Се бранел од разбојник и добил кривична пријава

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
„Битолчанец добил кривична пријава оти нападнал разбојник од градот, кој дошол во неговата куќа и го нападнал. По пријавата на случајот против разбојникот била поднесена кривична пријава за разбојништво во обид, а против жртвата била поднесена кривична пријава за нанесување тешка телесна повреда и нужна одбрана.

Станува збор за битолскиот разбојник Д.Б. (49), кој на трети месецов околу 20 часот влегол во дворот од куќата на својот сограѓанин В.В., на улицата Шеснаесетта. Тој без причина веднаш го нападнал В.В. и го удрил со тврд предмет по главата. Откако сфатил дека се наоѓа во опасност, В.В. му возвратил на разбојникот и почнал да го удира со тупаници по главата. Од ударите Д.Б. бил префрлен во битолската болница, од каде што по санирањето на повредите бил пуштен дома.“

Каков дегенизам! Ако е вистинито тогаш стварно нема по дегенски правен систем од нашиот...

Текстот е изваден од www.novamakedonija.com.mk.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ништо чудно, кај нас јас ем тепан ем крив, платив казна додуше колку три литра вино да купиш, ама замисли затоа што сум се бранел од напад, бидејќи сум немал право на самоодбрана. Тоа беше далечната 1990 година, на своја кожа осетив што е правда.
 
С

Спенсер

Гостин
„Битолчанец добил кривична пријава оти нападнал разбојник од градот, кој дошол во неговата куќа и го нападнал. По пријавата на случајот против разбојникот била поднесена кривична пријава за разбојништво во обид, а против жртвата била поднесена кривична пријава за нанесување тешка телесна повреда и нужна одбрана.

Станува збор за битолскиот разбојник Д.Б. (49), кој на трети месецов околу 20 часот влегол во дворот од куќата на својот сограѓанин В.В., на улицата Шеснаесетта. Тој без причина веднаш го нападнал В.В. и го удрил со тврд предмет по главата. Откако сфатил дека се наоѓа во опасност, В.В. му возвратил на разбојникот и почнал да го удира со тупаници по главата. Од ударите Д.Б. бил префрлен во битолската болница, од каде што по санирањето на повредите бил пуштен дома.“

Каков дегенизам! Ако е вистинито тогаш стварно нема по дегенски правен систем од нашиот...

Текстот е изваден од www.novamakedonija.com.mk.
тоа ти е Македонија!!!јбг, бранејќи се у затвор ке завршип,ахххх значи треба да остајш да те скршат од мавање....закониве за нишо не ги бива! обратно пропорционални се!:vozbud:хахаха
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ако не од утре насекаде ќе влегувам во банки и по продавници ќе ги пљачкам и ако ми пружат сила ќе ги тужам!
И значи мене дома да ми дојдат да не пробам да ги спречам да оставам да ме ограбат, да ме тепаат, што сакаат да прават зошто инаку ќе го јадам на суд, значи ако некој сака да ти наштети треба да бираш дали ќе го јадеш од него или ќе го јадеш од полиција...
Дегенизам!

Ништо чудно, кај нас јас ем тепан ем крив, платив казна додуше колку три литра вино да купиш, ама замисли затоа што сум се бранел од напад, бидејќи сум немал право на самоодбрана. Тоа беше далечната 1990 година, на своја кожа осетив што е правда.
Немаш право на самоодбрана? Па ако нема авторитетно лице кое треба да те „брани“ треба да ќутиш и да јадеш ќотек или да те ограбат (во најмала рака)? Ако е така тогаш треба да стават џандари на секои 10 метри квадратни. Да ти ебам „правниот“ систем се вика ова...
А те молам, ако сакаш кажи тебе што како ти се случило тогаш?
Некако ко закониве да се во полза на криминалците него против нив...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Епа бев нападнат и истепан, се бранев ама во празно пошо бев пијан и бев бумбар напраен, ме шиеја у градска../. и него тужев тој шо ме тепал и он ме тужел и јас ем тепан бимбар ем крив, вложив жалба ми рекоа не крив си оти си се бранел, да не си се бранел ок ама си се бранел иако не си го удрил ич, важно си мавтал у празно, и полицајци ми дојдоа на врата и платив викам шо три литра вино ама жими очи така беше и сеа поука, боље он да ја де ќутек па да имаш за што да си крив, него вака ем ја тепан ем ја крив.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Цццц по дегенска работа немам видено од ова кај нас... Не знам за тебе али јас да сум бил на твое место не знам како би изреагирал во тој момент... Значи еднаш кога ми се собраа 10 души и ми ебаа матер ако викнев полиција ќе заглавев во затвор за тоа што замавнував и на едниот му ја скршив ногата мислам.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Следен наслов: Силувал во самоодбрана.
 
M

marsovka

Гостин
„Битолчанец добил кривична пријава оти нападнал разбојник од градот, кој дошол во неговата куќа и го нападнал. По пријавата на случајот против разбојникот била поднесена кривична пријава за разбојништво во обид, а против жртвата била поднесена кривична пријава за нанесување тешка телесна повреда и нужна одбрана.

Станува збор за битолскиот разбојник Д.Б. (49), кој на трети месецов околу 20 часот влегол во дворот од куќата на својот сограѓанин В.В., на улицата Шеснаесетта. Тој без причина веднаш го нападнал В.В. и го удрил со тврд предмет по главата. Откако сфатил дека се наоѓа во опасност, В.В. му возвратил на разбојникот и почнал да го удира со тупаници по главата. Од ударите Д.Б. бил префрлен во битолската болница, од каде што по санирањето на повредите бил пуштен дома.“

Каков дегенизам! Ако е вистинито тогаш стварно нема по дегенски правен систем од нашиот...

Текстот е изваден од www.novamakedonija.com.mk.
ова ти се вика или плати мито или котек
и после да не сакам да си идам од овде
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Хахахаха Љубе манијак, ништо чудно и тоа да е случи, се очекувам веќе : ))))
 
С

Спенсер

Гостин
Епа бев нападнат и истепан, се бранев ама во празно пошо бев пијан и бев бумбар напраен, ме шиеја у градска../. и него тужев тој шо ме тепал и он ме тужел и јас ем тепан бимбар ем крив, вложив жалба ми рекоа не крив си оти си се бранел, да не си се бранел ок ама си се бранел иако не си го удрил ич, важно си мавтал у празно, и полицајци ми дојдоа на врата и платив викам шо три литра вино ама жими очи така беше и сеа поука, боље он да ја де ќутек па да имаш за што да си крив, него вака ем ја тепан ем ја крив.

:pos2::pos2::pos2:дај не зезај бе,еллеле и тоа ли го има бе цццц, зеам неколку другари и идеме тепаме кој стигнеме....и после оштета ке ни плаќа тепаниот пошо не нападнат т.е. се бранел,.:pos2::pos2:лелеле
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Na zapad imas pravo i da upotrebis i ogneno oruzje ako natrapnikot vleze vo tvojot stan, se racuna deka si zagrozen, no ako krade vo dvorot podobro ne go rckaj, ako go povredis ima pravo na otsteta; ama tamu pak osiguritelnite kompanii dobro ja nadomestuvaat stetata, ako tu ukrade star TV ke ti platat nov, pa prijatelot vo Avstralija vika ke mu svaram kafe na aramijata, samo neka dojde..
..no ovie primeri sto se tuka dadeni ukazuvaat i na drugi raboti, korumpirani policajci koj go pravele zapisnikot, slicno kako kaj soobrakajnite nesreki..
..neznam samo dali odgovaras ako natrapnikot vo tvojot ograden i oznacen privaten imot nastrada od loso kuce, el.struja ili druga sprava ?
..ako e taka togas i EVN treba da odgovara ako nekoj nastrada pri kradenje na struja, a ima takvi slucaevi...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ќе те интересира оваа тема - Приватна сопственост, во која прашував за слични работи, Струмикс трпеливо ми објаснуваше, особено околу пропорционалната употреба на сила.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
tie postovi vo taa tema se teoretski i luk i voda.. vo praksa kojznae kako ke ispadne..uste koga se otvarase GTC, pred 35g imase slucaj momce sto ukralo jakna bese pretepano do smrt od obezbeduvanjeto na GTC a prikazaa deka se obesil vo stanicata...vo sabota... a uvidot na vestak od sudska bese vo ponedelnik i go nemozel da utvrdi dali bil ziv koga bil obesen.. i se zataska rabotata.. da ne zboruvam za x-slucai koga kuce vo dvorot ke napadne inkasator, pa napad na vraboteni od EVN koj dovagaat da isklucat struja...znaci kako da se svrtis isto ti e.. ako imas pari ke si angaziras agencija za obezbeduvanje..

..tuku ima i redica drugi GLUPOSTI vo ovaa drzava, stari, od Vreme..ako te natepaat, bez obzir dali si ti kriv ili ne, vo Gradska Bolnica 100% ke ti go naplatat tretmanot, povredi od tepacka... a ti posle tuzi go toj sto te natepal...na Kukovo.. znaci mozes da si 100% vinoven i da ucukas nekogo so kola, tvoite povredi se saniraat kako soobrakajna nesreka, ama ako te natepa nekoj tesko si na tebe..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom