Сепак не воскреснал?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За гробот на Исус не се знае каде е.
Ниту 3 века по неговата смрт некој пишуваше за гробот ниту се знаеше каде е ниту се одеше на поклоненије... тоа е новотарија.
На пример за Јакова (братот на Исус) се знаеше дека е убиен, каменуван и дека неговиот гроб беше посетуван пошто го сметаа за свет човек но за гробот на Исус... ни збор.

Гробот Исусов се знае каде е и врз него е изграден храмот, во кој на секој Великден, слегува Духот Свет, во облик од оган кој не согорува. И ај троа фати поднаучи и не „набадај„ дезинформации по форумов: тоа што за тебе е научна фантастика и непознаница, за другите не е...

Не не се во заблуда пошто сите тие си имаат пишани или усмени докази за постоење на нивниот бог или богови

Не јас не сум во заблуда пошто имам цврсти докази за моите тврдења

Исус е исто толку реален и постоел (базирано на докази) како што постоал и Мазда, Озирис, Јупитер, Посејдон, Один, Сварог, Баал....
Лет3, твојата самозаблуда е неспоредливо поголема во однос на онаа во која се валкаат припадниците на наведените религии: тие припадници, барем се дел од одреден уреден систем и заедница, а ти си надвор од сето тоа...
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Гробот Исусов се знае каде е и врз него е изграден храмот, во кој на секој Великден, слегува Духот Свет, во облик од оган кој не согорува. И ај троа фати поднаучи и не „набадај„ дезинформации по форумов: тоа што за тебе е научна фантастика и непознаница, за другите не е...
Адреса може?
Само да не е:
ул. „Имагинација“ бр. ∞,
4635 Набадања
MИКИ1
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Гробот Исусов се знае каде е и врз него е изграден храмот, во кој на секој Великден, слегува Духот Свет, во облик од оган кој не согорува. И ај троа фати поднаучи и не „набадај„ дезинформации по форумов: тоа што за тебе е научна фантастика и непознаница, за другите не е...
А каде е запишано и кој запишал како баш на тоа место се докажа дека е Исусовиот гроб?
Јас знам дека 300 години по смрта на Исус никој ниту пишуваше за гробот ниту знаеше каде е а одеднаш оп еве го гробот. Сигурно постојат пишани докази или текстови кои опишуваат кој како и кога покажал на одредено место и рекол “ова е гробот на Исус“

Дај малце (дез)информации
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А каде е запишано и кој запишал како баш на тоа место се докажа дека е Исусовиот гроб?
Јас знам дека 300 години по смрта на Исус никој ниту пишуваше за гробот ниту знаеше каде е а одеднаш оп еве го гробот
Ниту знаеја кога е роден.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Адреса може?
Само да не е:
ул. „Имагинација“ бр. ∞,
4635 Набадања
MИКИ1
А бе може, како не можело, само ти изрази желба...

А каде е запишано и кој запишал како баш на тоа место се докажа дека е Исусовиот гроб?
Јас знам дека 300 години по смрта на Исус никој ниту пишуваше за гробот ниту знаеше каде е а одеднаш оп еве го гробот. Сигурно постојат пишани докази или текстови кои опишуваат кој како и кога покажал на одредено место и рекол “ова е гробот на Исус“

Дај малце (дез)информации
Ајде, ти одговори ми на овие прашања:

- а каде е....
- а каде не е...
- а зашто е вака...
- а зашто не е така...
- а може требаше да биде онака...
- или може не требаше...

И така натаму...

Ниту знаеја кога е роден.

Еве, Redneck Rebel не знае....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ајде, ти одговори ми на овие прашања:

- а каде е....
- а каде не е...
- а зашто е вака...
- а зашто не е така...
- а може требаше да биде онака...
- или може не требаше...
Овие прашања не се од сега, овие прашања постојат со векови само што порано не се смееше да се праша за да не дојде во искушение светата црква да ти ја спасе душата од такви грешни мисли со помош на оган, меч или јаже.
Црквата нема одговор на нив пошто и не може да го најде во книгите. Затоа и постои терминот ДОГМА. Тоа значи дека, шпекулација е прогласена за света вистина која не се проверува не се испитува не се подлага на анализа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, овие прашања се од преѓеска, а за сите битни у душоспасителни прашања и потреби, Црквата има одговори уште пред твоето раѓање.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да, овие прашања се од преѓеска, а за сите битни у душоспасителни прашања и потреби, Црквата има одговори уште пред твоето раѓање.
Која црква?
Има многу. Која е таа која го има оној вистински најточен одговор?
Преку која црква преку чии црквени тајни обреди и благослови е најсигурен патот до спасението
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Да, овие прашања се од преѓеска, а за сите битни у душоспасителни прашања и потреби, Црквата има одговори уште пред твоето раѓање.
Се извинувам што се замешувам сред надмудрување и препукување ... само ме интересира, пошто читам дека имаш одговор на прашањето „каде е“ .... дали би можел да ми го кажеш одговорот? Однапред сум ти благодарен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прецизирај го прашањето...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ерусалим, со храм изграден врз гробот, во кој на секој Великден, се случува јавувањето на Духот Свет.
А тоа го вели Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ерусалим, со храм изграден врз гробот, во кој на секој Великден, се случува јавувањето на Духот Свет.
А тоа го вели Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква.
Извини, веројатно ми зборуваш за Храмот на гробот Исусов ... јас те разбрав дека се пронајдени докази за неговиот „вистински“ гроб ... а под гроб јас подразбирам место каде што почива телото.
И не ми одговори која црква. Така како што ти ја именуваш може да биде било која ... православна, католичка,... сите тие за себе ги искажуваат тие епитети, т.е. дека се они оние вистинските, и покрај тоа што се знае која е вистинската.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ерусалим, со храм изграден врз гробот, во кој на секој Великден, се случува јавувањето на Духот Свет.
А тоа го вели Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква.
Никогаш не е забележено каде е точно гробот на Исус. Ниту било кој од раните христијански писатели го споменал дека воопшто се знаело каде е. Самиот свети Павле кој во ерусалем одел кај братот на Исус никогаш не споменал за гробот на Исуса. И така се до 4ти век кога оп одеднаш се најде гробот. Нит се знае со сигурност кој ниту како го нашол.

А тој огнот што се јавува?
Сигурно е од духот свет?
да не е од некој друг бог?

Дали тој оган се преставил некако ?

На еден шо работеше порано кај нас дома еден ден му се јави огнот во оџакот, арно беше дома, викенд беше инаку се ќе му изгореше. Дали можеби тука не е гробот на Исус а тој оган да е оној вистинскиот од светиот дух???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom