Симптоми of being a сељак

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ми приоѓа една девојка која слуша турбо фолк да се запознаеме (пред тоа се знаевме само од извиѓење). Бидејќи не сакам да ги осудувам луѓето според тоа каков музички вкус имаат и не сакам да ги користам тие стереотипи дека тие што слушаат турбо фолк се сељаци, почнувам да правам муабет со неа.
Доаѓа на тема музика, и почнува да ја напаѓа мојата музика, како ние сме биле металики, наркоманишта, ова-она. Јас смирено само и објаснувам дека ете и јас слушам метал, иако повеќе обожавам рок, а дрога у живот не сум пробал, ни цигари не пушам и не треба да потпаѓа под тие опшествени клише стереотипи и да ги осудува луѓето.
Од тука, почнува да ме убедува девојкава да чујам некоја песна од Аца Лукас, демек, ако сум ја чуел, одма ќе сум го засакал турбо фолкот и немало да ми текне уште еднаш у живот да слушам метал и рок. Ок, ја ислушуваме песната, кажувам дека не ми се допаѓа и решавам да и пуштам песна од мојот репертоар. Изборот паѓа на Queen- Bohemian Rhapsody, како култна рок песна. Не поминаа ни 10 секунди, и девојкава ми вика: -Извини, али опери не можам да поднесам.
Фино, лепо, си станав и си заминав.
Изгледа не си ја препознал Цвета
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ми приоѓа една девојка која слуша турбо фолк да се запознаеме (пред тоа се знаевме само од извиѓење). Бидејќи не сакам да ги осудувам луѓето според тоа каков музички вкус имаат и не сакам да ги користам тие стереотипи дека тие што слушаат турбо фолк се сељаци, почнувам да правам муабет со неа.
Доаѓа на тема музика, и почнува да ја напаѓа мојата музика, како ние сме биле металики, наркоманишта, ова-она. Јас смирено само и објаснувам дека ете и јас слушам метал, иако повеќе обожавам рок, а дрога у живот не сум пробал, ни цигари не пушам и не треба да потпаѓа под тие опшествени клише стереотипи и да ги осудува луѓето.
Од тука, почнува да ме убедува девојкава да чујам некоја песна од Аца Лукас, демек, ако сум ја чуел, одма ќе сум го засакал турбо фолкот и немало да ми текне уште еднаш у живот да слушам метал и рок. Ок, ја ислушуваме песната, кажувам дека не ми се допаѓа и решавам да и пуштам песна од мојот репертоар. Изборот паѓа на Queen- Bohemian Rhapsody, како култна рок песна. Не поминаа ни 10 секунди, и девојкава ми вика: -Извини, али опери не можам да поднесам.
Фино, лепо, си станав и си заминав.
Не е сељак цурата, само немало кој да ја подучи за Квин и остала слична музичка култура.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Не е сељак цурата, само немало кој да ја подучи за Квин и остала слична музичка култура.
Можеби, можеби и други слични примери има кој немало кој да ги подучи, кои уште како мали биле насочени да слушаат турбо фолк, затоа што татко им го шилел на пејачкине на пинк и заедно со другарите се опивале на Синан Сакич.
Можеби и опкружувањето било такво, другарчињата со кои се дружеле, кафаните во градовите, музиката шо се пуштала навечер, женските кои биле запалени за такви типови.
Можеби, затоа што ако биле различни и слушале нешто друго, биле исмеани од средината, па за да се прилагодат во опшеството решиле да се лишат од своите ставови и да се препуштат на она што им е сервирано.
Можеби, нели?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ми приоѓа една девојка која слуша турбо фолк да се запознаеме (пред тоа се знаевме само од извиѓење). Бидејќи не сакам да ги осудувам луѓето според тоа каков музички вкус имаат и не сакам да ги користам тие стереотипи дека тие што слушаат турбо фолк се сељаци, почнувам да правам муабет со неа.
Доаѓа на тема музика, и почнува да ја напаѓа мојата музика, како ние сме биле металики, наркоманишта, ова-она. Јас смирено само и објаснувам дека ете и јас слушам метал, иако повеќе обожавам рок, а дрога у живот не сум пробал, ни цигари не пушам и не треба да потпаѓа под тие опшествени клише стереотипи и да ги осудува луѓето.
Од тука, почнува да ме убедува девојкава да чујам некоја песна од Аца Лукас, демек, ако сум ја чуел, одма ќе сум го засакал турбо фолкот и немало да ми текне уште еднаш у живот да слушам метал и рок. Ок, ја ислушуваме песната, кажувам дека не ми се допаѓа и решавам да и пуштам песна од мојот репертоар. Изборот паѓа на Queen- Bohemian Rhapsody, како култна рок песна. Не поминаа ни 10 секунди, и девојкава ми вика: -Извини, али опери не можам да поднесам.
Фино, лепо, си станав и си заминав.
Кое одделение си? :D
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Проаѓа низ кафич и мафта со клучот од колата како медал од Олимпијада да е. Дечко добро е, и јас сум со кола дојден па не сум го закачил клучот на уши.
Оставање на клучот до телефонот на маса, по можност правење што поголема бука при седнувањето.
Пластичната лажичка од кафето не се вади од уста по никоја цена.
Скенирање со лут поглед секого, без разлика на пол, возраст итн.
 
Последно уредено:

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Сведок бев на една случка и бев во состојба да се загушам од смеење ама ја жалам типката мајке ми

Доаѓа тип седнува во автобус до девојката која ја знае,притоа облечен со дебела црна чорапа,кафена кондура,кратки фармерки а он двометраш,зелена со бело кошула на риги и тексас...стварно не заприметувам кој што носи пошто некад ни сама не се загледувам ама ова ме акна во глава и ко слика и прилика ми остана..

Сеа типов и праеше муабет едно 5 минути и вади еден куп пари не знам шо се имаше во тој куп ама прилично голем беше и фати да си ги брои книшките и ќе ја погледне типкава па ќе погледне у парите и така едно 5-6 пати...значи девојкава бумбар стана у фаца нит е него да го глеа нит париве си викаше зини семјо голтни ме...

МОМЕНТОТ кога си го лизна прстот гледајќи ја во очи и продолжи да брои...мене ме тресна еден срам и една смеа..не знаев кај да бегам во автобус..и олесна на типкава коа се симна...се гледаше олеснувањето на нејзиното лице убаво се издиши..
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Cringe. Cringe everywhere.
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
202

А што е разлика меѓу селанец и сељак ????
Локација

Селанец – Човек кој живее на село или во мал град.

Сељак – Живее насекаде, најмногу во средните и големите градови. По селата нема кој да ги трпи.

Работа

Селанец – Заработува за својот леб со чесен труд. Среќен е што има работа. Лојален е кон работодавачот и колегите.

Сељак – Мрзливи гадови. Го мрзи да се труди, не заборава да потенцира дека го знаат секаде и кога сака може да најде работа.

Одговорност

Селанец – Ја сака природата и не фрла отпадоци наоколу. На ѓубрето му наоѓа примена во градината или како храна на животните.

Сељак – Свиња. Го фрла своето ѓубре низ прозорецот. Го тресе пепелникот низ прозор на семафор. Ако му упатите критика се дере „Еј, ти не знаеш кој сум јас!“

Сметки, казни, даноци

Селанец – Ги плаќа даноците и сметките. Пцуе на ум (и на глас) по државата, но плаќа.

Сељак – Никогаш не плаќа ништо. Има 15 неплатени белешки од сообраќајната полиција и даноци од 1989-та. Краде парно од комшија и не плаќа вода.

Разговор

Селанец – Разговора едноставно, но разбирливо. Ако се пресели да живее во голем град, за една година совладува дијалекти.

Сељак – Мрази да го поправат, не сака да научи ништо ново.

Музика

Селанец – Умее да се весели, знае како и кога. Ако е свадба, ќе го слушне цело село, но семејните празници се слават дома.

Сељак – Слуша музика до 4 наутро и воопшто не му е гајле што е на пример вторник и утре сите наоколу се на работа. Другата опција е да отиде во бар и да го замара барменот со разговори од типот „Го знам газдата, биди побрз“.

Дискотека

Селанец – За крај, селанецот оди во дискотека и плаќа карта.

Сељакот – Ги знае сите на врата и плаќа.
 
Последно уредено:

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Ајде вака...
За машко:
Се носи цел во Најк тренерки со огромни Најк натписи по нив и тие од секаде се купени само не од Најк. Во комплет со тоа оди и една добра максица. Педерка крената до под мишка увек на него. Некои оваквите ги нарекуваат хулигани, ама за мене се еден тип на сељак.
Има и друг тип на сељаци... Тие па за секаде се дотерани, без разлика дали ќе одат на свадба, на роденден, во школо, или ќе трчаат на кеј. Секогаш се во кошула скоцкани, или пак некоја "Lacoste" маичка. Со тоа оди некој добар саат, наочара "Versace" со некој Animal print или златен детаљ. Некој поназад пишал дека сме ги правеле сељаци со тоа што се дотерувале. Не. Едно е да бидеш дотеран за на свадба, друго е исто така дотеран во школо/факс да одиш. Карактер не знаат што е. Они секоја што ќе помине покрај нив ја имаат поминато. Исто така се дешава да испуштат некој животински звук додека поминува некоја девојка покрај нив, или знаат да и преречат нешто. Пола фејсбук им е со слики од клучот од BMW-то, а BMW-то никаде го нема. Обично се фалат со чичковци во "Њемачка" и стално при муабет спомнуваат како чекале да се среди "нешто" и да заминат кај нив и се фалат како имаат обезбедено место во фирмата... И можам до утре да зборам ама да не го тупам до толку.
За женско:
Има исто така и хулиганки, во тесна Најк хеланка што кога оди и се познава бојата на кожата. Во комбинација со тоа оди Најк тренерка, максица и капа. Они се Bad Girlz(иако сигурно не разбираат што е тоа). Не смее никоја да ги погледне, одма се ставаат цело друштво на една и летаат закани за тоа како ќе ја тепаат. Таквите на фб често ставаат слики клекнати со раширени нозе, онака хулигански стил со некоја Bitch намуртена фаца која вели - Опасност! Да не дрндам многу за овие, не се баш интересни.
Другиов тип е класична сељанка.
Она живее со тоа дека е најубава, најзгодна и најпаметна. Имаат преку 500 лајка на фејсбук, кои им се доделени од страна на погоре опишаниве сељаци.
Сите слики на фејсбук им се направени пред свадба, пред роденден, пред некоја крштевка, што е логички дека и на секоја слика се цели светкави, со кило шминка и ред други работи. Над сликата секогаш има некој срцепарателен дескрипшн од некоја песна на Селма. На сликите секогаш изгледаат богато, а и општо така се понашаат, а кредит ставаат еднаш годишно и обично секогаш ти вртат од различен број(мајка, татко, брат/сестра). На Cover секогаш имаат некоја женска со бемве и слични луксузи(тоа што сакаат да го имаат, а го немаат). Ти се чудат како можеш да слушаш странско, ма забеган си буквално. Ако не слушаш Миле и Аца, ма не си елита. Одма те етикетираат како некоја личност со посебни потреби. На журка ќе се испијанчат и после може да ги видиш како врескаат на некоја идиотска песна качени кај dj-от или пак на некое сепаре.
Има уште многу да се зборува за нив... за жал.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ајде вака...
За машко:
Се носи цел во Најк тренерки со огромни Најк натписи по нив и тие од секаде се купени само не од Најк. Во комплет со тоа оди и една добра максица. Педерка крената до под мишка увек на него. Некои оваквите ги нарекуваат хулигани, ама за мене се еден тип на сељак.
Има и друг тип на сељаци... Тие па за секаде се дотерани, без разлика дали ќе одат на свадба, на роденден, во школо, или ќе трчаат на кеј. Секогаш се во кошула скоцкани, или пак некоја "Lacoste" маичка. Со тоа оди некој добар саат, наочара "Versace" со некој Animal print или златен детаљ. Некој поназад пишал дека сме ги правеле сељаци со тоа што се дотерувале. Не. Едно е да бидеш дотеран за на свадба, друго е исто така дотеран во школо/факс да одиш. Карактер не знаат што е. Они секоја што ќе помине покрај нив ја имаат поминато. Исто така се дешава да испуштат некој животински звук додека поминува некоја девојка покрај нив, или знаат да и преречат нешто. Пола фејсбук им е со слики од клучот од BMW-то, а BMW-то никаде го нема. Обично се фалат со чичковци во "Њемачка" и стално при муабет спомнуваат како чекале да се среди "нешто" и да заминат кај нив и се фалат како имаат обезбедено место во фирмата... И можам до утре да зборам ама да не го тупам до толку.
За женско:
Има исто така и хулиганки, во тесна Најк хеланка што кога оди и се познава бојата на кожата. Во комбинација со тоа оди Најк тренерка, максица и капа. Они се Bad Girlz(иако сигурно не разбираат што е тоа). Не смее никоја да ги погледне, одма се ставаат цело друштво на една и летаат закани за тоа како ќе ја тепаат. Таквите на фб често ставаат слики клекнати со раширени нозе, онака хулигански стил со некоја Bitch намуртена фаца која вели - Опасност! Да не дрндам многу за овие, не се баш интересни.
Другиов тип е класична сељанка.
Она живее со тоа дека е најубава, најзгодна и најпаметна. Имаат преку 500 лајка на фејсбук, кои им се доделени од страна на погоре опишаниве сељаци.
Сите слики на фејсбук им се направени пред свадба, пред роденден, пред некоја крштевка, што е логички дека и на секоја слика се цели светкави, со кило шминка и ред други работи. Над сликата секогаш има некој срцепарателен дескрипшн од некоја песна на Селма. На сликите секогаш изгледаат богато, а и општо така се понашаат, а кредит ставаат еднаш годишно и обично секогаш ти вртат од различен број(мајка, татко, брат/сестра). На Cover секогаш имаат некоја женска со бемве и слични луксузи(тоа што сакаат да го имаат, а го немаат). Ти се чудат како можеш да слушаш странско, ма забеган си буквално. Ако не слушаш Миле и Аца, ма не си елита. Одма те етикетираат како некоја личност со посебни потреби. На журка ќе се испијанчат и после може да ги видиш како врескаат на некоја идиотска песна качени кај dj-от или пак на некое сепаре.
Има уште многу да се зборува за нив... за жал.
Лакосте маичка , добар саат или кошула ги смести во сељачка категорија ? Бравос бе , кај замина државава :facepalm:
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
@k3b, ти ако не сфати што сакав да кажам... не знам... прочитај една - две реченици подоле. ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Според некои ако имаш Мерцедес, БМВ, Ауди или возиш голем мотор, носиш брендирана облека и скапи часовници си сељак.

Сељак ми е тип кој нема свое ЈАС и кога зборува не знае да сврзи два збора и секоја трета реченица му е „и што има ново“, а ни старото не го знае.
Се фали со тоа колку зема плата, новчаникот го става на маса за да видат другите дека има пари, плука на улица, лажичката во уста и колата ја паркира пред кафичот. Кога вози раката му е надвор од прозорецот и испушта чудни звуци, кога ќе помине покрај некое женско. Марлборо кутија, а внатре Родео цигари.

Се пушта со „Имаш дечко? Таква згодна да нема дечко. :eek: “ и ja плаќа пијачката и врти муабети за теретана и за останати материјални работи.
По улица слуша музика на микрофонот на мобилниот, а не на слушалки. Има глупи тетоважи за кои мисли дека го прават моќен, а кога го прашаш не знае што значи. :ROFLMAO:
На плажа слика згодни женски и секундарно сликите ги поставува на фб фалејќи се како цицки и газ да нема видено во животот.
На фб има слика со две женски, а он во средина, се чекира по 12345 пати во денот и нормално слика од пијачката и "Си газимеее"
10кг злато на врат, а 5кг кал под ноктите и нормално голем нокт на малиот прст. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom