Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
spooky напиша:
Види, во секој случај нема да ми е сеедно ако син ми реши да се ожени со ќерката на некој од командантите, ама неговата среќа ми е на прво место, па после моите убедувања. Ако тој се слага и му е убаво со неа, мојот однос со нејзините родители е на второ (па дури и подолно) место. А далеку од тоа дека би прекинал комуникација со него, тоа недајбоже.
Мај мен. А за тоа мешањето на култури ... јас живеам во Струга ... ај сега кој е појак а? :lol: :P
Повеќето од моите другари/ки мислам дека би си ги убиле децата пред да го прифатат тоа ... еве на пример, одам јас на плажа со другарка, жешко многу и ајде ќе седнеме на кафе ... шанковите што ги држат македонци беа фул, па седнавме кај албанците. Јас со тоа не се замарав иако видов дека не и се прави ќеиф неа ... мислам, не гледам ништо страшно ако мене ми се пие кафе да седнам со другарка кај што ќе ме послужат исто .... е, после некое време и се јавува свршеникот, доаѓа кај нас, и прави сцена ... едно пола саат ја караше како можела и зашто седнала тука ... наредно одење на плажа пред да тргнеме ја потсети да не ја направи истата грешка, со една поголема лекција ... Не верувам дека вакви луѓе еден ден би им простиле на нивните деца мешан брак ... а такви се скоро сите :x
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
divine напиша:
Мај мен. А за тоа мешањето на култури ... јас живеам во Струга ... ај сега кој е појак а? :lol: :P
Ете ти сега, баш во Струга идам за едно две недели :) :)
divine напиша:
Повеќето од моите другари/ки мислам дека би си ги убиле децата пред да го прифатат тоа
Многу ограничен, да не речам глуп став. Што е најинтересно, пак има машко/жемска страна: ако дечко преврти албанка, ќе биде „алал да му е“, ако женска легне со албанец ќе биде ороспија. Ај сега фати го крајот.

Во пред-претходната фирма кај што работев, 75% од секретарките беа албанки. Меѓу нив немаше ни една што не би сакал да ја превртам - не само јас, туку било кое нормално машко. Е сега, ако се појави некоја која ги исполнува и другите критериуми кои човек може да ги има за брак, значи се е на свое место - националноста и верата не прават проблем, и онака не можеме да бираме какви ќе се родиме.

Поента : деца, навалете - само гледајте да си имате работа со луѓе а не со животни, и онака вторите ги има кај сите вери и националности.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да, да жените би биле ороспии ако легнат со албанец, а мажите па секогаш и јавно кажуваат колку сакаат да се со албанка ... ете го тоа што најпрво кочи, пред сите други размислувања. А тоа последното ... да се има работа со луѓе, а не со животни ... ретко кој ќе го свати, направи или размисли што значи ... ама кога малце би им се прошириле мозочињата на повеќето, ќе нема проблем на оваа тема и сите среќно ќе си живеат :wink:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Многу ограничен, да не речам глуп став. Што е најинтересно, пак има машко/жемска страна: ако дечко преврти албанка, ќе биде „алал да му е“, ако женска легне со албанец ќе биде ороспија. Ај сега фати го крајот.

Во пред-претходната фирма кај што работев, 75% од секретарките беа албанки. Меѓу нив немаше ни една што не би сакал да ја превртам - не само јас, туку било кое нормално машко. Е сега, ако се појави некоја која ги исполнува и другите критериуми кои човек може да ги има за брак, значи се е на свое место - националноста и верата не прават проблем, и онака не можеме да бираме какви ќе се родиме.

Поента : деца, навалете - само гледајте да си имате работа со луѓе а не со животни, и онака вторите ги има кај сите вери и националности.

Apsolutno ne se slozuvam! Pristapoit e "ogranicen", no nuzno prakticen! Deca pazite sto pravite zosto na krajot na kraistata sekoja ptrica ne leta sama tuku sekogas stremi kon svoeto jato! Ako ne, premiunuva vo drugo jato!

Ima debela pricina zosto e taka - a posebno deka sme mala nacija i ne ziveeme vo vakuum!

Makedonka so Albanec - decata se Albanci.
Makedonec so shiptarka - ne se znae, vo najmala raka nacionalno frustirani Makedonci.

Ako decko prevrti albanka mu se prashta - no ne treba da ja povtoruva greskata za da nema moznosti za vospostavuvanje eventualen brak ili imanje deca! A za Makedonki koi sto nemaat izgraden stav kon ova prasanje, ne sakam da trosham zborovi.

Nacionalnosta, a posebno verta se i te kako barieri i problemi vo opstestvoto - toa utvrden fakt i tuka ne mozes da me razubedis zosto su go videl licno vo rasno i nacionalno meshani sredini vo Afrika, vo Zapadna Evropa, vo Latinska Amerika i Severna Amerika!

(Lazniot) liberalizam po ova prasanje e mnogu opasen kako za opstestvoto taka i za vovlecenite individui vo mesanite brakovi. Ne samo tie tuku decata kje se soocat so grt problemi koi samoto opstestvo, kolku i da e libaralno selektivno gi aplicira vrz niv.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мисирков, тоа и го кажуваме, знаеме дека е така ... само ете наши некои мислења да си кажеме ... чат-пат ќе се најде и некој што не му смета тоа ... иако е жалосно мал тој број :wink:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Nemam videno pogolemi problemi vo mojot zivot od meshan brak ili odnos!!! Brakot kako institucija denes e tesko da se odrzi, a ne pak koga e nacionalno/rasno i verski meshan.

Kakov problem e nacionalno/rasno meshan brak za mene ubavo se pokaza vo Slovenija, Hrvatska, Bosna, Holandija, Kanada, SAD, Agrentina, Urugvaj Meksiko, Britanija, i drugi mesta da ne nabrojuvam sega. Nemalo par da vidam da nemaat problemi prvo medju sebe, a potoa od okolunata -- od najmali sitnici (odenje vo kafana) do krupni raboti okolu zivotot na decata.

Nacionalnosta i verata se osnovni covekovi karakteristiki, posebno verata. Duri i licnosta uslovno da e "ateist", verata od koja sto poteknuva odreduva kulturni karakteristiki i nacin na razmisluvanje koi ako se vkrstat so druga vera nuzno doadja do "kurshluz".

Primer: moj poznat od Skopje, od dobra esnafska familija, mnogu zgoden i dobar decko, se fati nekolku godini so edna muslimanka i bese ocaran od nea bidejkji se bolji vo krevet od nashive. Negovite (cela familija) jasno mu dadoa do znaenje kje go otpisat bez oko da im trepne, i deckoto vide ne vide ja ostavi. Sto mislam deka e ispravno.

Drug primer: moj prijatel Irec, katolik, se zema za PREKRASNA zhena (KAPKA! vo sekoj pogled) od nekakva politicko-religiozna frakcija. Sudar. Prijatelov ja ostavi mnogubrojnata familijata i ne zborat dolgi godini, nitu mu gi videle 3te decinja, nisto.

Zatoa pamet vo glava, posebno bidejkji kje ima uste pogolemi sudiri i raslopjuvanja vo svetot vo idnina.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Misirkov напиша:
Nemam videno pogolemi problemi od meshan brak. Brakot kako institucija denes e tesko da se odrzi, a ne pak koga e nacionalno/rasno i verski meshan.

Kakov problem e nacionalno/rasno meshan brak za mene ubavo se pokaza vo Slovenija, Hrvatska, Bosna, Holandija, Kanada, SAD, Agrentina, Urugvaj Meksiko, Britanija, i drugi mesta da ne nabrojuvam sega. Nemalo par da vidam da nema problemi medju sebe, a posebno od okolunata -- od najmali sitnici (oddenje vo kafana) do krupni raboti okolu zivotot na decata.

Nacionalnosta i verata se osnovni covekovi karakteristiki, posebno verata. Duri i licnosta uslovno da e "ateist", verata od koja sto poteknuva odreduva kulturni karakteristiki i nacin na razmisluvanje koi ako se vkrstat so druga vera nuzno doadja do "kurshluz".

Zatoa um vo glava zosto i taka pretstojat golemi sudiri vo idnina.
Ама ептен од ептен песимистички поглед.

  • Факт 1 : Тековната ситуација е таква.
    Факт 2 : Ако се „оперираме“ малку од таквото мислење, можно е и да ги избегнеме оние судири кои ги предвидуваш.
Културните разлики се голема причина за такви куршлузи, и баш заради тоа треба да се отвориме малку. Без никакво занесување - отвореноста треба да биде обострана, инаку до никаде не сме стигнале.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Mozes da se otvoris kolku sakas i da glumis Kanada/Amerika, no drugata strana ne se otvara. Amerika i Kanada barem mozat da uvezat narod i da go pretopat da stanat "Amerikanci" ili "Kanadjani". Makedonija ne moze. Faktite se crno-beli i bez margini za interpretacija:

1). Od Adam i Eva do denes prosperira samo ona opstestvo koe gi kanalizira seksualnite nagoni!
2). Nie sme nacija sto izumira - fakt!
3). Te istepaa i se ushte te tepaat komshite od zapad so eden "organ".
4). Istite se edinstvenite vo Evropa so pozitivna stapka na radjanje uz Bosnjacite.

Biraj: dodatno SMIOT kje se asimiliras uz hvalospevki za nekakvo slobono opstenje medju narodite, ili ne?

Ne velam nemoj da povalis nekoja sekretarka shiptarka na rabota, no po tvojot ton mi zalice na dosta idealisticki zabegan.

Ako mozes da ja najdes knigava kje ti pomogne da procitas IZRAZENO VO BROJKI sto znaci na Zapad stavot koj sto ti go propagiras:

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/sim-explorer/explore-items/-/0312302592/0/101/1/none/purchase/ref=pd_sxp_r0/102-3286023-8085727
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Misirkov напиша:
2). Nie sme nacija sto izumira - fakt!
3). Te istepaa i se ushte te tepaat komshite od zapad so eden "organ".
Тука е проблем нашето размислување. И јас сакам пет деца, ама тогаш не ќе можам на сите да им пружам еднакви можности. Кај „комшиите“ тоа не е многу многу битно.
Малку поинаква вистина е дека „органот“ не заврши толку многу работа, наспроти „увозот“ во гласачки цели.
Misirkov напиша:
4). Istite se edinstvenite vo Evropa so pozitivna stapka na radjanje uz Bosnjacite.
Да не се повторувам...
Misirkov напиша:
Ne velam nemoj da povalis nekoja sekretarka shiptarka na rabota, no po tvojot ton mi zalice na dosta idealisticki zabegan.
Без идеализам, реалноста е многу штура работа, која нема да се смени ако го нема идеализмот.

Ај ова ептен избега од темата, може и дури да се прекине дискусијата. Отворете топик во друг форум, ако сакате да продолжиме со дискусија.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Da spooky - Selimova Zelcevski, ama toa bese vo SFRJ, i togas i ne bese taka strasno (Bratstvo i Edinstvo).Aj da te vidam donesi mu na tatko ti doma nekoja shipka snaa...:)))Ke te prai sapun.Se salam.
Ke te besi :twisted:
Jas vo globala sum protiv, zasto na pocetok mozda i ne izgleda tolku strasno (zboruvam za verata), ama otposle veruvajte deka se pojavuvaat mnooogu problemi.Koga ke imate deca, pa tatko i sakal da se vika Mehmed, tatko ti Mirko, pa sunet da ili ne, pa milijarda piz*arii.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Демек во нормален брак неможе да има и сто пати поголеми проблеми? Зашто никој не кажува дека ако се сакаат може да поминат низ све? Јас верувам во тоа ... може не треба, ама па што останува ако не веруваме во љубов? А во толку мешана земја големи се шансите за "мешана љубов" па ајде да ги убиваме таквите ... нели би требало да е на прво место карактерот на еден човек и сите негови доблести пред поимот дека е македонец, албанец или било што? Ех, секако неможам да сменам ништо и до утре ако си везам, ама ме иритира цела таа поделеност :(
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Inaku potpolno se slozuvam i go poddrzuvam Misirkov.Ne se raboti dali nie sme ograniceni ili ne.Problemite sekako ke si doagaat, sakale vie ili ne.Jas na primer ziveaam vo Belgija i ovde ima mnogu od Arapskite zemji, i mnogu od niv imaat devojki Belgijanki.Ama pa zatoa odi procitaj po vesnici kolku dnevno otpisani devojcinja ima od familiite.Zatoa mislam deka ne e samo da do nas tuku voopsto i posirokata javnost ne se slozuva so vakvite brakovi/vrski.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Spoky: sega priumetiv od tvojot odgovor, deka sum zaboravil da stavam smajli na krajot na ovaa recenica podolu, pa izgleda premnogu grubo bez da e nameneta taka. Se nadevam ne te navrediv, a ako da - se izvinuvam.

Sepak, od licno iskustvo i preku iskustvoto na drugi, tvrdo ostanuvam na svojata pozicija!

"Ne velam nemoj da povalis nekoja sekretarka shiptarka na rabota, no po tvojot ton mi zalice na dosta idealisticki zabegan" :wink:

Демек во нормален брак неможе да има и сто пати поголеми проблеми? Зашто никој не кажува дека ако се сакаат може да поминат низ све? Јас верувам во тоа ... може не треба, ама па што останува ако не веруваме во љубов? А во толку мешана земја големи се шансите за "мешана љубов" па ајде да ги убиваме таквите ... нели би требало да е на прво место карактерот на еден човек и сите негови доблести пред поимот дека е македонец, албанец или било што? Ех, секако неможам да сменам ништо и до утре ако си везам, ама ме иритира цела таа поделеност
Zosto objektivno ne moze da pominat niz se duri i da se sakaat! I nemoj sega radikalni zaklucoci te molam! Nikoj ne zbori za ubivanje (barem jas ne ili nikoj normalen)! Najdi mi opstestvo kade sto ne e kako sto opisuvam,a kako sto ti go opisuvas i jas vednas tamu kje se preselam!

Poentata e deka realnosta e surova i diktirana od nekoi faktori. A sakanjeto e menliva kategorija. Sepak NAJRACIONALEN sistem na brak za edno opstestvo (znazi zborime za posirokata zaednica) e indiskiot t.e. takanareceniot "aranziran" braki vo koj ne ucestvuva samo dvojkata vo nivnata odluka tuku i familiite, ili pretezno familiite.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Misirkov напиша:
Sepak NAJRACIONALEN sistem na brak za edno opstestvo (znazi zborime za posirokata zaednica) e indiskiot t.e. takanareceni "aranzirani" brakovi vo koj ne ucestvuva samo dvojkata vo nivnata odluka tukа i familiite, ili pretezno familiite.
Е тоа веќе на се личи освен на брак :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom