Се' за воздушни пушки

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Treba dozvola ne sirete dezinformacii deka ne treba. Znaci fino lepo odis si ja kupuvas puskata vo prodavnica za oruzje oni ti davaat potvrda i odis so taa potvrda neznam nakjasno za 7 ili 8 dena vo MVR avtokomanda i ja prijavuvas puskata istata treba da ja nosis so tebe zaradi utvrduvanje na seriskite broevi. Znaci ne doagja ko dozvola nego cisto ko prijavuvanje radi evidnecija sto mislam deka e sepak ok treba da se znae koj sto ima. Sepak jas prijaviv signalen pistol(plaslivec)so koj da receme nisto nemozam da napraam a ne pa vozdushna i toa od ovie skapive i dobri koja bogami moze ubavo da te povredi
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ја имам една серија послаба од оваа ...
Треба Дозвола .. не смееш да пукаш во населено место и да имаш дозвола ..
Дупи и Железно буре од оние големите ..
за убивање ич не пробуј ќе отиде курбан некој :)

Едит: оваа мислам дека е 300м/с брзина на дијабола
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
не смееш да пукаш во населено место и да имаш дозвола ..
Па затоа прашав кај има низ Скопјево стрелишта, клубови или слични ствари. Иако сум често во искушение да пукам во стоката низ градов, ќе треба да одговарам ко за луѓе, па не ми се исплати... Значи, единствено стрелишта ми остануваат како опција.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
ke ides u mikei ke vidis mislam ima nekoja shpanska marka mislam deka se najdobri ama ne me fakjaj za zbor za tie pari znam deka ima top puska so mnogu golema brzina na dijabolata
a ako mozes da mi kazes kade se naoga ke ti bidam blagodaren posto stvarno sum zaenterisiran za vozdusna puska
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Не знаев... стварно мислев дека не треба.
А, што викаш, за оружје се збори... Едно забегано друграче мое се распрашуваше за самострел (кој што е многу посмртоносен неголи било која воздушна пушка) - не ти треба дозвола. :toe:
Тоа беше пред доста години, додуша, можеби е сменето.
Некој за да купи самострел треба луд да биде,а недајбоже во близина на деца има да се распараат.Крај краева не му ја сваќам јас функцијата на самострелот,сигурно нема да гаѓаш дива свиња со него па ни зајак :) Онака можда за заебанција во мета да си пукаш :toe:

ТребаШЕ повеќе мислам не треба,пред неколку месеци беше изменет законот,сега само со лична карта се купува воздушна.
А за самострелот сеуште е така,за оружја со тетива не треба дозвола и може да се користат од 16години(за разлика од огненото оружје)....
Не е проблем за купување и поседување,за користење е проблемот.

Ај се затерав на темава со истинити причи,еве уште една:

Кај другар ми на именден пукавме со гасен (сигнален) пиштол.Сигурно знаете за каков пишувам.
Некој од комшиите пријавил дека сме пукале,дојде полиција па приведувања,па глупости,дрш недај....на крајот испадна дека џабе го имаш документот,пиштолот му го одзедоја и не му го вратија,плус пријава му стегнаа за ремет на јавен ред и мир. Е ај сега биди паметен и купи го и тоа срање.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Некој за да купи самострел треба луд да биде,а недајбоже во близина на деца има да се распараат.Крај краева не му ја сваќам јас функцијата на самострелот,сигурно нема да гаѓаш дива свиња со него па ни зајак :) Онака можда за заебанција во мета да си пукаш :toe:
Го потценуваш колку моќно оружје е самострелот.
На крај краева, нема да идеш во лов на диви свињи ниту со воздушна пушка, нели? :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Го потценуваш колку моќно оружје е самострелот.
На крај краева, нема да идеш во лов на диви свињи ниту со воздушна пушка, нели? :)
Јак е да,не дека го потценувам...амa освен беља со тоа,друго нешто попаметно не гледам да може да се направи :)
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
kazete nekoj prodavnica hotno mi treba vozdusna puska
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ја имам една серија послаба од оваа ...
Треба Дозвола .. не смееш да пукаш во населено место и да имаш дозвола ..
Дупи и Железно буре од оние големите ..
за убивање ич не пробуј ќе отиде курбан некој :)

Едит: оваа мислам дека е 300м/с брзина на дијабола
Ти бе карабин да не ти купиле случајно ??:vozbud: а не воздушна пушка алал да тие ако со 4,5 мм или 5,5мм меко оловце бушиш лим 2 ка
тоа мора дае за у гинис со лет3 да несте роднини случајно ? :pos2:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ти бе карабин да не ти купиле случајно ??:vozbud: а не воздушна пушка алал да тие ако со 4,5 мм или 5,5мм меко оловце бушиш лим 2 ка
тоа мора дае за у гинис со лет3 да несте роднини случајно ? :pos2:
дијабола 4.5 300м/с брзина, бурето од еден метар го дупи не од далеку .. но го Дупи озбилно .... :toe:
инаку си купуам не ми купуат :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
дијабола 4.5 300м/с брзина, бурето од еден метар го дупи не од далеку .. но го Дупи озбилно .... :toe:
инаку си купуам не ми купуат :)
ако сакаш пукај и од нулта растојаније бе бато дијаболата е едноставно премногу мека за да го пробие лимот, не ги лажи децава ! не им набивај фикс идеи дијаболата едноставно се сплескува или распрскува ако ја залепиш цевката до лимот. Да не си пукал во лимени канти за сирење ?:pos2::smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ако сакаш пукај и од нулта растојаније бе бато дијаболата е едноставно премногу мека за да го пробие лимот, не ги лажи децава ! не им набивај фикс идеи :pos2::smir:
хехех ...
не бе .. нема веза сакаш веруј сакаш не ... :wink:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ако сакаш пукај и од нулта растојаније бе бато дијаболата е едноставно премногу мека за да го пробие лимот, не ги лажи децава ! не им набивај фикс идеи дијаболата едноставно се сплескува или распрскува ако ја залепиш цевката до лимот. Да не си пукал во лимени канти за сирење ?:pos2::smir:
Дупи 2ка :) и јас се чудев и не верував, ама после неколку пукања се уверив. Дупи и пластично шише полно со вода ако пукаш од 20 метри и тоа го пробушува целосно, дупи канти од оние за маслинки од истата далечина... од двете страни, дупи и празни плински боци - повторно од двете страни... од дијаболата не останува ни д ама ударот е навистина моќен и дефинтивно за ова чудо треба дозвола. А со постарите воздушни предизвик е пробивање на пластично шише полно со вода, дури и да ја залепиш цевката на него.

А пишав погоре дека од 20 метра целосно пробива низ кошаркарска топка.

и дијаболите се маалку поинакви од оние "комунистичките" немаат остар врв туку се целосно тапи и поцврсти.
Ја имам една серија послаба од оваа ...
Треба Дозвола .. не смееш да пукаш во населено место и да имаш дозвола ..
Дупи и Железно буре од оние големите ..
за убивање ич не пробуј ќе отиде курбан некој :)

Едит: оваа мислам дека е 300м/с брзина на дијабола
Златни ѓубришта :D има се и сешто за мети.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Дупи 2ка :) и јас се чудев и не верував, ама после неколку пукања се уверив. Дупи и пластично шише полно со вода ако пукаш од 20 метри и тоа го пробушува целосно, дупи канти од оние за маслинки од истата далечина... од двете страни, дупи и празни плински боци - повторно од двете страни... од дијаболата не останува ни д ама ударот е навистина моќен и дефинтивно за ова чудо треба дозвола. А со постарите воздушни предизвик е пробивање на пластично шише полно со вода, дури и да ја залепиш цевката на него.

А пишав погоре дека од 20 метра целосно пробива низ кошаркарска топка.

и дијаболите се маалку поинакви од оние "комунистичките" немаат остар врв туку се целосно тапи и поцврсти.

Златни ѓубришта :D има се и сешто за мети.
Слушај сега тапи дијаболи има упте од времето, порано сувенир ги произведуваше кај нас. нема врска комунистички дијаболи оштрите се турски, е сега колку сака нека биде цврста сепак е олово и колку сака нека има почетна брзина дијаболата двојка немоше да пробије па мајка јана дае, а за плински боци немие чудно тие се 0,5 дебелина, а баскети се бушеа и со заставини воздушни пушки ништо немие чудно за баскет ама за лим 2мм малку ептен потешко ја снемува дијаболата кога ке го допре лимот, сачма испукана од воздушна пушка не го дупчи туку се сплескува не па дијабола
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Имам едно прашање за познавачиве на воздушни пушки,дали на застава 4,5 воздушна може да се стави оптички нишан?И колку чини?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom