Сите жени се исти?

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.052
И ти у конфекција работиш?
Hahahah Нене у Стоби.
Очајна вика дека само тамо женски работиф.
Ама Ска Бараба гу демантира дека и у Хераклеју исто такој работиф само жене и чат пат по некое мало куре.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
1. Сите жени се исти во однос на прифаќање критика, односно НЕприфаќање. Никогаш не се тие криви, секогаш некој друг е крив - victim mindset. Има една сцена од филмот As Good As It Gets со Џек Николсон во која тој на прашање на женската: How do you write women so well? одговара: I think of a man and i take away reason and accountability.

https://www.youtube.com/watch?v=pBz0BTb83H8

2. Сите жени се исти во однос на тоа дека одлуките ги донесуваат врз основа на нивната моментална емоционална состојба, а логиката е ставена во позадина. Двигател на една жена се нејзините емоции.
3. Сите жени се исти во однос на тоа дека пребрзо доаѓаат до заклучоци - или jumping into conclusions.
4.Сите жени се исти во однос на тоа кога ќе ги победиш со логика и аргументи, таа преоѓа на навреди и удира во твоите слаби точки или ќе го изврти аргументот во кој таа ќе се прикаже како жртва - точка 1.
5. Сите жени се исти во однос на тоа што не ја гледаат или не сакаат да ја видат машката страна туку се ставаат себеси во прв план и не гледаат од перспектива на другиот - или soilpsism. Пример:

Women’s mental point of origin (solipsism) presumes the entire world outside of her agrees with her imperative and mutually shares the importance and priorities of it.
It’s endlessly entertaining (and predictable) to see how often women’s (and feminized men’s) default response to anything they disagree with in regards to gender dynamics is met with a personalization to the contrary. It’s always the “not-in-my-case” story about how their personal anecdotal, exceptional experience categorically proves a universal opposite. By order of degrees, women have a natural tendency for solipsism – any dynamic is interpreted in terms of how it applies to themselves first, and then the greater whole of humanity.

Men tend to draw upon the larger, rational, more empirical meta-observations whether they agree or not, but a woman will almost universally rely upon her isolated personal experience and cling to it as gospel. If it’s true for her, it’s true for everyone, and experience and data that contradict her self-estimations? Those have no bearing because ‘she’s’ not like that.

Извадоци од https://therationalmale.com/2015/09/09/solipsism-ii/

6. Исти се сите жени во однос на hypergamy - односно, да се одбере најдобриот можен партнер.
7. Исти се жените во однос на манипулација со солзи и детски темпер тантруми, ова е на некој начин тест за мажот дали ќе потпадне под тоа влијание на солзите или ќе остане на својот став ако знае дека е во право да не попушти.
8. Исти се жените кога од нигде никаде ќе направат драма за најситна можна работа. Досадно им е кога е мирна ситуација па и да нема причина, тие ќе ја создадат.
9. Секоја жена е зависна од внимание и валидација, затоа се ставаат слики на социјални мрежи во разни филмски пози со 300 разни филтри.
10. Секоја жена е несигурна во својот изглед. Затоа се ставаат шминки, маскари, вештачки трепки, фотошоп едитирања, пластични операции, анти ејџинг креми против брчки итн.... индустрија во која се вртат стотици милијарди долари.
Сигурно има уште, да не пишувам километарски реферати.
Се е ок кажано освен под 2.Жените и тоа како го одбираат својот брачен партнер со логика без никакви емоции.Уште на првото излегување има да те испраша како да си на суд.Со кого живееш ,кај работиш,дали имаш браќа и сестири со каков имот ти располага фамилијата.И додека ти и се звериш во деколтето таа веќе дознала доста работи за тебе.И верувај одлуката би влегла во брак со тебе ќе ја донеси без никакво влиание на моментални емоции.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Еве ти риал лајф пример од вчера.
Доаѓам од работа, јадеме све тоа и и викам еј вечер сум на фудбал од 9 и пол. Добивам едно океј. Во меѓувреме ми пишува другар што треба да игра фудбал со мене вечерта да пиеме кафе накај 7:30-8:00 и директ да одиме на фудбал. Му викам ајде ок и така немам што да праам и и кажувам на мојава дека ќе одам прво на кафе па на фудбал. Добивам одговор: Еееех мислев да се прошетаме тоа време. Викам е ок де, 6 и пол е сеа, дај ќе прошетаме сеа саат време па ќе одам јас после на кафе и фудбал. Ми вика не не, не можам сеа одма сакам да одморам. Ок викам тоа е што е. За 15 минути другаров ми пишува дека немало да стигне заглавил негде и и викам епа ајде ќе одиме тогаш накај 8 на шетња таман откажа другаров. И сеа ваљда не треба да ти кажувам кој беше одговорот, така? НЕ МОЖАМ, МАКА МИ Е ДА ШЕТАМ.

Значи, не само што пропадна во шахтата него ласта се фрли во нејзе.

Е ова горе доле е некој сликовит пример како функционира мозокот на жената во било која сфера од животот. Јас ги пратам и на работа што прават, работам со 9 колешки и 1 колега, значи од 11 души 9 се жени, не можам да ти ја опишам негативната енергија и нервоза која гравитира помеѓу нив, да можат очи ќе си ископаат. И тоа зборам за банални работи од типот на тоа дека она вчера го изгасила светлото, денес нема шанси тоа да го направи, кафе она направила вчера сеа нема шанси во следни 2 недели да допре ѓезве не пак да направи кафе итн итн. Хаос.
Жената во комуникација сака да пренесе како се чувствува и сака ти да го осетиш тоа за да ја разбереш, си и оставил впечаток дека побитно ти е ова со другарите од неа, ти таа емоција треба да не и ја тригернуваш и постои начин како се ова да го исхендлаш и со другарот на кафе и на фудбал- плесни ја по газето. Со тоа и го прекинуваш токот на мисли, комуницираш директно со рбетниот и мозок и ја успокојуваш дека сеуште она тебе ти ги активира хормоните.... Проблемот е шо кога ќе се вратиш од фудбал ќе треба да ја завршиш и нејзе, да го изгасиш пожарот шо си го разгорел. Старите би рекле дека тоа е твојата функција.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.618
Поени од реакции
59.813
Јас, верувам дека нема двајца исти на планетава, а не па пола планета. Повеќето жени се слични, со драми, нервози, љубомора, оговарање, ама постојат и такви што имаат и други погледи и интереси во животот и муабетот со нив е сосема различен од тие што навистина се мнозинство.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
Се е ок кажано освен под 2.Жените и тоа како го одбираат својот брачен партнер со логика без никакви емоции.Уште на првото излегување има да те испраша како да си на суд.Со кого живееш ,кај работиш,дали имаш браќа и сестири со каков имот ти располага фамилијата.И додека ти и се звериш во деколтето таа веќе дознала доста работи за тебе.И верувај одлуката би влегла во брак со тебе ќе ја донеси без никакво влиание на моментални емоции.
за мажачка да, ама во тинејџерски години и рани дваесетти ги бираат исклучиво со емоции
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.192
И нозете во леген ќе ви ги измиеме и водата од него ќе ја испиеме...
Ги мешаш работите, миење нозе е чест а пиење вода од миени нозе е тортура. Осакатени се жените од векови тортура и не сфаќаат што е чест....што е главен проблем на денешницава.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.151
Еве ти риал лајф пример од вчера.
Доаѓам од работа, јадеме све тоа и и викам еј вечер сум на фудбал од 9 и пол. Добивам едно океј. Во меѓувреме ми пишува другар што треба да игра фудбал со мене вечерта да пиеме кафе накај 7:30-8:00 и директ да одиме на фудбал. Му викам ајде ок и така немам што да праам и и кажувам на мојава дека ќе одам прво на кафе па на фудбал. Добивам одговор: Еееех мислев да се прошетаме тоа време. Викам е ок де, 6 и пол е сеа, дај ќе прошетаме сеа саат време па ќе одам јас после на кафе и фудбал. Ми вика не не, не можам сеа одма сакам да одморам. Ок викам тоа е што е. За 15 минути другаров ми пишува дека немало да стигне заглавил негде и и викам епа ајде ќе одиме тогаш накај 8 на шетња таман откажа другаров. И сеа ваљда не треба да ти кажувам кој беше одговорот, така? НЕ МОЖАМ, МАКА МИ Е ДА ШЕТАМ.

Значи, не само што пропадна во шахтата него ласта се фрли во нејзе.

Е ова горе доле е некој сликовит пример како функционира мозокот на жената во било која сфера од животот. Јас ги пратам и на работа што прават, работам со 9 колешки и 1 колега, значи од 11 души 9 се жени, не можам да ти ја опишам негативната енергија и нервоза која гравитира помеѓу нив, да можат очи ќе си ископаат. И тоа зборам за банални работи од типот на тоа дека она вчера го изгасила светлото, денес нема шанси тоа да го направи, кафе она направила вчера сеа нема шанси во следни 2 недели да допре ѓезве не пак да направи кафе итн итн. Хаос.
Ова потсеќа на случка пред некој ден, му пишувам донеси ми нешто за јадење пред да почнеш да работиш ќе работиме до касно (дежурна), и човеков фино лепо ми пишува за два саати искачам што сакаш да ти донесам, и јас нели талент ах ништо не треба гранола бар ми дадоа.. и неговите нерви се од не знам каков материјал ми вика и цел ден до ноќеска со гранола?? Кажуј какво бурито сакаш доаѓам за 15 минути. Е сега ние сме заедно од кога земјата беше млада ама вака ко тебе Коби знам кај ти е душата :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.446
Лесно е да збориш за емоции кога немаш естроген.
да бидеме реални, многу е досадно човек да се справува со вашите емоции на дневна база. Човек за све да ве сфаќа озбилно и да трча по вас има да полуди за кратко време.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.151
Има, како нема...без естроген ќе биде импотентен. Исто и жена без тестостерон.
Ако имав толку тестостерон ќе имав брада, и ти со ќе беше мазен и со цицки.
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.853
Поени од реакции
12.350

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.192
Ако имав толку тестостерон ќе имав брада, и ти со ќе беше мазен и со цицки.
Влијанието на хормоните кај жената е заради константни промени у нивоата. Не дека е проблем високо ниво на естроген само по себе туку флуктуацијата. Сепак, и покрај тоа, треба да си ги знаете сопствените тела и да не дозволите да влијае на оптеретување на други луѓе заради тоа....самоконтрола треба. А не искачање у диско и скокање и препотување како што овде некои преферираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom