Синус Пилонидалис | Sinus pilonidalis (внатрешни влакна)

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
3 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Veet кремана за мажи што само нанесуваш на местото и плакнеш со вода и демек сами паѓаат влакната?
Инаку да, ласерската е изгор.
Да.
Автоматски споено мислење:

Ако е некој влакнест, нема чаре. 1 операција во ВБ НИш и 7-8 хируршки инте4рвенции имкам правено, и нема спас. На месец-два пак ме фаќа....

Интересно...кога почнува да загнојува местото, како нус појава ми се јавува надуван стомак...
И по операцијата бара често бричење/ депилирање на тоа место, инаку може да се повтори.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
И по операцијата бара често бричење/ депилирање на тоа место, инаку може да се повтори.
Тоа беше 1990-та, и после операцијата со сеуште докрај не зарастена рана ме вратија во касарната. Војната во Југославија веќе опасно зафаќаше, а мојата единица беше надвор од касарната во шумата во шатори. услови за хигиена-никакви.. :confused:

посла тоа редновно ми обновува, и многу пати сум бил на сечење и чистење кај разни хирурзи, но мора да се одлучам на нова операција. Кога тогаш

Кај брат ми беше карактеристичен случај пред 4-5 години, кога имаше проблем со ректумот...му излегуваше при голема нужда. Година и кусур во државна болница го испитуваа...и ништо . Дури и му закажаа операција. Среќа ја откажаа и не пратија прво да ги среди хемороидите. Среќа се обративме кај др.Дуни од Струга, кој најде дека гнојот од синусот направил канал и фистула на 22 мм до дебелото црево и го оштетил мускулот кој го држел. Среќа во несреќа која се заврши со операција на фистула и синус
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Ја имам дома, ама не ја користам. Лани ја купив, пробав прво на градите ставив па измив ама некако не ги извади убаво. Колку време ја оставаш да отстои на тебе?

@gjoko-mkd сега како си со синусново влакно? Уште имаш проблеми?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
Ја имам дома, ама не ја користам. Лани ја купив, пробав прво на градите ставив па измив ама некако не ги извади убаво. Колку време ја оставаш да отстои на тебе?

@gjoko-mkd сега како си со синусново влакно? Уште имаш проблеми?
5 do 6 pati mi zagnojuva godisno, najmnogu okolu leto. Čekam da uzree, stiskam i go iaceduvam gnojot sam. Ne odam veće vo bolnica....sam sve sreduvam
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Ја имам дома, ама не ја користам. Лани ја купив, пробав прво на градите ставив па измив ама некако не ги извади убаво. Колку време ја оставаш да отстои на тебе?
Зависи која. Ја користев таа за жени што е. Таа пишуваше дека се остава 3-4 минути, а оваа што е за мажи само еднаш ја имам користено и нејзе ја оставив 5-6 минути. Нанесував малце подебел слој од кремата. Многу зависи на колку време се депилираш и колкави ги оставаш влакната да ти пораснат. Ако од едно нанесување не успеам сè да издепилирам, тогаш нанесувам уште еднаш.
Автоматски споено мислење:

Инаку ако влакното се извади убаво и местото се исчисти убаво и местото го одржуваш редовно, односно бричење/депилирање редовно после операцијата, нема да имаш проблем. Јас сега за сега немам проблем, се надевам дека така и ќе остане. Опериран сум во декември месец.
Мене ме оперираа во градска болница на центар. Ме оперираше д-р Емилија Атанасова. Премногу сум задоволен. Ме оперираа со спинална анестезија, се боцка во кичмата и парализира сè од половината па надоле. Таа парализа трае 3-4 саати после тоа почнува да попушта, а веќе после 24 часа ќе можеш да станеш. Операцијата е кратка, може да беше помалце и од 30 минути. Во убава и опуштена атмосфера оперираа, со тивко музиче тогаш беше, но мене кога ме оперираа им снема струја :D и не слушав музика, туку си правев муабет. И веќе после месец дена се опоравив целосно.
Кога бев на првиот преглед кај нејзе ми имаше кажано дека во државна болница работат по една метода, а овде, во градска, по друга метода, и во случај да ти се повтори ја применуваат методата од државна. Има и со ласер да го извадат негде по приватниве амбуланти, конкретно зборам за кај д-р Горица, амбулантата е на самата раскрсница Партизанска со Рузветова. И сигурно е изгор и тоа. Можеш да се распрашаш за со ласер кај има. Ја спомнав д-р Горица бидејќи таа ми имаше кажано ама јас веќе бев опериран.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ја баталив бричење и депилирање уште одма и еве поминаа повеќе од 10год па ми се нема повторено.
 
Член од
4 мај 2010
Мислења
18
Поени од реакции
2
Operirana sum od sinus pred 25 godini so opsta anestezija i lezenje 10 dena vo bolnica. Pred toa dva pati secena na zivo za da istece gnojot ,so drenovi . Imam rez okolu 10cm siena i od togas mi se nema pojaveno. Ako se resite za operacija samo dobar dr za da go iscisti mestoto. Na mene mi izvadija snopce vlakna. Posle toa samo dobra higiena , ispiranje so jod i nosenje gaza.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Некој шо го имал овај проблем, сакам искуства и совети, третмани, знам дека решение е операционен зафат, друго чаре не гледам....
Некој најскоро шо бил негде, често ми гној местото, па истекува гнојот, па по 3-4 дена пак истото, ама многу заебана болка е, и така и така боли, без разлика дали е полно или истечено.
Добар доктор некој најскоро шо бил ?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Некој шо го имал овај проблем, сакам искуства и совети, третмани, знам дека решение е операционен зафат, друго чаре не гледам....
Некој најскоро шо бил негде, често ми гној местото, па истекува гнојот, па по 3-4 дена пак истото, ама многу заебана болка е, и така и така боли, без разлика дали е полно или истечено.
Добар доктор некој најскоро шо бил ?
Д-р. Мане Хаџи Манчев во Жан Митрев. Мене тој ми го препорачаа пред 7 години (кога го имав тој проблем). Тогаш правев операција во Ремедика (сега тој работи во Жан Митрев). Конкретно бев задоволен, иако бев малце своеглав и не се држев до препораките, па многу порано почнав и со физичка активност, и не водев грижа толку за местото, освен да го држам чисто нели.

Во овие 7 години,во неколку наврати ми има истечено гној, и еднаш многу ми беше наполнето местото, не знам од кои причини. Вака генерално сум задоволен, сум немал посериозни проблеми, и дури многу ретко ми текнува дека всушност сум го имал.

Во врска со зафатот, ми ставија анестезија која ме успива (не знам како се вика), и лежев во болница 3-4 дена. Нормално почнав да функционирам после 20-тина дена, пред тоа не смеев да седам, да лежам на грб и слично.

Се појавува кај луѓе кои природно се повеќе влакнести на тој дел од телото, и кои седат многу во текот на денот (Јас).

Тоа беше пред 7 години, за сега скоро не знам да кажам. Обично освен од самиот зафат, зависи и во кој стадиум е влакното, односно колкава дупка се создава после зафатот, како и по операцијата, дали се држите до препораките од лекарот, и колку често ви се појавуваат нови влакна. Јас се депилирам со крема Veet и досега сум немал проблем, освен како што реков дека во неколку наврати ми има истечено гној, ама тоа било многу малко. Инаку јас имав прилично голема рана, бидејќи касно го открив.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
@KaWa Често читам некои се жалат на повторно појавување по извесен период, највероватно тоа се должи од не водење хигиена на тој дел, и не се држат на препораките после операција....
 
Член од
5 март 2021
Мислења
11
Поени од реакции
4
Razmislite i o laserskoj operaciji....bez previjanja odmah funkcionalan...

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
@KaWa Често читам некои се жалат на повторно појавување по извесен период, највероватно тоа се должи од не водење хигиена на тој дел, и не се држат на препораките после операција....
Кај мене беше лошо направена операцијата во ВБ Ниш во далечната 1991.....и докторите ја признаа грешката.
Од тогаш редовно ми загнојува неколку пати годишно
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Некој шо го имал овај проблем, сакам искуства и совети, третмани, знам дека решение е операционен зафат, друго чаре не гледам....
Некој најскоро шо бил негде, често ми гној местото, па истекува гнојот, па по 3-4 дена пак истото, ама многу заебана болка е, и така и така боли, без разлика дали е полно или истечено.
Добар доктор некој најскоро шо бил ?
Licno bi ti go preporacala doktor Nikola Duni vo Struga Ili Nikola Simonoski vo Ohrid. Za Duni veke imam pisuvano vrven hirurg, samo pofalni zborovi, duri mislam deka nema da najdes covek sto ke ti kaze los zbor za negovata posvetenost sprema svoite pacienti I sekako negovata strucnost
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Некој шо го имал овај проблем, сакам искуства и совети, третмани, знам дека решение е операционен зафат, друго чаре не гледам....
Некој најскоро шо бил негде, често ми гној местото, па истекува гнојот, па по 3-4 дена пак истото, ама многу заебана болка е, и така и така боли, без разлика дали е полно или истечено.
Добар доктор некој најскоро шо бил ?
Pred mnoogu mnoogu godini prijatelce moe go imase toj problem i nekoj mu napravi mast od nesto i tuka zavrsi prikaznata. Se sekjavam samo deka masta bese crna po boja, ama pojma nemam koj mu ja pravese i so sto. Zborot mi e bez operacija se resi. Ke recime od Bitola si, vidi kaj ovoj sto pravi mast za izgorenici i rani da ne ima nesto i za toa.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
Pred mnoogu mnoogu godini prijatelce moe go imase toj problem i nekoj mu napravi mast od nesto i tuka zavrsi prikaznata. Se sekjavam samo deka masta bese crna po boja, ama pojma nemam koj mu ja pravese i so sto. Zborot mi e bez operacija se resi. Ke recime od Bitola si, vidi kaj ovoj sto pravi mast za izgorenici i rani da ne ima nesto i za toa.
564742_176880842436103_909634709_n.jpg ihtigal-s-propolis-ung-800x800.JPG

... цистична шуплина исполнета со влакна, фиброзно ткиво и воспалителни клетки, понекогаш е лечи со „црна маст“ или ихтиол маст што се применува за лекување на воспалителни патологии на кожата, зашто има кератолитично, бактерицидно, аналгетско и локално антисептично дејство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom