Сепак не воскреснал?

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
А може ли да ми објасниш, чим се истакнуваш тука, кој е поголемо дете, ја шо веруам у нешто шо постои веќе 2000 години, или ти шо се ветрееш по глупи статии?
иначе доста ме замараш, ионака неможеш да ме разубедиш да верувам, ниту па ја тебе да веруваш. Ајт поздрав.:smir:
Јас верувам у нешто што постои од увек и секогаш ќе постои. А тоа што си веруваш верувај си, само теориите што ги постираш не ти се баш веродостојни.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.158
Јас верувам у нешто што постои од увек и секогаш ќе постои. А тоа што си веруваш верувај си, само теориите што ги постираш не ти се баш веродостојни.
Ауф му рече магарето на зајакот имаш големи уши.
Ај стварно не досаѓај. Вака само ќе се караме и ќе изедеме бан:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А може ли да ми објасниш, чим се истакнуваш тука, кој е поголемо дете, ја шо веруам у нешто шо постои веќе 2000 години, или ти шо се ветрееш по глупи статии?
иначе доста ме замараш, ионака неможеш да ме разубедиш да верувам, ниту па ја тебе да веруваш. Ајт поздрав.:smir:
јудаизмот постои подолго од христијанството. некои 1000 години подолго
Хиндуизмот постои подолго од христијанството некои 1500 години подолго
Паганството постои подолго од христијанството некои 8000 години подолго.

Египетската религија “живееше“ околу 4000 години пред да згасне.

Што можеме да заклучиме од ова? дали си ти поголемо дете од некој паган или јудеец или дрвен египќанец?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
јудаизмот постои подолго од христијанството. некои 1000 години подолго
Хиндуизмот постои подолго од христијанството некои 1500 години подолго
Паганството постои подолго од христијанството некои 8000 години подолго.

Египетската религија “живееше“ околу 4000 години пред да згасне.

Што можеме да заклучиме од ова? дали си ти поголемо дете од некој паган или јудеец или дрвен египќанец?
Од ова може да заклучиме дека твојот заклучок е погрешен...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од ова може да заклучиме дека твојот заклучок е погрешен...
а бе овој пост е одговор на тврдење дека христијанството е веќа 2000 години па тоа е доказ за некоја негова издржаност и вистинитост.
По тие мерила, паганството е она највистинското, па хиндуизмот па јудаизмот, па христијанството..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
... и така натаму ...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Инаку сеуште никој не одговори зошто користиме различни прецептивни аршини при потврдување на различни информации од минатото кои имаат ваков доказен материјал. Со други зборови -зошто да веруваме дека постоел некој Александар и правел одредени дела, а Исус не.
.
Не секој пишан материјал е вистинит односно ја опишува реалноста во некое минато време.
Уствари најголемиот број пишани дела се плод на фантазија....а и тие ретките што опишуваат некој вистинит настан се добро разубавени и зачинети....со субјективизам

По истата логика и бајките на браќата Грим и Андерсон би требало да сметаме дека опишуваат некој вистинит настан.....
.....или пак некој што-знам по 300-400 години налета на делата на А. Кларк или пак на филмовите на Спилберг:vozbud:.....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Според тоа нели би требало да не веруваме дека Александар постоел? Пошто не му се знае ниту гробот, ниту коските...нема ништо ниту за него освен цртеж, релјеф, пишани документи (малце за некого незгоден пример со Александар, но занемарете го тој факт за момент). Ако ги извагаме доказите, би немало некоја разлика.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.158
а бе овој пост е одговор на тврдење дека христијанството е веќа 2000 години па тоа е доказ за некоја негова издржаност и вистинитост.
По тие мерила, паганството е она највистинското, па хиндуизмот па јудаизмот, па христијанството..
Па ја колку што знам сите тие религии уште постојат, а траги од паганизамот има во сите религии, обачиаи и слично.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па ја колку што знам сите тие религии уште постојат, а траги од паганизамот има во сите религии, обачиаи и слично.
Се уште низ светот живеат околу 180 милиони пагани. Тоа е најстарото верување. Поентата е дека дали спрема староста на религијата можеме да кажеме дека е таа она вистинската?
На пример ако луѓе веруваат во богови и духови веќе 10.000 години дли е тоа поверодостојно од колку на пример ако некој верува во религија која има само 2000 години?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.158
Се уште низ светот живеат околу 180 милиони пагани. Тоа е најстарото верување. Поентата е дека дали спрема староста на религијата можеме да кажеме дека е таа она вистинската?
На пример ако луѓе веруваат во богови и духови веќе 10.000 години дли е тоа поверодостојно од колку на пример ако некој верува во религија која има само 2000 години?
а ти у духови ли веруваш?
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Огнот е сам по себе опасен, и уништувачки. Огнот не може да преставува љубов.
а не опасен оган.
:pos2::pos2::pos2:

Се извинувам за оф топик ама морам да реагирам.
Да не беше Прометеј да им го даде оганот на луѓето, луѓето најверојатно немаше да опстанат. :kesa:
Оганот сам по себе не опасен, опасен е ако се злоупотреби.
Оган што пали свеќи не е деструктивна појава, освен ако таа свеќа не ја држи деструктивна личност која што ќе го злоупотреби тој оган. :helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
:pos2::pos2::pos2:

Се извинувам за оф топик ама морам да реагирам.
Да не беше Прометеј да им го даде оганот на луѓето, луѓето најверојатно немаше да опстанат. :kesa:
Оганот сам по себе не опасен, опасен е ако се злоупотреби.
Оган што пали свеќи не е деструктивна појава, освен ако таа свеќа не ја држи деструктивна личност која што ќе го злоупотреби тој оган. :helou:
јас секогаш би сакал повеќе некој да ми прати некој афтершејв или мп3 плеер или пари во плик како израз на љубов отколку запалена свеќа.

Али разни луѓе разни вкусови...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom