тестови со 0 казнени а градска ме бутнаа два пати. Зошто? Првиот пат ги возев од полигонот кај Кале до стадион, значи на таа релација и да сакаш не можеш да згрешив и не ни згрешив, а оправданието на типот, стоката што седеше напред беше дека не сум дала жмигавец и наеднаш сум застанала на црвено иако пред мене идеше автобус. Трагичното е што дадов жмигавец, не сум до толку изветреана некој будала да ме прави.
Вториот пат ми се паднаа пак истите. :nesvest: Овој пат ги возев подолга релација и се` добро извозев освен што кај раскрсницата кај ЈБТ, на Димитрие Чуповски, за да свртам десно и да се вклучам на другата улица што оди накај Матица, чекам да поминат луѓево и позади мене една крембилотина изгледа немаше трпение и ме претрка таман јас кога тргнав и ќе го удрев за малку. Океј, ај нека се казнени тоа, ама кога ми излета еден со точак на Илинденска, закочив и кога ми кажаа дека не треба да кочам и да го заобиколам.... :nesvest: х100
Стока, дебили, не вреди да се замарате со таквите, со осмо одделение завршено едвај, што сакате повеќе? Не значи дека ако ве паднат не знаете да возите, најмногу зависи од тоа како им е расположението дента. Другарка поминала на црвено, другар го удрил ретровизорот а положиле, така да, не губете самодоверба.

П.С. Полагањето првпат се плаќа 6.060 за тестови, полигон и градска, а после секое полагање уште 2.030 :)
Мене да ми направат така ....ќе ја заглавам гаста во трета и ке скокнам од колата.....нека гинат стоките...

потоа ке речам дека сакале да ме силуват и ме фатила параноја:helou:
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.582
Поени од реакции
44.489
Другарка без ниеден казнен поен ја бутнаа затоа што многу и брчела колата:tapp:
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Се на се доаѓа 20.000 автошколата и возачка дозвола.
Инстукторите ако те паднат, поише пари за нив.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Општо низ Македонија го има ова, со самото тоа што направија регионални комисии, завладеа монополот.
Ова сега е навистина глупост, но не и за луѓето од комисијата, бидејќи се изнаполнија пари на туѓа несреќа. Уште повеќе нервира и фактот дека некои што имаат врски, а скоро и да немаат никакво познавање од сообраќај и автомобили ќе поминат на прва,а за тоа ќе кутнат некои што многу подобро се снаоѓаат во сообраќајот само заради тоа за да си ја фатат нормата на веќе и претходно обележани кандидати кои ќе ги кутнат.
За грешки немора да се зборува, бидејќи секогаш можат да ти најдат изговор со кој ќе се оправдуваат, а што може кандидатот сам против тројца други...
И да точно е тоа дека ништо не кажува тоа кој е подобар шофер од друг со тоа што некој минал од прв пат, а некој од пети.
Требе нешто да се превземе против ова, бидејќи удира и по нерви и по џеб куткањето. :salut:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.667
Се е до законската регулатива и “државата што ја немаме“. Ако има некој троа попаметен, ќе направи да не се плаќа за преполагање. Платено ти е во тие 6.600 денари. За што да ти земат пари одново кога веќе еднаш си платил?

Е тогаш, самоволието нема да излегува на виделина, а и 150 пати да те паднат, ќе имаш право да полагаш безплатно!
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
И јас имав полигон и тестови со 0 казнени а градска ме бутнаа два пати. Зошто? Првиот пат ги возев од полигонот кај Кале до стадион, значи на таа релација и да сакаш не можеш да згрешив и не ни згрешив, а оправданието на типот, стоката што седеше напред беше дека не сум дала жмигавец и наеднаш сум застанала на црвено иако пред мене идеше автобус. Трагичното е што дадов жмигавец, не сум до толку изветреана некој будала да ме прави.
Вториот пат ми се паднаа пак истите. :nesvest: Овој пат ги возев подолга релација и се` добро извозев освен што кај раскрсницата кај ЈБТ, на Димитрие Чуповски, за да свртам десно и да се вклучам на другата улица што оди накај Матица, чекам да поминат луѓево и позади мене една крембилотина изгледа немаше трпение и ме претрка таман јас кога тргнав и ќе го удрев за малку. Океј, ај нека се казнени тоа, ама кога ми излета еден со точак на Илинденска, закочив и кога ми кажаа дека не треба да кочам и да го заобиколам.... :nesvest: х100
Стока, дебили, не вреди да се замарате со таквите, со осмо одделение завршено едвај, што сакате повеќе? Не значи дека ако ве паднат не знаете да возите, најмногу зависи од тоа како им е расположението дента. Другарка поминала на црвено, другар го удрил ретровизорот а положиле, така да, не губете самодоверба.

П.С. Полагањето првпат се плаќа 6.060 за тестови, полигон и градска, а после секое полагање уште 2.030 :)
До некаде точно ама сега многу полесно се поминува отколку пред еден месец.

Зошто?

Затоа што се занесуваше комисијата и пушташе од секоја група по 1-2 кандидати, а другите ги буташе.

После толку поплаки почнале да пуштаат контролори за комисијата и резултатот е 70 отпуштени во цела Македонија (20-тина само од Скопје) и сега се доста фер. Ако не собреш 50 негативни нема да те бутнат и толку.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.930
Поени од реакции
724
Тежок е патот до возачка многу сексање има додека да се положи искрајно јас многу лесно поминав со само 4 часа земени и од прва се ама со старите комисии немаше гајле застануваш кај златна виљушка едно ручече и завршена работа :pos2:
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
17
Јас фрлив 2500 ден за џабе не дека се правам ама супер возев ме бутнаа бидејки сум се доближил до пешак поблику од еден метар(па кој к** оди по улица кога има тротоар).Кога полагав втор пат имав повеке трема и возев полошо од првиот пат ама тогаш ме пуштија. Е ајде де има ли логика/?
 
На врв Bottom