Се бранел од разбојник и добил кривична пријава

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Во Америка, некој да ти влезе 10 см у двор, можеш да го убиеш и ич кур да не те боли...
А кај нас ем ќе те ограбат, ем ќе те натепаат, ем у затвор ќе завршиш!
Македонија, срцето на Балканот!
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Значи ако добро сватив ако ме нападнат некои разбојници, ми ги земат парите и притоа ми бапнат по една јас треба мирно да си заминам дома и да заборавам на се што се случило. Или во спротивно, ако им се спротиставам ќе бидам осуден за самоодбрана.. до кога вака.. ако некој не ги спречи ќе си земат за право да ограбуваат или тепаат секого кого ќе начекаат и ич нема да ги боли..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не ме чуди ова. По сите светски весници го имаше случајот, кога беше обвинета мечка во битолско за крадење мед... и требаше да и се суди. Ова е мачја кашлица на битолското судство. :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Аууууууу добро значи вечер собирам уште два-тројца другари и кога фатиме удри му една и после остај го нека ти закачи една. Еј у ќар ќе бидам. Тоа што ќе ми удри една ќе биде модрица ќе помине, ама па од овој пари ќе извадам. Значи судствово ни е "без грешка" дефинитивно.
И после ние сакаме во Европска Унија.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Еве слично, исто во Битола:

Фатиле крадец и го истепале


Двајца битолчани заработиле кривични пријави бидејќи претепале крадец кого го фатиле како краде во нивната куќа, соопшти МВР.

Инцидентот се случил лани на 31 декември во куќата на Н.Ј. (44) во Битола. Провалникот В.К. (21) околу 8 часот влегол во куќата за да краде. Домаќинот, кој бил заедно со братот А.Ј.(48), го забележале крадецот, кој се обидел да избега. Браќата го фатиле момчето и сосила го внеле во визбата. Таму со леплива лента му ги врзале рацете и нозете, а потоа со стап го удирале по телото. Еден час подоцна браќата пријавиле во полиција дека го фатиле В.К. додека крадел.

Полицијата утврдила дека Н.Ј. и А.Ј. направиле кривично дело и против нив поднела кривични пријави за противправно лишување од слобода.

извор: дневник


Барем го истепале, да не му текне уште еднаш да краде :)
 
Г

Господ

Гостин
Станува збор за битолскиот разбојник Д.Б. (49), кој на трети месецов околу 20 часот влегол во дворот од куќата на својот сограѓанин В.В., на улицата Шеснаесетта. Тој без причина веднаш го нападнал В.В. и го удрил со тврд предмет по главата. Откако сфатил дека се наоѓа во опасност, В.В. му возвратил на разбојникот и почнал да го удира со тупаници по главата.
Типот сфатил дека е во опасност кога го здрвиле со нешо по глава:tapp:
Мене мачка да ми влезе дома ја дерам не па човек...

А за ова во Битола:pos2:
Ноу комент...сега секој затвореник кој направил штета на државата може да се брани велејки дека е "противправно лишен од слобода":pos2:
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
77
Поени од реакции
8
за вакви нешта постои судот во Стразбур за човекови права.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Абе ја зборев еднашка исто мене ми се деси ехе ем тепан ем крив шо не сум избегал, а зашо тепан дека сум излеал ко панкер ехе деца јебено тешко беше да бидеш панкер мислим да личиш на панкер у това време одамна у нашава малограџанска средина јеби га и тоа нападнат од група без разлог једино те мрзат зш си различен од нив јеби га!
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
За ваков случај пишувавме во темата за самоодбрана. Во Македонија најдобро е да ќутиш и трпиш, ваљда да го зачуваме генот на трпење кој ни е традиционален, нели.

Самоодбрана не можеш да докажеш во оваа луда држава. Единствено ако те нападне во твојата куќа или стан.

Ако ти влезе во двор и те нападне и ти си крив. НА мој другар му се случи во двор да му влезе локална будала пијана и да ја нападне мајка му и него во сред бел ден. Другарчето му врзуе една и вика полиција.

На суд и двајцата казнети исто по 300 евра заради нарушување јавен ред и мир. Само пијаницата 310 зошто он почнал.

Е сега ако имаш врски или пари нема проблем и да убиеш човек, се ке се среди. Што сакаш ке правеш. Али ако си обичен човек си го јадел.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Во Македонија владее полицијата,како они ќе ја утврдат состојбата и ќе ти пишат на едно ливче така судот ќе го третира случајот пошто нели ќе и верува на полицијата,а кои се несреќници не малтретираат во име на јавниот ред и мир,нема потреба да се напоменува:nesvest:
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Хаха, што нема да не снајде :) Ништо чудно, криминалците ги оставаат така да си шетат по улица, демек ги чекале на "дело" да бидат фатени...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Може ли некој правник да објасни дали ова може да биде имплементирано во македонскиот правен систем?

A Castle Doctrine (also known as a Castle Law or a Defense of Habitation Law) is an American legal doctrine that arose from English Common Law[1] that designates one's place of residence (or, in some states, any place legally occupied, such as one's car or place of work) as a place in which one enjoys protection from illegal trespassing and violent attack. It then goes on to give a person the legal right to use deadly force to defend that place (his/her "castle"), and/or any other innocent persons legally inside it, from violent attack or an intrusion which may lead to violent attack. In a legal context, therefore, use of deadly force which actually results in death may be defended as justifiable homicide under the Castle Doctrine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Castle_Doctrine_in_the_United_States

Домот треба да биде светост, кој ќе се обиде да ја наруши, треба да очекува да го снајде најлошото.
 
S

smart ass

Гостин
Амин.

Многу е добро сензори да си поставиш,ако имаш ограда напрај ја електрична...многу бе црешата ми ја јадеа башка кога украдоа 3 стари(над 70 год) котли бакар ги украдоа).....налет нема сега бакарен криминал а црешата е исечена(нема потреба од електика:))...абе ти им кажуваш ТОРКОВЦИ речете здраво може ли да скинам тро цреша ил јаболка(оти имате УСТА бре.тоа е за КОМУНИКАЦИЈА:tapp::tapp:...јас сум дозволувал без проблем...а примери има 1000..кој за јаболка,кој тро грозје ил кајсии...оти градина имам солидна..ахх ТАПИ народ.

Не знаат со збор дека можат човечки да се разберат.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Може ли некој правник да објасни дали ова може да биде имплементирано во македонскиот правен систем?

A Castle Doctrine (also known as a Castle Law or a Defense of Habitation Law) is an American legal doctrine that arose from English Common Law......

Домот треба да биде светост, кој ќе се обиде да ја наруши, треба да очекува да го снајде најлошото.
Директно не може заради болдираното. Тоа е англосаксонско право, и се базира на обичаите (обичајното право). Нашиот систем е континентален и во тој систем важат други правила.

Згора на тоа европскиот систем не го оправдува убиството, само заради тоа што некој ти провалил дома. Да, направил кривично дело, но сепак се работи за човечки живот, и не можеш да убиеш некого зашо ти провалил дома. Нормално, ако се обиде да те убие и ти го убиеш, ќе постои самоодбрана, и сметам дека таа е нишката која преставува пресвртница (т.е еден вид замена) на допуштањето да го убиеш крадецот ако ти влезе дома.

Амин.

Многу е добро сензори да си поставиш,ако имаш ограда напрај ја електрична....
И ќе одговараш за убиство (ако некој умре од струен удар секако) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom