Се' за воздушни пушки

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Имам едно прашање за познавачиве на воздушни пушки,дали на застава 4,5 воздушна може да се стави оптички нишан?И колку чини?
има нишани од 2000-6000денара .... зависи ...
ја земав еден 2300-2500 тука некаде беше мислам .. некој обичен ..

инаку добро_познат веруј дека воздушна од тие шо имаат 300м/с брзина на дијабола дупчат ... послабите не ... ама тие да ... :toe:
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
kazete nekoja prodavnica za vozdusni puski i koja e najdobra marka na vozdusna puska?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
има нишани од 2000-6000денара .... зависи ...
ја земав еден 2300-2500 тука некаде беше мислам .. некој обичен ..

инаку добро_познат веруј дека воздушна од тие шо имаат 300м/с брзина на дијабола дупчат ... послабите не ... ама тие да ... :toe:
Види сега ако сака нека има и 600 м/с дијаболата едноставно нее доволно цврста да пробие го сваќаш ли ти тоа? Или мислиш дека ако си упорен во лажењето на крај кети поверувам ?? Да тврдиш дека со дијабола можеш да пробиеш лим со дебелина од 2мм е исто како да тврдиш дека со стаклена џамлија ипукана со брзина од 300м/с или 600м/с пробиваш бетонски зид со дебелина од 2цм или дека со пиштол 7,62мм можеш да пробиеш 4цм дебела железна плотна некој работи едноставно неможат да се случат, туку ај снимај како го бушиш бурето со воздушната
 
S

smart ass

Гостин
Разгледај го сајтов и барај токму таква, од искуство можам да ти кажам дека пушкава е ЧУДО, пробива напумпана кошаркарска топка од 20 метра.
Абе оваа фирма произведува воздушни т.е пушки кај кои брзината дијаболата не ја добива од Воздух.....туку од Компресиран Јалерод Диоксид 12 грама стандардно ил така беше..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Абе оваа фирма произведува воздушни т.е пушки кај кои брзината дијаболата не ја добива од Воздух.....туку од Компресиран Јалерод Диоксид 12 грама стандардно ил така беше..
Ги има и стандардни, а тие се чудовишта во вистинска смисла на зборот :)
 
S

smart ass

Гостин
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Еве две клипчиња на кои јасно се гледа што се може да се пробие со воздушна пушка респ. дијабола.


Види околу 3:15 го пробива лимот и овошје и прави дупка во дрвото

 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Еве две клипчиња на кои јасно се гледа што се може да се пробие со воздушна пушка респ. дијабола.


Види околу 3:15 го пробива лимот и овошје и прави дупка во дрвото

ovie se 5.6 mm vozdusni puski,zrnoto e polno ili poednostavno kazano imaat isti kalibar so malokalibarska puska 22 kalibar, vozguhot e predhodno komprimiran ne rabotat so feder ovie i ako rabotat pogledni kolkavi im se klipovite, ustvari koj garantira deka ova ne se kmontazi i jas pobarav video od gore navedeniot on da puka so negovata 4,5mm vozdu[na vo bure
 
S

smart ass

Гостин
Нема да пробие буре...кој филмови се тоа:pos2:

Едно што нема цврстина,второ нема тежина значи и брзината е ирелевантна-нема доволно кинетичка енергија за да пробие буре,таа пушка(т.е дијаболата) пробива врапчиња и сл...а буриња,лелее ЧУДО!!!
 
Х

Ханзо

Гостин
Аманте бе, доста го игнорирате Даре. :)
Кажав јас во другата тема, пушката е метал и дрво, стрелецот е добар или лош. Кажи прво што подразбираш под добра пушка, т.е. што всушност бараш. Што ти е на прво место, квалитет, прецизност, моќ, цена, итн. Јас не се разбирам баш во марки/цени кај воздушниве, ама ќе ти помогнат другите форумџии, само биди попрецизен, кажи што бараш.
А за продавница мислам веќе ти кажаа, оди во Micei, кај ЈБТ.
 

alexo187

It's strictly business.
Член од
12 септември 2008
Мислења
96
Поени од реакции
11
Нема да пробие буре...кој филмови се тоа:pos2:

Едно што нема цврстина,второ нема тежина значи и брзината е ирелевантна-нема доволно кинетичка енергија за да пробие буре,таа пушка(т.е дијаболата) пробива врапчиња и сл...а буриња,лелее ЧУДО!!!
јас тука гледам едно v^2 кое што ја означува брзината на квадрат, значи дека брзината е релевантна нели.
Неутрален сум за бурето но би сакал да видам некое кул видео.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183

Ваква е мојата, ако не и иста :) Jа користам одвреме-навреме, кога имам муниција. Пукам искључиво во мета.. Незнам што марка е, гарант YU потекло. Таман е за тепање време.:violent1:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Нема да пробие буре...кој филмови се тоа:pos2:

Едно што нема цврстина,второ нема тежина значи и брзината е ирелевантна-нема доволно кинетичка енергија за да пробие буре,таа пушка(т.е дијаболата) пробива врапчиња и сл...а буриња,лелее ЧУДО!!!
чоек со тебе да дебатира хех ... па потврдоглав човек нема бе ...

не ми се веруеше ... бев таму ... го дупна бурето ... :toe:

продолжи со твојата тврдоглавост :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom