Сепак не воскреснал?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
И не ги читај евенагелијата селективно, како ти одговара.
Tочно така. Треба да се чита и иторијата и географијата да се види дали сите тврдења и прикаски на еванглијата имаат основ или поткрепа во реалноста. Црквата до скоро имаш моќ и средства да спречи секое истражување надвор од библијата. Али времињата се сменаа и на виделина излегоа сите контрадикторности и нејаснотии во новиот завет.
 

debi7777

Girls in your city for night
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Вака сеа нејкам некој да ме квалификува како атеист зошто не сум. ЈАс сум православен христијанин и си останувам на мојата верба.
Ама разгледувајки литература најдов интересен податок сеа ке ви наведам.

Како што сите знаеме библијата не оргинал напишана на старо грчки туку на старо хебрејски, и нормално во преводот има лошо преведени зборови.

Исус е проста грчка верзија на еврејското име Јешуа(Јехошуа-онај кој ке дари победа).
Зборот Христос е грчки превод на зборот "месија"(носител на спасување преку искупување на гревови.)
Сега проблемот се јавува што зборот месија на еврејски и арамејски не значи исто туку значи "човек кој ке стане законит цар на Евреите". За нив зборот месија значел иден цар.

Исус Христос = Исус, иден Цар

Сите знаеме дека Исус бил пред суд и лугето требало да одлучет кој да спасат Исус или Варава. Го спасиле Варава(Bar-ava). Сега друго, поинтригирачкото:

Со најмало познавање на јазикот од тоа време секој може да разбере дека Варава не е име туку титула што значи "син божји" Бар значи син, а Ава татко. Како и денес така и тогаш се користел терминот Отец,Татко за Бог.

Според Евангелието по Mатеј Во стихот 27:16 има спомнато дека целото име на овај човек е "Исус Варава".

Според ова лицето кое било ослободено било Исус, Син божји.

:toe::toe::toe:
Kakov si pravoslaven hristijanin se pokaza...
Ama imam slusnato od mnogu makedonci i deka se pravoslavni, ama deka se ateisti...
aj sega de!!:toe:
Ama otkriti si otkril? Kade vo sto procita, vo nekoja pravoslavna kniga mozebi?
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Tочно така. Треба да се чита и иторијата и географијата да се види дали сите тврдења и прикаски на еванглијата имаат основ или поткрепа во реалноста. Црквата до скоро имаш моќ и средства да спречи секое истражување надвор од библијата. Али времињата се сменаа и на виделина излегоа сите контрадикторности и нејаснотии во новиот завет.

Тоа беше у Мрачното доба, у средниот век, кога имаше инквизиција. Потопа се јавија моите соверници, реформаторите, кои немаа проблем со тоа да го испитуваат Словото, зашто нема од што да се бега.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.158
Добро нели од историјата учиме од пишаните податоци и материјалните?
Значи има пишани податоци дека Исус воскреснал, а материјални нема, бидејќи тоа е душевна и телесна состојба.
Ако има пишани податоци дека Александар Македонски победил во некоја битка, и ние веруваме во тоа, зошто не верувате кога е пишано дека Исус воскреснал?
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Добро нели од историјата учиме од пишаните податоци и материјалните?
Значи има пишани податоци дека Исус воскреснал, а материјални нема, бидејќи тоа е душевна и телесна состојба.
Ако има пишани податоци дека Александар Македонски победил во некоја битка, и ние веруваме во тоа, зошто не верувате кога е пишано дека Исус воскреснал?
Затоа што не е можно некој да воскресне! ... ти текиња???
Ај објасни што е тоа воскреснување! ... неможе некој да лежи мртов и наеднаш да го снема! (односно, материјата не може да се уништи, а ова можам и да ти го докажам)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Затоа што не е можно некој да воскресне! ... ти текиња???
Доколку не е можно за тебе, не значи дека не е можно и за Бог. Ако Бог веќе направил живот од неживата материја, зошто да не можел истото да го направи и со телото на Исус?

Имено, атеистите велат дека е можно животот настанал со случајно рекомбинирање на неживата материја, а ете некои како тебе велат дека не е можно животот да настане преку еден интелигентен и плански Создател - Животодавецот Бог.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Доколку не е можно за тебе, не значи дека не е можно и за Бог. Ако Бог веќе направил живот од неживата материја, зошто да не можел истото да го направи и со телото на Исус?

Имено, атеистите велат дека е можно животот настанал со случајно рекомбинирање на неживата материја, а ете некои како тебе велат дека не е можно животот да настане преку еден интелигентен и плански Создател - Животодавецот Бог.
И пак: не е можно!!! ... сакаш да ти нацртам???
Исто како што не е можно водата да се претвори во вино, исто како што кога грими не растовара свети “нз кој“ камења (туку се случува електрично празнење меѓу облаците) итн.

Покрај тоа ... каде е бог??? Каде е рајот??? Каде е пеколот??? Зашто постојат повеќе религиии??? зашто луѓето верувале во повеќе богови пред да го видат исус (кој според мене бил човек)??? Зошто кога бог е толку моќен никој не ги почитува неговите заповеди??? Зашто поповите уживаат во луксуз додека некои гладуваат??? и на крај најбитното: ЗАШТО ЦРКВАТА УБИЛА ПОВЕЌЕ ОД 4 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ВО СРЕДНИОТ ВЕК СО ИЗГОВОР ДЕКА БИЛЕ ВЕШТЕРИ ИЛИ СЛ.??? И ЗАШТО НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА НАЈДЕ НИ ЕДЕН ДОКАЗ ДЕКА БОГ ПОСТОИ???????

(знаеш како викаат на суд? не си украл додека не се докаже дека си украл. исто и со ова ... не постои бог додека не докажеш дека постои! ... а како и да е неможеш да докажеш, туку само да ми кажуваш дека не сум во право. ДОКАЖИ ДЕКА НЕ Е ТАКА!)

Башка постои една мн добра теорија дека религијата е создадена за да се контролира светот. но тоа е сосе друга тема и сосем друга дискусија.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зошто ова, зошто она, ете, штом не знам, значи Бог не постои!
Одговорете на моите 1000 прашања, па дури потоа... дури потоа ќе ви поставам 1000 други :)
Добра ноќ пријателе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.158
Затоа што не е можно некој да воскресне! ... ти текиња???
Ај објасни што е тоа воскреснување! ... неможе некој да лежи мртов и наеднаш да го снема! (односно, материјата не може да се уништи, а ова можам и да ти го докажам)
А ти си пробал ли да воскреснеш :pos2:

Никој нема да има толку голема душевна чистота и мир како Исус за да воскресне.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Добро нели од историјата учиме од пишаните податоци и материјалните?
Значи има пишани податоци дека Исус воскреснал, а материјални нема, бидејќи тоа е душевна и телесна состојба.
Ако има пишани податоци дека Александар Македонски победил во некоја битка, и ние веруваме во тоа, зошто не верувате кога е пишано дека Исус воскреснал?
Интересна споредба. Александар постоел според цртежи, релјефи и писанија...исто како Исус (башка и гробот не му се знае). Кој верува во едно а не во друго..., да, интересна и логична споредба со други личности :)
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
А ти си пробал ли да воскреснеш :pos2:

Никој нема да има толку голема душевна чистота и мир како Исус за да воскресне.
Ај дај ми доказ дека восреснал.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Интересна споредба. Александар постоел според цртежи, релјефи и писанија...исто како Исус (башка и гробот не му се знае). Кој верува во едно а не во друго..., да, интересна и логична споредба со други личности :)
Пред 8 години имаше воен конфликт во Македонија режиран и диригиран од чичко Сем, е сега истата таа "научна јавност" негира дека имало конфликт.

Кога истата таа "научна јавност" не и дозолува на МАНУ да го објави и верификува тој настан од 2001-та и при очи не прави слепи како очекуваме истата таа "научна јавност" да го признае постоењето на Исус?

И после атеистиве на форумот ќе ми речат не постоел Исус немало докази :pos2::pos2: како што не постојат докази дека Исус постоел според истата таа ваша ценета "научна јавност" не постојат докази дека 2001-та имаше конфликт.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Значи штом може со она што го наведе како пример од пред 8 години, тогаш може да се манипулира со се и во секое време, без разлика дали е научно или ненаучно. Според некого да, според некого не. Што и не зависи од науката пошто видовме дека се е подложно на пишана манипулација, туку од манипулацијата на умот (најмногу од домашните, но има влијание и текот на животот) :)
Да сум појасен -доколку мене родител ме воспитувал (и животот ме доисклесал) дека нема Бог, дека верата е зло, дека...и така натаму, јас истото ќе го тврдам овде и пред пријателите. Ако сум пак бил воспитуван во обратен дух, сето тоа ќе го пренесеам овде и пред другите луѓе. Нема победници, нема крај, се е до нас самите во што ќе веруваме :)
Она со "дај доказ дека воскреснал" или "дај доказ дека не воскреснал" ми делува како неверендинг дискусија, односно муабет.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.158
Ај дај ми доказ дека восреснал.
Епа изгледа си неписмен чим незнаеш да читаш. Ти кажав дека на книгите и писанијата од тоа време пишува дека воскреснал. Ај ти мене најди ми доказ што постои од тоа време (писание или било што) дека не воскреснал.
 
?

..........

Гостин
Пред 8 години имаше воен конфликт во Македонија режиран и диригиран од чичко Сем, е сега истата таа "научна јавност" негира дека имало конфликт.

Кога истата таа "научна јавност" не и дозолува на МАНУ да го објави и верификува тој настан од 2001-та и при очи не прави слепи како очекуваме истата таа "научна јавност" да го признае постоењето на Исус?

И после атеистиве на форумот ќе ми речат не постоел Исус немало докази :pos2::pos2: како што не постојат докази дека Исус постоел според истата таа ваша ценета "научна јавност" не постојат докази дека 2001-та имаше конфликт.
ova e najglup primer i sporedba......:pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom