Си купив книга

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ха, не не, на англиски е Mythago Wood. Oва е чешки les= шума :).
Претпоставувам дека на англиски е најдобро да се чита... Прочитав дека слично како Толкин користи доста старо англиски поими и изрази.. Незнам колку може тоа да се долови со превод. We shall see :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ха, не не, на англиски е Mythago Wood. Oва е чешки les= шума :).
Претпоставувам дека на англиски е најдобро да се чита... Прочитав дека слично како Толкин користи доста старо англиски поими и изрази.. Незнам колку може тоа да се долови со превод. We shall see :)
Супер. Пријатно читање.
Ме прелажа тоа Les. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.625
20210223_152521.jpg

Оваа едиција често ја гледам по Фејсбук кај (пре)продавачите на книги, ама никогаш не сум зел ни една за да се обидам да ја докомплетирам (веќе имав 13 книги од неа). Ама сега вака топтан, супер ми дојдоа. Од неа, ми фалат уште:

-Црвената коњица - Бабељ
-Алексис Зорбас - Казанѕакис
-Црното лале - Дума
-Спроти новите дни - Тургењев
-Од јужните мориња - Лондон
-Робинзон Крусо - Дефо
-Бронзената птица - Рибаков
-Воен пилот - Егзипери
-Славните морепловци - Чуковски
-Процес - Кафка
-Црното момче - Лај
-Непријатели - Сингер
-Евгенија Гранде - Балзак
-Двобој - Чехов
-Хроника на една најавена смрт / На полковникот нема кој да му пишува - Маркез

Значи уште 15, нешто повеќе од една третина. Повеќето од овие што ги немам веќе сум ги видел по фејсбук, исто, па се надевам ќе ги стокмам сите наскоро.


20210223_152613.jpg

Од Јаневски го барав долго време еден комплет од 8 книги, зелени, за Кукулино, и го најдов, кај истиов, ама го продал 2 секунди пред да му пишам, па овие 3 (ова е трилогијата Миракули на грозомората) ми дојдоа како утеха. Ама супер се, тврд повез, плус само 400 денари за трите... Презадоволен. Од трилогијата ја имам прочитано Кучешко распетие, таа веќе ја имам дома од друга едиција, и ми е омилен роман од тоа што сум прочитал од Славко. Не се сомневам дека и другите 2 се подеднакво добри.

20210223_152655.jpg

Златниот павиљон, исто, одамна ја барам, па и Платформа, делумно, како и сите постари од Или Или кои се веќе распродадени. Сѐ на сѐ, одлично пазарење.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.625
Dali znaes sto drugo ima od mishima prevedeno kaj nas pa i dostapno? Ja imam chitano the sailor who fell from grace with the sea i mi se dopadna dosta, plus interesen zivot imal, imam citano za nego pa i filmovite mi se repetirani
Cobiss вели: само Златниот павиљон и Исповед на една маска. И некои драми издадени во 1999 од кои се сомневам дека би нашол трага и глас.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Прегледај го приврзокот 285468

Оваа едиција често ја гледам по Фејсбук кај (пре)продавачите на книги, ама никогаш не сум зел ни една за да се обидам да ја докомплетирам (веќе имав 13 книги од неа). Ама сега вака топтан, супер ми дојдоа. Од неа, ми фалат уште:

-Црвената коњица - Бабељ
-Алексис Зорбас - Казанѕакис
-Црното лале - Дума
-Спроти новите дни - Тургењев
-Од јужните мориња - Лондон
-Робинзон Крусо - Дефо
-Бронзената птица - Рибаков
-Воен пилот - Егзипери
-Славните морепловци - Чуковски
-Процес - Кафка
-Црното момче - Лај
-Непријатели - Сингер
-Евгенија Гранде - Балзак
-Двобој - Чехов
-Хроника на една најавена смрт / На полковникот нема кој да му пишува - Маркез

Значи уште 15, нешто повеќе од една третина. Повеќето од овие што ги немам веќе сум ги видел по фејсбук, исто, па се надевам ќе ги стокмам сите наскоро.


Прегледај го приврзокот 285469

Од Јаневски го барав долго време еден комплет од 8 книги, зелени, за Кукулино, и го најдов, кај истиов, ама го продал 2 секунди пред да му пишам, па овие 3 (ова е трилогијата Миракули на грозомората) ми дојдоа како утеха. Ама супер се, тврд повез, плус само 400 денари за трите... Презадоволен. Од трилогијата ја имам прочитано Кучешко распетие, таа веќе ја имам дома од друга едиција, и ми е омилен роман од тоа што сум прочитал од Славко. Не се сомневам дека и другите 2 се подеднакво добри.

Прегледај го приврзокот 285470

Златниот павиљон, исто, одамна ја барам, па и Платформа, делумно, како и сите постари од Или Или кои се веќе распродадени. Сѐ на сѐ, одлично пазарење.
Леле Злате каков флешбек ми направи со горните. Тоа е мојата прва самостојно комплетирана збирка, со нив почнав со собирање на книги. На времето кога се затвораше Македонска Книга на улица Македонија ги распродаваа за 30 денари по книга и ги купив повеќето, но ги немаа сите. Се намачив да ги најдам Процес, Декамерон и Богови и Херои. Првите две затоа што беа лектири и беа одамна откупени од улични библиотеки и ученици како што ми кажаа во книжара, третата не знам зошто. Неколку пати ги имав сонувано, секогаш истиот сон, дека не сум ја докомплетирал збирката и дека постојат уште наслови од таа едиција и на сон и ги гледам новите наслови со име и презиме на автор, наслов на книга, истата портокалова задна корица и рамка и црн наслов на сина позадина како и различна слика на насловната. Истрипано скроз, мозокот ти креира нешто што не постои и не си го видел никогаш. Иначе топ се сите книги, па дури и најслабите две Црвената Коњица и Бронезната Птица кои се апла прокомунистички. Де пролистај ја Отело и провери дали имаш дуплирани страници да знам дали е системска грешка во печатењето или само мојот примерок е таков.

Баш сега проверив, сеуште не можам да најдам информации кој бил тој Франко Балиони. И на времето не можев, ама сега кога ја стави се присетив, си реков ај до сега интернетот се проширил побајаги од претходниот пат пред многу години кога барав, сигурно ќе има нешто. Ништо, од кај ја нашле таа книга во оригинал, на кој му текнално таа да влезе во едицијата, како тој знаел за книгава и зошто после сите овие години не може ништо да се најде за авторот ќе остане нерешена енигма.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.625
Се намачив да ги најдам Процес, Декамерон и Богови и Херои.
Од тие 3 јас само Процес ја немам, другите 2 одамна ги најдов, значи сега полесно се наоѓаат.

Инаку, дел од книгите и јас ги купив за 30 или 50 денари, ама овие 12 по стотче ги платив, не спуштаат цени сега, се научија.

Ќе ѕирнам утре за Отело. ;)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.625
Де пролистај ја Отело и провери дали имаш дуплирани страници да знам дали е системска грешка во печатењето или само мојот примерок е таков.
Нема кај мене, изгледа само твојот примерок е таков.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Dali znaes sto drugo ima od mishima prevedeno kaj nas pa i dostapno? Ja imam chitano the sailor who fell from grace with the sea i mi se dopadna dosta, plus interesen zivot imal, imam citano za nego pa i filmovite mi se repetirani
Јас ја читав на српски „После банкета“ од Мишима и можам да кажам дека ми се допадна се што причитав од него. Можно е оваа да е преведена и на мк...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.625
Јас ја читав на српски „После банкета“ од Мишима и можам да кажам дека ми се допадна се што причитав од него. Можно е оваа да е преведена и на мк...
Не е. Пишав погоре се што е преведено.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Cobiss вели: само Златниот павиљон и Исповед на една маска. И некои драми издадени во 1999 од кои се сомневам дека би нашол трага и глас.
Е ова не ми е баш најјасно а ме интересира..Колку што ја разбирам оваа платформа би требало да опфаќа мрежа на регионални библиотеки. Тоа јас како го разбирам не значи дека во каталогот автоматски се додава нов наслов. Тоа баш не ми најјасно. Ако излезе нов превод дали веднаш се запишува во нивната архива?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.625
Е ова не ми е баш најјасно а ме интересира..Колку што ја разбирам оваа платформа би требало да опфаќа мрежа на регионални библиотеки. Тоа јас како го разбирам не значи дека во каталогот автоматски се додава нов наслов. Тоа баш не ми најјасно. Ако излезе нов превод дали веднаш се запишува во нивната архива?
Автоматски се додава. Секоја книга која има ISBN по автоматизам ја има во Cobiss, па макар и да не е издадена (т.е. ако е во подготовка), и ако во ниту една библиотека нема примерок.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Де пролистај ја Отело и провери дали имаш дуплирани страници да знам дали е системска грешка во печатењето или само мојот примерок е таков.
Јас ја немам Отело, но ист проблем имам кај Островот на пингвините каде што 20 страници се дуплирани, така што можеби ова е чест пропуст кај оваа едиција.

Баш сега проверив, сеуште не можам да најдам информации кој бил тој Франко Балиони. И на времето не можев, ама сега кога ја стави се присетив, си реков ај до сега интернетот се проширил побајаги од претходниот пат пред многу години кога барав, сигурно ќе има нешто. Ништо, од кај ја нашле таа книга во оригинал, на кој му текнално таа да влезе во едицијата, како тој знаел за книгава и зошто после сите овие години не може ништо да се најде за авторот ќе остане нерешена енигма.
Овој да не е:


 

Kajgana Shop

На врв Bottom