Си купив книга

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Uste sum na vtoriot del. Malku bataliv bidejki se izmoriv u pdf ja citav kecot, ja pocnav i vtora...

Ako gi prodavas koga ke zavrsis pisi mi.
Ke ti gi podaram koga ke dojdam mk druze. Vo pdf formatite gi nema fus notite koi imaat krucijlano znacenje zosto se koristat mnogy kineski i naucni frazi koi se tamy objasneti. Primer vo three body problem, pandeleumot bez fusnotite nema da sfatis zosto njuton i ajnstajn se karaat , i kako go korsitat za da gi odredat dovaganjeto na haoticnite eri.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ke ti gi podaram koga ke dojdam mk druze. Vo pdf formatite gi nema fus notite koi imaat krucijlano znacenje zosto se koristat mnogy kineski i naucni frazi koi se tamy objasneti. Primer vo three body problem, pandeleumot bez fusnotite nema da sfatis zosto njuton i ajnstajn se karaat , i kako go korsitat za da gi odredat dovaganjeto na haoticnite eri.
Od posta togas mi kazaa deka ne stigaat nitu knigite od bookdepository, ne sum proveril sega kako e so koronava.

Mozebi e taka za fusnotite, no licno jas ne naidov na mnogu nejasni raboti ili raboti sto ne bea objasneti. Jes da si bara nekoi odredeni predznaenja, no sekoj sto se ima zainteresirano malku za teoriive pa i od opsta kultura moze da si pomine super so knigata i da ja razbere.

Pendelumot i VR mi bese omilen del i duri mlako go odigraa, functionality-wise. Se na se, three body bese super kniga, vtorata ja pocnav i mnogu pogolem scope ima, mnogu se otvara i ja ostaviv za hartija. Eve fusnoti primer, spored mene e poveke od solidno. Gi imase cesto. Nesto nekogas guglav i super izleze.

Screenshot_2020-11-14-23-24-26-836_com.flyersoft.moonreader.jpg
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Od posta togas mi kazaa deka ne stigaat nitu knigite od bookdepository, ne sum proveril sega kako e so koronava.

Mozebi e taka za fusnotite, no licno jas ne naidov na mnogu nejasni raboti ili raboti sto ne bea objasneti. Jes da si bara nekoi odredeni predznaenja, no sekoj sto se ima zainteresirano malku za teoriive pa i od opsta kultura moze da si pomine super so knigata i da ja razbere.

Pendelumot i VR mi bese omilen del i duri mlako go odigraa, functionality-wise. Se na se, three body bese super kniga, vtorata ja pocnav i mnogu pogolem scope ima, mnogu se otvara i ja ostaviv za hartija. Eve fusnoti primer, spored mene e poveke od solidno. Gi imase cesto. Nesto nekogas guglav i super izleze.

Прегледај го приврзокот 274779
Може некому ќе звучи смешно/глупо но мене Cixin Liu во scifi литературата ми е исто како Толкин или GRRM за fantasy жанрот. Не во смисла дека го осмислил или дефинирал,туку го подигнал на едно ниво по кое се наредно што ќе прочиташ делува бледо и deja-vu. Уште со првата книга стана мегапопуларен во Кина.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Може некому ќе звучи смешно/глупо но мене Cixin Liu во scifi литературата ми е исто како Толкин или GRRM за fantasy жанрот. Не во смисла дека го осмислил или дефинирал,туку го подигнал на едно ниво по кое се наредно што ќе прочиташ делува бледо и deja-vu. Уште со првата книга стана мегапопуларен во Кина.
Apsolutno se slozyvam, veke ja naracav the wandering earth :) , ima veke film napraveno vo kina za ova , no ... Books come first , ova e damnesno pravilo posle gledanje i citanje na lord of the rings trilogijata .
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Гаргара од Игор Станојовски ќе се најде ли негде?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.350
Поени од реакции
25.010
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја реиздадоа издавачка куќа Муза.
https://www.instagram.com/p/CBp_2vznfIC/

Сигурно работат со достава или ќе ти кажат во кои книжарници ја има.
Ништо чудно издавачкава куќа да е на Игор. Само некои украински-чешки автори имаат и сите дела му ги реиздадоа со истите корици, освен Ќерката, пошто корицата беше графички осмислена од Или Или.

Он топик: Конечно ја најдов "Разговор со Спиноза". Малку скапичко ја платив, али јбг ја барав подолго време па дај шта даш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.630
Поени од реакции
33.184
Колку е Село зад седумте јасени?
600 денари
Автоматски споено мислење:

Скапичко е, да. Ама не очекувам некогаш да падне цената, зашто не се работи за издание на некоја издавачка куќа, туку на Фондацијата „Славко Јаневски“. Така што, колку повеќе чекам, толку се поголеми шансите да се исцрпи тиражот, и после да ми е мака, ко што ми е сега мака за Волшебникот на Фаулс, на пример.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
600 денари
Автоматски споено мислење:

Скапичко е, да. Ама не очекувам некогаш да падне цената, зашто не се работи за издание на некоја издавачка куќа, туку на Фондацијата „Славко Јаневски“. Така што, колку повеќе чекам, толку се поголеми шансите да се изцрпи тиражот, и после да ми е мака, ко што ми е сега мака за Волшебникот на Фаулс, на пример.
Нека се исцрпи не им давам 600 денари. :D

Баш денес видов во Литература ги издале сценаријата од Македонски дел од пеколот и Јазол. 200 денари секоја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom