Синус Пилонидалис | Sinus pilonidalis (внатрешни влакна)

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Имал некој искуство во Штип,кој хирург би го препорачал!!![DOUBLEPOST=1521790760][/DOUBLEPOST]
Јас сум опериран од ова во воена болница пред 3 години и од тогаш сум супер.Ме оперираа со локална анестезија околу местото а не ме шиеа туку ме залепија.Воопшто не беше болно,дури на забар е пострашно.Да,тоа е некој лепак со медицинско име кој се изработува од сопствената плазма,значи ми земаа крв околу 300 грама и од тоа го направија лепакот,исекоа,исчистија,залепија уште одма ме легнаа на грб поручекта станав,шетав а другиот ден си отидов дома.Нема никаков ризик од инфекции бактерии и слично затоа што одма се затвора раната и не боли како кога е шиено и има конци а во самиот лепак има плус антибиотици кој делуваат директно врз раната.Ептен светска работа,само чини околу 350 еу комплет со се една ноќ лежење.Ова го прават само во воена болница
dr Dragisa Galeski...toj li e doktorot!!!
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2009
Мислења
295
Поени од реакции
158
Имал некој искуство во Штип,кој хирург би го препорачал!!![DOUBLEPOST=1521790760][/DOUBLEPOST]

dr Dragisa Galeski...toj li e doktorot!!!
Да тој е докторот исто како што е напишано и мене ме имаше оперирано прет 5 години само јас платив неколку илјади денари фзо ја покрива операцијата и од тогаш немам проблеми
 
Член од
26 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Јас само што излегов од Државна болница опериран од д-р Игор Пеев. Сега за сега е добро, немам болки лежев 5 дена и ме пуштија дома. За 10 дена ми рекоа да идам да ми ги извадат конците и тоа е тоа.. Мое прашање до вас е како можам да се штитам од повторно појавување (што треба да правам и да ставам за да го одржувам мирот) ?

Случајно ми кажа еден дечко што правел операција пред 10 години.. Ме советуваше ако е црвена рецката помагало мед на крпа, манган за дезинфекција, точак никако и строга хигиена. Па кажете ми вие што мислите. :)

Ви благодарам однапред.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво на сите.
Јас само што излегов од Државна болница опериран од д-р Игор Пеев. Сега за сега е добро, немам болки лежев 5 дена и ме пуштија дома. За 10 дена ми рекоа да идам да ми ги извадат конците и тоа е тоа.. Мое прашање до вас е како можам да се штитам од повторно појавување (што треба да правам и да ставам за да го одржувам мирот) ?

Случајно ми кажа еден дечко што правел операција пред 10 години.. Ме советуваше ако е црвена рецката помагало мед на крпа, манган за дезинфекција, точак никако и строга хигиена. Па кажете ми вие што мислите. :)

Ви благодарам однапред.
Немам искуство со ова ама те цитирам само да ти кажам дека те оперирал еден од најдобрите пластични хирурзи кај нас.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не очекував дека ќе го најдам тоа што ме мачи овие 4 дена. Долга приказна ама ваљда е циста или гној, и ми ставија Boricis (или така нешто) + газа, а у п.м. многу боли :///
најверојатно утре операција, па ќе видиме

Малце страв али викаат ќе имало инекции против болки. Се надевам дека ќе помине и дека нема да имам никаков зафат...
Да, знам се чудам и јас од каде, така ненадејно, а и баш утре на осми ми е роденден :///, али ете го. Мора да се среди.
Отидов до градска, па ќе видиме. Тие од 6 до 3 саат работеле.

Искуство од операција???
И како бе баш мене ме најде ова. Дали може да е од неправилно седење?

Минатата недела и на марков бев, таму лежев па тревата не беше рамна, па да не е од тоа???

И како за превенција подоцна???

Јаоо, читав што се сте пишувале и сега уште толку уплашен :///
Иначе, баш ми е такво како кај постот #83
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Не очекував дека ќе го најдам тоа што ме мачи овие 4 дена. Долга приказна ама ваљда е циста или гној, и ми ставија Boricis (или така нешто) + газа, а у п.м. многу боли :///
најверојатно утре операција, па ќе видиме

Малце страв али викаат ќе имало инекции против болки. Се надевам дека ќе помине и дека нема да имам никаков зафат...
Да, знам се чудам и јас од каде, така ненадејно, а и баш утре на осми ми е роденден :///, али ете го. Мора да се среди.
Отидов до градска, па ќе видиме. Тие од 6 до 3 саат работеле.

Искуство од операција???
И како бе баш мене ме најде ова. Дали може да е од неправилно седење?

Минатата недела и на марков бев, таму лежев па тревата не беше рамна, па да не е од тоа???

И како за превенција подоцна???

Јаоо, читав што се сте пишувале и сега уште толку уплашен :///
Иначе, баш ми е такво како кај постот #83
Не може да се појави од еднаш, се јавува постепено така да не ти е од тоа. Најмногу придонесува за ова ако си влакнест, ако седиш подолго време во текот на денот и ако се потиш на тоа место.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не може да се појави од еднаш, се јавува постепено така да не ти е од тоа. Најмногу придонесува за ова ако си влакнест, ако седиш подолго време во текот на денот и ако се потиш на тоа место.
А операција??? Искуство???
 
A

Avenger99

Гостин
А операција??? Искуство???
Јас имав операција пред година и пол од ова и само тоа е решението. Кај мене беше оставена раната отворена, операцијата трае кратко, неколку минути, не боли ништо те прават со анестезија, меѓутоа после преврските се заебана работа јер ќе мораш долго време да се преврзуваш, на почетокот на болница а после дома некој од твоите.
Иначе, не ќе можеш да седиш долго време, зависно од тоа колкав е синусот, кај мене беше голем 8-9 цм имав рез, и доста длабок, отприлика за 4 месеци зарасна, намерно така за да не се затвори сама раната за да може да се пополни од внатре према надвор( така ми кажа докторот).
Во случај некој да има проблем со ова, и е од Охридско-струшки регион го препорачувам доктор Никола Дуни, врвен хирург.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
А операција??? Искуство???
Како што ти кажаа операцијата е ништо страшно ама послем тоа доаѓа заебанот дел. Нема да смееш да одиш неколку дена, а да седиш можеби до 2 недели, зависи до резот. Нема да смееш да јадеш, или течна храна или на инфузија ќе бидеш оти не смееш да имаш голема нужда за да не ти пукнат конците. Мене на пример ми беше голем резот и длабок и затоа лежев недела и пол во државна без да ставам залче во уста. Послем тоа недела и пол дома лежев само на манџи. Ослабев 15 кила.
 
A

Avenger99

Гостин
Се зависи од тоа дали докторот преферира класично шиење со конци ( кое патем велат дека има поголеми шанси повторно да се појави) или ќе ти ја остават отворена раната и сама да си зарасне( во меѓувреме ставаат гази внатре во раната за да не зарасне одма), иначе јас си јадев нормално.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Фала ви многу.
Моево изглеа не е толку страшно, а сега ќе ви кажам денес што се се деси.
Бев у градска и ме проверија. Ми ставија пак acidi borici со газа, и ми препишана антибиотици, и ми рекоа пак да си ставам од тоа acidi borici. Е сега зезнато е што кога имам голема нужда ми се одлепуваше газата, али сега гледам пред да сменам газа (да ставам acidi borici), или гаки, да се исерам ако ми се сере. За мала нужда не е проблем.
Е сега, ми препишаа антибиотици и таман 7 апчиња до понеделник да ги пијам па да ми се тргне тоа црвенилото за да може да го сечат. А за сечеме др. Обочки била заслужна, и бидејки вујко ми она прст му сечеше, и сега си е се топ му помина, ми ја пофали неа. За тоа дали ќе боли или не, таму ќе ми стават анастезија (или што и да имаат), па така да болка нема да чуствувам. Неможат веднаш бидејки "чирот" сеуште е црвен, па ако се нафатат рекоа џабе анастезија, тоа пак ќе боли.
Рекоа што рекоа, ми ставија acidi borici. Отидов дома, јадев малце, па и пролив ме фати :///, али за тоа се опраив и оп погледнувам у гаки, крв и гној. Сменив што сменив, ставив пак acidi borici, и тоа гнојот чим почнал да паѓа значи дека е добро. Подоцна пак повише гној, па земав се измив, и сега пак се исчистив со acidi borici, и вујко ми од кај едни роднини (баба на братучед), правела некој лек против гној (да го извади гнојот), нешто ко тесто, од тоа ставив, па сега за сега е океј. Утре пак ќе се сменам, и секако антибиотик се до понеделник. Ме фати и дремка од тоа антибиотикот.
Сето ова на мојот роденден :(
Али ајде, најважно да сум здрав и жив, ќе помине, така викаат сите.
Него ова после операцијава ќе треба да лежам недела дена (и тоа во болница?!?!?!? :X3:, и повеќе и ништо да не јадам?!?!?!?
Незнам што мислите со тоа рез, ама чирот (тоа гнојот) не е огромен и е од левата страна.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Jas imam propateno kolku site vas zaedno....i poveće od toa.
Me oravea operacija ušte vo 1991 vo voenata bolnica vo Niš....i tolkava bolja sum videl što me vrzuvaa so remeni
A seto toa bidejki nikoj ne proveri deka sinusot e celosno vo gnoj....pa lokalnata anestezija voopšto ne fati.
A ne sum slabak....3-4 pati me imaat šieno bez nikakva anestezija ( posledniot pat celosno presečena tetiva)... i bolkata pri šienjeto ne e merliva so taa što ja pretrgav vo Niš
Kaj mene povtorno ponovi....i imav ušte nekolku hirurški intervencii vo ambulanti...no bez uspeh
Sega vo momentov imam mlo krvarenje...i toa mi trae veće mesec dena
Imam dogovoreno so Nikola Duni...otvorena ponuda koga sakam da odam....no....
Duni e nenadmašen hirurg. Go kažuvam ova do fakti.
Brat mi pred 2 godini skoro godina i pol se matkaše vo državna bolnica....sakaa debeloto crevo da mu go sečat...zakažaa operacija i za sreća utroto pred operacija konziliumot na čelo so dir. Selmani ja otkaža operacijata so otpus- hemoroidi
Otidovme kaj Duni....i za 5 minuti ustanovi toa što cela hirurgija na državna ne uspea za edna godina- fistula( kako gnojna kesa e toa).... koja e predizvikana od sinusot
Kaj brat mi ...ovoj dinus namesto da izbie na površina....rovarel vnatee i stignal skoro do debeloto crevo
Na magnetna vo Aerodrom( 9000 denari)... samo se potvrdi toa što go kaža Duni
Go operisa....no kako što site pišuvaa pogore....sekoja vtora den ima prevrski so gaza vo ranata
 
A

Avenger99

Гостин
Jas imam propateno kolku site vas zaedno....i poveće od toa.
Me oravea operacija ušte vo 1991 vo voenata bolnica vo Niš....i tolkava bolja sum videl što me vrzuvaa so remeni
A seto toa bidejki nikoj ne proveri deka sinusot e celosno vo gnoj....pa lokalnata anestezija voopšto ne fati.
A ne sum slabak....3-4 pati me imaat šieno bez nikakva anestezija ( posledniot pat celosno presečena tetiva)... i bolkata pri šienjeto ne e merliva so taa što ja pretrgav vo Niš
Kaj mene povtorno ponovi....i imav ušte nekolku hirurški intervencii vo ambulanti...no bez uspeh
Sega vo momentov imam mlo krvarenje...i toa mi trae veće mesec dena
Imam dogovoreno so Nikola Duni...otvorena ponuda koga sakam da odam....no....
Duni e nenadmašen hirurg. Go kažuvam ova do fakti.
Brat mi pred 2 godini skoro godina i pol se matkaše vo državna bolnica....sakaa debeloto crevo da mu go sečat...zakažaa operacija i za sreća utroto pred operacija konziliumot na čelo so dir. Selmani ja otkaža operacijata so otpus- hemoroidi
Otidovme kaj Duni....i za 5 minuti ustanovi toa što cela hirurgija na državna ne uspea za edna godina- fistula( kako gnojna kesa e toa).... koja e predizvikana od sinusot
Kaj brat mi ...ovoj dinus namesto da izbie na površina....rovarel vnatee i stignal skoro do debeloto crevo
Na magnetna vo Aerodrom( 9000 denari)... samo se potvrdi toa što go kaža Duni
Go operisa....no kako što site pišuvaa pogore....sekoja vtora den ima prevrski so gaza vo ranata
Доктро Никола Дуни пред се е една прекрасна личност, и врвен хирург, еден од ретките што останаа во Македонија. Ако имаш отворена понуда тогаш оди, ако некој може ова да ти го среди тогаш тоа е тој, кај мене беше огромен синус, ми рече Дуни до сеа имал многу синуси и он што ги правел операција кај нити еден не се повратил.. Да, неговиот метод е малце напорен и досаден, али треба да има подобар ефект отколку другите..
2 недели одев на болница, потоа дојде мајка ми виде како се вршат преврските и таа ме преврзуваше секој ден, а на 7 дена одев на контрола додека не затвори..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Drugo mi e problemot...jas sum od Kičevo...a kaj nas ima 3 hirurzi koi se taka-taka...pravat i tie operacii....no se mnogu suetni. A pojdiš na strana i odma te prekoruvaat
Za brat mi odma negoduvaa..... što si baral tamu...te ova te ona....a tie treba prevrska da pravat sekoja vtora den

Možebi Duni im go znae mentalitetot...pa zatoa mene mi objasnuvaše kako da mu ja menuvam gazata na brat mi...no sepak se odlučivme da odime kaj našite hirurzi. Edniot mi e star poznanik...2-3 godini pomal e od mene, a soprugite ni se prijatelki...pa nekako e pravevme rabotata
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Епа, вчера мењав, и оп помалце гној.
Тоа тестото многу ефективно.
Еве пред малце пиев антибиотик, па сега ова да го извадам и да го сменам, очекувам пак помалце крв и восок извлечено.
Вчера сабаље, имаше повеќе за разлика од вчера вечер, а сега ќе видиме, мада очекувам ова да е последното што ќе се извлече.
Него, да прашам, можно ли е ова да ми извлече се, и да не одам на операција???
(Ако нема влакно, тогаш супер, ваљда вака ќе се среди, а ако имам, можно ли е да се извлече вака???).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom