Сепак не воскреснал?

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
јас секогаш би сакал повеќе некој да ми прати некој афтершејв или мп3 плеер или пари во плик како израз на љубов отколку запалена свеќа.

Али разни луѓе разни вкусови...
Добриот прометеј за својот хуман гест кон луѓето беше сурово казнет од главниот “бог“ Зевс.
Ти сеа се жалиш и не си задоволен што секоја година ти се праќа еден таков вреден подарок.

Но некои “подароци“ сепак можат да се примат само со искрено срце и чиста душа.

За овие твојве ефтини подароци што ги сакаш, најдобро обрати се до Дедо Мраз. Еве се ближи нова година па можеби и ќе добиеш нешто. :smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Добриот прометеј за својот хуман гест кон луѓето беше сурово казнет од главниот “бог“ Зевс.
Ти сеа се жалиш и не си задоволен што секоја година ти се праќа еден таков вреден подарок.

Но некои “подароци“ сепак можат да се примат само со искрено срце и чиста душа.

За овие твојве ефтини подароци што ги сакаш, најдобро обрати се до Дедо Мраз. Еве се ближи нова година па можеби и ќе добиеш нешто. :smir:
озбилна е рабоотата.
Ете на пример последно во Италија, во католичка земја на католик добриот бог му дал премија на лото од скоро 180 милиони евра. Тоа значи дека сепак римокатолиците се поблиску до бога и добиваат повеќе поклони и внимание од него отколку православните.
Јас не знам цела македонија дали доби толку пари од госпо до сега во историјата колку шо му даде на тој еден католик во еден ден.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
озбилна е рабоотата.
Ете на пример последно во Италија, во католичка земја на католик добриот бог му дал премија на лото од скоро 180 милиони евра. Тоа значи дека сепак римокатолиците се поблиску до бога и добиваат повеќе поклони и внимание од него отколку православните.
Јас не знам цела македонија дали доби толку пари од госпо до сега во историјата колку шо му даде на тој еден католик во еден ден.

И Господ го гледаш низ призмата на парите... ццц... страшно.

После сте биле просветлени и сезнајковци.
Ма ни наука, ни бајачки не ве лечат. Треба духовно да се преиспитате и да ги подигнете некои од стандардите. Доволно ви е затапена совеста.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
И Господ го гледаш низ призмата на парите... ццц... страшно.

После сте биле просветлени и сезнајковци.
Ма ни наука, ни бајачки не ве лечат. Треба духовно да се преиспитате и да ги подигнете некои од стандардите. Доволно ви е затапена совеста.
Не сум ти јас крив шо си сиромав
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Не сум ти јас крив шо си сиромав
Ти си тој што кука за поише пари.

Богат е оној што се задоволува и со малку, а просјак е оној што секогаш сака уште.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ти си тој што кука за поише пари.

Богат е оној што се задоволува и со малку, а просјак е оној што секогаш сака уште.
Богат е оној кој има кола мотор голема куќа стан во Охрид се наместено и стросано, секогаш кеш во џеп и за в кафеана и за швалерка и за в црква сите сметки платени лето во Египет или Мароко, зима Копаоник.

Изгледа твојот бог не те слуша или ти доволно не се молиш штом не ти ги овозможил тие уживања и благодети.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Изгледа не се молам за тие работи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Изгледа не се молам за тие работи.
Имате посебни молитви за пари посебни за дожд посебни за здравје посебни за сонце посебни за добар интернет посебно за победа на тимот за кој навиваш, посебно за петка на училиште ???

Општо бе го поштуваш и славиш бога и тој ти дава се во пакет.
Така треба. А не “дај ми здравје пари не ми требаат“. Или “дај ми добра женска, кола си имам не ми треба“
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Имате посебни молитви за пари посебни за дожд посебни за здравје посебни за сонце посебни за добар интернет посебно за победа на тимот за кој навиваш, посебно за петка на училиште ???

Општо бе го поштуваш и славиш бога и тој ти дава се во пакет.
Така треба. А не “дај ми здравје пари не ми требаат“. Или “дај ми добра женска, кола си имам не ми треба“
...лебот наш насушен дај ни го денес, и прости ни ги долговите наши како што и ние им ги проштеваме на нашите грешници, но не воведувај не во искушение а избави не од лукавиот...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
...лебот наш насушен дај ни го денес, и прости ни ги долговите наши како што и ние им ги проштеваме на нашите грешници, но не воведувај не во искушение а избави не од лукавиот...
Јас не знам пример ЕВН на некој верник со посредство на Бог да му простил долг за струја.
А ни ни некоја банка некоја рата од кредит... ни телефон... ни комуналии... телефонска сметка.....
 
A

ateist

Гостин
Па, темата за Исусовото воскреснување е стара веќе 2000 и кусур години, и многу актуелна пред Велигден.

Тогаш многу луѓе се кршат со јајца, поздравуваат со “Христос воскресе“ и отпоздравуваат со “навистина воскресе“ (со некој посебен акцент на зборот “воскресе“ кој отстапува од третосложниот мак. акцент, со што како да му даваат некаква мистичност, ако ме разбирате што сакам да кажам...)
Ќе ги изедат јајцата, ќе појдат-некои во црква, кој постел ќе се причести, некои пак ќе одат кај роднини, ќе се гостат со јагнешко, мимоза салата и велигденски торти, ќе разменат јајца...Во меѓувреме домаќинките просто ќе се натпреваруваат која ќе смисли поголем марифет за поинтересни јајца....

Но, далеку е тоа од Велигден.
ок
ама жалосна вест
Сепак не воскреснал бил обичен смртник
 
K

KomitaMKD

Гостин
Тој што има очи нека види, тој што има уши нека чуе...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom