Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Misirkov напиша:
Moze ne "lici" ama funkcionira. :wink:
“функционира“ сакаш да кажеш :wink: - и тоа во контекстот во којшто е склучен а не и надвор од него... Прашај ги луѓето коишто склучиле таков брак дали се среќни, види што ќе ти одговорат па после кажи :lol: :lol: :lol:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
“функционира“ сакаш да кажеш Намигнување - и тоа во контекстот во којшто е склучен а не и надвор од него... Прашај ги луѓето коишто склучиле таков брак дали се среќни, види што ќе ти одговорат па после кажи Ептен смешно! Ептен смешно! Ептен смешно!
луѓето се повеќе компатибилни помеѓу себе, отколку се чини.
Особено ако и фамилиите имаат врска и интересот, фамилијарен, финансов, сексуален е присутен, нема да има никакви проблеми.
Се подзамислувам на идејава која Мисирков ја спомена и баш би било фино мојата фамилија да се спои со некоја фина охридска, ресенска или битолска фамилија.
Одлично би било:)
и зошто не би биле среќни?
Зарем мислиш дека браковите склучени денес се пофункционални од тие склучени пред 50 години?
Може да се направи некоја средина, ем да си се засакаат младите, ем нивните фамилии да си бидат компатибилни?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Misirkov напиша:
Zosto objektivno ne moze da pominat niz se duri i da se sakaat! I nemoj sega radikalni zaklucoci te molam! Nikoj ne zbori za ubivanje (barem jas ne ili nikoj normalen)! Najdi mi opstestvo kade sto ne e kako sto opisuvam,a kako sto ti go opisuvas i jas vednas tamu kje se preselam!

Poentata e deka realnosta e surova i diktirana od nekoi faktori. A sakanjeto e menliva kategorija. Sepak NAJRACIONALEN sistem na brak za edno opstestvo (znazi zborime za posirokata zaednica) e indiskiot t.e. takanareceni "aranzirani" brakovi vo koj ne ucestvuva samo dvojkata vo nivnata odluka tuku i familiite, ili pretezno familiite.
Мисирков, јас не зборам дека некаде има општество како што би сакала јас, т.е. каде што све би било сјајно ... само си кажувам дека едноставно не би требало да е така ...
А за аранжираните бракови ... ич не се согласувам дека се најрационални ... можеби дека сум женско, незнам ...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Никола напиша:
Зарем мислиш дека браковите склучени денес се пофункционални од тие склучени пред 50 години?
Може да се направи некоја средина, ем да си се засакаат младите, ем нивните фамилии да си бидат компатибилни?
Со таа разлика што денес има два или три пати помалку склучени бракови во светот - погледај статистики :wink:

А ќе ми кажеш дефиниција за брак? Дали бракот е врска помеѓу две личности или две фамилии??? :roll: Твојава желба и воедно дефиниција не ми изгледа баш најдобра за дефинирање на таа општествено-религиозна институција помеѓу маж и жена...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мац, Никола не ни може да дефинира нешто што би го разбрале барем 90% од присутните форумџии, затоа не се мачи :lol: :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Macedalien напиша:
Никола напиша:
Зарем мислиш дека браковите склучени денес се пофункционални од тие склучени пред 50 години?
Може да се направи некоја средина, ем да си се засакаат младите, ем нивните фамилии да си бидат компатибилни?
Со таа разлика што денес има два или три пати помалку склучени бракови во светот - погледај статистики :wink:
И 5 или 6 пати повеќе разводи 8)

divine напиша:
Мац, Никола не ни може да дефинира нешто што би го разбрале барем 90% од присутните форумџии, затоа не се мачи :lol:
Не знам само што толку сте му се свртеле на Никола :?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Стенмарк, ако читаш што све пишува ќе сватиш ... па извини ама премногу иритира ... а мислам дека ќе сватиш дека за многу работи имаш сосем различни мислења :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
divine напиша:
Стенмарк, ако читаш што све пишува ќе сватиш ... па извини ама премногу иритира ... а мислам дека ќе сватиш дека за многу работи имаш сосем различни мислења :wink:
Дивајн... иритира реалноста? искреноста?
Нормално ... ве иритира тоа што нема респект кон женските, ги третира како предмети, а општо е познато - барем праксата така покажува дека женските највеќе сакаат (односно се летаат по) такви мажи :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
па извини ама премногу иритира ... а мислам дека ќе сватиш дека за многу работи имаш сосем различни мислења Намигнување
мислењата си се тие, нема голема разлика меѓу нив..
ме чуди твоето размислување? сакаш да ни покажеш нешто различно?
ајде..

Мац, Никола не ни може да дефинира нешто што би го разбрале барем 90% од присутните форумџии, затоа не се мачи Ептен смешно! Намигнување
или поубаво кажано, она што ти го мислиш за валидно не важи за сите.


А ќе ми кажеш дефиниција за брак? Дали бракот е врска помеѓу две личности или две фамилии??? Ајде бе... Твојава желба и воедно дефиниција не ми изгледа баш најдобра за дефинирање на таа општествено-религиозна институција помеѓу маж и жена...
не е дефиниција. кажав дека убаво би било.
баш би бил убав брак кога и двете семејства, покрај оние кои се земаат, би биле сложни со врската.
На мене некако ми се допаѓа една посебна фамилија во Охрид, сум бил со една од девојките таму, супер е малата, плус моите и нејзините родители си го имаат муабетот, така да одлично би било.
Нема зошто да беганме од традицијата и од она што сите ќе не направи среќни. :lol:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
На мене некако ми се допаѓа една посебна фамилија во Охрид, сум бил со една од девојките таму, супер е малата, плус моите и нејзините родители си го имаат муабетот, така да одлично би било.
Нема зошто да беганме од традицијата и од она што сите ќе не направи среќни.
Toa shto tebe ti se dopagja taa familija i devojka e sve super..... ne mi e jasno za koja tradicija zborvish..... i najvazno od sve ich ama ich ne mi e jasno shto e toa shto SITE KE NE NAPRAVI SREKNI. (mislish Vas srekni.... ili globalno neshto taa tradicija ke ne usreki site.... ili.... :?: )
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ne mi e jasno za koja tradicija zborvish..... i najvazno od sve ich ama ich ne mi e jasno shto e toa shto SITE KE NE NAPRAVI SREKNI. (mislish Vas srekni.... ili globalno neshto taa tradicija ke ne usreki site.... ili.... Прашалник )
просто е бе батка како не разбираш?
значи мене, на мојата фамилија, на баба ми дедо ми, мајка ми татко ми и на семејството на сопругата, заедно со веќе декларираната желба за брачна заедница меѓу мене и нејзе.
Што има нејасно
Јас имам охридско потекло и би сакал да имам жена исто од Охрид или како кажав од неколку блиски градови. Што има проблем со тоа?
Се работи за продолжување на она што било со векови.
Чорбаџиите од Ресен земале охриѓанки, охриѓаните ресенчанки, плус и Битола бил како фактор тука.
Традицијата е убава работа. Нема нешто поубаво кога моето задоволство ќе биде пренесено и на целата моја фамилија.:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Леле јас можам комотно да повратам во моментов ...

Дивајн... иритира реалноста? искреноста?
Нормално ... ве иритира тоа што нема респект кон женските, ги третира како предмети, а општо е познато - барем праксата така покажува дека женските највеќе сакаат (односно се летаат по) такви мажи
Стенмарк, хелоу! А не треба да не иритира? Т.е. мање-више дали и како ќе ме третира мене, ниту ми е дома, ниту во некоја близина за да ме секира тоа ... општо не е лично така да се однесува, има тука девојки и жени што се повозрасни од него и едноставно треба некоја граница да има дечково ...
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Nikolche (chorbadzi efendi) izvini vaka ama izgleda ti si toj shto ne razbral tuka..... MESHANI BRAKOVI (vo temava).... ne aludiraat na ti kako cistokrven Ohriganec.... da se meshash so nekoja od Velmej ili pak od Makedonski Brod..... :wink: .... tuku na toa toa ti kako pripadnik na edna verska zaednica ili etknikum da se izmeshash so PRIPADNICKA (ili pripadnik vo odredeni drzavi :lol:) od druga verska zaednica ili etknikum.... :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
divine напиша:
Леле јас можам комотно да повратам во моментов ...

Стенмарк, хелоу! А не треба да не иритира? Т.е. мање-више дали и како ќе ме третира мене, ниту ми е дома, ниту во некоја близина за да ме секира тоа ... општо не е лично така да се однесува, има тука девојки и жени што се повозрасни од него и едноставно треба некоја граница да има дечково ...
Како се однесува??? На оваа тема типот најнормално си одговори, си го кажа мислењето и немаше ништо навредливо. Ако ве нервира отворете тема за да го се препуцавате, или таму каде што ќе каже нешто лошо ... овде јас не гледам дека кажал нешто лошо 8)

Како се однесува???
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мислев дека прашуваш општо ... конкретно за темава тој не ни кажа нешто ... меша работи, али секако доста е ... што би рекле бек ту д топик :lol: :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom