Сите жени се исти?

Член од
22 август 2022
Мислења
451
Поени од реакции
1.576
Жена е уште по зборлеста кога е заљубена, среќна треба да ги уживате тие моменти, жена кога ќути тука е крај на се.
Многу точно.
Ем среќна, ем дури и кога се расправа, покушава да поправи нешто, значи има надеж, ја цени врската.
Тој мајчин инстинкт, да пригрнеме, да сочуваме, да заштитиме.
Еден поет рекол замолчена жена (пази, не тивка, мирна по нарав) е иста со замината.
Не сум баш по генерализации, но јас кога сум повредена и оладена од врска, не што не сакам, душа не ми дава да кренам слушалка, имам чувство дека секој збор што ќе го слушнам макар и најубав и најромантичен ќе ми причини болка.

Ние, жените, нормално, не сите, емоциите ги искусуваме преку добиено внимание, посветено време, слушнати зборови, голем дел од нас сме аудитивни душички. Кај маживе, добро, видување, поминување време, супер све, но веројатно, нека поправат “колегиве“ од спротивен пол, ова кај мене е проектирано како впечаток, одреден период на тишина и оддалеченост, им помага да си разбистрат глава, да се создаде ситуација во којашто ќе му недостига партнерката и слично. Затоа кога ќе ви рече „Ај остај ме малку“ јас го сфаќам како ист труд да спасат врска како нашиве анализи, синтези, дијагнози и план и програма за подобрено понашање. Уште да бевме трпеливи и сѐ ќе биде како подмачкано. :D

Секако, ова се само наши тенденции и инстинктивни пориви, коишто во рамките на цивилизирано однесување може да ги моделираме и модерираме во склад со ситуација.

Да се каже дека се сите исти е многу тешко, оти пример јас, сестра ми, мајка ми , тетка ми и братучетка ми ако нѐ анализира човек, со минимален нзс премногу различни сме.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.756
Сите жени се кокошки, и кога ќе каже некој кокошко една не е тоа навреда у смисла дека е глупа....друг феномен е тоа, поврзан со клукањето...жена кад тад ќе ти го исклука мозокот.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.484
Поени од реакции
109.583
Значи вака.

Им викаш дека не знаат аргументирано да разговараат и дека или употребуваат навреди или пасив агресив. Строго на емоции, мозок во лер. На тоа ти реплицираат со навреда и пасив агресив. Им викаш дека ќе се заебат, им црташ точно како ќе се заебат и пак се заебуваат.

Буквално тоа изгледа како да правам муабет со некој вака:

-Ја гледаш шахтава? Е, место сега да бидеш паметен и да ја заобиколиш, ти ќе одиш директно кон неа и ќе паднеш внатре.

И си викаш после кажаново не е ваљда нетокму да падне откога си му објаснил како на мало дете. Не бе, он иде во шахтата и паѓа во неа.
Еве ти риал лајф пример од вчера.
Доаѓам од работа, јадеме све тоа и и викам еј вечер сум на фудбал од 9 и пол. Добивам едно океј. Во меѓувреме ми пишува другар што треба да игра фудбал со мене вечерта да пиеме кафе накај 7:30-8:00 и директ да одиме на фудбал. Му викам ајде ок и така немам што да праам и и кажувам на мојава дека ќе одам прво на кафе па на фудбал. Добивам одговор: Еееех мислев да се прошетаме тоа време. Викам е ок де, 6 и пол е сеа, дај ќе прошетаме сеа саат време па ќе одам јас после на кафе и фудбал. Ми вика не не, не можам сеа одма сакам да одморам. Ок викам тоа е што е. За 15 минути другаров ми пишува дека немало да стигне заглавил негде и и викам епа ајде ќе одиме тогаш накај 8 на шетња таман откажа другаров. И сеа ваљда не треба да ти кажувам кој беше одговорот, така? НЕ МОЖАМ, МАКА МИ Е ДА ШЕТАМ.

Значи, не само што пропадна во шахтата него ласта се фрли во нејзе.

Е ова горе доле е некој сликовит пример како функционира мозокот на жената во било која сфера од животот. Јас ги пратам и на работа што прават, работам со 9 колешки и 1 колега, значи од 11 души 9 се жени, не можам да ти ја опишам негативната енергија и нервоза која гравитира помеѓу нив, да можат очи ќе си ископаат. И тоа зборам за банални работи од типот на тоа дека она вчера го изгасила светлото, денес нема шанси тоа да го направи, кафе она направила вчера сеа нема шанси во следни 2 недели да допре ѓезве не пак да направи кафе итн итн. Хаос.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.366
Поени од реакции
40.187
затоа старите биле паметни и не им давале на жените многу да мислат. Ги мажеле за првиот што мислеле дека е најдобар за неа. Ако ја оставаш да мисли и да одлучува, оде воз у кукуруз. Затоа сеа кучиња и мачки чуваат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.756
Имаше една баба од цртанот со Попај Морнарот, чврга на носот имаше...тоа е некој типичен женски архетип, женска злоба....исто како Очајна, затоа и аватарот и е таков...на некое ниво на перцепција на оваа реалност се гледа каква е.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.852
Поени од реакции
23.572
1. Сите жени се исти во однос на прифаќање критика, односно НЕприфаќање. Никогаш не се тие криви, секогаш некој друг е крив - victim mindset. Има една сцена од филмот As Good As It Gets со Џек Николсон во која тој на прашање на женската: How do you write women so well? одговара: I think of a man and i take away reason and accountability.

https://www.youtube.com/watch?v=pBz0BTb83H8

2. Сите жени се исти во однос на тоа дека одлуките ги донесуваат врз основа на нивната моментална емоционална состојба, а логиката е ставена во позадина. Двигател на една жена се нејзините емоции.
3. Сите жени се исти во однос на тоа дека пребрзо доаѓаат до заклучоци - или jumping into conclusions.
4.Сите жени се исти во однос на тоа кога ќе ги победиш со логика и аргументи, таа преоѓа на навреди и удира во твоите слаби точки или ќе го изврти аргументот во кој таа ќе се прикаже како жртва - точка 1.
5. Сите жени се исти во однос на тоа што не ја гледаат или не сакаат да ја видат машката страна туку се ставаат себеси во прв план и не гледаат од перспектива на другиот - или soilpsism. Пример:

Women’s mental point of origin (solipsism) presumes the entire world outside of her agrees with her imperative and mutually shares the importance and priorities of it.
It’s endlessly entertaining (and predictable) to see how often women’s (and feminized men’s) default response to anything they disagree with in regards to gender dynamics is met with a personalization to the contrary. It’s always the “not-in-my-case” story about how their personal anecdotal, exceptional experience categorically proves a universal opposite. By order of degrees, women have a natural tendency for solipsism – any dynamic is interpreted in terms of how it applies to themselves first, and then the greater whole of humanity.

Men tend to draw upon the larger, rational, more empirical meta-observations whether they agree or not, but a woman will almost universally rely upon her isolated personal experience and cling to it as gospel. If it’s true for her, it’s true for everyone, and experience and data that contradict her self-estimations? Those have no bearing because ‘she’s’ not like that.

Извадоци од https://therationalmale.com/2015/09/09/solipsism-ii/

6. Исти се сите жени во однос на hypergamy - односно, да се одбере најдобриот можен партнер.
7. Исти се жените во однос на манипулација со солзи и детски темпер тантруми, ова е на некој начин тест за мажот дали ќе потпадне под тоа влијание на солзите или ќе остане на својот став ако знае дека е во право да не попушти.
8. Исти се жените кога од нигде никаде ќе направат драма за најситна можна работа. Досадно им е кога е мирна ситуација па и да нема причина, тие ќе ја создадат.
9. Секоја жена е зависна од внимание и валидација, затоа се ставаат слики на социјални мрежи во разни филмски пози со 300 разни филтри.
10. Секоја жена е несигурна во својот изглед. Затоа се ставаат шминки, маскари, вештачки трепки, фотошоп едитирања, пластични операции, анти ејџинг креми против брчки итн.... индустрија во која се вртат стотици милијарди долари.
Сигурно има уште, да не пишувам километарски реферати.
Хехехехе ти си инцел и курот ти е мал. Се надевам еден ден ќе сретнеш некоја како за тебе.

Еве ти риал лајф пример од вчера.
Доаѓам од работа, јадеме све тоа и и викам еј вечер сум на фудбал од 9 и пол. Добивам едно океј. Во меѓувреме ми пишува другар што треба да игра фудбал со мене вечерта да пиеме кафе накај 7:30-8:00 и директ да одиме на фудбал. Му викам ајде ок и така немам што да праам и и кажувам на мојава дека ќе одам прво на кафе па на фудбал. Добивам одговор: Еееех мислев да се прошетаме тоа време. Викам е ок де, 6 и пол е сеа, дај ќе прошетаме сеа саат време па ќе одам јас после на кафе и фудбал. Ми вика не не, не можам сеа одма сакам да одморам. Ок викам тоа е што е. За 15 минути другаров ми пишува дека немало да стигне заглавил негде и и викам епа ајде ќе одиме тогаш накај 8 на шетња таман откажа другаров. И сеа ваљда не треба да ти кажувам кој беше одговорот, така? НЕ МОЖАМ, МАКА МИ Е ДА ШЕТАМ.

Значи, не само што пропадна во шахтата него ласта се фрли во нејзе.

Е ова горе доле е некој сликовит пример како функционира мозокот на жената во било која сфера од животот. Јас ги пратам и на работа што прават, работам со 9 колешки и 1 колега, значи од 11 души 9 се жени, не можам да ти ја опишам негативната енергија и нервоза која гравитира помеѓу нив, да можат очи ќе си ископаат. И тоа зборам за банални работи од типот на тоа дека она вчера го изгасила светлото, денес нема шанси тоа да го направи, кафе она направила вчера сеа нема шанси во следни 2 недели да допре ѓезве не пак да направи кафе итн итн. Хаос.
Ништо од ова не е точно, ти немаш женска не лажеш нас тука, сигурно си инсел и го дркаш дома, курот ти е мал и пичка немаш видено во животот. Исто и на работа само мажи сте немате ни една колешка. Уствари не, сигурно ни работа немаш, кој ќе те прими тебе на работа ваков-никаков.
Се надевам еден ден ќе најдеш некоја како за тебе и ќе се вработиш во фирма каде ќе имаш и колешки.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.734
Поени од реакции
12.009
Ако веќе нема ваква иста, или слична, мислам дека е време да се отвори тема ,,сите мажи се исти", со цврсти аргументи и солидна анализа на тоа дали сите мажи се исти и зошто не.

@Хоуп ?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.428
Поени од реакции
47.152
Горе-доле исти се . Минимално поразбрани и поподносливи може да се тие што се растени со браќа, ама и тоа не е нешто многу.
Не е на крај краева проблемот што сите жени се исти, проблемот е што сите машки веќе не се.
Пример, ене ти ја, сакала да иде во диско со другарки да игра на музиката и некој ментиш на тоа ќе и каже: "ако, убаво да си поминеш"
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
Ако стотина мажи не ги оставаат чорапите на место, туку ги фрлаат кај ќе им текне, најмалку 80% од нивните жени ќе бидат исфрустрирани и напнати. Дали е тоа причина за да кажеме дека сите жени се исти?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.286
Поени од реакции
16.324
Јас ги пратам и на работа што прават, работам со 9 колешки и 1 колега, значи од 11 души 9 се жени, не можам да ти ја опишам негативната енергија и нервоза која гравитира помеѓу нив, да можат очи ќе си ископаат. И тоа зборам за банални работи од типот на тоа дека она вчера го изгасила светлото, денес нема шанси тоа да го направи, кафе она направила вчера сеа нема шанси во следни 2 недели да допре ѓезве не пак да направи кафе итн итн. Хаос.
И ти у конфекција работиш?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.756
Ако стотина мажи не ги оставаат чорапите на место, туку ги фрлаат кај ќе им текне, најмалку 80% од нивните жени ќе бидат исфрустрирани и напнати. Дали е тоа причина за да кажеме дека сите жени се исти?
Ќе им ги перат патиките почесто, да не смрдат чорапите....и волкот сит и офците на број.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom