Синус Пилонидалис | Sinus pilonidalis (внатрешни влакна)

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Прегледај го приврзокот 308484 Прегледај го приврзокот 308486

... цистична шуплина исполнета со влакна, фиброзно ткиво и воспалителни клетки, понекогаш е лечи со „црна маст“ или ихтиол маст што се применува за лекување на воспалителни патологии на кожата, зашто има кератолитично, бактерицидно, аналгетско и локално антисептично дејство.
Ovaa mast za koja zboram nekoj trevkar ja pravese, ne bese kupecka.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ovaa mast za koja zboram nekoj trevkar ja pravese, ne bese kupecka.
... па ако си го знае рецептот, а може да го најде како битумен камен од органско потекло, природен извор на сулфур, зошто не би го направил, (Ammonii sulfogyrodalas, amonijum bituminosulfonat), но чисто се сомневам дека ќе пронајде токму тука минерална маст каде содржи фосилни остатоци од разни риби со мирис на нафта,

vrach-hirurg-zayavlyaet-maz-vishnevskogo-eto-pozavcherashnij-vek-oslozhnenij-ot-nee-stolko-cht...jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Licno bi ti go preporacala doktor Nikola Duni vo Struga Ili Nikola Simonoski vo Ohrid. Za Duni veke imam pisuvano vrven hirurg, samo pofalni zborovi, duri mislam deka nema da najdes covek sto ke ti kaze los zbor za negovata posvetenost sprema svoite pacienti I sekako negovata strucnost
Дуни е нај хирург во МК, му нема равен(можам со факти да зборувам....пред кои и боговите од државна ќе молчат). 15-20 години има работено на ВМА во Белград...но мислам дека сега брзо требаше да оди во пензија.

Многу ми е криво што ја испуштив приликата поради професионални причини тој да ме опериса, бидејќи од време на време се слушам со човекот.....онака пријателски....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
... па ако си го знае рецептот, а може да го најде како битумен камен од органско потекло, природен извор на сулфур, зошто не би го направил, (Ammonii sulfogyrodalas, amonijum bituminosulfonat), но чисто се сомневам дека ќе пронајде токму тука минерална маст каде содржи фосилни остатоци од разни риби со мирис на нафта,

Прегледај го приврзокот 308492
Bijons, mozi imase i tolcen asfalt i keramidi so e do mene, bitno se zavrsi rabotata bez operacija.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Дуни е нај хирург во МК, му нема равен(можам со факти да зборувам....пред кои и боговите од државна ќе молчат). 15-20 години има работено на ВМА во Белград...но мислам дека сега брзо требаше да оди во пензија.

Многу ми е криво што ја испуштив приликата поради професионални причини тој да ме опериса, бидејќи од време на време се слушам со човекот.....онака пријателски....
Сеуште работи. Ама кај и да е би требало да се пензионира. Штета што немаме повеќе кадри како Дуни. Од професиналец во својата област, до човек пред се.
Со својот изглед знае да си збуни пациентите :icon_mrgr:ама му нема рамен.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Zatoa sto cekas vo cekalna da dojde doktorot, vleguva covece so izbledeni farmerki, crna maica so kosturi I kozni cizmi. :icon_mrgr:
Ili cekas nadvor I gledas se parkira motor pogolem od kola, vadi kaciga I stava rejban ocila, pak oblecen kako da odi na rok koncert :pipi:

Majka mi koga go vide prv pat sakase da se vrati nazad :pos:

Zaklucok - izgled vara :sneaky:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.187
Поени од реакции
19.266
Имам пишано тука, се имам оперирано кај д-р Емилија од стара градска и поминав супер. Еден член исто пред скоро време се оперираше кај неа и беше задоволен.
 
Член од
9 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Има ли некој искуство со ласер за синус од кој има исцедок (не е само топче). Многу поедноставно личи од класична операција и побрзо е закрепнувањето, но дали може во било која фаза да се примени и каква е ефикасноста?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Има ли некој искуство со ласер за синус од кој има исцедок (не е само топче). Многу поедноставно личи од класична операција и побрзо е закрепнувањето, но дали може во било која фаза да се примени и каква е ефикасноста?
Пробај со локална апликација на пчелин восок, го правиш во форма на мало топче и фиксираш со фластер, еднаш до два пати дневно менуваш. Би требало за недела - две да исчисти и да се среди.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Пожолтени и речиси сиви мантили излитени како нема да ги збунат пациентиве? Па овие на сликава изгледаат повалкано и од месари бе
Автоматски споено мислење:

На 65 години оди на летовање во Шпанија со неговата сопруга......

на мотор....:cuc:
Old age crissis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom